Online: Uprchlíci v táboře na Ústecku drží podle kněze hladovku. Jsme jako ve vězení, tvrdí

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Lublaň/Brusel/Berlín - Zatímco Evropa tápe, jak se vypořádat s přílivem uprchlíků, Kanada oznámila, že ještě do konce roku přijme 25 000 Syřanů, kteří prchají před válkou ve své rodné zemi.

Švédsko na pomoc povolalo armádu. Vojáci mají pomoci především s logistikou, a to v situaci, kdy do země každý týden dorazí 10 000 běženců.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:49

Rakousku by letos mohlo podat žádost o azyl až 95 000 lidí. Dosud rakouské úřady hovořily o 80 000 až 85 000 očekávaných žádostí o azyl v tomto roce. "Počítáme nyní s až 95.000 lidmi," prohlásil v televizi ORF šéf rakouského azylového úřadu Wolfgang Taucher. Během letoška má být z podaných žádostí o azyl podle Tauchera vyřízeno zhruba 35 000, což je dvojnásobek oproti minulému roku.

Uprchlíci čekají frontu na rakousko-německé hranici.
Uprchlíci čekají frontu na rakousko-německé hranici. | Foto: Reuters
22:44

Česká vládní koordinační skupina v úterý uložila ministru vnitra vytvořit meziresortní pracovní skupinu, která doporučí vládě roční priority pro asistenci uprchlíkům a státům, které čelí migračním tlakům. Vládní koordinační skupina rovněž debatovala o žádosti Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení 153 křesťanských uprchlíků z Iráku do Česka. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v říjnu uvedl, že tento návrh projedná i vláda.

Foto: Ludvík Hradilek
22:14

Víc než čtyři desítky uprchlíků z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku údajně zahájily hladovku. Tvrdí, že jsou v zařízení vězněni, a obávají se deportace do zemí svého původu. ČTK to řekl evangelický farář Mikuláš Vymětal, který s běženci spolupracuje. K protestu se měli připojit Iráčané a jeden Somálec. V drahonickém zařízení pro uprchlíky bylo v úterý obsazeno podle statistik ministerstva vnitra 144 míst. Migranti tvrdí, že v detenčním zařízení zůstávají příliš dlouho. "Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních 90 dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme. Prcháme před válkou vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny, nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra," píšou uprchlíci z Drahonic.

Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku.
Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku. | Foto: Reuters
21:34

Vládní koordinační skupina k migraci navrhla dát 60 milionů korun na humanitární program MEDEVAC určený na pomoc obětem ozbrojených konfliktů a o 40 milionů korun zvýšit pomoc uprchlíkům v regionech původu. Víc než milion korun by měl podpořit vnitřní uprchlíky na Ukrajině.

20:16

Podle Jana Mrkvičky z organizace Člověk v tísni, která pomáhá i přímo v Sýrii, se 95 procent Syřanů z uprchlických táborů vrátí, když skončí válka. I proto už teď se v Sýrii snaží podporovat drobné zemědělství, aby se lidé sami uživili. Podle Hybáškové bude důležité zejména odminovat oblasti, kam se lidé mohou vracet. V uprchlických táborech by se mělo podle Jany Hybáškové také debatovat na téma "plánování rodiny", respektive vysvětlovat uprchlíkům, že by mohli další dítě odložit až na dobu, kdy se z táborů vrátí domů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
20:12

Zoufalé podmínky v uprchlických táborech na Blízkém východě jsou jednou z příčin, proč migrační vlna do Evropy v posledních týdnech neustává. Vyplynulo to z diskuse s bývalou velvyslankyní EU v Iráku Janou Hybáškovou a ředitelem humanitární sekce organizace Člověk v tísni Janem Mrkvičkou v pražské Knihovně Václava Havla. Oba přednášející se rovněž shodli, že situace v Jordánsku, Libanonu či Turecku, kde našlo útočiště nejvíce uprchlíků, je napjatá. "Tyto země mají svých problémů dost a například v Jordánsku je cítit napětí, lidi už toho mají dost," popsal situaci Mrkvička, který byl v Jordánsku asi před třemi týdny. Podle Hybáškové je v uprchlických táborech vůbec nejhorší noční můrou sexuální násilí, jehož míra je tam obrovská. Hrozné jsou také hygienické podmínky, kvůli nimž může hrozit nebezpečí cholery. "Na 1000 rodin je tam jedna latrína," upozornila Hybášková.

Turecká pobřežní stráž pomáhá uprchlíkům.
Turecká pobřežní stráž pomáhá uprchlíkům. | Foto: Reuters
19:11

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by ambasády měly realisticky informovat o poměrech, které jsou v Evropě. "My se setkáváme s tím, že lidé, kteří obchodují s migrací...tak poskytují lidem v uprchlických táborech zkreslené informace o skutečných poměrech, tak jak v Evropě jsou. To znamená, nadsazuje se sociální zabezpečení, nadsazuje se řešení bydlení, řešení zaměstnání, vytvářejí se iluze, které potom jsou vystřídány deziluzí," řekl premiér.

Foto: Ludvík Hradilek
19:09

V zemích, odkud do Evropy míří nejvíce migrantů, je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) potřeba organizovat informační kampaň, aby počet uprchlíků dále tolik nerostl. "Bylo nám sděleno, že v těch zemích, kde naši velvyslanci působí, se šíří zpráva, že Evropa je schopna a je připravena na tři miliony migrantů. Takže takováto informace se tam šíří způsobem, který tu vlnu ještě povzbuzuje," poznamenal Zaorálek.

zaorálek
zaorálek | Foto: DVTV
19:05

Česká republika bude trvat na zachování volného pohybu osob a stejných práv pro všechny občany Evropské unie, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na britské návrhy reformy osmadvacítky. Podobně se vyjádřil i vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Krok Británie uvítala ODS, podle níž jím Londýn zahájil debatu o zásadní reformě unie.

Foto: Jakub Plíhal
18:44

Syrské vládní jednotky odpoledne vstoupily na severozápadě země na leteckou základnu u Halabu a vojáci stříleli do vzduchu na oslavu vítězství nad ozbrojenci z IS, sdělil z místa fotograf AFP. Islamisté tam od roku 2013 drželi v obklíčení zhruba 1000 vojáků.

Agentura AP uvedla, že jde o významné vítězství Damašku nad IS, který má pod kontrolou téměř polovinu Sýrie. Armáda za pomoci místních provládních ozbrojenců a ruského letectva zahájila rozsáhlou ofenzivu proti islamistům kolem letecké základny v říjnu.

15:46

"Do Evropy nemíří 'hordy uprchlíků', ale konkrétní lidé," uvádí Lékaři bez hranic.

15:19

Přes 1,2 milionu případů ilegálního překročení hranic Evropské unie zaznamenala za prvních deset měsíců letošního roku evropská agentura na ochranu vnějších hranic Frontex. Podle jejích statistik to je čtyřikrát více než za stejné období loňského roku.

15:01

Slovinský premiér Miro Cerar ujišťuje, že "technické bariéry" neznamenají zavření hranic. Zároveň podle agentury APA poznamenal, že "bude-li to nutné, postaví se plot".

Od poloviny října, kdy Maďarsko uzavřelo hranice s Chorvatskem a odklonilo tím trasu migrantů mířících do západní Evropy přes Slovinsko, prošlo touto malou bývalou jugoslávskou republikou přes 170 000 běženců. Úřady očekávají, že v několika příštích dnech jich dorazí dalších asi 30 000.

14:45

Slovinsko postaví v nadcházejících dnech na hranici s Chorvatskem "technické bariéry".

14:34

"Nikdy jsem neviděl tolik lidí," řekl britskému listu Olof Grindemark z Märsty, jednoho ze dvou přijímacích center ve Stockholmu. "Zdá se, že už ve Švédsku nemáme víc postelí."

Každý týden do země dorazí 10 000 lidí, zatímco během léta to byly 4000. Vláda proto hledá, kde je ubytovat, obzvláště kvůli blížící se zimě. Prozatím našla místo pro zhruba 66 000 lidí, a to ve sportovních halách či jiných veřejných budovách.

14:25

Stockholm v posledních týdnech upozorňuje, že nedokáže zvládnout příliv všech uprchlíků, kteří do země míří. Do ani ne desetimilionového Švédska letos přijelo už na 100 000 žadatelů o azyl, přičemž podle vlády může jejich počet do konce roku vzrůst až na 160 000.

Vláda proto požádá Evropskou unii, aby byla zařazena mezi země, odkud budou běženci přerozdělováni do dalších zemí osmadvacítky.

14:23

Švédským úřadům pomůže s uprchlickou krizí armáda. V pondělí byli důstojníci posláni do imigrační agentury Migrationsverket, aby pomohli s logistikou, píše The Guardian.

14:10

Počet lidí, prchajících přes Středozemní moře před násilím v Somálsku a Nigérii, vzrostl v roce 2015 o 200 %, uvedli Lékaři bez hranic.

13:37

Fico zopakoval, že většina uprchlíků míří do EU pouze z ekonomických důvodů a že EU nedokáže povinné kvóty naplnit v praxi. Řekl, že dosud se podařilo v rámci EU přemístit jen kolem 120 migrantů. "Když lucemburský soud bude rozhodovat v nějakém časovém horizontu, do té doby 120 000 (přemístěných) migrantů nepochybně naplněných nebude. Ti lidé nemají zájem," řekl Fico.

Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters
13:34

Slovensko plánuje v připravované žalobě proti rozhodnutí o rozmístění uprchlíků v EU na základě povinných kvót zpochybnit pravomoc členských států Unie přijmout takové rozhodnutí na základě většinového hlasování.

"Máme pochybnosti, zda většinové rozhodnutí bylo vůbec možné o tomto tématu. Budeme zpochybňovat právo ministrů vnitra rozhodnout o přerozdělení konkrétních lidí na území konkrétního státu," řekl premiér Robert Fico. Dodal, že Bratislava má lhůtu na podání příslušné žaloby do 18. prosince.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 10. 11. 2015 23:41
 

Právě se děje

Další zprávy