Živě: Zoufalý hlas ohrožené země na klimatickém summitu. Kiribati žádá moratorium na uhelné doly

Přenos skončil
Dění související s klimatickou konferencí v Paříži jsme sledovali v online reportáži.
Důl. Ilustrační foto.
Důl. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Paříž - Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření začala v Paříži konference OSN o klimatických změnách, z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Promluvili už Barack Obama, Angela Merkelová, Si Ťin-pching nebo Vladimir Putin. Ten uvedl, že Rusko je při snižování emisí vzorné.

Čínský prezident řekl, že každá země má při boji s globálním oteplováním právo na vlastní cestu.

Konference by měla dospět k podpisu nové dohody o snížení skleníkových plynů, která nahradí Kjótský protokol z roku 1997.

Dění související s klimatickou konferencí jsme sledovali v online reportáži.

Dění na klimatické konferenci v Paříži:

Přenos skončil
21:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co mluví pro a proti uzavření nové dohody o klimatu? Proč bychom měli věřit, že summit v Paříži dospěje k dohodě? A co by mohlo možný výsledek naopak ohrozit? The Guardian shrnuje některé z důvodů, proč věřit v dohodu a proč se naopak bát. Více ČTĚTE ZDE.

Na kombinované fotografii je možné vidět zeměkoule, které byly součástí výstavy v Kodani. Kodaň byla hostitelským městem pro konferenci Spojených národů o klimatických změnách od 7. do 18. prosince 2009.
Na kombinované fotografii je možné vidět zeměkoule, které byly součástí výstavy v Kodani. Kodaň byla hostitelským městem pro konferenci Spojených národů o klimatických změnách od 7. do 18. prosince 2009. | Foto: Reuters
20:00

Premiér Bohuslav Sobotka dnes na klimatické konferenci OSN v Paříži označil změnu klimatu za jednu z nejvýznamnějších hrozeb, kterým svět čelí. Potvrdil rovněž závazek do roku 2030 dále snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990 a zdůraznil nutnost finanční pomoci nejméně rozvinutým zemím. "Je to zásadní výzva současnosti a my všichni musíme spolupracovat, abychom zabezpečili budoucnost svou i našich dětí," řekl premiér k hrozbě globálního oteplování. Více o vystoupení českého premiéra na konferenci si přečtěte ZDE.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
19:20

Francouzský prezident François Hollande a indický premiér Naréndra Módí dnes slavnostně oznámili založení "solární aliance", jejímž cílem je zvýšit ve světě podíl "čistých" zdrojů energie. "Máme země, které vystavěly své bohatství na uhlí, jiné později na ropě a plynu," uvedl k tomu Hollande. "To jsou energie včerejška, a ne dneška. Bohatství zítřka přijde s novými energiemi," dodal. Aliance chce především pomáhat zemím mezi obratníky Raka a Kozoroha rozvíjet solární energetiku. K této alianci se připojilo více než 70 zemí světa.

18:20

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes na okraj klimatického summitu sešla s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle mluvčího německé vlády s ním hovořila především o situaci v Sýrii a boji s organizací Islámský stát. Rozhovoru Merkelové a Putina o situaci na východní Ukrajině se zúčastnil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Před odjezdem z Paříže se kancléřka hodlá setkat ještě s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

16:17

Český premiér Bohuslav Sobotka se v Paříži během summitu setkal s předsedkyní norské vlády Ernou Solbergovou a požádal ji, aby v kauze dětí Michalákových Norsko respektovalo mezinárodní závazky týkající se práv dítěte. Sobotka to uvedl na Twitteru. "Norskou premiérku jsem v Paříži požádal o bilaterální jednání, měli jsme možnost projednat nejen dosavadní rozvoj spolupráce obou zemí, ale rovněž komplikovaný případ bratrů Michalákových, který v poslední době česko-norské vztahy významným způsobem zatěžuje," citoval Sobotku ve svém prohlášení Úřad vlády.

16:08

Na summitu promluvil vůdce země bezprostředně ohrožené oteplováním a stoupající hladinou oceánu - prezident Kiribati Anote Tong. Vyzval k moratoriu na otevírání nových uhelných dolů, dohoda přijatá v Paříži podle něj musí být pro všechny státy závazná. Uvedl, že je pro něj bolestné slyšet ujišťování představitelů Fidži, kteří jsou ochotni přijmout obyvatele Kiribati, pokud se souostroví stane neobyvatelným. Kiribati se skládá z 35 atolů, ostrovů a útesů. Žije tam 100 tisíc lidí.

Foto: Aktuálně.cz
15:42

Prognóza pro Českou republiku, týkající se globálního oteplování, rozhodně není příznivá. Do roku 2040 má průměrná teplota vzduchu narůst minimálně o 1 °C a za pětapadesát let má potom stoupnout až o 2,5 stupně. Vyplývá to z letošní studie, kterou vytvořili odborníci z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity.

Čechy tak v budoucnosti čekají teplejší zimy, podle expertů totiž ubude mrazových a ledových dní. Teploty navíc v zimě nejvíc narostou hlavně v oblasti Šumavy, Podkrušnohoří, Krkonoš, Jeseníků či v Olomouckém kraji. “Znamená to výrazné snížení množství sněhu v horských oblastech,” uvedl jeden z autorů studie, docent Petr Pišoft.

Západ slunce v Dixonu v americkém státě Illinois.
Západ slunce v Dixonu v americkém státě Illinois. | Foto: Reuters
15:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zajímá vás, co si myslí hlava katolické církve o pařížské klimatické konferenci? Podívejte se na videoreportáž na Aktuálně.TV: Papež přidal své boty mezi tisíce dalších. Byl to vzkaz před summitem o klimatu.

Foto: Reuters
15:26

Bezpečnostní opatření v Paříži jsou mimořádná. V pátek 13. listopadu teroristé povraždili při útocích 130 lidí, vláda ale odmítla summit odložit...

15:22

Pro úplnost dodejme, že podle zprávy o znečištění ovzduší v roce 2014, kterou vydal nedávno Český hydrometeorologický ústav, je v České republice nejhorší situace na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

15:18

Putin a Obama se setkali na okraj klimatické konference. Podle agentury Reuters Obama ruského prezidenta přesvědčoval, že syrský vůdce Bašár Asad musí v rámci politické transformace země odejít z funkce. Zároveň americký prezident vyslovil lítost nad sestřelením ruského letounu Tureckem. Schůzka trvala půl hodiny.

15:12

Federální ministerstvo životního prostředí letos provedlo srovnání kvality ovzduší ve velkých městech. Zjistilo, že nejhůře je na tom Stuttgart. Za ním je Reutlingen v Bádensku-Württembersku a třetím nejhorším městem je Gelsenkirchen, tradiční sídlo oceláren a hutí. Z největších měst je Mnichov sedmý nejhorší a Berlín čtrnáctý.

15:08

Ještě k Číně: Nejznečištěnějším městem země je podle několika měření Pao-ting, vzdálený 150 kilometrů od Pekingu. Reportéři televize CNN nedávno v reportáži popsali, že je během pobytu ve městě pálily oči.

Záběr z města Lin-fen v Číně.
Záběr z města Lin-fen v Číně. | Foto: Profimédia
15:01

Na pařížském summitu se sešlo celkem 151 hlav států nebo předsedů vlád. Je to tedy zřejmě největší setkání státníků v historii, ještě nikdy se tolik prezidentů, monarchů a premiérů na jednom místě nesešlo.

14:46

"Jednání o změnách klimatu musejí zohlednit ekonomické rozdíly mezi různými zeměmi a každý stát by měl právo zvolit si vlastní cestu při řešení problému globálního oteplování,“ řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Čína je jedním z největších „producentů“ emisí na světě.

Foto: Reuters
14:35

Turecký prezident Recep Erdogan už dorazil do Le Bourget, ale podle agentury Tass se s ruským protějškem Vladimirem Putinem nesejde k bilaterální schůzce. Vztahy obou politiků a jejich zemí jsou napjaté od úterního sestřelení ruského letounu tureckou protivzdušnou obranou. Putin se však setká s Barackem Obamou a Francoisem Hollandem.

14:28

"Emise vypuštěné v minulosti pocházely hlavně od nás (rozvinutějších zemí), proto nyní musíme stát v přední linii. Ty nejzranitelnější, nejchudší země musí dostat příležitost získat rozvojovou pomoc. To je otázka základní spravedlnosti," prohlásila ve svém projevu Angela Merkelová.

14:18

Bolivijský prezident Evo Morales v Paříži označil za hlavního viníka globálního oteplování kapitalismus. "Matka Země se blíží ke svému zániku a kapitalistický systém je za to zčásti zodpovědný,“ prohlásil Morales, který je znám jako kritik tržní ekonomiky.

Foto: Reuters
14:04

Neuvěřitelných 183 zemí ze 195 se již zavázalo k přijetí akčního plánu, který by měl vést ke snižování emisí od roku 2020.

13:50

Vladimir Putin tvrdí, že Rusko vévodí snahám o snižování energetické náročnosti.

"Naše závazky vyplývající z Kjótského protokolu jsme překonali. Od roku 1991 do roku 2012 Rusko výrazně snížilo své emise... a zároveň zdvojnásobilo HDP," nechal se slyšet ruský prezident.

13:39

Ke slovu přišla německá kancléřka Angela Merkelová:

"Paříž je o budování základů pro možný život budoucích generací. Jsme si více než vědomi potřeby jednat dnes," nechala se slyšet.

"Miliony lidí upínají své naděje na to, čeho dosáhneme tady v Paříži."

13:16

"Jedním z nepřátel, se kterými budeme muset bojovat, je cynismus. Představa, že s klimatickými změnami už nemůžeme nic dělat," pokračoval Barack Obama.

"Víme, že mnoho národů přispělo jen minimálně ke změnám klimatu, ale přesto jsou první, kdo pocítí jejich zničující následky. Pro některé ostrovní národy je změna klimatu hrozbou pro jejich vlastní existenci."

"Budoucí generace nyní sleduje, co teď děláme," dodal.

Foto: Reuters
12:55

"Žádný národ, velký ani malý, chudý ani bohatý, není imunní vůči tomu, co klimatické změny znamenají," řekl při svém projevu americký prezident Barack Obama.

"Jsme první generace, která změny klimatu pociťuje, a zároveň ta poslední, která s tím může něco udělat."

 

12:35

Jednoduchá odpověď na složité otázky, které z dohod o klimatických změnách vyplývají.

12:32

Pořadatelé nedělních pochodů po celém světě tvrdí, že se během 2300 akcí v 175 různých zemích sešlo celkem 720 tisíc lidí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun dnes vyzval světové politiky, aby hlasům těchto lidí naslouchali.

12:24

Všichni zúčastnění státní představitelé na společné fotografii.

 

12:20

Celkem 195 zemí světa hledá společnou dohodu o změnách klimatu.

12:11

"Slovo 'historický' je často nadužíváno, ale v tomto případě to tak není. Ujistěme se společně, že z této konference v Paříži uděláme historický úspěch, na který celý svět čeká," řekl při svém projevu francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

"Buď selžeme a rozšíříme kolem sebe spoušť, nebo se nám to podaří a rozvine se před námi světlá budoucnost." dodal.

11:55

"Pouhé dobré úmysly nestačí," nechal se slyšet francouzský prezident. "Paříž musí být začátkem dalekosáhlé změny."

11:42

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyzval politické lídry, aby si při vyjednávání zvolili cestu kompromisu a konsenzu.

"Nikdy jsme nečelili takovému testu. Politický impuls, jako je tento, už nemusí přijít znovu. Ale zároveň jsme ještě nikdy neměli takovou příležitost," řekl.

Foto: Reuters
11:35

Na summitu dnes promluví celkem 147 účastníků. Jejich vystoupení začnou ve 12 hodin (SEČ) a každý z nich dostane prostor na tři minuty.

11:23

Všech 151 světových politických vůdců přítomných na klimatické konferenci uctilo památku obětí teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu chvilkou ticha.

11:11

Dvacítka zemí a soukromí investoři včetně  Billa Gatese a Marka Zuckerberga dnes podle agentury Reuters oznámí, že během pěti let zdvojnásobí částku deseti miliard dolarů, kterou v současnosti dávají do výzkumu, vývoje a výroby ekologických zdrojů energie.

Třicítka velkých jmen světového byznysu se zapojila do takzvané Průlomové energetické koalice (Breakthrough Energy Coalition). S nimi hodlají spolupracovat například vlády Spojených států, Indie, Číny, Japonska, Británie, Francie nebo Německa.

10:42

Světová banka spustila program, v jehož rámci poskytne 500 milionů dolarů rozvojovým zemím na pomoc snižování emisí a boj proti změně klimatu.

Prvních 250 milionů dolarů slíbily společně přispět čtyři země: Německo, Švýcarsko, Švédsko a Norsko.

10:26

Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching přislíbili společnou snahu o dosažení dohody.

USA a Čína jsou dohromady odpovědné za zhruba 40 procent skleníkových plynů.

Foto: Reuters
10:19

V den, kdy začíná klimatická konference, z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, zasáhl Peking a další města na severu Číny rekordně hustý smog.

Hustota znečišťujících částic dosahuje více než dvacetinásobku toho, co jako bezpečné stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí a je rovněž největším producentem skleníkových plynů. Jako taková by měla hrát na pařížské konferenci klíčovou úlohu.

Foto: Reuters
10:11

Premiér Bohuslav Sobotka očekává, že klimatický summit bude dramatický do poslední chvíle. Mezi zeměmi podle něj přetrvává řada rozporů.

"To není úplně ideální situace, protože bohužel se nepodařilo sblížit stanoviska," konstatoval premiér v rozhovoru s českými novináři před zahájením pařížské konference.

"Přetrvává rozpor mezi vyspělými státy a méně vyspělými zeměmi, které argumentují tím, že ještě potřebují nějaký čas na to, aby se rozvinuly a aby zvýšily svůj výkon, než budou muset začít plnit závazky z hlediska snižování skleníkových plynů," řekl Sobotka.

Foto: Jiří Koťátko
10:06

Paříž je v důsledku konference částečně ochromena.

Několik hlavních dopravních tepen bylo zcela uzavřeno a doprava je komplikovaná především na severovýchodě metropole, odkud vede hlavní cesta k Le Bourget, kde se konference koná.

V metropoli i v jejím okolí byla zakázána veškerá nákladní automobilová doprava s výjimkou kamionů s mraženým zbožím.

9:46

Na náměstí Republiky se však protestní akce zvrhly v násilné střety s policií, jichž se zúčastnilo až na tři stovky radikálů z organizace Anticop21.

Policie byla nucená proti demonstrantům použít dokonce slzný plyn. Následně zadržela celkem 208 lidí, z toho 174 účastníků vzala do vazby. U zatčených aktivistů se našly podezřelé předměty, včetně skleněných lahví nebo dokonce bowlingové koule. Mnozí z nich měli zahalené tváře a někteří začali házet na přítomné bezpečnostní síly lahve a další předměty.

9:40

V předvečer konference probíhaly v centru Paříže demonstrace i přes vyhlášený zákaz shromažďování. Pořadatelům akce se podařilo vytvořit od 12:00 na asi hodinu dlouhý lidský řetěz, který procházel kolem klubu Bataclan, kde bylo nejvíce z celkem 130 obětí atentátů z 13. listopadu.

Foto: Reuters
9:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Uprchlíky "vyrábějí" hlavně války, ale v budoucnosti to patrně budou i klimatické změny. Více v článku na Aktuálně.cz: Klimatické extrémy dají do pohybu nové masy uprchlíků. Války a násilí získávají konkurenta

Záběr Země z kosmické sondy Juno.
Záběr Země z kosmické sondy Juno. | Foto: Reuters
9:29

"Osud lidstva je v sázce na této konferenci. Historie bude soudit hlavy států a šéfy vlád, pokud propásnou příležitost v prosinci roku 2015,“ prohlásil před začátkem summitu v rozhovoru s novináři francouzský prezident Francois Hollande.

Foto: Reuters
9:20

Skupina podnikatelů se v souvislosti s konferencí slíbila investice do technologií, které v budoucnosti přispějí k lepšímu životnímu prostředí a snižování emisí. Ve skupině jsou například šéf Facebooku Mark Zuckerberg, ředitel SAP AG Hasso Plattner či zakladatel čínského internetového giganta Alibaba Group Jack Ma

Foto: Reuters
9:11

Konference začne v deset hodin dopoledne v Le Bourquet na severu Paříže. V místě proslulém hlavně konáním aerosalonů.

9:04

O víkendu lidé demonstrovali v několika zemích. Žádali zásadní změny v boji s globálním oteplováním.

8:52

Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek u pařížského klubu Bataclan uctil památku obětí nedávných teroristických útoků ve francouzské metropoli. Stalo se tak hned po příletu amerického prezidenta do Paříže. Islamističtí teroristé v koncertní síni Bataclan 13. listopadu zabili devadesát lidí. K šéfovi Bílého domu se na místě připojil jeho francouzský protějšek François Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová. K improvizovanému památníku před hudebním klubem položili každý jednu bílou růži. Obama při odchodu držel Hollanda a Hidalgovou kolem ramen.

8:51

Nová dohoda má od roku 2020 nahradit končící Kjótský protokol, jenž jako první stanovil závazné cíle redukce emisí skleníkových plynů pro průmyslové země. Například USA a Čína, které jsou dohromady odpovědné za zhruba 40 procent skleníkových plynů, se ale ke Kjótskému protokolu nepřipojily.

8:49

Na konferenci, která skončí 11. prosince, jsou zástupci 195 zemí. Český premiér Bohuslav Sobotka vystoupí s projevem dnes večer.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme zahájení důležité klimatické konference v Paříži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 12. 2015 0:03
 

Právě se děje

Další zprávy