Káhira (Od našeho zvláštního zpravodaje) - V pohádkově orientální kavárně Fišáví v centru staré Káhiry je zapnutý v rohu televizor.
Zpravodaj egyptské televize má živý vstup z Pákistánu a vykládá podrobnosti o smrti vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Nepojímá to jako žádné velké drama, hovoří pomalu.
Část hostů tomu vůbec nevěnuje pozornost, část to v klidu sleduje.
"Moc tomu nevěřím. Usáma byl americký agent, který bojoval proti Rusům v Afghánistánu. Moc bych za to nedal, že je to nějaká dohoda, která mu umožní se ztratit a někde v klidu dožít," míní jeden z přítomných Egypťanů.
Názor, že šéf Al-Káidy byl americkým agentem, je v Egyptě i jinde na Blízkém východě poměrně rozšířen, podobně jako tvrzení, že britskou princeznu Dianu Britové zavraždili, aby se neprovdala za egyptského muslima Dodi Al-Fayeda.
Další zákazník nad kávou říká, že je třeba počkat, co se ukáže jako pravda. Usámu však považuje za teroristu, to prý každopádně.
Usáma zmizel z arabských radarů
Žádné velké emoce - ať už kladné nebo záporné - se ale nekonají. Egypt žije především svojí revolucí a převratnými politickými změnami. A jak přežít v době hospodářského propadu, který Egypt postihl.
Podobné je to i v jiných zemích. Nemluvě o Libyi nebo Sýrii, kde teče krev. Usáma v poslední době poněkud zmizel z "arabských radarů."
"Pamatuji se, že když bylo 11. září, hodně se o tom diskutovalo. Jestli je to zločin, nebo naplnění zásad džihádu. Ale v posledních letech se na téma bin Ládin skoro nikdo nebavil, fakt už jsem to dlouho nikde nezaslechla," říká aktivistka Šeráz Sabríová z hnutí Barvy Egypta.
Docent Amr Šatury učí na státní univerzitě Ain Šams na severovýchodě Káhiry češtinu a českou literaturu. S mapou České republiky za zády ve své pracovně tvrdí samozřejmě vynikající češtinou, že pro většinu Egypťanů lídr Al-Káidy nic neznamenal a ať nečekám, že někdo projeví nějakou lítost.
"Víme samozřejmě, že bojoval s Američany proti Rusům v Afghánistánu. A byl to terorista, který pro Araby nic kloudného neudělal. Jen zabíjel. Myslím, že jen minimum Egypťanů s ním sympatizovalo," říká bohemista.
Jsem rád, že zemřel
Ještě radikálnější názor má prodavač náboženské islámské literatury ve staré Káhiře. Od pohledu zbožný a konzervativní muslim zjevně nemohl saúdského extremistu vystát.
"Řeknu vám to upřímně. Jsem rád, že je mrtvý. Byl to násilný člověk a je to hlavně jeho vina, že mnoho lidí se dnes na muslimy dívá jako na teroristy. Jsem rád, že zemřel."
Odpovědi se vyhnul oslovený policista. S poukazem na to, že nikoho takového nezná.
Historie Al-Káidy se částečně překrývá s historií Egypta. Bin Ládinovým zástupcem a dnes vlastně jediným člověkem z původního vedení, který stále žije, je Egypťan Ajmán Zaváhrí.
Vůdcem atentátníků z 11. září byl také Egypťan Muhammad Atta. Ke dvěma pumovým atentátům, inspirovaným Al-Káidou, došlo před několika lety v turistických resortech na Sinaji.
Číslo 1? Husní Mubarak
Dnes je ale zlým mužem číslo jedna pro většinu Egypťanů Husní Mubarak. Svržený prezident, který teď čeká, zda stane před soudem.
Ve stanici káhirského metra, která nesla jeho jméno, strhli cedule. Stala se tak asi světovým unikátem. Je to bezejmenná stanice, nemá žádný název.
Bin Ládin a jeho osud zajímá Egypťany podstatně méně, než by tomu zřejmě bylo ještě před několika měsíci.