Živě: Uprchlíci utekli z tábora, míří po dálnici na Budapešť

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci na maďarské dálnici.
Uprchlíci na maďarské dálnici. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Německo výrazně zvýší objem peněz, které půjdou na opatření spojená s masivním přílivem uprchlíků. V příštím roce na ně přidá šest miliard eur (desítky miliard korun).

Británie oznámila, že chce běžence financovat z rozpočtu pro zahraniční rozvojovou pomoc. Přes 2000 Britů se zároveň nabídlo, že mohou ve svých domech ubytovat uprchlíky, kteří utíkají před válkou a pronásledováním. Zejména ty ze Sýrie.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:35

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy zvažuje řadu odpovědí na světovou uprchlickou krizi. Týkají se i otázky přemísťování uprchlíků, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Peter Boogaard.

"Také jsme v pravidelném kontaktu se zeměmi na Blízkém východě a v Evropě, na které velkou měrou dopadá zvýšený příliv uprchlíků," uvedl mluvčí ve sdělení zaslaném elektronickou poštou.

Evropa se potýká s příchodem uprchlíků z válkou zasažené Sýrie a dalších zemí. Některé skupiny zabývající se uprchlíky a problematikou přistěhovalectví dlouho před vypuknutím krize v Evropě apelovaly na Spojené státy, aby přijaly více syrských uprchlíků, napsal Reuters.

Foto: Reuters
21:50

Evropským farmářům, kteří dnes v Bruselu bouřlivě protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka, by mohla v jejich situaci pomoci nynější migrační krize, s níž je spojena potřeba nějak zajistit jídlo pro ty, kdo nyní do evropských zemí přicházejí. Jako určitou obecnou možnost to na závěrečné tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání ministrů zemědělství EU řekl místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.

Připomněl, že jak tíživá situace v zemědělství, kde nadbytek mléka vedl k propadu cen a tedy jen velmi nízkým výdělkům farmářů, tak migrační krize si žádají řešení na evropské úrovni.

"Musíme hledat synergie mezi odpověďmi. Proto vznikl uvnitř komise nápad, že bychom mohli některé nástroje využít společně. Podpořit zemědělství a zároveň řešit nutriční potřeby těch, kdo to nejvíce potřebují, včetně například uprchlíků," prohlásil Katainen.

Upozornil ale zároveň, že se jedná jen o předběžně diskutovaný nápad bez jakýchkoliv konkrétních závěrů.

21:05

Uprchlíci, kteří dnes v podvečer utekli ze záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem, se vydali po blízké dálnici M5 směrem na Budapešť. Podle maďarských médií může jít až o tisíc lidí, mezi nimiž jsou i rodiny s dětmi. Nespokojení běženci prý už dopoledne odmítli nechat se registrovat a chtěli se vydat do Německa, byť i pěšky, místo aby v táboře odevzdali otisky prstů.

Policie kvůli bezpečnosti zastavila na dálnici provoz ve směru na hlavní město. Podle MTI vyloučila, že by se migranty pokusila zastavit za použití síly. Agentura Reuters předtím napsala, že policisté se snažili běžencům zabránit v opuštění záchytného tábora za použití pepřových sprejů.

21:00

"Je rozdíl mezi ekonomickým uprchlíkem a válečným uprchlíkem. Lidé, kteří prchají před válkou, musejí mít možnost spolehnout se na to, že budou chráněni. Přijetí válečných uprchlíků si vyžaduje povinný a závazný systém, kterému já říkám povinné kvóty," řekl rakouský kancléř Werner Faymann po téměř dvě hodiny trvající schůzce se svými kolegy z ČR a Slovenska v Bratislavě.

Podle Faymanna bez stanovení jasných pravidel, jak bude naloženo s běženci, kteří prchají před válkou, nebude fungovat ani ochrana vnějších hranic schengenského prostoru.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
20:50

Řešení migrační krize podle Bohuslava Sobotky vyžaduje společný postup EU. "Důraz na ochranu vnější schengenské hranice, na regulaci migračních toků, které směřují do Evropy, mohou být základem budoucí shody na úrovni Evropské unie," uvedl předseda české vlády po jednání předsedů vlád Česka, Rakouska a Slovenska po jednání v Bratislavě.

Sobotka nenaznačil další postup ČR v případě, že EU se přes odpor Česka a dalších zemí visegrádské skupiny rozhodne povinné kvóty zavést. Evropská komise bude po Česku podle dostupných informací chtít, aby povinně přijalo dalších téměř 3000 uprchlíků, a to pouze pár měsíců poté, co se Praha rozhodla dobrovolně se postarat o asi 1500 běženců. Navrhované navýšení počtu uprchlíků pro rozmístění v členských státech EU je reakcí na zvýšený nápor migrantů v letních měsících.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
20:10

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dnes zahájil plenární zasedání ve Štrasburku výzvou k přijetí jednotné evropské azylové politiky a odmítnutím budování bariér na hranicích. Schulz tak předznamenal pravděpodobně hlavní téma zářijové schůze europarlamentu, která se bude konat do čtvrtka.

Martin Schulz, kandidát na šéfa Evropské komise.
Martin Schulz, kandidát na šéfa Evropské komise. | Foto: Reuters
19:45

Několik tisíc dalších uprchlíků z Blízkého východu a Afriky přišlo během dneška z Řecka do Makedonie na cestě za lepším životem do západní Evropy. Informovala o tom agentura AFP, podle které na makedonských hranicích panuje kvůli velkému návalu lidí značné napětí.

Podle informací zpravodaje AFP, který je na místě, přešlo do bývalé jugoslávské republiky během dopoledne více než 2000 běženců. Úřady prý však předpokládají, že z řeckého území jich dnes přijde celkem přinejmenším 8000.

Velké množství migrantů prý na hranicích způsobilo tlačenice a incidenty, kvůli kterým musely opakovaně zasahovat pořádkové síly. Policisté při tom použili obušky, napsala agentura s odvoláním na makedonské ministerstvo vnitra.

"V tak velkém davu se vždycky někdo pokouší předběhnout ostatní, a to způsobuje napětí a střety, které musejí řešit policisté. Doposud ale nebyly zaznamenány žádné vážnější incidenty," sdělil podle AFP zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován.

Foto: Michal Pavlásek
19:15

Zhruba stovka migrantů se dnes vydala pěšky na cestu z jihodánského ostrova Lolland do Švédska. Skupinu, v níž byly prý i ženy a děti, doprovázela po celý den dánská policie. Několika desítkám migrantů, kteří už dříve k mostu spojujícímu Kodaň se švédským Malmö dorazily, ale policisté v přechodu hranice zabránili.

Migranti se podle místních médií na cestu do Švédska vydali z města Rödby, kam dorazili trajektem z Německa, prý z obavy z dalšího zpřísňování dánské azylové politiky. Někteří migranti se ale pro cestu do Švédska údajně rozhodli i kvůli tomu, že v zemi už žijí jejich příbuzní.

Překročit most Öresund spojující Dánsko se Švédskem migrantům ale policie dnes neumožnila. Učinila tak mimo jiné z bezpečnostních důvodů, neboť most není určen pro pěší. Dánská vláda dnes ale rovněž uvedla, že odmítá uprchlíky přepravit do Švédska autobusy. Kodaň - na rozdíl od jiných evropských zemí - chce i nadále dodržovat platná evropská pravidla, uvedl premiér Lars Lökke Rasmussen.

19:00

Maďarský ministr obrany Csaba Hende dnes podal demisi. Informovala o tom zatím bez podrobností agentura Reuters, podle níž odstoupil po zasedání bezpečnostní rady státu věnovaného situaci s migranty. Agentura APA mezitím napsala, že ze záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem uteklo na 300 migrantů. Předseda vlády Viktor Orbán rezignaci Hendeho přijal. Jeho ministerské křeslo prý už nabídl jinému politikovi. Je jím István Simicskó, který je rovněž členem Orbánovy strany Fidesz.

Z Röszke na jihu země unikly tři stovky uprchlíků večer a podle informací médií se vydaly po blízké dálnici M5 směrem na Budapešť. Brzy jejich zástup ale zastavila policejní eskorta. Nespokojení běženci prý už dopoledne odmítli svou registraci a chtěli se vydat do Německa, byť i pěšky, místo aby v táboře odevzdali otisky prstů.

17:58

Bulharský soud o deset dní odložil rozhodnutí o extradici do Rakouska bulharského občana, který řídil nákladní auto, v němž byly koncem srpna na rakouském území nalezeny desítky mrtvých migrantů. Soud od Vídně žádá záruku, že řidič si bude moci případný trest odpykat v Bulharsku, napsala agentura APA.

17:45

Na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru a zřízení zón pro uprchlíky se na dnešní schůzce v Bratislavě shodli předsedové vlád Česka, Rakouska a Slovenska. Řekl to po jednání český premiér Bohuslav Sobotka. Rozdílný názor přetrvává na přerozdělování uprchlíků na základě kvót, což Česko podle Sobotky nadále odmítá. Pro zavedení kvót se po schůzce vyslovil rakouský kancléř Werner Faymann.

"Já jsem kvóty odmítl, nepokládám kvóty na skutečné řešení migrační krize. Shodli jsme se ale na tom, že je potřeba posílit ochranu vnější schengenské hranice a že musí být co nejdříve zřízena přijímací centra pro uprchlíky na vnější schengenské hranici, na jejichž provozu by se měla také podílet také Organizace spojených národů," řekl Sobotka.

Stejný názor ohledně povinných kvót jako Česko má také Slovensko.

17:11

Britský ministerský předseda se nechal slyšel, že je Spojené království připraveno přijmout na 20 tisíc syrských běženců přímo z utečených táborů. Informovala o tom agentura Reuters.

16:56

Bulharská policie zadržela na hranici s Tureckem muže, hledaného Interpolem kvůli členství v Islámském státu. Jedenadvacetilý Eymur Daselajin zřejmě cestoval ze Sýrie. Pod přísným dohledem jej policie dopravila do vazební věznice ve městě Chaskovo. Je to již několikátý případ zadrženého člena Islámského státu v Bulharsku, islamisté používají k cestám do a ze Sýrie tuto pozemní trasu.

16:42

Český premiér Bohuslav Sobotka, stejně jako před ním slovenské ministerstvo vnitra zopakoval, že je Česká republika připravena přijmout "nějaké" uprchlíky, ale jedině na základě principu dobrovolnosti, tedy ne na základě kvót dohodnutých v Bruselu.  

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
16:35

Při požáru ubytovny pro azylanty v Rottenburgu na jihozápadě Německa se v noci na dnešek zranilo pět lidí, čtyři z nich byli hospitalizováni. Příčina požáru není zatím známá, agentura DPA nicméně připomněla, že v uplynulých měsících se v Německu odehrálo vícero žhářských útoků na azylová střediska. Další plánovaná ubytovna pro žadatele o azyl v noci na dnešek hořela v Durynsku

15:59

Slovenské ministerstvo obrany v reakci na další návrh Evropské komise na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků uvedlo, že nadále tvá na dobrovolném přijímání běženců.  

15:48

Obnovení kontrol na hranicích s Německem podle dánské premiérky Helle Thorningové-Schmidtové k řešení uprchlické krize nepovede a Kodaň o takovém kroku neuvažuje.

Foto: Reuters
15:09  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Nejméně dvě třetiny z odhadovaných 15 000 až 18 000 uprchlíků, kteří pobývají v bídných podmínkách na řeckém ostrově Lesbos ve východní části Egejského moře, budou přepraveny do kontinentálního Řecka v příštích pěti dnech, oznámil v řecké televizi ERT1 ministr pro migraci Janis Muzalas.

14:44

Občanští demokraté ústy svého předsedy Petra Fialy zopakovali, že kvóty Bruselu poškozují Evropu.

"Evropská komise požaduje, aby Česká republika přijala na základě kvót téměř 3000 lidí. Na postoji ODS ke kvótám se nic nemění. Evropská komise nám nemůže přikazovat, kolik máme přijmout uprchlíků. Jsme suverénním státem, musíme rozhodovat sami, kolik lidí, odkud a za jakých podmínek přijmeme. Kvóty jen prohlubují migrační krizi, nic neřeší, nepomáhají uprchlíkům a poškozují Evropu."

Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: Sandra Štefaniková
14:35

Prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky:

"V napjaté době, které teď Evropa čelí, oceňuji prohlášení papeže Františka, který včera vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se ujaly alespoň jedné uprchlické rodiny. Papežovu iniciativu vnímám jako důležité poselství, které pomáhá v těchto nelehkých chvílích snížit napětí ve společnosti. Česká vláda oceňuje ochotu církví podílet se na integraci uprchlíků, kteří v Evropě získají azyl.

Výzva papeže Františka je v souladu s jednáními, která vláda vede s českými církvemi už od poloviny července letošního roku, kdy jsem se k tomuto tématu s představiteli církví osobně setkal. Konkrétní obrysy této spolupráce připravuje pracovní skupina k migraci, vedená ministerstvem vnitra, která má za úkol najít nejlepší cestu, jak uprchlíky, kteří u nás v souladu se zákony získají azyl, integrovat do české společnosti a umožnit jim v České republice nový důstojný život."

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
14:31

Takto čekají lidé v dánské Kodani, aby mohli přivítat uprchlíky.

14:23

Podívejte se, jakého přivítání se o víkendu od Němců dočkaly tisíce běženců. Místní politici ale tvrdí, že tímto způsobem to dlouho dělat nemohou.

Němci vítali uprchlíky. Chtějí ale od vlády znát další plán

2:00
Více než 10 000 běženců dorazilo během víkendu do bavorského Mnichova, kde se od Němců dočkali uvítání a poskytnutí rychlé pomoci. | Video: Reuters
14:10

Autonomní sociální centrum Klinika informovalo, že do Maďarska v uplynulých dnech odjelo přes deset dodávek s pomocí pro uprchlíky. Další auta pak zamířila do táborů v Bělé pod Bezdězem a Vyšních Lhotách.

"Po smršti nenávisti vůči uprchlíkům ve veřejném prostoru bylo úžasné vidět stovky lidí, kteří chtějí pomoci, přinášejí věci a věnují svůj volný čas společné práci," komentoval svůj zážitek z Kliniky Petr Ž.

Oblečení už se - podle tiskového prohlášení - na Klinice nepřijímá, ale lidé mohou stále nosit spacáky, karimatky a deky, trvanlivé jídlo a hygienické potřeby.

14:07

Potravinářská firma Hamé nabízí zajištění ubytování a práci ve svých závodech pro zhruba deset syrských rodin. V budoucnu by se počty mohly zvýšit, uvedla společnost v tiskové zprávě. Syřané si podle firmy azyl v Česku zaslouží.

"Situace v Sýrii je tragická, je to zcela rozvrácená země plná utrpení. Přitom Sýrie patřila v regionu k relativně vyspělým a kulturním zemím se vzdělaným obyvatelstvem. Jestli si někdo zaslouží azyl a život v relativně bohaté a hlavně bezpečné zemi, jako je Česko, tak jsou to Syřané," uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

13:45

Michal Pavlásek odjel pomáhat uprchlíkům do Makedonie. V rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že na první okamžik, kdy poprvé spatřil dav běženců, nelze zapomenout.

Celé interview čtěte zde: Jak říct dětem, že není dost jídla? ptal se Čech v Makedonii.

Aisha z Iráku čeká na tranzitní papíry s otcem na Gevgelija vlakového nádraží v Makedonii.
Aisha z Iráku čeká na tranzitní papíry s otcem na Gevgelija vlakového nádraží v Makedonii. | Foto: Reuters
13:33

Maďaři chystají na neděli v Budapešti několik demonstrací proti současné uprchlické politice vlády. Jedním ze sloganů je "Styďte se, pane Orbáne".

13:02

Ministerstvo vnitra začalo na svém webu zveřejňovat statistiky, kolik běženců policie zadržela (od 17. června jde o 2682 lidí) i jaká je aktuální naplněnost detenčních zařízení.

12:34

Evropská komise hodlá zveřejnit seznam takzvaných bezpečných zemí, jejichž občanům se tímto zkomplikují možnosti získání azylu v EU. Má jít o Turecko a všechny západobalkánské státy bývalé Jugoslávie, které nejsou členy EU.

Znamená to, že se mají urychlit procedury vyřizování, respektive zamítání žádostí o azyl migrantů z těchto zemí, aby také mohla většina z nich být rychleji vyhošťována do vlasti, upozornila agentura Reuters.

12:11

Francois Hollande je přesvědčen, že bez "jednotné migrační politiky" Schengen zkolabuje. Navrhl proto uspořádat ve Francii mezinárodní konferenci k přistěhovalecké krizi.

12:05

Bavorský premiér Horst Seehofer dal najevo nespokojenost s tím, jak Evropa  a také spolková kancléřka Angela Merkelová krizi řeší.

"Nemůžeme natrvalo z 28 členských zemí EU jako jediná přijímat každého uprchlíka," řekl bavorský ministerský předseda. "Toto žádná společnost nevydrží. My pomáháme, ale potřebujeme také spravedlnost. Místo kritiky z Maďarska by měla Evropská unie raději poslat Německu finanční a lidské zdroje.“

Šéf CSU, která je sesterskou stranou křesťanských demokratů (CDU) Merkelové, varuje před změnami nálad obyvatelstva k přijímání uprchlíků. "Jako legitimní a demokratická vláda musíme brát v potaz také obavy a starosti obyvatelstva," uvedl.

Do Bavorska dorazilo o víkendu z Maďarska a Rakouska přes 11 tisíc běženců, někteří ale pokračovali dál do jiných spolkových zemí.

Tažení proti zneužívání dávek v Německu vede bavorský premiér Horst Seehofer.
Tažení proti zneužívání dávek v Německu vede bavorský premiér Horst Seehofer. | Foto: Reuters
12:00

Španělský deník El País zveřejnil upřesněný návrh nových kvót, podle nichž by měly jednotlivé členské státy EU přijmout uprchlíky.

Na Česko by mělo připadnout 2978 lidí.

11:57

K uprchlíkům se po nějaké době opět vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska. "Pro mnoho lidí, kteří k nám utíkají, je jejich přijetí otázkou života a smrti. Pro nás otázkou srdce," vzkázal národu.

Sledujte naživo moje vyhlásenie k téme utečencov

Posted by Andrej Kiska on 7. září 2015
11:14

Francie přijme 24 000 uprchlíků. Prezident Francois Hollande prohlásil, že země akceptuje plán, jejž představí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Hollande na své tradiční půlroční tiskové konferenci řekl, že uprchlickou krizi se podaří dostat pod kontrolu.

11:11

"Peníze nejsou problém, dobrovolníci nejsou problém, ale problémem je místo - dobré, hygienické místo," zhodnotil situaci v Mnichově mluvčí tamních dobrovolníků.

10:57

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že počet běženců, kteří během víkendu dorazili z Německa, byl "dechberoucí".

"Chtěla bych poděkovat všem, kteří pomáhali. Můžeme být hrdí," řekla na tiskové konferenci po nočním jednání vlády.

10:52  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká pobřežní stráž zachránila u ostrova Lesbos 61 uprchlíků.

10:29

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zveřejnil čerstvé záběry z maďarských hranic.

YouTube: UNHCR - maďarská hranice

Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zveřejnil čerstvé záběry z maďarských hranic.
10:16

Příliv uprchlíků z Maďarska do Rakouska po víkendovém náporu, kdy maďarsko-rakouské hranice překročilo přes 14 000 migrantů, alespoň prozatím ustal.

Podle agentury AP to dnes ráno oznámila rakouská policie, podle které poslední skupina 260 běženců překonala hranice těsně před půlnocí a zamířila vlakem do Vídně. Na hraničním přechodu Nickelsdorf se poté obnovil normální provoz.

10:02

Na pomoc uprchlíkům ze Sýrie přispěchal Nový Zéland. Jeho premiér John Key oznámil, že země přijme 750 Syřanů.

Právě lidé, kteří prchají před vleklou občanskou válkou, tvoří i v Evropě většinu uprchlíků.

9:50

Během víkendu přijelo do Německa 18 000 běženců. Podle úřadů je jen během pondělí očekáváno dalších 11 000 lidí.

Země odhaduje, že jich letos o azyl požádá až 800 000.

9:45

Podle maďarského premiéra Orbána jsou lidé, kteří přicházejí do Evropy, imigranti, nikoliv uprchlíci.

Foto: Reuters
9:43

Pokud máme najít politické řešení konfliktů na Blízkém východě, musíme spolupracovat a Írán musí být součástí tohoto řešení. Po jednání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním to prohlásil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Shodli jsme se s panem prezidentem, že pokud chceme řešit utečeneckou krizi z tohoto regionu, je potřeba se zaměřit na její základní příčiny, tedy válečné konflikty v Sýrii a Iráku," řekl.

9:40

Na některých místech ale policisté brání lidem vstoupit na území Maďarska.

9:37

Maďarská pohraniční stráž už v neděli - navzdory prohlášením premiéra Orbána - vzdala snahu zabránit běžencům překročit hranici ze Srbska.

9:27

Maďarsko zůstane v schengenském prostoru a bude dodržovat veškeré závazky, které z toho pro zemi vyplývají. Uvedl to dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden řekl, že pokud se státy EU nedohodnou na spravedlivém rozdělení uprchlíků, "může být Schengen zpochybněn."

9:25

"Nejsme v zásadě proti kvótám, ale nejprve bychom měli zajistit vnější hranice (Schengenu) a potom debatovat," prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán na setkání s velvyslanci.

Podle něj se v 90 % zemí EU liší veřejné mínění s postoji elit.

Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu. | Foto: Reuters
9:02  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky informoval, že na hranicích Řecka a Makedonie čeká odhadem dalších 5000 lidí, kteří chtějí pokračovat dál do Evropy.

Během víkendu přešlo srbsko-maďarskou hranici na 5600 lidí, což je dosavadní rekord.

8:10

Budapešťské nádraží Keleti je po několika dnech prázdné. Během pondělí se ale očekává příjezd několika stovek běženců z detenčních táborů Debrecen a Röszke.

8:05

Britský premiér David Cameron koncem týdne uvedl, že Británie přijme tisíce dalších běženců ze Sýrie. O detailech by měl dnes hovořit v britském parlamentu.

7:51

Británie chce k financování obecních bytů pro syrské uprchlíky v zemi využít peníze vyčleněné pro zahraniční rozvojovou pomoc. BBC to řekl britský ministr financí George Osborne. Mimo jiné uvedl, že Británie musí učinit více, aby běžencům pomohla. Britský rozpočet pro zahraniční pomoc dosahuje výše 12 miliard liber (442 miliard korun).

Ministr financí George Osborne
Ministr financí George Osborne | Foto: Reuters
7:45

Česko rozhodlo dobře, zavírat Syřany bylo absurdní, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Celý rozhovor čtěte ZDE.

Foto: Reuters
7:25

Spolková vláda žádá "solidární a spravedlivé rozdělení a přijetí uprchlíků, kteří potřebují ochranu, ostatními členskými státy EU". Povinné kvóty zatím odmítají východní země EU a také Británie.

7:22

Německo navýší výdaje na uprchlíky o šest miliard eur. Německé vládní strany se také dohodly, že rozšíří seznam bezpečných zemí, jejichž občané nebudou moci získat azyl. Nově na něm budou všechny balkánské státy, které nejsou členy Evropské unie.

Foto: Reuters
7:21

Hudebník a organizátor charitativních akcí Bob Geldof už v pátek prohlásil, že se hluboce stydí za oficiální přístup k uprchlické krizi, proto poskytne běžencům své domy v Londýně a Kentu.

Připravena osobně pomoci uprchlíkům ze Sýrie je také skotská první ministryně, tedy šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová. Podle listu The Guardian je tak možné, že běženci budou ubytováni v rezidenci Bute House, která je oficiálním sídlem první ministryně.

7:20

Přes 2000 Britů se nabídlo, že mohou ve svých domech ubytovat uprchlíky, kteří utíkají před válkou a pronásledováním zejména ze Sýrie. I obyčejní Britové se tak čím dál tím více zapojují do řešení současné migrační krize, píše britská agentura PA.
Za novou iniciativou stojí Zoe Fritzová. Zřídila internetovou databázi osob, které chtějí pomoci.

7:16

Zprávy související s přílivem uprchlíků do Evropy jsme pro vás o víkendu sledovali online. Detailní reportáž z neděle najdete ZDE, sobotní dění si můžete připomenout TADY.

Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske.
Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske. | Foto: Reuters
7:15

Nejprve stručné shrnutí víkendových zpráv:

- O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec při návštěvě přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. 

- Během víkendu dorazilo do Bavorska více než deset tisíc uprchlíků.

- Podle rakouského kancléře Wernera Faymanna nastal čas odvolat mimořádná opatření, která umožňovala neomezený příliv tisíců uprchlíků z Maďarska přes Rakousko do Německa.

- Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová  kritizovala Německo. Tím, že jim otevřelo své brány, prý sleduje jediný cíl: snížit platy a najmout si "otroky".

- Tisíce Švédů a dalších obyvatel EU demonstrovaly na podporu uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy.

7:00

Dobrý den. Z pražské redakce pro vás budeme celý den sledovat dění kolem uprchlíků, kteří hledají útočiště v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 9. 2015 23:57
 

Právě se děje

Další zprávy