Živě: Cameron po triumfu potvrdil, že referendum o EU bude

Živě
Britové zvolili nový parlament a připravili velké přeskupení. Politické přeskupení ve Spojeném království sledujeme v online reportáži.
David Cameron hovoří po oznámení výsledků.
David Cameron hovoří po oznámení výsledků. | Foto: Reuters

Londýn - Ostrované si v pátek zvolili nový parlament. A překvapili.

Zatímco politologové předpovídali nejtěsnější volby v historii Spojeného království, voliči dali poměrně jasně najevo, že nadále důvěřují konzervativnímu premiérovi Davidu Cameronovi, jenž jim mimo jiné slíbil referendum o vystoupení ze sjednocené Evropy.

Konzervativci dokonce získali většinu zákonodárců - celkem 331 mandátů - a povládnou tak sami.

Levicový deník Guardian píše, že jde o vůbec největší překvapení v poválečné historii země.

Dění ve Spojeném království sledujeme v online reportáži.

Britské parlamentní volby online:

Živě
Aktualizovat reportáž
18:11

Britským ministrem financí zůstane nadále George Osborne. Sdělil to David Cameron. Ve funkci zůstávájí i ministryně vnitra Theresa Mayová a ministr zahraničí Philipp Hammond.

George Osborne
George Osborne | Foto: Reuters
17:29

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil výsledek britských parlamentních voleb za překvapení. Ocenil však na něm, že neuspěly otevřeně euroskeptické strany.

Lídra vítězných konzervativců Davida Camerona vnímá jako člověka, který bude chtít udržet Británii v EU. Cameronovo vítězství přičítá úspěchům dosavadní vlády, kterou vedl.

Zaorálek
Zaorálek | Foto: DVTV
17:04

Vzhledem k jednokolovému většinovému systému neodráží počet poslaneckých křesel přesně celostátní preference.

Podle dosud zveřejněných výsledků volilo v celé Británii konzervativce 36,9 procenta voličů, labouristy 30,5 procenta, UKIP 12,6, liberální demokraty 7,8, SNP 4,8 a Zelené 3,8 procenta voličů.

Volební účast byla 66,1 procenta oproti 65 procentům před pěti lety, připomněla ČTK.

16:32

Zisky jednotlivých stran:

  • Konzervativní strana: 331 křesel
  • Labouristická strana: 232 křesel
  • Skotská národní strana: 56 křesel
  • Liberální demokraté: 8 křesel
  • Demokratická unionistická strana (severoirská strana): 8 křesel
  • Plaid Cymru (velšská strana): 3 křesla
  • Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP): 1 křeslo
  • Zelení: 1 křeslo
  • Ostatní celkem: 10 křesel
15:48

Šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová zopakovala, že nezávislost Skotska není nynější bezprostřední prioritou.

"Pokud nějdy dojde k dalšímu referendu, lidé to budou muset odsouhlasit ve volbách do skotském parlamentu."

15:12

Nespokojenost s rostoucí imigrací je hlavní příčinou vzestupu protievropských nálad mezi konzervativci i posílení Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta sice ve čtvrtek získala kvůli jednokolovému většinovému systému jen jednoho poslance, ale dostala třetí největší počet hlasů - skoro čtyři miliony.

15:01

Poté, co ve volbách uspěla i Skotská národní strana (SNP) a stala se třetí nejsilnější stranou v parlamentu, Cameron zdůraznil, že přenese další pravomoci na Skotsko, Wales a Severní Irsko.

14:49

S jednoznačným vítězstvím konzervativců podle svého vyjádření nepočítal ani staronový premiér. "Tohle je to nejsladší vítězství ze všech," reagoval nadšený Cameron.

Shrnující text o výsledcích britských voleb si můžete přečíst zde.

Foto: Reuters
14:28

Cameron po návratu od královny potvrdil, že byl jmenován premiérem. Rovněž, že splní předvolební slib a vypíše referendum o setrvání země v Evropské unii.

14:05

Devětaosmdesátiletá Alžběta II. již zažila jako královna 12 premiérů, prvním byl v 50. letech Winston Churchill a posledním před pěti lety Cameron.

Královna kvůli povolební audienci přijela do Londýna dříve z hradu ve Windsoru.

13:56

David Cameron přijel do Buckinghamského paláce, kde by ho britská královna Alžběta II. měla znovu jmenovat premiérem.

13:42

Ed Miliband podle očekávání  odstoupil z čela opoziční Labouristické strany. V čele strany bude až do zvolení nového šéfa dosavadní Milibandova zástupkyně Harriet Harmanová. V projevu k labouristickým aktivistům Miliband řekl, že mu je líto výsledku a že během pěti let v čele strany udělal vše pro to, aby uspěla. Podle něj Británie potřebuje silnou Labouristickou stranu a teď nastal čas, aby někdo jiný převzal otěže.

Foto: Reuters
13:14

Shrňme si několik základních důsledků těchto voleb.


1) Pravděpodobnost konání referenda o odchodu Británie z EU v roce 2017 se úspěchem konzervativců zvýšila. 2) Euroskeptická UKIP zároveň paradoxně propadla. Jako jedno z vysvětlení se nabízí, že její potenciální voliči dali přece jenom přednost konzervativcům, kteří měli více šancí porazit labouristy. 3) Ukázal se obrovský rozdíl mezi Angliía Skotskem. Skotká národní strana získala 56 z 59 křesel ve Skotsku, v přepočtu na procenta přes polovinu všech odevzdaných skotských hlasů.

13:05

UKIP se může po volbách cítit ukřivděný, ačkoliv strana získala asi 12,6 procent všech hlasů, bude ji zastupovat v 650ti členné Dolní sněmovně pouze jediný kandidát. Současný poslanec Douglas Carswell uhájil své křeslo v Clactonu (Essex).


Pro porovnání: Skotská národní strana získala zhruba 5 procent všech hlasů a bude mít 56 křesel. Může za to jednokolový většinový volební systém, ve kterém získá křeslo jen ten kandidát, který získá ve svém okrsku nejvíce hlasů. Kandidáti UKIP tak například skončili druzí v přibližně 90 obvodech.

13:01

Po předesedovi UKIP rezignoval vzhledem k volební porážce také předseda liberálních demokratů Nick Clegg.

12:38

Předseda eukospektické strany UKIP Nigel Farage v reakci na volební neúspěch rezignoval. Jeho partaj totiž ve volebním klání vybojovala pouze jedno křeslo.

Foto: Reuters
12:21

Obsazeno 638 ze 650 křesel: Z toho vítězní Konzervativci jich obsadí 323, druzí Labouristé 228, Skotská národní strana získala 56 mandátů a Liberální demokraté jich mají stejně jako Demokratická unionistická strana 8. Dalších patnáct křesel si rozdělí malé strany. Už je tedy jasné, že premiér David Cameron může sestavit novou vládu sám.

11:53

Šéf Labouristů Ed Miliband přiznal porážku. "Byla to zjevně velmi obtížná noc, která přinesla velké zklamání pro Labouristickou stranu," řekl v Doncasteru, kde byl znovuzvolen do parlamentu.

Podle ostrovních médií je jisté, že kažou minutou oznámí rezignaci.

Foto: Reuters
11:40

Premiérovi Davidu Cameronovi už na Twitteru gratuloval také bývalý a možná i budoucí prezident Francie Nicholas Sarkozy.

 

10:36

Cameronův volební triumf.

Cameron se raduje z vítězství

10:29

Předseda opozičních labouristů Ed Miliband po hořké porážce rezignuje, předpovídá deník The Guardian další kroky pokořeného politika před jeho avizováným vystoupením.

10:08

Jeden historický fakt ilustrující to, jak nečekaného vítězství konzervativci dosáhli. David Cameron je po 115 letech prvním britským premiérem, kterému se po déle než osmnáctiměsíčním působení v čele vlády podařilo získat v nových volbách více hlasů než v těch předchozích. To se naposledy podařilo Lordu Salisburymu v roce 1900.

10:01

Levicový deník Guardian označil výsledky voleb za největší překvapení v sedmdesátileté historii britské politiky po druhé světové válce. Poslední předvolební průzkumy přisuzovaly konzervativcům a labouristům přibližně stejný zisk zhruba 275 křesel. Ve skutečnosti budou mit konzervatvci skoro o 100 poslanců víc než labouristé.

10:00

Přes Cameronem slíbené referendum o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, reagují finanční trhy na překvapivě přesvědčivé vítězství Konzervativců růstem. Opoziční Labouristé totiž avizovali přísnější regulaci.

9:50

A největším poraženým těchto voleb jsou Liberální demokraté Nicka Clegga, dosavadní koaliční partneři konzervativců ve vládě. Nově budou mít v Dolní sněmovně zřejmě pouze osm křesel a přijdou tak o 45 poslanců.

9:48

Jak drtivou porážku labouristé zaznamenali, dosvědčuje i fakt, že o své poslanecké křeslo přišel jejich stínový ministr financí Ed Balls, dosud fakticky druhý nejmocnější muž strany. Ve svém volebním obvodu už přiznal porážku a pogratuloval konzervativnímu soupeři.

Předzvěst pádu? Brown opouští pódium na každoroční konferenci labouristů.
Předzvěst pádu? Brown opouští pódium na každoroční konferenci labouristů. | Foto: Reuters
9:47

Pro konzervativce dosavadní výsledky znamenají, že si v Dolní sněmovně polepší minimálně o dvacet křesel. Dosud opoziční labouristé naopak ztratí minimálně 25 mandátů.

9:38

Podle nejnovější projekce BBC získají konzervativci dosavadního premiéra Davida Camerona 329 křesel, což jim zajistí absolutní většinu v Dolní sněmovně a budou tak moci vládnout sami. Labouristé získají pouze 233 křesel.

9:32

Už je oficiálně rozhodnuto o obsazení 605 ze 650 parlamentních křesel: Konzervativci mají jistých 301 mandátů, Labouristé 221, třetí Skotská národní strana získala 56 mandátů. Liberální demokraté vybojovali 8 zákonodárců, euroskeptický UKIP zatím disponuje pouze jedním zákonodárcem, zbylých 23 křesel bude rozděleno mezi menší strany.

9:20

Britský ministerský předseda David Cameron vyjádřil naději, že jeho konzervativci sestaví příští britskou vládu. Konzervativní strana má za sebou "velmi silnu noc", řekl Cameron v hrabství Oxfordshire, kde obhájil své křeslo v Dolní sněmovně. Doufáprý v sestavení vlády, chce vládnout "pro každého" a udržet zemi pohromadě.

"Jedna země, jedno Spojené království - tak bych chtěl vládnout, pokud budu mít to štěstí, abych pokračoval jako premiér," dodal.

7:52

David Cameron slíbil, že v případě vítězství v parlamentních volbách za dva roky občanům v referendu nabídne vystoupení z Evropské unie. Co by se stalo, kdyby Spojené království osmadvacítku skutečně opustilo? Dočtete se v analýze Martina Nováka ZDE.

7:33

Předseda labouristů Ed Miliband přiznal hořkou porážku. "Tahle noc byla pro Labour Party velkým zklamáním," řekl svým příznivcům.

Foto: Reuters
7:20

Ne všichni ostrované jsou spokojeni.

7:09

Nenechte se ale mýlit průběžnými výsledky. Takzvané exit polly, tedy průzkumy prováděné mezi občany opouštějícími volební místnosti, které nebývají daleko od pravdy, totiž přisuzují jasné vítězství Konzervativní straně. Cameronovi slibují 316 křesel, zatímco opozičním labouristům jen 239 mandátů.

6:30

 

Zatím je oficiálně rozhodnuto o obsazení 420 ze 650 parlamentních křesel: Labouristé obhájili 180 křesel, Konzervativci 179, třetí Skotská národní strana má zatím jistých 53 mandátů, Demokratická unionistická strana 8, a euroskeptický UKIP zatím disponuje pouze jedním zákonodárcem.

 

23:12

Pokud se tento odhad potvrdí, bude to překvapení, protože se očekával vyrovnanější souboj konzevrativců a labouristů. Ve Skotsku zřejmě jasně zvítězí Skotská národní strana. Z 59 mandátů dostane 58. To by znamenalo obrovský výbuch labouristů, kteří měli dosud ve Skotsku většinu. Liberální demokraté značně oslabí, místo dosavadních 57 poslanců by měli mít jen deset. Euroskeptické Straně nezávislosti Velké Británie (UKIP) odhad přisuzuje jen dvě křesla, což je pro ni zklamání. Na výsledky si ale musíme počkat do rána.

23:03

Krátce po uzavření volebních místností zveřejnila první exit poll společnost NOP/Mori. Zvítězila Konzervativní strana s 316 mandáty, labouristé obsadí 239 křesel.

22:44

Do uzavření volebních místností zbývá sedmnáct minut, ale na mnoha místech bude hlasování prodlouženo kvůli dlouhým frontám.

22:38

Jak jsou křesla v Dolní sněmovně rozdělena podle částí Spojeného království? 533 Anglie, 59 Skotsko, 40 Wales, 18 Severní Irsko.

Foto: Aktuálně.cz
20:39

Liberální demokraté na Twitteru vybízejí voliče do poslední chvíle... Strana od roku 2010 vládla v koalici s konzervativci, letošní výsledek bude patrně o něco slabší než před pěti lety. "Lib-dem" každopádně nesdílejí euroskepticismus konzervativců a chtějí zůstat v Evropské unii.

20:22

Krátce po uzavření volebních místností v jedenáct večer by se měly objevit první exit polly, tedy odhady výsledků. V roce 2010 byly poměrně přesné, ale televize BBC uvádí, že vzhledem k předpokládanému vyššímu zisku dosud menších stran, jako jsou UKIP nebo Skotská národní strana, tentokrát exit polly nemusí příliš odpovídat konečným výsledkům.

19:23

Jako nejpravděpodobnější varianty vývoje po volbách se jeví buď menšinové vlády konzervativců či labouristů, nebo pokračování současné koalice konzervativců a labouristů. Vůdce Labouristické strany Ed Miliband vylučuje spolupráci se Skotskou národní stranou, velká koalice konzervativci - labouristé se zdá málo pravděpodobná.

Foto: Reuters
19:20

Ceny britských akcií se v den parlamentních voleb v Británii propadly na měsíční minimum. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,67 procenta a uzavřel na hodnotě 6886,95 bodu. Nejistota ohledně volebních výsledků ale měla vliv i na kurz britské libry, která sestoupila na tříměsíční minimum vůči euru. Kurz eura se vůči britské libře vyšplhal až na 74,82 pence za euro. Libra oslabila i vůči americkému dolaru.

 

"Nejpravděpodobnějším výsledkem je další koaliční vláda. Akciový trh bude v útlumu, dokud bude panovat nejistota kolem složení této koalice. Ale jakmile bude vytvořena, měl by trh opět zamířit vzhůru," řekl analytik Kyri Kangellaris ze společnosti Horizon Stockbroking.

19:11

Desítky volebních lístků ve městě Darlington byly vytištěny bez jména kandidáta Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP). Podle volební komise se ale chyba týká jen malého počtu vytištěných kandidátek a výsledek to nijak neovlivní.

18:34

Kdosi hacknul profil Davida Camerona na Wikipedii. Umístal tam fotografii Eda Milibanda s nápisem Volte labouristy.

18:07

Jedna volební kuriozita: Do hlasovací místnosti ve vesnici Strelley na severu Anglie uhodil blesk. Zůstala bez elektřiny.

18:03

Francouzský ministr financí Michel Sapin dnes varoval Londýn, že nemůže počítat s žádnými zásadními změnami smluv o Evropské unii. "Samozřejmě jsem přesvědčen, že vyjednávání o takových změnách není možné a nikam nepovede," řekl novinářům. Britský premiér David Cameron žádá revizi řady ustanovení EU a chce, aby Londýn získal zpět z Bruselu část pravomocí. Hrozí, že v opačném případě v referendu v roce 2017 budou Britové hlasovat pro odchod z unie. Referendum ale Cameron vypíše jen tehdy, pokud jeho Konzervativní strana dnešní volby vyhraje.

Foto: Thinkstock
17:20

Do uzavření volebních místností zbývá necelých šest hodin. Televize BBC ve svém posledním odhadu přisuzuje konzervativcům 34 procent hlasů a labouristům o jedno procento méně. Všichni se shodují: Budou to možná nejtěsnější volby v dějinách Velké Británie. Dolní sněmovna má 650 zákonodárců, vláda tedy musí mít podporu alespoň 326 z nich. Je téměř jisté, že ani jedna strana nesestaví kabinet sama. Na snímku je volební místnost v hospodě na jihu Anglie.

Volební místnost v hospodě na jihu Anglie.
Volební místnost v hospodě na jihu Anglie. | Foto: Reuters
16:19

Vysokou volební účast zatím vykazuje korespondenční hlasování. "Už máme 80procentní účast u korespondenčních hlasů, což myslím ukazuje zájem o volby," citovala agentura AP volební komisařku v Edinburghu Sue Bruceovou.

15:26

Britské volby výrazně ovlivňuje i tamní tisk, který většinou podporuje vládní konzervativce. Podporu labouristům vyjádřily z velkých deníků pouze Daily Mirror a The Guardian. Britští voliči jsou možná nerozhodnuti, ale britský tisk nikoli, napsal před dnešními volbami ekonomický deník Financial Times, který sám podpořil torye.

Sedm dalších velkých britských deníků před volbami podpořilo konzervativce nebo se vyslovilo pro vládu pod jejich vedením. 

Zpráva soudce Briana Levesona se stala pro britská média tématem číslo jedna.
Zpráva soudce Briana Levesona se stala pro britská média tématem číslo jedna. | Foto: Reuters
14:34

Server The Guardian také zveřejnil poslední průzkum, na kterém se podílel s ICM. Podle jeho výsledků získají labouristé 35 procent hlasů, zatímco konzervativci o jedno procento méně. UKIP by mohl oslovit asi 11 procent voličů, liberální demokraté devět procent a SNP pět procent.

13:03

Britský server The Guardian předpovídá, že současný premiér David Cameron bude pravděpodobně muset Downing Street č. 10 po volbách opustit. A to i přesto, že jeho konzervativci mohou získat nejvíce hlasů. Případná jimi vedená vláda totiž bude muset v parlamentu nabrat další podporovatele.

Britský premiér David Cameron požádal královnu o rozpuštění parlamentu. (30. března 2015)
Britský premiér David Cameron požádal královnu o rozpuštění parlamentu. (30. března 2015) | Foto: Reuters
13:42

"Se Samanthou (manželka, pozn. red.) jsme dnes ráno volili konzervativce,... aby mohl být každý člověk v kterékoli životní fázi zabezpečen," napsal současný britský premiér David Cameron na svém twitterovém účtu.

13:04

Odvolil už i lídr liberálních demokratů Nick Clegg. Do volební místnosti dorazil i s manželkou.

Foto: Reuters
12:28

Volby se dnes odehrávají za až nebritsky slunného počasí. To by se podle mnoha pozorovatelů mělo projevit vysokou volební účastí, která by mohla být výhodná především pro dosud opoziční Milibandovy labouristy. Více v článku Aktuálně.cz: Kormidlem britských dějin podle vědců otočí vyšší moc

12:26

Premiér David Cameron už před volbami prohlásil, že pouze jasné vítězství konzervativců zajistí stabilní vládu. "Všechny ostatní možnosti vyústí v chaos," tvrdí ministerský předseda.

12:22

Většina volebních místností je na školách a v dalších obecních objektech, ale některé jsou i v hospodách; v jednom případě se hlasuje ve veřejné prádelně, a v jednom okrsku volební urnu dokonce umístili do školního autobusu.

Volební místnost ve veřejné prádelně v Oxfordu.
Volební místnost ve veřejné prádelně v Oxfordu. | Foto: Reuters
11:24

Také vůdce labouristů Ed Miliband už dal na Twitteru vědět, že odvolil.

11:20

Bankovní domy HSBC a Standard Chartered zvažují, zda v Británii ponechají svá sídla. Jde o reakci na plány labouristů zvýšit bankovní daň, kterou v roce 2011 zavedla koalice v čele s konzervativci. Od té doby se tato daň zvýšila osmkrát.

Foto: HSBC
11:18

David Cameron s manželkou Samanthou opouštějí volební místnost ve Spelsbury.

David Cameron s manželkou Samanthou opuštějí volební místnost ve Spelsbury.
David Cameron s manželkou Samanthou opuštějí volební místnost ve Spelsbury. | Foto: Reuters
11:14

Výsledky úplně nejčerstvějšího a zároveň posledního předvolebního průzkumu, jak je dnes zveřejnila agentura Reuters: Konzervativní strana 33 procent, Labouristická strana 33 procent, Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP) 11 procent, Liberální demokraté 10 procent, Zelení 6 procent.

11:10

Po volbách se rýsuje pět scénářů ohledně sestavování vlády. Takzvaná velká koalice labouristů a konzervativců ale není příliš pravděpodobná. Více na Aktuálně.cz: Británii čekají nejdramatičtější volby. Tady je pět scénářů.

Vůdce labouristů Ed Miliband.
Vůdce labouristů Ed Miliband. | Foto: Reuters
10:58

Britská ekonomika na tom není ve srovnání s jinými evropskými zeměmi špatně. Například nezaměstnanost činí 5,7 procenta, je tedy nižší než například v České republice. Ale nejasný výsledek voleb by mohl ovlivnit ochotu firem brát si úvěry, napsala s odvoláním na vysoce postavené bankéře agentura Reuters.

 

Peněžní ústavy v Británii se zdráhají vyjadřovat veřejně své postoje. Jejich činitelé ale soukromě připouštějí obavy, že Británie by nemusela mít novou vládu ještě několik týdnů nebo dokonce měsíců po volbách. Nejistota by podle zdrojů Reuters mohla zvýšit náklady britských bank na získávání finančních prostředků. Peněžní ústavy by pak tyto vyšší náklady prý zřejmě přenesly na klienty. "Největší obavou je období 'bezcílného pohybu' bez jasného vítěze, což povede k nedostatku důvěry a k nejistotě, jež potrvá týdny," sdělil Reuters nejmenovaný významný představitel jedné z největších britských bank.

Britské libry
Britské libry | Foto: Bleskově

Šéf UKIP Nigel Farage měl po vhození hlasovacího lístku v Ramsgate dobrou náladu. "Nemohu vám říct, pro koho jsem hlasoval!" vzkázal na sociální síti Twitter.

10:53

Obě hlavní strany - konzervativci a labouristé - se v kampani soustředily na ekonomiku, na hluboké škrty zavedené dosavadní koalicí a na budoucnost státního zdravotnictví. Členství v Evropské unii důležitou roli v kampani nehrálo. Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP) zdůrazňovala problém přistěhovalců. Podle něj do země proudí příliš mnoho imigrantů, i těch ze zemí střední a východní Evropy.

10:49

Skotská národní strana sice utrpěla v září porážku v referendu o nezávislosti Skotska, ale dnes může slavit velký úspěch. Z devětapadesáti křesel, připadajících na Skotsko, má šanci obsadit drtivou většinu (na snímku předsedkyně strany Nicola Sturgeonová). Na úkor labouristů. Ztráty ve Skotsku dokonce labouristy mohou připravit o celkové vítězství.

Nicola Sturgeonová se stala  novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní.
Nicola Sturgeonová se stala novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní. | Foto: Reuters
10:48

Volby jsou testem popularity euroskeptické a protipřistěhovalecké Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP). Podle průzkumů ji chce volit až šestnáct procent Britů, ale vzhledem k většinovému volebnímu systému získá jen kolem čtyř mandátů. Ani lídr UKIP Nigel Farage nemá vítězství v obvodu Ramsgate jisté.

Strana chce odchod Británie z Evropské unie a omezení imigrace. Volí ji z velké části bývalí voliči konzervativců, což nahrává labouristům. V některých obvodech vyhrají díky tomu, že UKIP kandidátům Konzervativní strany odčerpala hlasy.

Pomalovaný plakát šéfa Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigela Farage.
Pomalovaný plakát šéfa Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigela Farage. | Foto: Reuters
10:46

Připomeňme si, že od posledních voleb v roce 2010 vládnou společně konzervativci a liberální demokraté. Po dlouhé době vznikla na ostrovech koaliční vláda. Před tím vyhráli třikrát po sobě labouristé: v letech 1997, 2001 a 2005.

David Cameron na předvolebním mítinku.
David Cameron na předvolebním mítinku. | Foto: Reuters
10:44

Poslední průzkumy přisuzovaly vládnoucí Konzervativní straně zisk 34 procent hlasů a opozičním labouristům 33 procent. Je však pravděpodobné, že ani jedna nebude moci vládnout sama a bude nutné hledat koaličního partnera.

10:43

Volební právo má 45 milionů občanů Spojeného království. První výsledky budeme znát v pátek brzy ráno.

Volební místnosti se otevřely úderem sedmé hodiny ranní a lidé budou moci svůj hlas odevzdat až do 22:00 místního času (23:00 SELČ).

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 8. 5. 2015 18:12
 

Právě se děje

Další zprávy