Online: Muslimští imigranti se chtějí zmocnit našich dětí, prohlásil na mítinku Trump

Živě
Psychicky labilní muž, který v posledních měsících propadl radikálnímu islámu. Dlouholetý zaměstnanec bezpečnostní firmy, jenž měl k dispozici i služební zbraň. To se zatím ví o 29letém Omaru Mateenovi, který v gay klubu ve floridském Orlandu zavraždil 49 lidí a 53 dalších zranil. Vyšetřování okolností nejhoršího obdobného útoku v dějinách USA sledujeme v online reportáži.
Foto: Reuters

Vyšetřování střelby v Orlandu.

Živě
Aktualizovat reportáž
21:40

Moskevská policie před budovou velvyslanectví USA zadržela dva ruské občany, kteří chtěli položit květiny k improvizovanému pomníku obětí víkendového masakru v gay klubu v americkém Orlandu. Uvedla to agentura RBK. Svíčky a květiny během dneška na místo přinášely desítky lidí. Dvojice mužů, podle RBK šlo o homosexuální pár, chtěla před ambasádou umístit transparent s anglickým nápisem "Love wins" (Láska vítězí). To vyvolalo nevoli strážců pořádku, kteří transparent zabavili a muže odvezli k výslechu. V Rusku už několik let platí zákaz propagace homosexuality mezi mládeží, který postihuje prakticky jakékoli veřejné projevy odlišné sexuální orientace.

21:15

Američané musejí reagovat na střelbu v Orlandu "silou a odhodláním", řekl pravděpodobný republikánský kandidát na prezidentské křeslo Donald Trump v projevu ve městě Manchester na severovýchodě USA. "Zastavíme imigraci z oblastí, které byly v minulosti prokazatelně zasaženy terorismem. Nemáme jinou možnost," prohlásil. Varoval, že muslimští uprchlíci se snaží zmocnit amerických dětí a zverbovat je pro Islámský stát.

21:13

V Praze lidé uctili oběti masakru u amerického velvyslanectví.

 

 

20:03

FBI velmi pečlivě analyzuje záznamy vlastního šetření Mateena, které prováděla po jeho návratu z návštěvy Saúdské Arábie před čtyřmi lety. Tehdy u něho však žádné známky radikalismu policie neobjevila. Z toho důvodu tak podle ředitele FBI Comeyho nemohla nedělnímu útoku předejít. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Mateen si byl jist, že bude při své akci bojovat i s policií. Televize CNN informovala, že se neúspěšně pokoušel koupit bojovou výstroj vojenské úrovně, která chrání tělo víc než policejní neprůstřelná vesta.

19:22

Omar Mateen se podle ředitele FBI Jamese Comeyho radikalizoval pod zahraničním vlivem teroristických organizací. Pravděpodobně přejímal extremistickou ideologii prostřednictvím internetu. Z nočního klubu byl prý třikrát ve spojení s policejní tísňovou linkou a v jednom z telefonátů slíbil věrnost vedení organizace Islámský stát (IS). Podle Comeyho je sice vliv islamistického terorismu na syna afghánských přistěhovalců patrný, avšak jeho konkrétní motiv zůstává nejasný. V jeho telefonátech byla navíc znát zmatenost, neboť sice vyjádřil věrnost vůdcům IS, ale zároveň mluvil o solidaritě s čečenskými pachateli atentátu na Bostonský maraton v roce 2013, kteří s IS neměli nic společného.

17:26

Barack Obama prohlásil, že neexistuje důvod si myslet, že útok byl "řízený ze zahraničí".

17:23

Dobré zprávy z orlandské nemocnice: Žádná z hospitalizovaných obětí svým zraněním od neděle nepodlehla. Šest pacientů už bylo z nemocnice propuštěno. Ze zbývajících 26 se jich pět nachází ve vážném stavu.

17:16

Přímo na místě - v klubu Pulse - pokračuje policejní vyšetřování.

 

Foto: Reuters
16:31

Omar Mateen navštívil v letech 2011 a 2012 dvakrát Saúdskou Arábii a zavítal i do Spojených arabských emirátů.

Uvedlo to několik amerických médií s odvoláním na úřady. V jednom případě vykonal pouť do Mekky, další detaily nejsou známy. Podle reportéra televize CNN dosud nejsou důkazy, že by byl v přímém spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS).

16:18

Daniel Gilroy byl spolupracovníkem Omara Mateena v bezpečnostní agentuře G4S. Podle jeho slov šlo o "naštvaného a od přírody násilnického člověka", píše BBC.

Gilroy jeho chování dokonce nahlásil nadřízeným a nakonec s ním odmítl pracovat. "Tak nějak se cítím trochu provinile, že jsem více nebojoval," přiznal nyní. "Kdybych byl býval neodešel, třeba by těch 50 lidí bylo dnes ještě naživu."

15:53

Podle republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa nese část odpovědnosti za nedělní masakr v nočním klubu na Floridě místní muslimská komunita, která měla o násilných sklonech střelce Omara Mateena vědět a nahlásit jej úřadům.

"Zjistíme, že spousta lidí, kteří ho znali, věděli, že to byl pomatenec...(že) se něco takového stane," řekl Trump v rozhovoru s televizí CNN. "Muslimská komunita z nějakého důvodu tyto lidi nenahlašuje," dodal miliardář.

Foto: Reuters
15:39

Podle CNN se Omar Mateen v uplynulých týdnech pokusil koupit si vojenskou neprůstřelnou vestu. U žádného obchodníka ale neuspěl.

15:32

Střelba v Orlandu je největší tragédií tohoto druhu, která kdy USA postihla. Podívejte se na mapu útoků se střelnou zbraní, ke kterým ve Spojených státech došlo.

15:19

Jako symbol uctění památky všech 49 obětí visí ve Washingtonu americké vlajky na půl žerdi.

Foto: Reuters
15:17

Floridský guvernér Rick Scott chce podle agentury Reuters vyhlásit v místě krveprolití výjimečný stav.

14:53

Hold obětem útoku v Orlandu vzdalo i australské Sydney:

Foto: Reuters
14:37

Hillary Clintonová rovněž zpochybnila napojení střelce z Orlanda na Islámský stát. "IS si připisuje zásluhy za něco, s čímž podle všeho neměl nic společného nebo to neinspiroval," prohlásila.

"Z mého pohledu záleží, co děláme, a ne co říkáme," reagovala na dotaz, jestli by útok označila za "islamistický terorismus". "Jasně jsem řekla, že čelíme teroristům, kteří používají islám k ospravedlnění násilí, zatímco vy mluvíte o radikálním džihádismu, radikálním islamismu".

Její předpokládaný protivník v listopadových prezidentských volbách v neděli prohlásil, že ona i prezident Barack Obama by měli odstoupit, pokud útok v Orlandu neoznačí za "radikální islamismus".

14:21

"Musíme ochránit naši zem od osamělých vlků," řekla v souvislosti s útokem v klubu Pulse demokratická kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová v rozhovoru pro CNN.

 

Foto: Reuters
14:19

Záchrana rukojmích z klubu byla značně dramatická. Komando se nejdříve pokusilo pomocí výbušniny odpálit kus zdi, což se nepodařilo, proto policie do zdi najela obrněným vozem. Vzniklou dírou pak z budovy utekla řada lidí, uvedl policejní šéf John Mina. Dodal, že otvorem utíkal i střelec, který pokračoval v palbě.

Mina rovněž upřesnil, že Mateen zavolal na nouzovou policejní linku až poté, co zahájil palbu. Dosud se mělo za to, že hovor, ve kterém se přihlásil k radikálnímu hnutí Islámský stát, uskutečnil krátce před útokem.

14:18

Policie poodhaluje detaily z osudné noci.

Během telefonátu na policii, při kterém se Mateen přihlásil k Islámskému státu, zněl střelec "chladně a klidně". Na toaletách v nočním klubu držel rukojmí a vyjednával s policií.

"Udělali jsme většinu toho, co požadoval," sdělil reportérům policejní šéf John Mina. Poslat zásahovou jednotku do klubu bylo podle něj těžké rozhodnutí. Protože ale "hrozily další ztráty na životech", bylo rozhodnutí nakonec správné. "Desítky a desítky lidí jsme zachránili díky tomu, že jsem tam vstoupili," nechal se slyšet.

14:06

Právní zástupce Lee Bontley podle britského The Guardian uvedl, že mají vyšetřovatelé k dispozici velké množství důkazů. Zatím ale nevědí, zda bude za tento trestný čin obžalován ještě někdo jiný.

V automobilu před klubem byla nalezena zbraň, jejíž majitel podle federálního Úřadu pro alkohol, tabák, střelné zbraně a výbušniny nebyl potvrzen. Ostatní dvě zbraně nalezené v klubu patřily Omaru Mateenovi.

13:56

Radnice v Orlandu vyzývá obyvatele, aby se zdrželi vzpomínkových akcí. Policie nemá dost zdrojů, aby v současné době zajistila jejich bezpečný průběh.

13:49

Policie také uvedla, že se jí podařilo identifikovat již 48 obětí.

13:46

Policie v Orlandu upřesnila, že do celkového počtu 50 obětí z klubu Pulse zahrnovala i Omara Mateena. Střelec tedy zabil 49 lidí.

13:37

Eiffelova věž se dnes v noci rozsvítí duhovými barvami. Na Twitteru o tom informovala starostka Paříže Anne Hidalgo.

13:06

"Islámský stát je značkou, za niž se ten člověk jen schoval. Před patnácti lety by se zřejmě zaštítil Al-Káidou a ještě dříve Tálibánem. Podle mě jde o pouhou nášivku, kterou si dal Omar Mateen na rameno. Primárním motivem jeho strašlivého činu je fanatická nenávist vůči Západu. Tedy i k tomu, že gayové mohou mít u nás svůj bar či klub."

Přečtěte si rozhovor Aktuálně.cz s psychologem Danielem Štroblem.

13:04

Policie po celých Spojených státech posílila hlídky v okolí gay barů.

12:26

Akcie bezpečnostní firmy G4S, která zaměstnávala střelce z Orlanda, klesly o 7,5 %.

Firma zaměstnává ve 110 státech světa na 620 000 lidí. Ve Spojených státech patří k největším firmám svého druhu - zaměstnává 50 000 Američanů.

12:13

Omar Mateen byl podle informací The Telegraph vyšetřován kvůli údajnému napojení na prvního amerického sebevraždeného útočníka v Sýrii.

Moner Mohamed Abu Salha byl v roce 2012 členem džihádistické organizace Al-Nusrá. O dva roky později se dočasně vrátil na rodnou Floridu, kde se mohl s Omarem Mateenem setkat.

11:56

K útokům v Orlandu se vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

11:41

LGBT komunita na sociálních sítích vyjadřuje svoji solidaritu s oběťmi útoku v klubu Pulse pomocí hashtagu #gaysbreaktheinternet.

11:28

Teroristická organizace Islámský stát označila v rozhlasovém vysílání střelce z amerického Orlanda za "vojáka chalífátu".

11:19

Hold obětem z Orlanda vzdala také Paříž. Střelba v gay klubu Pulse vyvolala vzpomínky na listopadové události v koncertní síni Bataclan, kde rukou teroristů zemřelo 90 lidí.

11:12

Americká novinářka z listu The New York Times na svém Twitteru upozorňuje na to, jak fungují takzvaní "osamělí vlci". Ti nemusí mít s organizací Islámský stát žádné pouto.

Propaganda Islámského státu hlásá, že každý může spáchat teroristický útok v jejich jménu a nemusí předem žádat o svolení. IS se sám posléze rád přihlásí k "úspěšnému" terosristickému činu.

11:04

Útok na gay klub v Orlandu může podle některých pomoci ve volební kampani republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Shodly se na tom některé evropské noviny.

Po masakru v San Bernardinu Trump i jeho bývalí republikánští rivalové v souboji o prezidentskou nominaci podle de Volkskrant kritizovali počínání USA na Blízkém východě jako zdroj všeho zla. Trump dokonce prohlásil, že by zakázal vstup muslimům na území USA.

Foto: Reuters
10:56

"Byl dobře vychovaný," řekl otec Omara Mateena. "Přál bych si, abych to býval tušil. Kdybych to byl věděl, zastavil bych ho." Ve videu zveřejněném americkým The Washington Post vyjádřil soustrast všem pozůstalým.

 

10:48

Podle floridské policie vystřílel Omar Mateen do návštěvníků přinejmenším 110 kulek. "V tak těsném prostoru většina střel našla svůj cíl," píše britský The Telegraph.

Stále není jasné, jak si mohl legálně pořídit zbraně, když byl několikrát vyšetřován FBI.

10:37

Ačkoliv právě probíhá postní měsíc ramadán, také někteří muslimové darují krev na pomoc obětem útoku v klubu Pulse, kteří byli hospitalizováni v místní nemocnici v Orlandu.

Mohamen ElAwadina na sociálních sítích upoutal pozornost, když vyjádřil podporu LGBT komunitě a odsoudil čin, který byl "spáchán ve jménu islámu".

10:23

Omar Mateen pracoval devět let pro bezpečnostní agenturu G4S. O tom, že jejího zaměstnance prověřovala dvakrát FBI, nemusela vůbec vědět. Firma vyjádřila soustrast a plně spolupracuje s vyšetřovateli.

Více se o agentuře G4S dočtete na webu Hospodářských novin.

9:53

Pomníky věnované obětem útoku v orlandském gay klubu jsou k vidění po celých Spojených státech. Také v San Francisku, kde k němu svíčku položil i starosta města Ed Lee.

Foto: Reuters
9:39

Střelba v klubu Pulse trvala tři hodiny. Lidé, kteří v něm byli uvěznění, během té doby psali svým blízkým zprávy ze svých mobilních telefonů.

Matka jednoho z nich se rozhodla je zveřejnit. Jméno jejího syna se později objevilo na seznamu obětí.

9:23

Zpravodajská stanice BBC přinesla rozhovor z dávným přítelem Omara Mateena. Sean Chagani s Mateenem vyrůstal a tvrdí, že vždy působil normálně. Ačkoliv s ním nebyl posledních několik let v kontaktu, nikdy předtím prý nedával najevo žádné homofobní postoje.

9:11

Nemocnice v Orlandu potřebuje dárce krve. Paradoxně se jimi však nemohou stát homosexuální muži. Podle tamního zákona nemůže darovat krev muž, který měl v posledních 12 měsících pohlavní styk s jiným mužem.

Tento zákaz byl v USA uzákoněn v roce 1983 kvůli rostoucímu strachu z AIDS. LGBT komunita během posledních 10 let lobbuje za změnu tohoto pravidla, které bylo stanoveno v době, kdy bylo o této nemoci ještě málo informací.

9:01

Policii se již podařilo identifikovat 15 obětí útoku. Nejstaršímu muži bylo 50 let a nejmladší oběť dovršila teprve 20. roku.

8:58

Někdejší orlandský policista ve výslužbě James Copenhaver, který spolupracoval i s FBI, v rozhovoru s East Orlando Post řekl, že nevylučuje, že si Mateen před uskutečněním masakru velmi podrobně prohlédl několik nočních klubů.

"Můj výcvik a zkušenosti mě vedou k závěru, že střelec si prověřoval gay kluby tím, že se na sociálních sítích spřátelil s majiteli gay podniků v oblasti Orlanda, s personálem, či dokonce se zákazníky," tvrdí Copenhaver. "Naznačuje to, že se připravoval, shromažďoval informace, aby zjistil, ve kterém klubu bude po jeho teroristickém útoku nejvíce obětí," dodal.

8:55

Střelec Omar Mateen si zřejmě místo útoku vybíral hned z několika klubů.

Naznačuje to výpověď majitele jiného baru v tomto floridském městě, který tvrdí, že ho Mateen v minulém týdnu kontaktoval přes Facebook, uvedl na svém webu list East Orlando Post.

Bass již vše oznámil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který se případem zabývá. Řekl také, že prověřuje záznamy ze svých bezpečnostních kamer, aby ověřil, zda Mateen v uplynulých týdnech klub osobně nenavštívil, aby si zmapoval situaci.

8:28

Po celých Spojených státech se konají pietní shromáždění na počest obětí floridského masakru.

Newyorský mrakodrap Empire State Building se z respektu k mrtvým v noci na dnešek ponořil do tmy, naopak anténní věž Světového obchodního střediska se rozzářila duhovými barvami, které symbolizují homosexuály a transgenderové osoby (LGBT).

Uctění památky obětí z Orlanda v San Francisku.
Uctění památky obětí z Orlanda v San Francisku. | Foto: Reuters
8:06

Lékaři se obávají, že bilance střelby v Orlandu bude ještě tragičtější.

"Myslím, že počet mrtvých ještě poroste," řekl novinářům traumatolog Mike Cheatham z Orlando Regional Medical Centre, kam byla převezena většina zraněných.

7:54

Střelba v Orlandu vyvolala vzpomínky na masakr ve škole v connecticutském Sandy Hook z roku 2012. Omar Mateen totiž použil stejnou zbraň jako tehdy Adam Lanza - AR-15.

Rodiče dětí, které Lanza zavraždil, žalují výrobce pušky. Jejich právník v neděli prohlásil, že "AR-15 se stala zlatým standardem pro masové vraždy nevinných civilistů".

7:33

Střelba v Orlandu se objevila i na titulních stranách pákistánských deníků.

7:13

Doposud se podařilo identifikovat deset z padesáti obětí.

6:52

"Přísahal věrnost Islámskému státu, pak zabil 50 lidí," hlásá titulní strana britského listu The Times.

6:38

Sitora Yusifiy, exmanželka střelce z Orlanda, vypověděla, že Omar byl psychicky nemocný. Podle ní trpěl maniodepresivní psychózou a v minulosti užíval steroidy.

YouTube: Exmanželka střelce z Orlanda

6:24

Prezident Barack Obama čelí opět kritice za to, že po střelbě v Orlandu zmínil snahy o větší regulaci prodeje zbraní.

"Kdyby jedna z našich zbraní byla v klubu, tohle by se nemuselo stát," citovala BBC nadšence pro zbraně z Arizony Petera Ruha.

5:57

Omar Mateen použil útočnou pušku AR-15. Jedná se o civilní model známé pušky americké armády M16. Zbraň byla v historii již několikrát použita při podobných událostech.

Stříleli s ní například útočníci v kalifornském San Bernardinu na konci minulého roku, kdy zemřelo 14 lidí. Použita byla i při střelbě na základní škole v Newtownu v roce 2012, kdy zemřelo 26 lidí, z toho 20 dětí. Zbraň a její prodej jsou i z tohoto důvodu často kritizovány.

5:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

DJ Ray Rivera, který v klubu Pulse hrál, vypověděl, že náhle zaslechl tři praskavé zvuky, podobné petardám. Ztišil hudbu a pak to slyšel znova. Byly to výstřely, popsal osudné okamžiky. "Vypnul jsem hudbu a vidím, jak prakticky všichni utíkají pryč. Byl to naprostý chaos."

Přečtěte si rekonstrukci.

5:43

Uctění obětí z Orlanda před Bílým domem ve Washingtonu.

5:26

Masakr v Orlandu byl nejnovějším případem teroristického útoku na "měkké cíle", tedy na civilisty na místech s minimální ostrahou a mnoha potenciálními oběťmi. To měla střelba v orlandském klubu společné s listopadovým útokem islamistů v pařížském rockovém klubu Bataclan, píše Washington Post.

Foto: Reuters
5:19

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump využil masakru k útoku na současného šéfa Bílého domu. Vyzval Obamu, aby rezignoval. Důvodem má být to, že ve své řeči reagující na útok nepoužil slovní spojení "radikální islám".

V souvislosti s událostmi v Orlandu Trump znovu oživil myšlenku na zákaz vstupu v cizině narozených muslimů na půdu USA.

5:16

Útok na Američana jakékoli víry či sexuální orientace je podle prezidenta Baracka Obamy "útokem na nás všechny". Jak dodal, noční klub jménem Pulse byl něčím víc než jen klubem, byl "místem solidarity" pro homosexuály a transgenderové osoby (LGBT).

"Tento masakr nám připomíná, jak lehké je pořídit si zbraň a střílet na lidi ve škole, v kostele, v kině či gay klubu," uvedl prezident. Spojené státy se podle něj musí rozhodnout, jestli "chtějí být takovou zemí". Jak rovněž uvedl, na znamení smutku budou v zemi staženy vlajky na půl žerdi.

5:11

Firma se podle mluvčího nyní snaží zjistit, zda některé ze zbraní, které Mateen ke střelbě v klubu použil, souvisely s jeho prací. "Hodně bude záležet na informacích, které policie uvolní," uvedl. Policie zatím uvedla, že pušku a pistoli, které Mateen použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem.

5:09

Útočník Omar Mateen byl dlouholetým zaměstnancem největší světové bezpečnostní firmy G4S a měl od ní k dispozici služební zbraň.

Podle agentury Reuters to sdělil mluvčí společnosti David Satterfield. "Byl to ozbrojený bezpečnostní důstojník," řekl a dodal, že Mateena společnost zaměstnávala od 10. září 2007.

Firma, která ve více než 110 zemích zaměstnává kolem 620 000 lidí, nyní hodlá shromažďovat informace o Mateenovi od jeho kolegů.

Foto: CBC News
5:05

Střelba na Floridě byla z hlediska počtu obětí nejhorším takovým případem v historii USA.

5:02

Nejprve shrnutí nedělních událostí:

V nočním gay klubu Pulse ve floridském Orlandu útočil 29letý Omar Mateen. Zabil nejméně 50 lidí, dalších 53 bylo zraněno.

Střelec - Američan afghánského původu - se narodil v New Yorku. V letech 2013 a 2014 ho prověřovala FBI kvůli údajným teroristickým vazbám. Vyšetřování bylo uzavřeno.

Podle otce útočníka je možné, že byla za útokem na gay klub nenávist syna k homosexuálům. Útok podle něj nemá nic společného s vírou.

Útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát (IS). Jeho napojení na džihádisty potvrdila i agentura Amaq, která  názory IS tlumočí. Americké úřady ale tvrdí, že Mateenova případná příslušnost k IS není v tuto chvíli prokazatelná, přímou oddanost IS Mateen ukázal až skrze zmíněný telefonát.

5:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vyšetřování masakru v gay klubu v americkém Orlandu.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2016 21:40
 

Právě se děje

Další zprávy