Slováci volili prezidenta, náskok Fica před Kiskou je malý

Přenos skončil
Do druhého kola postoupil premiér Robert Fico a Andrej Kiska. Malý rozdíl je podle slovenských médií překvapivý a nahrává Kiskovi.
Foto: Reuters

BratislavaSlováci, kteří v sobotu absolvovali první kolo prezidentských voleb, si budou ve dalším kole vybírat mezi premiérem Robertem Ficem a podnikatelem Andrejem Kiskou. 

Fico vede s 28 procenty, Kiska má o čtyři procenta méně.

Podle slovenských politologů je díky malému Ficovu náskoku velká šance, že Kiska ve druhém kole vyhraje a stane se prezidentem.

Většina ostatních kandidátů totiž podpoří spíše jeho než Fica.

Volební účast bylá nízká, přišlo jen 42,9 procent oprávněných voličů.

Závěr prvního kola a sčítání výsledků jsme sledovali online.

Přenos skončil

Mezi finalisty se strhla slovní přestřelka hned při první povolební debatě. "Bude zde koncept kandidáta, který nabízí své zkušenosti a koncept kandidáta, o kterém nic nevíme," prohlásil Fico na adresu politicky nezkušeného Kiska.

Ten se chce proti Ficovým dřívějším výrokům bránit trestním oznámením. "Bylo poškozeno mé dobré jméno nepodloženými argumenty. Jsem přesvědčen, že premiér by rovněž měl zvážit, zda urazí člověka a zda by měl používat taková slova, která nejsou opřena o fakta," uvedl Kiska.

Podle slovenských médií je malý náskok premiéra Fica překvapením. Tisk soudí, že část příznivců předsedy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) zůstala během voleb doma. "Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal Kiska. Není totiž podstatné, že Fico získal na prvním místě více hlasů, ale to, že voličský potenciál Kisky je v této chvíli větší," napsaly na svém webu Hospodárske noviny.

"Jsem připravený bojovat. Nic mě neodradí od úsilí změnit Slovensko," řekl před kamerami Kiska. Podnikatel a filantrop, který dostal 455 996 hlasů, se hned pokusil získat přízeň voličů neúspěšných kandidátů. Prohlásil, že jako prezident by chtěl vrátit důvěru v tento úřad i usilovat o to, aby prezident byl protiváhou k vládě. Ohlásil také, že chystá trestní oznámení na premiéra za to, že jej nařkl, že si prý majetek nadělal lichvou.

Fico uvedl, že není výsledkem 531 919 voličů zklamán. "Toto je referendum o Směru, o Ficovi. První kolo jsem vyhrál. Nemám žádný důvod být zklamán. Očekávám, že v druhém kole to bude zajímavé," řekl novinářům. Jak ale poznamenal server aktuálne.sk, v parlamentních volbách v roce 2012 získal Fico o 230 tisíc preferenčních hlasů víc, jeho strana Směr pak přibližně o polovinu více.

Hlasy prvního kola prezidentských voleb jsou již zcela sečteny, ačkoli výsledky zatím nebyly potvrzeny. Fico získal 28 procent hlasů, Kiska 24 procent. Premiéra dělí od hlavního soupeře jen asi 76 000 hlasů, a to je mnohem méně, než se čekalo, poznamenala zpravodajská televize TA 3.

Po sečtení téměř šedesáti  všech odevzdaných hlasů vede Robert Fico nad Andrejem Kiskou jen o  čtyři procenta (28,1 proti 24,0). To je překvapivě malý náskok a před druhým kolem nahrává spíše Kiskovi, který má podporu dalších kandidátů. Hlavně Radoslava Procházky a Milana Kňažka.

Po sečtení čtvrtiny odevzdaných hlasů to vypadá, že Robert Fico zřejmě nevyhraje s velkým náskokem. Má zatím 28,4 procent, Kiska jen o čtyři procent méně. Třetí je poslanec parlamentu Radoslav Procházka s 20 procenty a čtvrtý Milan Kňažko s 12 procenty.

V Bratislavě vede podle prvních výsledků Kiska před Kňažkem.

Po sečtení patnácti procent hlasů vypadá pořadí takto: Robert Fico 28,7 procent, Andrej Kiska 25 procent, Radoslav Procházka 20,2 procenta, Milan Kňažko 12 procent.

Volební účast byla slabá. 42,9 procent.

Podle prvních výsledků postoupí do druhého kola Robert Fico a Andrej Kiska, ale zatím je sečteno málo hlasů.

Kvůli posunu voleb ve vesnici Velká Lomnica začne Slovenský statistický úřad zveřejňovat průběžné výsledky až od třiadvaceti hodin.

Je "dobojováno." Začíná sčítání hlasů, odevzdaných v prvním kole.

Za deset minut se volební místnosti uzavřou. Štáb Roberta Fica je v centrále jeho strany Směr, Andrej Kiska a jeho příznivci se scházejí v bratislavském hotelu Devín.

Podívejte se profily všech kandidátů na prezidenta.

Mezera v zákoně umožňuje Slovákům hlasovat v prezidentských volbách nikoliv jednou, ale hned třikrát. Upozornil na to občanský aktivista Martin Daňo, který si možnost opakovaného hlasování vyzkoušel v praxi během dnešního prvního kola přímé volby hlavy státu. Ústřední volební komise (ÚVK) postup Daňa odsoudila a upozornila, že mu za to hrozí trestní stíhání.

 

Postup je podle Daňa jednoduchý. Volič s trvalým pobytem v zemi nejprve odevzdá svůj hlas na základě občanského průkazu. Pak zavítá do jiné volební místnosti, kde se prokáže cestovním pasem a uvede, že na Slovensku trvalé bydliště nemá. Členové volební komise mu do pasu zapíšou, že se voleb zúčastnil. Ani to mu ale nebrání odevzdat hlas ještě potřetí, protože Slováci mohou vlastnit až dva cestovní pasy.

 

Podle ÚVK se aktivista vystavil hrozbě stíhání za maření voleb, za což by mu hrozilo až pětileté vězení. Jednodušší volební proceduru pro Slováky ze zahraničí stát prý umožnil kvůli tomu, aby tito voliči nemuseli prokazovat, že na Slovensku nemají trvalý pobyt.

 

O hodinu déle budou volby trvat v podtatranské obci Veľká Lomnica, kde vpodvečer došlo k výpadku elektřiny a k přerušení hlasování.

První předběžné neoficiální výsledky se objeví na webových stránkách www.volbysr.sk a www.statistic.sk krátce před třiadvacátou hodinou. Slovenský statistický úřad začne se sčítáním hlasů hned po uzavření volebních místnosti ve dvaadvacet hodin.

Originální způsob, jak přilákat mladé lidi  k volbám, vymyslel podle Aktuálne.sk starosta vesnice Mýtna v okrese Lučenec. Každý volič, mladší třiceti let, byl zařazen do losování. Výherce získal tablet.

Volební místnost v Bratislavě.

Foto: Reuters

Ať bude prezidentem kdokoliv, jedno je jisté. Na první zahraniční cestu pojede tradičně do České republiky a v Praze ho tak uvítá Miloš Zeman.

Počasí volbám příliš nepřeje. Silný vítr, déšť a dokonce i sněžení komplikují dopravu na některých místech Slovenska. Hlavně v Tatrách a okolí.

Ve vesnici Jedlinka v okrese Bardějov zkolaboval muž ve volební místnosti. Při převozu do nemocnice zemřel, píše on-line deník Aktuálne.sk

Milan Kňažko s manželkou ve volební místnosti.

Foto: Reuters

Před pěti lety přišlo v prvním kole prezidentských voleb hlasovat téměř 44 procent voličů. Letos se očekává o něco vyšší účast.

Někteří Ficovi protikandidáti berou volby jako souboj o to, aby všechny instituce neovládla strana Směr-sociální demokracie. Fico je jejím předsedou. "V naší zemi hrozí unikát - všechny funkce by měla jedna jediná strana. To je období, které jsme tu už měli a které si lidé nepřejí," řekl v narážce na období komunismu Kiska v televizní debatě.

Rozsahem svých pravomocí je na tom slovenský prezident obdobně jako český. Je hlavním velitelem ozbrojených sil, jmenuje a odvolává premiéra i ministry. Může vracet zákony parlamentu, ale zákonodárci jeho veto mohou přehlasovat. Jmenuje i odvolává soudce Ústavního soudu, Nejvyššího soudu a generálního prokurátora.

Slováci poprvé volili prezidenta přímo v roce 1999. Letos končí IVanu Gašparovičovi mandát, potřetí už kandidovat nemůže. Jeho nástupce bude v pořadí čtvrtým prezidentem Slovenska od rozpadu federace v roce 1992. Prvním byl Michal Kováč, druhým Rudolf Schuster.

Předvolební kampaň skončila ve středu televizními debatami na STV a Markíze. Fico v nich tvrdě útočil na Kisku a označil ho za lichváře. Kňažko zase napadal Fica za jeho někdejší členství v Komunistické straně Slovenska a za kauzu Gorila, která se týká propojení politiků s některými firmami.

Milionář a filantrop Andrej Kiska se voleb zúčastnil v rodném Popradu. "Doufám, že lidé přijdou volit, šance změnit naše Slovensko je velká. Věřím, že to dobře dopadne," prohlásil. Kiska kandiduje jako nestraník.

Robert Fico hlasoval krátce po poledni ve vesnici Veľké Dvorany na západním Slovensku, kde žije jeho matka. "Přistupuji k těmto volbám s velkým respektem. Počkáme, co řeknou lidé, každý výsledek budu samozřejmě akceptovat," řekl

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 3. 2014 10:06
 

Právě se děje

Další zprávy