Kyjev/Moskva - O situaci kolem Krymu v sobotu jednali i krymští Tataři. Rozhodují se o formě soužití s ostatními obyvateli Krymu v podmínkách Ruské okupace.
Jedním z úkolů shromáždění je určit, zda uspořádat referendum o sebeurčení krymských Tatarů. Ti se totiž březnového referenda o budoucnosti Krymu většinou nezúčastnili, neboť neuznali jeho legálnost.
"Žádám vás o schválení zahájit politické a právní kroky s cílem vytvořit etnickou a teritoriální autonomii krymských Tatarů na jejich historickém území na Krymu," řekl vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov. Krymští Tataři jeho návrh následně na shromáždění schválili.
Podle Reuters ale nezmínil, zda chce, aby region po získání autonomie byl součástí Ruska, nebo naopak Ukrajiny. Na shromáždění dorazili rovněž dva vysocí ruští muslimští představitelé, kteří se snažili přesvědčit krymské Tatary, aby se přiklonili k Moskvě
Ruský prezident Vladimir Putin ujistil generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, že nemá v úmyslu vést jakoukoli vojenskou operaci na jihu nebo východě Ukrajiny. Sám šéf OSN to oznámil poté, co se s Putinem sešel v Moskvě.
Americké tajné služby ovšem tvrdí, že vpád Ruska na východ Ukrajiny není vyloučen, mobilizace Rusů se podle nich nápadně podobá situaci před intervencemi v Čečensku a Moskvě.
Pan Ki-mun ale tvrdí, že podle Putina nic takového nehrozí. "Prezident Putin řekl, že nemá v úmyslu provádět jakoukoliv vojenskou operaci," reagoval Pan Ki-mun na novinářský dotaz ohledně možného vpádu ruských vojsk do jižních a východních oblastí země, kde žije ruskojazyčná většina. Jeho slova potvrdil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a dodal, že Krym je pro Rusko "uzavřená věc".
Dění kolem Ukrajiny sledujeme v online reportáži.