Živě: Ukrajinci zatkli údajného špiona separatistů v armádě

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Z Moskevské oblasti v noci na úterý vyjela kolona 280 nákladních automobilů se dvěma tisíci tun humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu, oznámily ruské úřady.

Konvoj vypravilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Nákladní automobily vezou potraviny, léky a zdravotnické potřeby a mobilní elektrické generátory, uvedla agentura ITAR-TASS.

Spojené státy se ale obávají, že by mohlo jít o zástěrku pro vojenský zásah ruské armády.

Ukrajinský parlament mezitím schválil zavedení hospodářských sankcí proti Rusku.

Úterní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
18:30

Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil návrh zákona na zavedení sankcí proti ruským společnostem a představitelům, podporujícím proruské separatisty na východě země. Na "černou listinu" se podle dřívějšího vyjádření ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka má dostat 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska. Další projednávání návrhu parlament odložil na čtvrtek.

Zákon v prvním čtení podpořilo 243 z celkem 450 poslanců. Druhé čtení zákona parlament odložil na čtvrtek. Navrhovaná legislativa obsahuje 29 opatření, která jsou reakcí na ohrožení ukrajinských národních zájmů a bezpečnosti ze strany Ruska.

17:00

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že konvoj nákladních vozidel s humanitární pomocí bude na ukrajinské hranici předán zástupcům Červeného kříže. Nevyjádřilo se k požadavku Ukrajiny na to, aby byl náklad na hranici přeložen do jiných vozů pod kontrolou a záštitou Červeného kříže.

16:50

Ukrajinská rozvědka SBU zadržela údajného špiona v řadách armády, který informoval separatisty o rozmístění kontrolních stanovišť armády v místech bojů a také o startech vojenských letadel a helikoptér ve městě Mykolajiv na jihovýchodě Ukrajiny. Muži je jedenatřicet let a pochází z Doněcka, oznámila SBU. Nesdělila, jak jej odhalila.

16:12

Ukrajinští vojáci předali na ruský konzulát v Charkově dva ruské občany, kteří se nechali najmout jako bojovníci na Ukrajinu, napsal server Ukrajinska Pravda. Vypověděli, že nedostali žádné příkazi, jen zbraně a ocitli se ve městě Krasnodon. Rozhodli se vzdát. Nechtěli se sami vracet přes ukrajinsko-ruskou hranici v obavě, že budou zastřeleni.

15:48

Turecko bude patřit k zemím, které vydělají na sankcích. Podle přesedy Svazu tureckých exportérů Mehmeta Buyukeksiho se očekává především zvýšený ruský zájem o turecké ovoce a zeleninu, mořské plody a kuřecí maso. Ruská obchodní delegace má přijet do Turecka příští týden, aby zvýšení vývozu projednala.

 

Až o třicet procent zvýší svůj vývoz zemědělských produktů do Ruska také Egypt. Po jednání s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím to řekl v Moskvě Vladimir Putin.

15:30

Televizní stanice v Rusku a na Ukrajině používají v reportážích popisujících konflikt na východě Ukrajiny emotivní výrazy. Stanice se sídlem v Moskvě často volí silná slova a ukrajinské úřady srovnávají s nacisty, píše britský zpravodajský server BBC.

Ukrajinská média zase o ruských jednotkách dříve hovořila jako o "těch, kdo pomáhají z území sousedního státu". Nyní je televizní stanice otevřeně obviňují z účasti na bojích. Podle zprávy na stanici 1Plus1 TV například Ukrajince "nezabíjejí jen teroristé, ale také Rusko".

14:10

Finská vláda pravděpodobně opět zhorší odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to kvůli negativním hospodářským dopadům ukrajinské krize. Řekl to finský premiér Alexander Stubb v rozhovoru se zpravodajským serverem Verkkouutiset. "Hospodářské vyhlídky jsou bohužel nejisté," uvedl finský premiér.

 

Vláda již v červnu snížila odhad růstu hrubého domácího produktu pro letošní rok na 0,2 procenta z dříve předpokládaných 0,5 procenta. Zhoršení výhledu tehdy zdůvodnila zpomalením vývozu na ruský trh a slabou domácí poptávkou.

 

Rusko je třetím největším exportním trhem Finska. Na celkovém finském vývozu se podílí zhruba deseti procenty. Ruští turisté navíc ve Finsku ročně utratí zhruba dvě miliardy eur (téměř 56 miliard korun).

 

 

Foto: Aktuálně.cz
14:05

Jezte polská jablka! Spontánní kampaň, která se rozjela po ruském zákazu jejich dovozu, zasáhla i diplomacii. Podávala se například na obědě velvyslanců NATO, jak informovala na Twitteru polská mise při Alianci.

Foto: Aktuálně.cz
13.45

Anektovaný Krym se chystá na velkou slávu. Ve středu na anektovaný poloostrov dorazí takřka celé nejvyšší vedení Ruska, včetně šéfa Kremlu Vladimira Putina.

Jeho kancelář oznámila, že se prezident nejprve setká s vedením "Krymské republiky", ve čtvrtek pak bude mít projev v tamním parlamentu.

Foto: Reuters
13:25

Vládní předloha dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin.

Zákon v prvním čtení podle agentury ITAR-TASS podpořilo 243 z celkem 450 poslanců. Druhé čtení by se prý mohlo konat už dnes.

Následky zavedení protiruských sankcí pro ukrajinskou ekonomiku podle premiéra Jaceňuka nejsou ničím ve srovnání s mrtvými ukrajinskými vojáky a civilisty, které "zabili teroristé podporovaní Ruskem". "Jde o národní čest!" citovala Jaceňuka agentura Interfax-Ukrajina.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
13:16

Ukrajinský parlament dnes v prvním čtení schválil návrh zákona na zavedení sankcí proti ruským společnostem a představitelům podporujícím proruské separatisty na východě země.

Na "černou listinu" se prý má dostat 172 lidí a 65 podniků. Navržená opatření mimo jiné zahrnují možnost zmrazení účtů, přerušení přepravy surovin, letů či přejezdů přes Ukrajinu nebo pozastavení finančních a hospodářských závazků.

Ukrajinské sankce vyvolávají v Evropě obavy, zda nebude narušen transport zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu. O této možnosti se minulý týden zmínil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

13:13

Kolona s ruskou humanitární pomocí nebude zatím vpuštěna na Ukrajinu, bude zastavena na hranicích. Oznámil to pracovník kanceláře ukrajinského prezidenta Valeryj Čkalyj. Konvoj 280 nákladních vozů má dorazit k hranicím nejdříve v noci ze středy na čtvrtek.

Foto: Jiří Just
12:44

Ruské kamiony nebudou moci překročit hranici Ukrajiny, dokud nebudou zkontrolovány pracovníky Červeného kříže. Napsal to server BBC s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Kyjeva.

Podle Moskvy to ale nebylo ani v plánu. Náklad bude údajně přeložen na jiná vozidla.

12:09

Podle ukrajinského vyjednávače, exprezidenta Leonida Kučmy, budou ruskou pomoc provázet zahraniční pozorovatelé a rozdá se spolu s pomocí od Evropské unie a Spojených států. Dodal, že "ani gram" nemají dostat ozbrojení separatisté.

Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters
11:28

Do Rostovské oblasti na západě Ruska údajně dopadly dva dělostřelecké granáty z Ukrajiny. Informovala o tom tamní pohraniční služba. Munice nikoho nezranila, ale údajně poničila dům v obci Kujbyševo.

11:24

Ruský humanitární konvoj dorazí na hranici s Ukrajinou ve středu, informovala agentura RIA Novosti. "Konvoj má na délku více než tři kilometry," citovala nejmenovaný zdroj.

Bezmála 300 nákladních aut podle něj veze 2000 tun humanitární pomoci, mimo jiné 400 tun cereálií, 100 tun cukru či 62 tun kojenecké výživy.

Do obléhaného Luhansku, odkud podle odhadů uprchla už více než polovina z původních 467 tisíc obyvatel, ho doprovodí pracovníci OBSE.

10:40

Ruské úřady zahájily vyšetřování údajného únosu fotoreportéra na východě Ukrajiny. Andrej Stěnin ze státní agentury Rossija segodňa o sobě nedává vědět od 5. srpna. Moskva předpokládá, že jej zajaly ukrajinské tajné služby.

"Vyšetřovatelé podnikají kroky k zjištění místa, kde se Stěnin nachází, a osob odpovědných za jeho únos. Prověřujeme verze, že se na únosu novináře podílela Národní garda a další silové složky Ukrajiny," řekl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

10:33
10:01

Bosna chce stíhat Igora Girkina-Strelkova, jednoho z vůdců samozvané "Doněcké lidové republiky". Muž, jenž je údajně agentem ruské GRU, se měl v roce 1992 podílet v Bosně na masakru ve Visegradu.

Foto: Reuters
09:36

Šéf americké diplomacie John Kerry se při návštěvě Sydney domáhal potrestání viníků tragédie letu MH17. Na tiskové konferenci kritizoval tento "nepředstavitelný zločin".

Podle agentury Reuters uvedl, že i když Američané nepochybují, že letoun sestřelili rebelové, je třeba úplného objasnění tohoto případu pro legitimizaci veškerých kroků podnikaných Spojenými státy.

09:22

Vláda v Kuala Lumpur oznámila, že se doposud podařilo identifikovat ostatky 16 Malajsijců, kteří byli na palubě sestřeleného letu MH17.

"Společně s nizozemskou vládou a dalšími zeměmi neúnavně pracujeme na identifikaci dalších obětí," píše se v prohlášení.

Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska.
Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska. | Foto: Reuters
08:45

Americké ministerstvo zahraničí má pochybnosti o ruských záměrech. "Obáváme se, že by se Rusko mohlo pokusit využít humanitární či mírové operace jako záminku pro přenesení vojenské síly na Ukrajinu," prohlásila mluvčí Marie Harfová.

U hranic s Ukrajinou rozmístili značnou vojenskou sílu. Ta je schopna ve velmi krátké době vpadnout na Ukrajinu, pokud se pro to Rusko rozhodne. Značná část těchto sil je jen pár kilometrů od hranice," dodala.

07:12

Ukrajinský parlament má dnes projednat návrh na zavedení protiruských sankcí, které by měly postihnout desítky ruských firem a jednotlivců za podporu východoukrajinských separatistů.

Navržená rezoluce dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo prakticky k jakýmkoli sankčním opatřením včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin. Právě možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy jak evropských zákazníků, tak ruských dodavatelů, kteří ukrajinské ropovody a plynovody užívají.

Ukrajinský podnik Naftogaz uvedl, že je ochoten i nadále zajišťovat bezproblémovou přepravu ruského plynu do Evropy. Evropští odběratelé se ale v případě sankcí zřejmě budou muset s Ruskem dohodnout na zásadních změnách ve smlouvách o dodávkách plynu.

Podle ukrajinských médií není jisté, zda parlament schválí návrh hned v prvním čtení. Poslanci vládní strany Vlast prý předloží pozměňovací návrhy, opozice sdružená ve Straně regionů chce hlasovat proti.

Ulička hanby před ukrajinským parlamentem.
Ulička hanby před ukrajinským parlamentem. | Foto: Reuters
6:45

Moskva hodlá uvolnit na hospodářský a sociální rozvoj anektovaného Krymu do roku 2020 částku 681 miliard rublů (asi 390 miliard korun). Vyplývá to z federálního rozvojového programu pomoci Krymu a Sevastopolu, který schválila ruská vláda. Investice budou směřovat do modernizace infrastruktury a dopravy a jejich zdrojem bude výhradně centrální rozpočet. Sám Krym se na financování rozvojových programů podílet nebude.

Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Kozaka bude daleko největším projektem stavba mostu, který má východní mys Krymu spojit s ruskou pevninou. Budování mostu přes Kerčský průliv má začít už letos, projekt přijde ruskou státní pokladnu na 247 miliard rublů. Krym je zatím odkázán na nespolehlivou trajektovou dopravu. Cílem investičního programu je hospodářsky propojit zabraný poloostrov s ruskou ekonomikou. Kromě pozemní dopravy se má zlepšit i letecké spojení s Krymem tak, aby bylo možné využít místní hotelové kapacity. Jejich využití se po ruské anexi snížilo zhruba na polovinu, protože ukrajinští turisté na Krym nejezdí a Rusové dávají přednost zahraničním destinacím.

Dovolená na Krymu - Jevpatorija
Dovolená na Krymu - Jevpatorija | Foto: Vimeo.com
6:40

Podle ruských úřadů veze kolona na Ukrajinu mimo jiné sto tun cukru, 62 tun dětské výživy a 12 000 spacích pytlů. Kdy dorazí k ukrajinským hranicím, úřední zpráva neuvádí.

06_38

Americký prezident Barack Obama v pondělí v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že jakýkoli ruský zásah na Ukrajině provedený bez souhlasu Kyjeva by byl nepřijatelným porušením mezinárodního práva.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters
06:35

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v dnešním rozhovoru pro list The Financial Times uvedl, že humanitární kolona vstoupí na území Ukrajiny v prostoru dohodnutém s Kyjevem. Misi organizuje Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), konvoj je ale čistě ruský. Podle Peskova jde o výlučně humanitární záležitost, tvrzení o skryté vojenské akci je prý "absolutně absurdní".

Ukrajinská vláda ruský záměr vyslat na východ Ukrajiny konvoj s pomocí kritizovala. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí uvedl, že kolona s humanitární pomocí může vstoupit na ukrajinské území jen za jasně vymezených podmínek. Jejím organizátorem přitom nemůže být Rusko, ale Červený kříž.

06:32

Ruské úřady oznámily, že v noci vyjela kolona 280 nákladních automobilů se dvěma tisíci tun humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s ukrajinskou vládou. "Naši humanitární akci, jak všichni doufáme, nebudou naši západní partneři brzdit," konstatoval ruský ministr.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
06:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

 

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 8. 2014 18:33
 

Právě se děje

Další zprávy