Živě: Putin podepsal novou doktrínu. NATO je hlavní nepřítel

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Ukrajinský armádní konvoj u města Debalceve. Na hranici s územím ovládaným separatisty.
Ukrajinský armádní konvoj u města Debalceve. Na hranici s územím ovládaným separatisty. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Další kolo jednání o urovnání ukrajinské krize se navzdory očekávání dnes v Minsku konat nebude. Oznámilo to běloruské ministerstvo zahraničí.

Takzvaná kontaktní skupina měla jednat o výměně zajatců, o stahování těžkých zbraní z frontové linie mezi armádou a separatisty a o dalších podmínkách příměří.

Poslední rozhovory se konaly v běloruské metropoli ve středu. Účastnili se jich vyjednávači Ruska, Ukrajiny, proruských separatistů a zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Od 9. prosince se intenzita bojů zmírnila, ani jedna strana už nepoužívá těžké zbraně. Stále se však nedaří dosáhnout dohody o trvalém příměří.

Páteční dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:13

Výměna zajatců se podle agentury AFP uskutečnila poblíž obce Kosťantynivka, vzdálené 45 kilometrů severně od Doněcka. Jména zajatců byla nejprve přečtena a poté se začalo s výměnou ve skupinkách po deseti. Vězni z ukrajinských sil padli do zajetí v oblasti Doněcka. V sobotu má pokračovat výměna zajatců se separatisty z Luhanské oblasti.

18:07

Američtí vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard dnes oznámili, že už nemohou podporovat bankovní karty používané na Krymu. Důvodem jsou nové sankce, které na Rusko před týdnem kvůli krizi na Ukrajině uvalily Spojené státy. "Vzhledem k nejnovějším americkým sankcím (...) má Visa nyní zakázáno nabízet produkty a služby značky Visa na Krymu. To znamená, že už nemůžeme podporovat vydávání platebních karet a obchodní a bankomatové platební služby na Krymu," uvedla Visa ve sdělení, z něhož cituje agentura Reuters. O stejném kroku ze strany společnosti Mastercard pak informovala rovněž agentura RIA Novosti.



Foto: VISA
17:19

Konečně nastala dlouho očekávaná výměna zajatců

17:14

Mezi Kyjevem a proruskými separatisty na východě Ukrajiny začala výměna více než 370 válečných zajatců, z nichž 150 je z ukrajinských ozbrojených sil a 222 z řad povstalců. Podle ruských agentur Interfax a RIA Novosti se výměna koná na neutrální půdě mezi oblastmi kontrolovanými oběma stranami.

Foto: Aktuálně.cz
17:12

Nová doktrína Moskvy počítá s mezinárodní spoluprací se zeměmi, které sdílejí její "úsilí o zvyšování bezpečnosti a prevenci vojenských konfliktů". Jde zejména o členské státy organizací jako BRICS (kromě Ruska ještě Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika) a Šanghajská organizace pro spolupráci, v níž jsou kromě Ruska také Čína a bývalé sovětské republiky ve Střední Asii.

15:40

Podle zpravodajství ruské státní televize RT je oproti dosavadní doktríně novinkou zdůraznění nebezpečí expanze NATO, budování jeho vojenských kapacit a skutečnost, že se Aliance rozhodla ujmout "realizace globální funkce porušováním mezinárodního práva".

 

Doktrína mezi hlavní zahraniční vojenské hrozby zahrnuje "vytváření a zavádění globálních strategických protiraketových systémů, které narušují zavedenou globální stabilitu a rovnováhu sil v zásobách jaderných raket, realizace koncepce 'rychlého úderu', záměr nasazovat zbraně ve vesmíru a rozmísťování strategických konvenčních vysoce přesných zbraní".

 

Součástí doktríny zůstává jako doposud koncepce, že "ruská armáda zůstává obranným nástrojem, který se země zavazuje používat pouze jako poslední možnost". Beze změny zůstávají zásady použití jaderných zbraní, které má Rusko k dispozici. Jejich hlavním cílem je odradit potenciální nepřátele od útoku na Rusko. Moskva si ale vyhrazuje právo jich použít preventivně k ochraně před vojenským útokem, ať už jaderným, či konvenčním, který by ohrožoval existenci země.

15:09

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal novou vojenskou doktrínu, podle které patří k hlavnímu vnějšímu nebezpečí pro Rusko rozšíření kapacit Severoatlantické aliance (NATO) a destabilizace některých oblastí. Mezi nejvážnější vnitřní rizika doktrína zahrnuje aktivity vedoucí k destabilizaci země a teroristickou činnost.

putin
putin | Foto: Reuters
13:30

Ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. Řekl to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov, jehož resort přepočítal rozpočtový výhled, aby zohlednil propad cen ropy. Pokud ceny v průměru zůstanou kolem 60 dolarů za barel, mohl by rozpočtový deficit Ruska překročit tři procenta hrubého domácího produktu, řekl podle agentury Reuters Siluanov.

 

Výhled vlády je o něco lepší než prognóza ruské centrální banky. Ta v polovině prosince předpověděla, že tamní ekonomika příští rok vykáže pokles o zhruba 4,5 procenta, pokud ceny ropy zůstanou na úrovni kolem 60 dolarů za barel.

Vozy ministerstva obrany, připravené ve volební den u Kremlu.
Vozy ministerstva obrany, připravené ve volební den u Kremlu. | Foto: Reuters
12:55

Podle čtvrtečního vyjádření šéfa luhanských separatistů Igora Plotnického (na snímku) se ve středu podařilo dosáhnout jediné dohody, kterou je ujednání o výměně zajatců. Ta by se měla do konce týdne uskutečnit tak, že Kyjev osvobodí 150 zadržovaných povstalců a separatisté 225 Ukrajinců.

Igor Plotnickij.
Igor Plotnickij. | Foto: Wikimedia
12:53

Ukrajinské dráhy oznámily, že přerušují osobní a nákladní dopravu na Krym. Z bezpečnostních důvodů. Konkrétnější informace zatím nejsou k dispozici.

 

Lidé prchající z Luhanské oblasti nastupují do vlaku do Charkova.
Lidé prchající z Luhanské oblasti nastupují do vlaku do Charkova. | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 26. 12. 2014 21:13
 

Právě se děje

Další zprávy