To je pro dnešek stran onlinu k britským parlamentním volbám vše. Děkujeme vám za pozornost.
Labouristé ve čtvrtečních parlamentních volbách zvítězili i v obvodě Kensington, který předtím patřil konzervativcům. Západolondýnský obvod je poslední, v němž byly hlasy sečteny, a výsledek jen potvrdil výrazné posílení opoziční strany. V konečném účtování tak konzervativci premiérky Theresy Mayové budou mít 318 poslanců, zatímco labouristům náleží v Dolní sněmovně 262 z celkových 650 křesel. Labouristé v Kensingtonu zvítězili o pouhých 20 hlasů. Vzhledem k těsnému výsledku byly hlasy několikrát přepočítávány, a proto bylo konečný výsledek v tomto obvodě i celých britských parlamentních voleb oznámen až v pátek večer.
Britská libra po počátečním poklesu část ztráty oproti dolaru smazala. Ke konci dne libra k dolaru ztrácela 1,7 procenta na 1,2730 USD, vůči euru pak odepisovala 1,5 procenta na 1,1378 EUR.
Do oznámení konečných výsledků britských předčasných parlamentních voleb zbývá sečíst hlasy již jen v jednom volebním obvodu. Kdy londýnský obvod Kensington svůj výsledek oznámí, ale není jasné. Sčítání zde proběhlo již dvakrát, protože je však výsledek velice těsný, rozhodli se komisaři pro jistotu provést ještě třetí kontrolní sčítání.
Podle listu The Daily Telegraph má místo v novém kabinetu jisté pět nejdůležitějších ministrů dosavadní vlády: rezort zahraničí povede dál Boris Johnson, vnitra Amber Ruddová, obrany Michael Fallon, financí Philip Hammond a ministerstvo pro brexit David Davis.
Britská premiéra Theresa Mayová dnes řekla, že konzervativci jsou jedinou stranou schopnou vytvořit vládu, která je s to zajistit Brexit, a to navzdory tomu, že nezískali ve čtvrtečních volbách parlamentní většinu.
Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) dnes oznámila, že zahájí s premiérkou Theresou Mayovou jednání o podpoře vzniku konzervativní vlády. Konzervativci sice vyhráli čtvrteční parlamentní volby v Británii, ale nezískali v Dolní sněmovně potřebnou nadpoloviční většinu. Tu jim má zajistit právě deset poslanců DUP.
"Premiérka se mnou dnes ráno hovořila a zahájíme konzultace s konzervativci, abychom prozkoumali, jak by bylo možné přinést stabilitu našemu národu v této době velkých výzev," řekla podle agentury Reuters vůdkyně DUP Arlene Fosterová.
I have spoken with the PM. We will enter discussions with the Conservatives to explore how we can help bring stability to our nation. pic.twitter.com/sTjTwJDbKU
— Arlene Foster (@DUPleader) June 9, 2017
Právě v City čekali na výsledek voleb zvláště napjatě, neboť by místní firmy mohly na tvrdou odluku od EU doplatit kvůli faktu, že by jejich zaměstnanci z unijních zemí potřebovali pracovní povolení. Některé firmy zvažují odchod či se již přesouvají.
Po čtvrtečním patovém večeru dnes místní tvrdí, že toho o budoucnosti vědí méně než před volbami. "Jasné je jedno: stabilní vládu tahle země mít nebude," prohlásil další ze zaměstnanců místní banky.
Mezi výškovými budovami londýnského finančního centra City dnes hloučky zaměstnanců zdejších peněžních domů diskutovaly v zásadě o jediném tématu. "Má co chtěla. Tohle je reakce na její tvrdý brexit," řekl jeden z dobře oblečených mužů na adresu premiérky Theresy Mayové. Spolu s kolegy se shodl, že někteří lidé nevolili labouristy ani tak kvůli jejich programu počítajícímu s růstem daní pro bohatší, jako spíše ze vzdoru vůči hrozbě rázné odluky od EU, kterou Mayová slibuje.
Německý člen Evropské komise Guenther Oettinger připustil, že výsledek voleb ve Velké Británii může být problematický pro vyjednávání o brexitu. "Potřebujeme vládu, která může jednat. Se slabým partnerem pro vyjednávání hrozí nebezpečí, že se vyjednávání skončí špatně."
"Příslib diskuze neznamená domluvu," zní podle zdrojů televize Sky News z Demokratické unionistické strany.
Unionisté upozorňují, že s Mayovou zatím nepadla žádná jasná dohoda.
A takhle vypadá dnešní obálka britského deníku London Evening Standard. "Královna popírání," hlásá titulek.
Podle některých jiných britských médií má obálku na svědomí editor George Osborne - někdejší ministr financí ve vládě premiéra Davida Camerona, kterého Mayová ve své vládě nahradila Philipem Hammondem.
STANDARD FINAL: Queen of denial #tomorrowspaperstoday pic.twitter.com/go0wIpi8I3
— Neil Henderson (@hendopolis) June 9, 2017
K úspěšné kampani pogratuloval Jeremy Corbynovi také bývalý kandidát na amerického prezidenta a představitel Demokratické strany Bernie Sanders.
"Lidé ve Velké Británii, v USA i jinde chtějí vlády, které budou zastupovat všechny lidi, ne jen jedno procento," prohlásil.
I am delighted to see Labour do so well. I congratulate @jeremycorbyn for running a very effective campaign.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) June 9, 2017
"Hodiny utíkají. Máme dva roky a skutečnost, že se britská demokracie vyjádřila tak, jak se včera vyjádřila, na to nemá žádný vliv," ujistil podle televize BBC předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poté, co se po britských volbách znovu otevřela debata o tom, kdy skutečně začnou jednání o brexitu.
Ta jsou oficiálně naplánovaná už na 19. června. Povolební situace v Británii by ale vyjednávání mohla ohrozit.
Předseda Evropské rady Donald Tusk pogratuloval na twitteru premiérce Mayové poté, co oznámila své záměry na sestavení vlády.
"Nyní je naše odpovědnost zajistit co nejméně rušivý brexit," zdůraznil také.
Congratulations @theresa_may. Our responsibility now is to secure least disruptive #Brexit. No time to lose. https://t.co/bOOzzwr82k
— Donald Tusk (@eucopresident) June 9, 2017
Projev premiérky Mayové nehodnotí jako povedený ani novinářka z britského listu The Guardian Rowena Masonová. "Bizarní projev bez náznaku studu Mayové nepomůže zvýšit šance."
"Špatný tón, žádná pokora," dodala k tomu.
Bizarre and unrepentant speech will not have helped Theresa May's chances of staying for long. Wrong tone, no humility, no reaching out
— Rowena Mason (@rowenamason) June 9, 2017
Podle všeho se výsledky v posledním okrsku Kensington ještě přepočítávají. Konečné výsledky tak budou známy až ve večerních hodinách.
Theresa Mayová zachycena při projevu po schůzce s královnou Alžbětou, během kterého ohlásila svůj záměr vytvořit vládu s podporou unionistů.
Editor televizního programu ITV News poznamenal, že Theresa Mayová ve svém prohlášení o sestavení vlády nezmínila nic o tom, že vláda bude menšinová, ani o selhání ve volbách a komplikované situaci, ve které ve skutečnosti je.
She effectively said NOTHING about her failure. Nothing about minority government. Nothing about the trouble she has got herself in
— Chris Ship (@chrisshipitv) June 9, 2017
Poslední okrsek Kensington získali podle listu The Guardian labouristé.
Konečné výsledky tedy znamenají 318 křesel pro konzervativce a 262 pro labouristy.
Podle Mayové konzervativci ukázali spojením s unionisty schopnost utvořit většinu v parlamentu.
"Naše dvě strany se po mnoho let těší silnému vztahu a to mi dává jistotu, že budeme spolupracovat v zájmu celého Spojeného království," prohlásila.
"Budu pokračovat v práci s našimi přáteli unionisty," přiblížila Mayová podobu své vlády.
Mayová také řekla, že to, co teď Británie potřebuje, je jistota. Hlavně kvůli vyjednáváním o brexitu.
"Zajistím nové partnerství s Evropskou unií, které zajistí dlouholetou prosperitu," prohlásila sebejistě šéfka konzervativců.
Theresa Mayová po setkání s královnou prohlásila, že hodlá zformovat novou vládu.
Rozhovor premiérky s královnou je důvěrný a podle britských médií by mohl trvat zhruba půl hodiny.
Do Buckinghamského paláce dorazila Mayová ze sídla britských premiérů v Downing Street 10 spolu se svým manželem.
Také podle Lea Varadkara, čerstvého předsedy irské vládní strany Fine Gaela, jsou po volbách šance na "tvrdý brexit" mizivé. Podle něj britská vláda v současné chvíli nemá pro tuto variantu vystoupení země z EU silný mandát.
Obyvatelé Irské republiky i Severního Irska se obávají, že by je v případě takzvaného tvrdého brexitu znovu rozdělila ostře střežená hranice. Vyjednání hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem je jednou z priorit EU při jednání o brexitu.
Theresa Mayová přijela Buckinghamského paláce, kde musí oficiálně požádat královnu Alžbětu o svolení sestavit vládu.
Proč Theresa Mayová ve volbách neuspěla? Nabízíme šest důvodů:
Premiérka Theresa Mayová opustila bydliště v Downing Street a míří do Buckinghamského paláce za královnou Alžbětou II. Chystá se ji požádat o pověření sestavit vládu.
Theresa May heads to Buckingham Palace to ask the Queen for permission to continue as PM, despite her Conservative party losing its majority pic.twitter.com/MT5MewUEnG
— Sara Yasin (@missyasin) June 9, 2017
Předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová je otevřená možné spolupráci s ostatními stranami, aby u moci nezůstali konzervativci.
Sturgeonová vnímá výsledky voleb také jako signál pro to, aby se neuskutečnil takzvaný "tvrdý brexit". Ten prosazuje premiérka Mayová. Sturgeonová vyzvala ostatní strany, aby se spojily a společně prosadily jiné podmínky při vyjednávání o brexitu.
Předseda Liberálních demokratů Tim Farron vyzval premiérku Theresu Mayovou k rezignaci.
K možnosti, že by se jeho strana stala součástí koalice, uvedl, že "žádná dohoda je lepší než špatná dohoda". Liberální demokraté tvořili koalici s konzervativci po parlamentních volbách v roce 2010.
Výsledky voleb podle Farrona znamenají také větší šance na nové referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Liberální demokraté usilují o setrvání země v unijním svazku.
Volby nedopadly příliš dobře ani pro Skotskou národní stranu v čele s předsedkyní Nicolou Sturgeonovou. Strana přišla o 21 křesel a v britském parlamentu bude mít pravděpodobně 35 míst.
Sturgeonová mluví o "hořkých ztrátách".
2/5 However, we had bitterly disappointing losses and my heartfelt thanks go to all of our brilliant candidates who were not re-elected.
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) June 9, 2017
Mayová se může dohodnout s unionisty, Corbyn zase se Skoty. Jaké varianty teď Británie má?
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Konzervativci v čele s premiérkou Theresou Mayovou zvítězili v předčasných parlamentních volbách, ale nezískali potřebnou většinu hlasů. Naopak si pohoršili.
Theresa Mayová se přesto rozhodla sestavit vládu s podporou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).
DUP nevyjádřila potřebu sestavovat formální koalici, bude se pravděpodobně jednat o menšinovou vládu.
Vládnout jsou připraveni ale i labouristé. Jeremy Corbyn opakovaně vyzval Theresu Mayovou k rezignaci a prohlásil se vítězem voleb.
Labouristé zaznamenali velký úspěch především ve městech a mezi mladými lidmi. Připsali si rekordní 10% zisk oproti minulému hlasování.
Nestabilní situace po volbách může zpozdit a zkomplikovat vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Jednání by podle původního plánu měla začít 19. června.
Zbývá sečíst hlasy v posledním okrsku.
With Kensington left to declare, here's how the political map of Great Britain now looks.
— Britain Elects (@britainelects) June 9, 2017
Con: 317 (-12)
Lab: 261 (+29)
SNP: 35 (-21) pic.twitter.com/HNyrsY7FVk
…
Malá zajímavůstka: Konzervativci získali více křesel než labouristé ve Skotsku poprvé od roku 1955.
— Martin Novák (@novakmartin) June 9, 2017
K volbám přišlo 72 procent mladých lidí do 25 let.
72% turnout for 18-25 year olds. Big up yourselves 👊👏 #GE2017
— David Lammy (@DavidLammy) June 9, 2017
Strana UKIP je nyní v rozkladu a hledá smysl své existence. Ve volební kampani nehrála prakticky žádnou roli a strádá odchodem mnoha svých voličů a členů.
Paul Nuttall v rezignačním prohlášení uvedl, že jeho odchod má okamžitou platnost. Nového šéfa by měla strana zvolit do svého zářijového sjezdu. Bývalý vůdce Farage podle agentury Reuters nedávno naznačil, že by se mohl do politiky vrátit.
Podívejte se na záznam z projevů Theresy Mayové a Jeremyho Corbyna.
Podle Sky News severoirská strana DUP nechce s konzervativci vytvořit formální koalici. Bude tak s největší pravděpodobností chtít podporovat menšinový konzervativní kabinet. Mluvčí strany uvedla, že se ke zprávám o dohodě na podpoře vlády konzervativců nebude vyjadřovat.
Podle dosavadních výsledků voleb by konzervativci a DUP v parlamentu disponovali 328 křesly. Většinu představuje 326 mandátů.
Jeremy Corbyn děkuje všem voličům labouristické strany.
"Váš hlas byl hlasem pro změnu, pro naši zemi a pro naději. Theresa Mayová vyhlásila tyto volby ze zájmu její strany, nikoliv naší země. Ale podcenila labouristickou stranu a co více, podcenila vás," obrátil se na voliče.
.@Theresa_May thought that with the backing of the billionaires and the corporate elite, she could take your vote for granted. pic.twitter.com/JpazODKMEA
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) June 9, 2017
Šéf strany UKIP Paul Nuttall rezignoval. Je to už třetí lídr strany, který z jejího čela od loňského roku odstoupil. Po referendu o brexitu tak loni učinil Nigel Farage.
Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) vyjádřila podporu premiérce Mayové a vládě konzervativců.
Theresa Mayová se chystá sestavit vládu. Oficiálně o to dnes v 13:30 SELČ požádá královnu Alžbětu II. v Buckinghamském paláci.
#Breaking Theresa May to visit Buckingham Palace at 12.30pm to seek permission from Queen to form government, Downing Street spokesman says pic.twitter.com/zJLhHgSa5A
— Press Association (@PA) June 9, 2017
Sčítají se poslední okrsky.
Také Cornwall North obhájili konzervativci, mají teď 318 mandátů. Zásadní ale zůstává požadavek jejich jediného potenciálního spojence v Dolní sněmovně, severoirských unionistů, kteří odmítají tvrdý brexit.
Update 9:59am: Latest seat totals by party #GE2017. See full results: https://t.co/XyPZZkVCl1 pic.twitter.com/xP66ri5wxo
— BBC Election (@bbcelection) June 9, 2017
Předseda Evropské rady Donald Tusk varuje Británii, aby nepodcenila vyjednávání o odchodu z EU.
"Nevíme, kdy jednání začnou. Víme, kdy musí skončit," napsal na Twitter s tím, že pokud Británie nebude vyjednávat, opustí EU bez dohody v březnu 2019.
We don't know when Brexit talks start. We know when they must end. Do your best to avoid a "no deal" as result of "no negotiations". #GE2017
— Donald Tusk (@eucopresident) June 9, 2017
Rozhodli mladí, kteří zaspali u referenda o brexitu.
První povolební analýzy rovněž ukazují, že labouristé vděčí za své zisky především mladým lidem.
Bodovali v okrscích, kam přišli hlasovat univerzitní studenti, jako v případě Sheffieldu a Cantenbury.
Rozhovory o odchodu Velké Británie z EU by podle unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera měly začít ve chvíli, kdy na ně bude Británie připravená.
#Brexit negotiations should start when UK is ready; timetable and EU positions are clear. Let's put our minds together on striking a deal
— Michel Barnier (@MichelBarnier) June 9, 2017
Okrsek Cornwall South East získali podle očekávání konzervativci. Celkem tedy už mají 317 mandátů.
Update 9:31am: Latest seat totals by party #GE2017. See full results: https://t.co/XyPZZkVCl1 pic.twitter.com/ZXaAV2O5ys
— BBC Election (@bbcelection) June 9, 2017
Britské akcie navzdory patovému výsledku předčasných parlamentních voleb rostou. Jejich index FTSE 100 si krátce po zahájení obchodování připisuje zhruba 0,6 procenta, k růstu mu pomáhá slabší kurz libry. Vzhůru zamířily také další přední evropské burzy.
Konzervaticům se rýsuje další problém. Vůdkyně Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová se před několika minutami jednoznačně vyslovila proti "tvrdému" brexitu.
Chceme uskutečnitelný plán na opuštění Evropské unie," zdůraznila Fosterová "Takový, který bude respektovat specifika Severního Irska a jeho společnou historii s Irskou republikou, stejně jako zeměpisnou polohu."
Jedním z požadavků Evropské unie je "průchodnost" hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, tedy právě volný pohyb zboží a kapitálu a také osob, který toryové odmítají.
Volební mapa ukazuje, že pro labouristy hlasoval Londýn, průmyslový pás mezi Liverpoolem, Leedsem a Sheffieldem na severu Anglie a jih Walesu mezi Cardiffem a Swansea.
Anglický venkov, jih Anglie a jih Skotska zase podpořil konzervativce.
Update 9:06am: Latest seat totals by party #GE2017. See full results: https://t.co/XyPZZkVCl1 pic.twitter.com/0k4QB6oA1l
— BBC Election (@bbcelection) June 9, 2017
Labouristé před volbami představili poměrně radikální levicový manifest. Corbyn lákal voliče na zlepšení podfinancované zdravotní péče, zlevnění či zrušení školného a na štědřejší sociální dávky.
Radikální změny by provedli i ve finanční politice. Chtějí zvýšit daně lidem s vysokými příjmy, podstatně zvýšit daň ze zisku korporací. A také chtějí vytvořit fond ve výši 250 milionu liber na investice do infrastruktury, financovaný z půjčky. A slibují opětovné znárodnění zprivatizovaných britských železnic, energetických podniků a poštovních služeb
Třetí variantou by byla koalice vedená labouristy
Labouristé mají politicky blíž k ostatním stranám, se kterými by mohli vytvořit koalici. Už dali najevo, že se pokusí menšinovou vládu sestavit, zformování většinové koalice jejich vůdce Jeremy Corbyn odmítl.
Jeho strana hodlá respektovat výsledky referenda o odchodu z EU, ale odmítá vyjednávací strategii Mayové. Labouristé chtějí zejména zachovat výhody společného evropského trhu a celní unie.
To by je mohlo přiblížit kompromisu s Liberálními demokraty a skotskými nacionalisty, kteří řekli, že nechtějí další vládu konzervativců.
Británii nyní čekají tři možné varianty povolebního vývoje:
Menšinová konzervativní vláda:
Mayová by se mohla pokusit sestavit vládu, která by vyjednávala parlamentní většinu případ od případu. Její programové plány se ale s prioritami ostatních stran neslučují. Týká se to nejen vyjednávání o brexitu, ale i rozpočtové strategie, vzdělávání nebo sociální péče.
Koalice vedená konzervativci:
V roce 2010 konzervativci zformovali vládu s centristickou proevropskou stranou Liberální demokraté a společně vládli do roku 2015. Dnes je tato koalice nepravděpodobná: Britská liberální demokracie je proevropská a žádá nové referendum, navíc nejspíš nezískali dost hlasů, aby jejich koalice s konzervativci byla většinová.
Podpořit Mayovou by mohla Demokratická unionistická strana.
Šéf labouristů nechce zdržovat jednání o brexitu.
"Budeme muset pokračovat, protože článek 50 byl aktivován. Budoucí vláda bude muset za 11 dní provést jednání o brexitu," řekl stanici Sky News.
Jeremy Corbyn prohlásil, že jeho strana je "připravena sloužit této zemi". Zopakoval výzvu, aby Theresa Mayová odstoupila.
"Je jasné, kdo vyhrál tyto volby," nechal se slyšet podle agentury Reuters.
Aktuální výsledky:
Update 8:43am: Latest seat totals by party #GE2017. See full results: https://t.co/XyPZZkVCl1 pic.twitter.com/h7f9g56bom
— BBC Election (@bbcelection) June 9, 2017
Křehká většina
Okrsek Kensington v Londýně, může připadnout labouristům, a Saint Austell and Newquay je v Cornwallu, zřejmě pro konzervativce.
Konzervativci tak nakonec mohou mít až 317 křesel a pokud je podpoří unionisté (10), mohou mít těsnou, avšak mimořádně křehkou většinu.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce počkat na to, kdo v Británii po volbách sestaví vládu a s čím tato vláda přijde na vyjednávání o vystoupení země z Evropské unie.
"Musíme počkat, kdo v Británii sestaví vládu. Věřím, že to nepotrvá moc dlouho, Britové zahájili brexit v březnu, na jednání máme jen dva roky," uvedl Sobotka na twitteru.
Ze 650 křesel je nyní přerozděleno celkem 646.
Konzervativci jich v tuto chvíli obsadili 315, takže je jisté, že většinu nezískají. Otázkou zůstává, zda získají podporu pro sestavení koaliční vlády.
Labouristé získali 261 křesel, Skotská národní strana 35, liberální demokraté 12, DUP 10, Sinn Féin 7, zelení 1.
Severní Irsko má konečné výsledky:
Demokratická unionistická strana (DUP) získala 10 mandátů, Sinn Fein 7.
Unionisté by podpořili premiérku Mayovou, republikáni však ne.
Pokud Mayová nezíská některý z dalších osmi okrsků, kde se ještě rozhoduje, nemá většinu.
Mezi labouristy se ozývají hlasy pro sestavení menšinové vlády. Vyjádřil se tak podle Reuters například mluvčí stínového ministra financí John McDonnell.
Jeremy Corbyn dokázal vyhrát pro svou stranu od posledních voleb 10% zisk. To se ještě žádnému předsedovi labouristů nepodařilo.
Podle BBC Theresa Mayová odstoupit nehodlá.
Marek Ženíšek, poslanec a první místopředseda TOP 09, o předběžných výsledcích britských voleb:
"Potvrzuje se, že za nerozumné rozhodnutí se vždy platí. V případě konzervativců ztrátou křesel. Nicméně gratuluji ministerské předsedkyni Mayové k vítězství a doufám, že vše dopadne dobře. Velká Británie je náš spojenec a i po jejím odchodu z EU musí zůstat naším klíčovým partnerem. "
Vyjednávání brexitu mělo začít 19. června. Vedoucí představitelé EU se ale obávají, že se za současné situace zvýší riziko selhání jednání.
Guenther Oettinger, německý člen Evropské komise, uvedl, že není jasné, zda by jednání mohla být zahájena v pondělí 19. června podle plánu. Rozhovory, kterými chce EU v březnu 2019 zajistit hladký odchod Británie z unie, by byly bez silného partnera nejisté.
Odborníci nepochybují, za neúspěchem konzervativců stojí Theresa Mayová.
Na předběžné výsledky zareagoval také trh a libra prudce oslabila. Podle Reuters o dvě procenta vůči dolaru a 1,7 procenta vůči euru.
Objevují se obavy z opožděného zahájení brexitu. Británie bude nejprve sestavovat vládu, která bude moci o výstupu z EU začít jednat.
Obavy vyjádřil i bývalý vůdce UKIP Nigel Farage, který stál v čele kampaně pro vystoupení z EU. "Mayová všechno ohrozila," píše na Twitteru.
Neúspěch premiérky Theresy Mayové je téma dnešního britského tisku.
"Zděšení" stojí ve slovní hříčce na titulní straně plátku The Sun.
THE SUN 4 AM: Theresa Dismay #tomorrowspaperstoday pic.twitter.com/1gZKTps0oU
— Neil Henderson (@hendopolis) June 9, 2017
Volební účast byla vysoká. Pro parlamentní volby je účast 68,6 procent nejvyšší od roku 1997.
With just 27 seats left to declare, turnout is running at 68.6% - the highest for a UK general election since 1997. #GE2017
— Ian Jones (@ian_a_jones) June 9, 2017
Podle agentury AP se podle předběžných výsledků dostal do parlamentu rekordní počet žen: 192.
V minulém parlamentu jich bylo 191 a v roce 2010 jen 143, což byl v té době také rekord.
Zatím ale stále nejsou přerozdělená všechna křesla.
Průběžné výsledky momentálně vypadají takto: konzervativní strana má zatím 303 hlasů a labouristé 256.
Podle propočtů agentury Reuters konzervativci Theresy Mayové už nemohou získat potřebnou většinu hlasů v parlamentu.
Velké Británii tak hrozí politická nestabilita.
Jeremy Corbyn jako Donald Trump?
Když Jeremy Corbyn odstartoval kampaň, odborníci, průzkumy ani tisk mu příliš šancí nedávali. Dokonce ani mnozí labourističtí poslanci v něm neviděli potenciálního britského premiéra.
Nakonec ale zřejmě dokázal Mayovou obrat o většinu křesel v parlamentu. Americká televizní stanice CNN jeho překvapivý úspěch přirovnává k vítězství Donalda Trumpa v loňským prezidentských volbách.
Podle ní je Corbyn stejně jako Trump zástupcem antiestablishmentu, je nekonvenční a populistický.
Experts, the press and some of his own MPs wrote off his chances but underdog Jeremy Corbyn has shaken UK politics https://t.co/TPoFyzaAXZ pic.twitter.com/SzKcs7J2WE
— CNN (@CNN) June 9, 2017
Sama Mayová naopak prohlásila, že se konzervativci pokusí zajistit Británii potřebnou stabilitu.
Vůdce labouristů Jeremy Corbyn už vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby vzhledem k chabému výsledku v parlamentních volbách podala demisi.
Podle prognózy zveřejněné televizí Sky News se žádné straně nepodaří získat v parlamentu většinu, a tak budou nutná koaliční jednání.
Británie měla po druhé světové válce koaliční vládu jen jednou, a to v letech 2010 až 2015.
Britští Konzervativci při postupném sčítání hlasů v parlamentních volbách předstihli opoziční labouristy a vedou v poměru 256 ku 231 křeslům. Zbývající mandáty připadly menším stranám.
Chybí ještě výsledky ze 100 obvodů.
Dobré ráno,
zdravíme z pražské redakce Aktuálně.cz, kde pro vás budeme sledovat dění po britských parlamentních volbách.
Redakce Aktuálně.cz se s vámi v tuto chvíli loučí. Náš online se na pár hodin odmlčuje, ale od 6 hodin ráno budeme zase v plném provozu.
Shrnutí:
Hlasy se ve Velké Británii zatím stále sčítají a výsledek mimořádných parlamentních voleb je pořád otevřený.
Soudě ale podle titulků řady zítřejších britských novin čeká konzervativní premiérku Mayovou hodně špatné ráno.
It's not going to be a pleasant morning for Theresa May judging by the front pages of tomorrow's papers #GeneralElection #GE2017 pic.twitter.com/h5aW0Zls5V
— Alec Luhn (@ASLuhn) June 8, 2017
Podle agentury Reuters labouristi zvítězili v Sunderlandu, tradičně nejrychleji sečteném volebním obvodu.
Po oznámení odhadů výsledků čtvrtečních předčasných parlamentních voleb v Británii se na sociální síti twitter začal šířit nedávný příspěvek Theresy Mayové, ve kterém premiérka uvedla, že pokud ztratí jen šest křesel, prohraje celé volby.
K jednacímu stolu s Evropskou unií podle premiérčina květnového tweetu v takovém případě usedne Jeremy Corbyn.
If I lose just six seats I will lose this election and Jeremy Corbyn will be sitting down to negotiate with Europe: https://t.co/OwbfDseOJh
— Theresa May (@theresa_may) May 20, 2017
A na ohlašovaný propad britských konzervativců už vtipně reagují i zahraniční média.
Švédský deník připojil k fotografii premiérky Mayové nouzové volání "Mayday!" Německý Bild se zase ptá: "Proč najednou ztratila Mayová přízeň Britů?"
Swedish paper leads with "Mayday! Mayday!", Bild [German] leads with "Why Theresa May has suddenly lost all credit with the Brits" #ge2017 pic.twitter.com/5fgayoqMSN
— Alex Murray (@murraypolitics) June 1, 2017
Konzervativní voliči a členové jejich expertních týmů reagovali podle britských médií na zveřejnění prvních exit pollů velmi zdrženlivě. Provázelo je překvapené ticho.
Exit poll received in silence at @WeAreBrightBlue party #ge2017 pic.twitter.com/Vd5w58w3hr
— Sebastian Payne (@SebastianEPayne) June 8, 2017
Bývalý konzervativní ministr financí George Osborne pokračuje při komentování prvních exit pollů v tvrdých výpadech proti své kolegyni, premiérce Mayové.
"Tento výsledek ja naprostou katastrofou pro konzervativce i Theresu Mayovou," prohlásil Osborne na britské stanici ITV k pravděpodobným ztrátám toryů v britském parlamentu. Podle médií ale můžou být ostré výroky Osborneho i odvetou za to, že ho premiérka Mayová brzy po nástupu do funkce odvolala.
Promluvil i bývalý lídr liberálních demokratů Nick Clegg. Uvedl, že si nedokáže představit okolnosti, za kterých by liberální demokraté podpořili konzervativní vládu.
Britští liberální demokraté, kteří by podle prvních exit pollů mohli pomoci konzervativcům získat v parlamentu znovu většinu, odmítli podle televize Sky News vytváření jakýchkoli koalic a taktických spojenectví.
"Žádné smlouvy, úmluvy nebo koalice," prohlásil podle stanice jeden z čelních politiků liberálních demokratů.
Stanice BBC už zkouší podle exit pollů odhadnout, jak by mohla vypadat budoucí koalice v britském parlamentu.
If the exit poll is right... who could build a coalition government?https://t.co/YMVJP13SGk #bbcelection #GE2017 pic.twitter.com/qfENlV4PAW
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 8, 2017
Ihned po oznámení prvních odhadů výsledků dnešních britských parlamentních voleb propukl sál londýnské univerzity LSE v jásot.
Místní studenti, kteří sledovali dění ve společnosti profesorů, neskrývali sympatie pro lídra labouristů Jeremyho Corbyna, jehož zisk předčil většinu očekávání. Podle univerzitních expertů odhady naznačují, že premiérka Theresa Mayová nebude mít pevný mandát k vyjednání dohody s Evropskou unií.
Britský ekonom Samuel Tombs varuje před vynášením definitivních soudů a připomíná, že v roce 2015 přisoudily první exit polly právě konzervativcům o 14 poslaneckých mandátů méně, než v následném sčítání odevzdaných hlasů nakonec získali.
Byť to tedy s konzervativci nevypadá nejlépe, rozhodnou opravdu až samotné odevzdané volební lístky, připomněl pro agenturu Reuters.
PÁTEK 9. ČERVNA
A v Sunderlandu už členové volební komise spěchají, aby dle tradice co nejdříve posčítali odevzdané hlasy.
Scenes in Sunderland as constituencies race to be the first to declare results https://t.co/YMVJP13SGk #bbcelection #GE2017 pic.twitter.com/0FDFtocMf6
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 8, 2017
A tady jsou ještě první exit polly a ztráty nebo zisky poslaneckých mandátů v mimořádných volbách ve Velké Británii v přehledné grafice.
Přestože bývají tamní odhady výsledků většinou poměrně přesné, vyplatí se vyčkat na sčítání samotných odevzdaných hlasů. To bude ale trvat dlouho do noci.
Seat forecast based on #GE2017 exit poll:
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 8, 2017
Conservatives -17
Labour +34
SNP -22
Lib Dem +6https://t.co/tOKI7dLoxV pic.twitter.com/GS9HNi3dLq
"Theresa Mayová vsadila na riskantní politický vabank a vypadá to, že ho nakonec prohrála," uvádí v reakci na první odhady volebních výsledků stanice BBC.
Znovu připomeňme, že ještě před třemi měsíci tvořil náskok vládních konzervativců oproti opozičním labouristům téměř 20 procent. Teď ale toryové podle exit pollů přijdou o 17 poslaneckých mandátů a ztratí většinu v parlamentu.
Živě z Velké Británie prostřednictvím stanice BBC…
Watch UK election night LIVE right here on Twitter#BBCelection #GE2017 https://t.co/r4szTE4S3e
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) June 8, 2017
Z labouristického tábora, kterému první odhady přisuzují sice druhé místo, ale výrazný nárůst poslaneckých mandátů (až 34), přicházejí první opatrné reakce.
"Poslední dva roky se nálady v britské politice měnily strašně rychle. Mysleli jsme si, že alespoň dnes v noci přijde něco předpokládaného. Tohle je ale pokračování oněch turbulencí a zmíněné nevyzpytatelnosti. Nikdo takový exit poll nečekal," prohlásil podle agentury Reuters Ed Balls, bývalý labouristický mluvčí pro ekonomiku.
Také labouristický stínový ministr financí John McDonnell se domnívá, že vzhledem k výsledkům voleb bude nynější premiérská funkce pro Theresu Mayovou nadále neudržitelná. Vyjádřil se pro The Guardian.
Mayová se rozhodla předčasné volby vyhlásit ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu země z Evropské unie.
Na počátku dubna měla její strana v průzkumech ještě náskok dvaceti procentních bodů, v posledních dnech se ale rozdíl v anketách mezi konzervativci a labouristy snížil na jeden procentní bod.
"Jestli je tohle pravda, brzy přijdou další volby," předpovídá po prvních zveřejněných výsledcích bývalý britský stínový ministr financí za labouristy Ed Balls.
Ed Balls; "If this is right there'll be another election soon."
— Carl Dinnen (@carldinnen) June 8, 2017
Podle deníku Financial Times se první odhady výsledků od parlamentních voleb v Británii v roce 1992 lišily jen v řádu několika málo procent. Proto je deník považuje za relativně věrohodné.
Bývalý konzervativní ministr financí George Osborne už si nebere servítky.
"Pokud (premiérka Mayová) dosáhla horšího výsledku než před dvěma lety a bude složitě sestavovat koalici, pak se samozřejmě nabízí otázka, jakou má vůdkyně konzervativní strany politickou budoucnost," prohlásil podle Financial Times Osborne, který se netají kritickým vztahem k Therese Mayové.
Vládní straně Theresy Mayové 314 křesel z celkového počtu 650 přisoudil průzkum agentur GFK a Ipsos MORI pro televizní stanice BBC, ITV a Sky News.
Opoziční labouristé předsedy Jeremyho Corbyna podle stejného odhadu získali 266 mandátů.
Kromě konzervativců a labouristů se do parlamentu podle průzkumu mezi voliči u volebních místností dostala také Skotská národní strana (SNP) se ziskem 34 křesel a Liberální demokraté se 14 mandáty.
Dvaadvacet křesel obsadí další menší strany. Nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se do sněmovny patrně nedostane.
A na sociálních sítích už se sypou i další reakce na odhady výsledků, kritizující premiérku Mayovou. "Myslím, že si vstřelila vlastní gól," píše v tweetu slavný britský fotbalista Gary Lineker. "Myslím, že Theresa Mayová si vstřelila nejlepší vlastní gól celé sezóny."
I think Theresa May has won own goal of the season.
— Gary Lineker (@GaryLineker) June 8, 2017
Překvapení a šok vyjadřují na twitteru i novináři americké televizní stanice CNN nebo agentury Bloomberg.
WHAT
— Tara Mulholland (@tara_mulholland) June 8, 2017
Předpokládané výsledky přehledně....
Exit poll: HUNG PARLIAMENT
— Nick Eardley (@nickeardleybbc) June 8, 2017
Tories - 314 (-17)
Labour - 266 (+34)
SNP - 34 (-22)
Lib Dems 14 (+6)
Plaid - 3
Green - 1
UKIP - 0
Novináři v redakci Financial Times neskrývají šok - tak špatný výsledek konzervativců nečekali.
Labouristé ale ještě nejásají. Tvrdí, že počkají na první tvrdá čísla ze sčítání hlasů.
K sestavení samostatné vlády by premiérka Theresa Mayová potřebovala pro svoji Konzervativní stranu získat alespoň 326 mandátů.
Podle prvních předběžných odhadů přišli konzervativci přišli o 17 poslanců a labouristé naopak získali 34 nových mandátů. To by byla pro premiérku Mayovou tvrdá rána.
První odhady volebních výsledků přisuzují britským konzervativcům 314 křesel, labouristům 266.
Oproti současnému rozložení sil v parlamentu je to ale pro torye ztráta.
Pokud by takhle vypadaly definitivní výsledky mimořádných voleb, budou muset hledat koaličního partnera. A premiérka Mayová by čelila výzvám k rezignaci.
Volební místnosti by se měly v tuto chvíli podle plánu oficiálně uzavírat.
Rychlé ohlédnutí za krátkou, ale intenzivní volební kampaní ve Velké Británii, kterou dvakrát přerušily teroristické útoky…
General elections are being held in Britain today to elect members of the House of Commons -- which then elects the prime minister pic.twitter.com/0uel5aCnxf
— SAMAA TV (@SAMAATV) June 8, 2017
Napětí těsně před zavřením volebních místností stoupá. O horké chvilky nebyla přes den nouze ani mezi novináři, kteří hlasování pokrývají.
🆘‼️😂🗡 UK: Oh dear! What idiots, the rapporteurs are fighting for the best place at the polling station. Haha! OUCH! #UKelections pic.twitter.com/AjPvkVQ92c
— Onlinemagazin (@OnlineMagazin) June 8, 2017
V objemu peněz, vybraných na letošní volební kampaň, britští konzervativci jednoznačně převálcovali politickou konkurenci.
Bude to stačit na přesvědčivé vítězství v mimořádných volbách? První odhady se dozvíme už za chvíli.
Money can't buy you everything, but it can buy you most things... including UK elections. #GE2017 pic.twitter.com/KPxAtK0s14
— The Pileus (@thepileus) June 3, 2017
Hlavní souhrnná čísla pro dnešní mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii…
The UK elections explained: https://t.co/1Qp9guZ8Ib pic.twitter.com/u46I2esAoW
— Al Jazeera English (@AJEnglish) June 7, 2017
Labouristé ve volbách spoléhají také na podporu mladých osob.
V britských parlamentních volbách v roce 2015 byla sice volební účast lidí ve věku od 18 do 24 let nejvyšší za poslední dvě dekády, i přesto to byla ale pořád nejmenší voličská skupina, připomíná list The Financial Times.
Takhle volili Britové ve volbách v roce 2015. Jaký bude výsledek letos? Zbývá poslední půlhodina hlasování.
Zum Vergleichen: Das Ergebnis der letzten Wahl. #GE2017 #UKelections @dpa_infografik pic.twitter.com/w5HElc0JjT
— Robert Roßmann (@RobertRossmann) June 8, 2017
Vládnoucí konzervativci jsou dnes večer méně optimističtí, než byli ještě dnes ráno. Na Twitteru to uvedl novinář listu The Spectator.
Tories definitely less bullish than they were this morning
— James Forsyth (@JGForsyth) June 8, 2017
Britské volby jsou to jednokolové a podle většinového systému. To znamená, že vítěz "bere vše".
Jde o předčasné volby, o jejich vypsání rozhodla premiérka Theresa Mayová v polovině dubna. Její konzervativci v té době v průzkumech vedli o více než 20 procent před opozičními labouristy. Mayová si od vítězství slibovala posílení svého mandátu při vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie.
Právě brexit spolu s bezpečností, stavem britské ekonomiky a sociálními reformami byly hlavními tématy předvolební kampaně.
Více si přečtěte v přehledné grafice.
Stále největší skupinou britských voličů zůstávají ti, kteří k urnám nepřijdou. Jde o celou třetinu oprávněných voličů. Jak připomíná tento tweet, pokud by měla tato skupina svého lídra, stal by se okamžitě ministerským předsedou.
"Did not vote" still wins UK elections, if apathy were a party, it's leader would be our Prime Minister. Get out and vote. #GeneralElection pic.twitter.com/56cVMtNd5X
— Adam Feneley (@AJFeneley) June 8, 2017
Přečtěte si souhrn těch nejdůležitěšjích informací ohledně britských voleb:
V předčasných parlametních volbách spolu svádí těsný boj konzervativci premiérky Theresy Mayové s opozičními labouristy Jeremyho Corbyna.
Jeden z posledních průzkumů dával Mayové náskok jen jedno procento.
Lidé mají ještě hodinu na to, aby šli vhodit svůj hlasovací lístek. Ve 23:00 SELČ se volební místnosti uzavřou.
Bezprostředně po ukončení voleb se očekávají první odhady výsledků.
Definitivní výsledky budou známé až v pátek odpoledne.
Před Westminsterským palácem v Londýně mohli lidé narazit na loutkové karikatury premiérky Theresy Mayové, předsedy liberálních demokratů Tima Farrona a lídra labouristů Jeremy Corbyna.
Na některých místech Velké Británie se v průběhu dne před volebními místnostmi tvořily i fronty. Tahle je z hrabství Východní Sussex.
There a long queues in Crowborough, East Sussex.#Vote2017 pic.twitter.com/6DjCJv3mYB
— Nick Harvey (@mrnickharvey) June 8, 2017
Velká Británie se po dnešních volbách možná dočká koaliční vlády, na kterou tato země ale není se svým většinovým volebním systémem zvyklá.
Poprvé od 2. světové války vládla v Británii koalice po volbách v roce 2010. Dostatek křesel se tehdy nepodařilo získat konzervativcům, které vedl David Cameron, a strana musela vytvořit koalici s liberálními demokraty.
Konzervativci potřebují v dnešních volbách získat minimálně 326 křesel, aby měli "nárok" na jednobarevnou vládu. V současném parlamentu mají 330 křesel, labouristé 229.
S ohledem na nedávné teroristické útoky byla před volbami tématem i bezpečnost, která však podle expertů výsledek příliš neovlivní.
Zvýšená policejní pohotovost se nijak zvláště neprojevuje ani v ulicích londýnského centra.
Před volebními místnostmi nejsou policisté vůbec a při cestě mezi nimi jsou k zahlédnutí spíše výjimečně, většinou poblíž vládních budov na třídě Whitehall. Žádné výraznější incidenty hlášeny nejsou.
Takhle si se současnou situací v Británii "pohrál" francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Nejspíš se sám řídil slovy Mayové: "Čeho je moc, toho je příliš".
Ta zazněla v jejím nedělním projevu, kdy se Londýn opět probudil do smutného rána po dvou sobotních teroristických útocích.
Sama redakce francouzského magazínu se stala terčem teroristů v lednu 2015.
Charlie Hebdo’s beheads UK PM Theresa May https://t.co/xS1ioNyoYm pic.twitter.com/a5zqjBjMxd
— Pamela Geller (@PamelaGeller) June 7, 2017
Podívejte se na nejpodivnější britské volební místnosti…
The weirdest polling stations at the 2017 General Election #GE2017 #GeneralElection pic.twitter.com/Gfld97Dpn5
— The Telegraph (@Telegraph) June 8, 2017
Pojízdná volební místnost…
Šance konzervativců ve volbách se na poslední chvíli přece o něco zvýšily. Tvrdí to agentura Reuters s odkazem na dnešní průzkum agentury Ipsos MORI. Průzkum předpovídá Konzervativní straně zisk 44 % a labouristům 36 %.
Agentura Reuters také připomíná, že každý pátý volič tento týden ještě stále nevěděl, pro koho bude hlasovat.
Ve volební místnost se může proměnit cokoliv. Třeba i prádelna.
Britská média hovoří o řadě drobných potíží, které na některých místech doprovázejí volby. Podle Guardianu nebylo například umožněno odvolit více než dvaceti studentům Keele University. Údajně kvůli tomu, že volební místnosti chyběla část výpisu ze seznamu voličů.
Je příznačné, že právě k dnešnímu datu se váže výročí smrti bojovnice za volební právo pro ženy Emily Davisonové.
Tato Britka, která zesnula přesně před 104, usilovala o emancipaci žen. A doslova za ni položila život. Zemřela v roce 1913, když přihlížela koňským dostihům.
Na derby usilovala o to, aby dostaly více prostoru ženy - žokejky. Když kolem běžel kůň anglického krále Jiřího V., postavila se mu do cesty. Zvíře ji povalilo na zem a Davisonová následující den umřela v nemocnici. Její pohřeb se stal národní událostí.
It's 104 years to the day since Emily Davison died for women's right to vote #vote2017 https://t.co/J01nFv7Ujb pic.twitter.com/AmnL03jXah
— UoP Equality (@uopequality) June 8, 2017
Mayová v poslední výzvě adresované dnes voličům prostřednictvím sociálních sítí hovořila o "silné ekonomice a nejlepší možné dohodě o brexitu".
Konzervativci slibují investice do bydlení, omezení imigrace či vyrovnaný rozpočet.
Corbyn naopak lákal na zlepšení podfinancované zdravotní péče, zlevnění či zrušení školného a na štědřejší sociální dávky.
Jak se lidí rozhodují, koho volit? Je to težké, tvrdí karikaturista Tom Gauld.
Don’t forget to vote today. pic.twitter.com/9ApMUpf5L4
— Tom Gauld (@tomgauld) June 8, 2017
Kolik procent britských voličů chodí obvykle k volbám? S každými volbami jich je podle BBC více.
Pozornost stranických lídrů se v posledních dnech kampaně soustředila na obvody, které byly v minulých volbách vyrovnané a mohou být klíčem k celkovému volebnímu úspěchu.
Příkladem je severní westminsterský obvod v centrálním Londýně, kde v minulosti tradičně vítězili konzervativci a nyní dvakrát za sebou o několik procentních bodů vyhrál kandidát levice.
Pokud se Mayové podaří přesvědčit více středově orientované voliče ve vyrovnaných obvodech které minule připadly labouristům, může podle analytiků počítat s pohodlnou parlamentní většinou. Pokud je na svou stranu získá Corbyn, bude výsledek vyrovnanější.
"Volila jsem konzervativce, jiná možnost není. Mayová sice není silná vůdkyně, jak o sobě tvrdí, ale Corbyn by nám zvýšil daně, a to je to poslední, co chci," řekla poštovní úřednice Alice Meadowsová, která hlasovala již ráno v jedné ze škol londýnského obvodu Westminster North.
Před Corbynovým nástupem podporovala labouristy, ale jejich současný lídr je prý nasměroval příliš doleva.
Podle údajů několika volebních komisí v centru Londýna kolem 15:00 SELČ, tedy sedm hodin po otevření volebních místností a osm hodin před jejich uzavřením, byla účast mírně nadprůměrná.
Stejně jako Theresa Mayová odevzdal ráno svůj hlas také šéf labouristů Jeremy Corbyn.
Zdravotnictví je rozhodující téma i pro britského vědce Stephena Hawkinga, který podle britských médií právě z toho důvodu vyjádřil podporu labouristické straně.
Professor Stephen Hawking is voting Labour because Tories would be a 'disaster' https://t.co/MS2ezIyCSX pic.twitter.com/OQCInce1hX
— Mirror Politics (@MirrorPolitics) June 5, 2017
Britové hlasování využívají třeba i k venčení psích mazlíčků. Na Twitteru se pod hastagem #dogsatpollingstations objevuje nespočet fotek psů u volebních místností.
Here are my favorite #dogsatpollingstations
— WeRateDogs™ 🏳️🌈 (@dog_rates) June 8, 2017
Most voted for a more consistent walking schedule and to increase daily pats tenfold. All 13/10 pic.twitter.com/17FVMl4VZ5
Co čeká Británii po volbách? Není vyloučeno, že podruhé v historii bude mít Spojené království koaliční vládu, píše Martin Novák.
Mezi 3304 kandidáty napříč všemi politickými stranami je v těchto volbách rekordní počet žen: celkem 974.
Za poslední tři měsíce došlo ke třem teroristickým útokům na území Velké Británie. Londýňané proto po uzavření Trafalgarského náměstí na Twitteru vyjadřovali znepokojení. Policie ale podle Reuters situaci nešetří jako hrozbu spojenou s terorem.
Na Trafalgarském náměstí v centru Londýna operují přivolané speciální jednotky. Oblast je uzavřena, nejsou hlášená žádná zranění ani specifická hrozba.
BREAKING NEWS: London's Trafalgar Square evacuated as armed police move in https://t.co/guQe3Peja4 pic.twitter.com/Gct1fo8E8S
— Daily Express (@Daily_Express) June 8, 2017
O nálezu podezřelého předmětu na Trafalgarském náměstí informuje i agentura Reuters.
Na Twitteru se objevilo video zachycující policisty na náměstí Trafalgar square v Londýně, které bylo údajně evakované.
Trafalgar square evacuated pic.twitter.com/Dxyr5T1PV6
— igor arrais de sá (@igor_arrais) June 8, 2017
S ohledem na nedávné teroristické útoky dohlíží na volby zvýšené množství policistů, žádné incidenty však zatím nejsou hlášeny.
Hned ráno svůj hlas odevzdala premiérka Theresa Mayová.
Konzervativci a labouristi vedou boj o středově orientované voliče.
Pokud se Therese Mayové podaří přesvědčit více středově orientované voliče ve vyrovnaných obvodech, může podle analytiků počítat s pohodlnou parlamentní většinou. Pokud je získá na svou stranu Jeremy Corbyn, bude výsledek vyrovnanější.
Průzkumy se shodují, že konzervativci volby vyhrají. Otázkou ale je, zda budou mít v Dolní sněmovně potřebnou většinu.
O rozdělení 650 parlamentních křesel může dnes rozhodnout přibližně 46,9 milionu registrovaných voličů.
Velká Británie je pro účely voleb rozdělena na 650 volebních obvodů, což znamená, že v každém se rozhoduje o jednom poslanci.
Volební místnosti jsou otevřené od sedmi hodin ráno tamního času (8:00 SELČ) a uzavřou se ve 22:00 (23:00 SELČ). Ihned poté budou zveřejněny první odhady výsledků. Konečné výsledky budou známé až v pátek odpoledne
Předčasné volby vyhlásila dosavadní premiérka Theresa Mayová v dubnu. Její Konzervativní strana měla tehdy před opozičními labouristy velký náskok. Ten se ale v poslední době výrazně ztenčil a volby tak slibují napínavé drama.
Dobrý den, vážení čtenáři,
vítáme vás u online přenosu, ve kterém sledujeme předčasné parlamentní volby ve Velké Británii.