Smrt bin Ládina je vítězstvím svobody, gratuluje Izrael

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
2. 5. 2011 8:30
Přečtěte si, jak svět reaguje na zastřelení vůdce Al-Káidy
Američané oslavují oznámení, že Usáma bin Ládin je po smrti
Američané oslavují oznámení, že Usáma bin Ládin je po smrti | Foto: Reuters

USA - Je to velké vítězství pro Američany. Tak západní svět hodnotí nečekané oznámení smrti vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina.

Izraelští politici Spojeným státům k úspěšné vojenské operaci poblahopřáli. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že se Izrael připojuje k americkým oslavám likvidace nejhledanějšího teroristy světa.

"Premiér blahopřeje prezidentovi Baracku Obamovi k tomuto vítězství spravedlnosti, svobody a hodnot sdílených demokratickými zeměmi, jež společně bojovaly proti terorismu," sdělil Netanjahu v prohlášení.

Izraelský prezident Šimon Peres řekl, že dopadení "šéfa Al-Káidy je úspěch nejenom pro USA, ale pro celý svobodný svět, který může teď po vykonání zaslouženého, i když opožděného trestu nad bin Ládinem lépe dýchat".

Ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že Washington informoval Izrael o výsledku utajované operace půl hodiny předtím, než bin Ládinovu smrt oznámil Obama veřejně.

David Cameron: Velký úspěch

Smrt vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina přinese celému světu velkou úlevu, prohlásil dnes britský ministerský předseda David Cameron.

"Usáma bin Ládin byl odpovědný za nejhorší teroristická zvěrstva, jaká svět viděl - za 11. září a za mnohé (další) útoky, které stály tisíce životů, mnoho z nich britských. To, že byl vypátrán a že už nebude moci pokračovat ve svém globálním teroristickém tažení, je velký úspěch," uvedl premiér v prohlášení.

"Zpráva, že Usáma bin Ládin je mrtev, přinese lidem ve světě velkou úlevu," dodal.

Alain Juppé: Nebezpečí nepominulo 

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé označil likvidaci vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina za "vítězství všech demokracií, které bojují proti odpornému moru terorismu". Varoval ale, že to neznamená, že hrozba atentátů mizí.

"Budeme bdělejší než kdy dřív. Teroristická hrozba je vysoká, jak jsme to bohužel viděli před několika dny v Marrákeši. Boj proti té nejhorší zbabělosti, jakou jsou útoky na nevinné, zajisté nekončí," řekl ministr.

Při čtvrtečním teroristickém útoku v Marrákeši zahynulo 15 lidí, z toho skoro polovina Francouzů. Francii ohrožuje severoafrická větev Al-Káidy, takzvaná Al-Káida v muslimském Magribu.

Indie: Pákistán je základa teroristů

Dopadení nejhledanějšího muže planety Usámy bin Ládina v blízkosti pákistánského hlavního města svědčí o tom, že je Pákistán útočištěm teroristů. Prohlásil to dnes indický ministr vnitra Palaniappan Čidambaram. Indie je tím znepokojena.

"S velkým znepokojením vnímáme tu část prohlášení, v němž (americký prezident Barack) Obama uvedl, že Usáma bin Ládin byl zabit několik desítek kilometrů severně od Islámábádu, v hlubokém pákistánském vnitrozemí. Zdůrazňuje to naše obavy z toho, že teroristé z nejrůznějších organizací v Pákistánu nacházejí útočiště," sdělil Čidambaram.

Austrálie: Budeme dál bojovat

Austrálie bude dále pokračovat ve vojenské opearci v Afghánistánu, potvrdila po oznámení, že byl bin Ládin zastřelen, premiérka Julia Gillardová.

"I když dnes Al-Káida utrpěla ztrátu, není ještě úplně vyřízená. Naše válka s terorismem musí pokračovat," řekla. "Budeme pokračovat v misi v Afghánistánu."

Austrálie byla jednou z prvních zemí, která v roce 2001 nabídla své vojáky pro Američany vedenou operaci v Afgánistánu. V současné době tam má 1500 vojáků. Od roku 2001 v Afghánistánu zahynulo 23 Australanů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy