Živě z Ukrajiny: Karafiáty a smích na torzu Lenina

Martin Novák Martin Novák
13. 12. 2013 12:25
Reportáž Aktuálně.cz o padlém komunistickém idolu v Kyjevě
Smích a radost nad svrženým torzem sochy muže, který je symbolem spojení Ruska a Ukrajiny v Sovětském svazu. Spojení, které by mnozí Ukrajinci z dějin raději vymazali.
Smích a radost nad svrženým torzem sochy muže, který je symbolem spojení Ruska a Ukrajiny v Sovětském svazu. Spojení, které by mnozí Ukrajinci z dějin raději vymazali. | Foto: Martin Novák

Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Pro ukrajinské radikály, kteří nemají rádi Rusko a nechtějí s ním mít nic společného, je toto pohled k nezaplacení a zatím zlatý hřeb "eurorevoluce".

Torzo Leninovy sochy se válí na chodníku pod podstavcem, ze kterého jej demonstranti v neděli 8. prosince svrhli. Leží tam jen záda a nohy, hlavu lidé rozbili palicemi a pak nesli hlavním kyjevským bulvárem Chresčatyk jako trofej.

Tam, kde dříve stál bolševický předák, se nyní skví nápis "Ukrajinci, jste nejlepší" a vedle něj vlajky Ukrajiny a Ukrajinské povstalecké armády. Ta za druhé světové války bojovala za nezávislý ukrajinský stát proti Rudé armádě, v Rusku a na východě Ukrajiny je považována za spojence Hitlera a spolek válečných zločinců.

Bolševického předáka na podstavci nahradily vlajky Ukrajiny a Ukrajinské povstalecké armády.
Bolševického předáka na podstavci nahradily vlajky Ukrajiny a Ukrajinské povstalecké armády. | Foto: Martin Novák

Lidé se u zbytku sochy fotí, smějí se, diskutují. Někdo, kdo měl Lenina rád, na torzo položil karafiáty. Nikdo je nedal pryč. Vedle ovšem kdosi postavil ceduli s nápisem Parkování zakázáno.

Ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi je určen vzkaz na pomníku: "Janukovyči, teď jsi na řadě ty" a na Leninově noze je zase nápis Putin. Autor by asi na témže místě rád viděl ruského prezidenta.

Rozbití sochy se stalo jednou z událostí revoluce, která trvá už jedenadvacet dní a začala jako protest proti tomu, že Janukovyč nepodepsal asociační dohodu o přidružení k Evropské unii, přestože o ní tři roky vyjednával.

Ukrajinská opozice a všichni, kdo chtějí Ukrajinu v Evropě, zavětřili, že se obrací vítr a prezident chce překormidlovat zemi do Euroasijského svazu, vedeného Ruskem.

Na torzo někdo připsal Putin a někdo jiný položil růže. Cedule hlásí, že je zde zakázáno parkovat.
Na torzo někdo připsal Putin a někdo jiný položil růže. Cedule hlásí, že je zde zakázáno parkovat. | Foto: Martin Novák

Ale ani mezi těmi, kteří se cítí být Evropany, a nikoliv Euroasiaty, nepanuje v Kyjevě shoda v tom, zda bylo moudré Leninovu sochu tak okázalým způsobem sundat.

Muž volající do rozhlasového pořadu kyjevského rádia prohlásil, že je to plivanec pro všechny lidi na jihu a východě Ukrajiny, kteří si přejí dobré vztahy s Ruskem.

Šéf opoziční strany Udar Vitalij Kličko uvedl neutrálně, že útok na sochu posoudí historie. Premiér Mykola Azarov přirovnal akci ke zničení velkých skalních Buddhů Tálibánem v Afghánistánu před dvanácti lety.

Svržení údajně poslední Leninovy sochy v Kyjevě je podle všeho akcí radikálů ze strany Svoboda. Ti vystupují nejrazantněji proti ruskému vlivu na Ukrajině a odmítají i používání ruštiny, která je nejen na východě země, ale i v Kyjevě prvním jazykem mnoha obyvatel Ukrajiny.

"Svobodovci" jsou viditelní na demonstracích na náměstí Nezávislosti s vlajkami, kde je jejich nezaměnitelné logo. Dlaň se třemi zdviženými prsty. Jejich aktivista, třímající hrdě vlajku, naprosto nepochybuje o tom, že svrhnout sochu ruského bolševického vůdce bylo správné.

Foto: Martin Novák

"Už tam dávno neměla být. My máme své vlastní, ukrajinské hrdiny, kterým máme stavět sochy. Ne ruskému politikovi, který navíc nepřinesl nic jiného než neštěstí. Vím, že ve světě vypadá divně způsob, jakým se to stalo. Ale když radnice nerozhodla o normálním odstranění sochy, tak to národ prostě vzal do vlastních rukou," říká.

Radikální a nekompromisní postoje Svobody udivují i některé příznivce opozice. Natož pak Ukrajince, kteří s opozicí nesympatizují. Na východě Ukrajiny je Svoboda považována za fašistickou stranu, také kvůli adoraci vůdce válečné Ukrajinské osvobozenecké armády Stefana Bandery.

"V den, kdy se Svoboda dostane k moci, začne věšet Rusy, Poláky a Židy. Děkuju, nechci," říká jeden z Kyjevanů procházející třídou Andreje Ševčenka kolem zbytků pomníku. Nad skupinou lidí, fotících se u ležícího Leninova torza, mává rukou.

Serhij Dvořák je potomkem českých emigrantů a ve městě Záporoží na východě vede spolek českých krajanů Bohemia. Aktuálně.cz řekl, že není obdivovatelem Lenina, ale rozbití sochy se mu nelíbí.

"Historii měnit nelze, ani tímhle ji nezměníte. My bychom se měli dívat do budoucnosti a snažit se, aby ta byla lepší. Tohle ničemu nepomůže."

Svržení sochy, které vešlo do historie, se odehrálo před českou pivnicí Kozlovna.
Svržení sochy, které vešlo do historie, se odehrálo před českou pivnicí Kozlovna. | Foto: Martin Novák

Kyjev o posledního Lenina přišel, ale na východě Ukrajiny jich je dál požehnaně. Například v Charkově jeho obří socha vévodí hlavnímu náměstí, je ale téměř v každém městě.

Přítomnost Leninových soch je tak indikátorem toto, ke které Ukrajině kde kdo patří. Západ a Kyjev - více proevropský - je bez nich. Jih a východ - méně proevropský a více pro dobré vztahy s Ruskem - je jich plný.

Nedaleko od zabarikádovaných revolucionářů na náměstí Nezávislosti se u parlamentu scházejí příznivci Janukovyče a jeho Strany regionů. Je jich tam méně a na tribuně se skví heslo Evropě ano, nepořádku ne.

"Je to barbarství. Opozice umí jenom ničit, to už ukázali, když byli dříve ve vládě," říká jedna z účastnic mítinku, oblečena ve stranickém oděvu vládní Strany regionů.

Svržení Vladimira Iljiče je už teď dalším klínem mezi západní a východní Ukrajinou, jako by jich již nebylo dost. Zajímavost na závěr: akce se odehrála přímo před českou pivnicí Kozlovna. Ta se nachází přes silnici naproti bývalé soše.

 

Právě se děje

Další zprávy