Živě: Tsipras pojede do Bruselu požádat o odklad reforem

Přenos skončil
Pondělní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Alexis Tsipras.
Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény/Brusel Řekové v nedělním referendu jasnou většinou odmítli dohodu s věřiteli, která měla vést k oddlužení země.

Kvůli tomu neotevřou minimálně v úterý a ve středu banky, ačkoliv premiér Alexis Tsipras ještě minulý týden něco takového vyloučil.

V úterý by měl předseda řecké vlády Euroskupině předložit nové návrhy. Z návrhu, o němž informovala řecká média, vyplývá, že Atény budou vesměs požadovat od věřitelských institucí odklad úsporných opatření.

Tsipras během pondělí vyjádřil naději, že Evropská centrální banka (ECB) zvýší strop nouzového financování řeckých bank, na což ale nedošlo.

Věřitelé i evropští lídři svolávají jednání, na nichž budou řešit, co se zadluženou zemí na pokraji bankrotu dělat dál.

Pondělní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Přenos skončil
23:39

Hlavní okamžiky pondělního vývoje kolem Řecka:

- Podpora tří hlavních opozičních řeckých stran premiéru Tsiprasovi znamená výrazné posílení jeho vyjednávací pozice.
- Výměna řeckého ministra financí je vnímána pozitivně. Nový bude nepochybně více diplomatický, ale právě tak nepochybně stejně tvrdý.
- Francouzsko-německý summit, jehož skutečné výsledky byly zakryty obecnými frázemi obou hlavních představitelů.
- Rozhodnutí ECB nezvýšit limit nouzového financování řeckých bank, ale zpřísnit podmínky.
- Nové analýzy renomovaných společností, že Řecko se blíží odchodu z eurozóny.

23:10

Podle španělského ministra hospodářství Luise de Guindose by Řecko mělo zůstat součástí eurozóny a země by měla mít právo požádat si o třetí záchranný balík. Premiér Mariano Rajoy upozornil, že je připraven Řecku pomoci, ale Atény musejí provést nezbytné reformy.

22:27

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes upozornil Atény, že nemůže poskytovat peníze zemím, které mu včas neuhradily splátku. Řecko se mezi tyto země zařadilo minulý týden, když MMF nesplatilo 1,55 miliardy eur.

Nejmenovaný představitel MMF řekl agentuře Reuters, že šéfka fondu Christine Lagardeová hovořila s Tsiprasem. "Vysvětlila neschopnost fondu vyplácet (peníze), která je součástí politiky v případě prodlení," dodal. Lagardeová přitom odpoledne prohlásila, že MMF je Řecku připraven poskytnout pomoc.

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová na tiskové konferenci v červnu 2011.
Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová na tiskové konferenci v červnu 2011. | Foto: Reuters
22:01

Řecký premiér Alexis Tsipras večer jednal s guvernérem Evropské centrální banky Mariem Draghim o likviditě řeckých bank. Hovořil s ním podle řeckého vládního mluvčího o potřebě zrušit omezení nyní platná v Řecku.

O reakci Draghiho není nic známo. ECB večer oznámila, že limit nouzového financování řeckých bank nezmění a že požaduje za úvěry od řeckých bank vyšší záruky než doposud.

21:43

Řecký list To Vima se zmínil o deseti bodech zahrnujících změny v červnovém návrhu dohody věřitelů, který byl v referendu odmítnut. Patří mezi ně to, že Řecko nepřijde o 30procentní úlevu z daně z přidaného hodnoty pro řecké ostrovy a nezavede 100procentní daňovou zálohu u podniků.

Atény také požadují nejrůznější odklady zejména ve škrtech ve výdajích na obranu až od roku 2016 nebo v rušení výhod pro zemědělce například v podobě slev na paliva. V pozvolnějším tempu také chce řecká vláda provádět reformu systému sociálního pojištění a důchodového systému. Chce rovněž obnovit zrušený systém kolektivních smluv.

21:42

Řecký premiér Alexis Tsipras poletí na úterní summit eurozóny s protinávrhy, které budou patrně kontroverzní.

Jak vypadá z informací řeckých médií, Atény budou vesměs požadovat od věřitelských institucí odklad úsporných opatření. Budou také například usilovat o zachování daňového zvýhodnění pro řecké ostrovy, kvůli kterému sváděly obě strany při dosavadním vyjednávání těžké boje.

Foto: Reuters
21:04

Komentátor americké televize ABC Jon Williams zhodnotil rozhodnutí Evropské centrální banky nezvýšit objem nouzového financování řeckých bank jako utažení šroubů. "Pokud chcete stát postrčit do propasti, není lepší cesta," dodal.

20:56

Akcie v eurozóně po řeckém referendu oslabily o více než dvě procenta.

20:42

Podle listu The Guardian se Evropská centrální banka rozhodla "neodstřelit" řecké banky už dnes, ale vyhradila si možnost "dalšího výstřelu", pokud úterní mimořádný summit eurozóny nikam nepovede.

20:29

Evropský parlament pozval na očekávanou diskuzi o řecké krizi řeckého premiéra Alexise Tsiprase a šéfa Euroskupiny, nizozemského ministra financí Jeroena Dijsselbloema.

Europoslanci naopak odmítli návrh přednesený řeckým levicovým kolegou Manolisem Glezosem, aby se europarlament zabýval také otázkou řeckých požadavků na vyplacení válečných reparací ze strany Německa.

20:18

Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla ponechat objem nouzového financování (ELA) řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč).

Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu před týdnem přiměla Atény k jejich uzavření.

Muž čeká na výběr za bankomatu v centru Atén.
Muž čeká na výběr za bankomatu v centru Atén. | Foto: Reuters
19:51

Výsledek nedělního referenda v Řecku dramaticky zvyšuje pravděpodobnost, že tato silně zadlužená země opustí eurozónu, uvedla ratingová agentura Fitch.

Dohoda mezi Řeckem a věřiteli je sice podle agentury Fitch stále možná, na její dosažení však zbývá velmi málo času. Agentura rovněž upozornila, že dnešní rezignace řeckého ministra financi Janise Varufakise signalizuje přání řecké vlády obnovit jednání s věřiteli.

19:42

Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollande varovali, že pro dohodu s Řeckém nezbývá moc času. Čeká se na návrhy Atén.

19:18

Řecko má oficiálně nového ministra financí. Zopakujme, že se jím stal Euklidis Tsakalotos, hlavní vyjednavač s věřiteli.

Ve vládní Syrize působí bezmála deset. Je zastáncem setrvání Řecka v eurozóně, ale odmítá další tvrdá úsporná opatření, která by zamotávala zemi dále do dluhové spirály.

"Nechceme zvláštní zacházení, žádáme jen rovné zacházení," prohlásil letos v březnu v Dublinu při návštěvě konference strany Sinn Fein.

19:13

Americké akcie v první polovině pondělního obchodování převážně oslabovaly kvůli obavám ohledně Řecka. Náladu na trhu nicméně podpořilo prohlášení Mezinárodního měnového fondu (MMF), že je připraven Řecku pomoci.

Krátce před polednem newyorského času (18:00 SELČ) vykazoval Dow Jonesův index pokles o 0,3 procenta na 17 685 bodů. Širší index S&P 500 se dopoledne snížil o 0,2 procenta na 2071 bodů, index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,3 procenta na 4994 bodů.

18:34

Německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na jednání s prezidentem Francoisem Hollandem o situaci po řeckém referendu. Očekává se, že ještě před večeří zveřejní společné prohlášení.

V úterý budou oba na summitu eurozóny, kde se má jednat o nových řeckých návrzích na řešení krize. Řecko dalo najevo, že bude požadovat odpis dluhu, který podle jeho analýzy není udržitelný.

18:10

Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová oznámila, že banky zůstanou zavřené přinejmenším v úterý a ve středu. Zůstává i limit pro denní výběr z bankomatů, a to 60 eur, napsala agentura Reuters.

18:03

Podle britského ministra financí Georga Osborna se vyhlídky na "šťastný konec" v Řecku zmenšují, zatímco vyhlídky na rostoucí problémy i pro Británii zvyšují.

Situace se podle něj řídí dvěma rozdílnými harmonogramy. Jeden je politický harmonogram konferencí a setkání, který se naplňuje poměrně pomalu. Druhý je stav řeckých bank, který se mění podstatně rychleji.

Foto: Reuters
17:52

Potvrzeno. Novým řeckým ministrem financí se stává hlavní vyjednávač Atén s mezinárodními věřiteli Euklidis Tsakalotos.

Nástupce Janise Varufakise, který odstoupil navzdory vítěznému referendu, složí v příštích hodinách přísahu u prezidenta.

17:41

Evropská centrální banka má od 18:00 SELČ jednat o nouzovém financování pro řecké banky.

Ty jsou od minulého pondělí zavřené poté, co ECB odmítla financování zvýšit. Podle zdrojů agentury Reuters, které zatím nebyly oficiálně potvrzeny, se řecká vláda připravuje nechat banky zavřené ještě týden.

ECB. Ilustrační foto
ECB. Ilustrační foto | Foto: Reuters
17:40

Veřejná doprava bude v Aténách ještě týden podle nejnovějšího rozhodnutí úřadů zdarma. Jde o mimořádnou výpomoc jejím obyvatelům, kteří si stejně jako ostatní Řekové mohou z bankomatů vybírat denně nejvýše 60 euro.

17:33

Podle německého Spiegelu dochází řeckým vydavatelům papír na noviny. Říkají, že vystačí do konce týdne.

Foto: Tereza Holanová
17:20

Řecké referendum ovlivnilo i ceny ropy na světových trzích. Ty během pondělního obchodování klesly o více než tři procenta a dostaly se na nejnižší úrovně od poloviny dubna.

K poklesu cen přispěly rovněž obavy ohledně čínského akciového trhu, který v uplynulých třech týdnech oslabil téměř o 30 procent.

Cena severomořské ropy Brent dnes klesla o více než dva dolary a přiblížila se k 58 dolarům za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) ztrácela dokonce více než tři dolary a dostala se pod 54 dolarů za barel.

16:47

Mezinárodní měnový fond vydal stručné sdělení, že vzal na vědomí výsledky nedělního referenda. Situaci sleduje a je připraven Řecku pomoci, pokud bude požádán.

Foto: Reuters
16:46

Jednání hlavních politických stran v Řecku trvalo šest hodin.

K vládní koalici se připojily i tři opoziční strany bez komunistů. První komentáře považují dohodu o dalším postupu za významný signál a posílení premiéra Tsiprase před jeho úterní cestou do Bruselu na summit euroskupiny.

Někteří komentátoři soudí, že to může být i první krok k vládě národní jednoty, která by se pokusila krizi překonat.

16:40

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis dnes napsal na Twitteru, že v eurozóně je 19 demokracií a je třeba nalézt řešení přijatelné pro všechny. Kvůli výsledku řeckého referenda to bude podle něj obtížnější a je nutno o to odpovědně usilovat.

Na tiskové konferneci dříve připomněl, že od roku 2010 bylo Řecku z prostředků evropských daňových poplatníků vyplaceno 184 miliard eur (nyní skoro pět bilionů korun). Evropa podle něj rovněž podporovala Řecko a jeho ekonomické reformy, díky kterým by se stalo "hrdou a nezávislou zemí, které nebude v budoucnu potřebovat pomoc zvenčí". "Reformy byly ale často opožděné nebo byly prováděny jen zčásti, což vedlo k dlouhodobé recesi," doplnil.

16:25

"Problém je, že Řecko je součástí eurozóny a je nyní prakticky v bankrotu. Takže, pokud chce zůstat v euru, a já myslím, že chce, tak musí respektovat pravidla a hrát podle nich. Je velký morální hazard, pokud mohou hlasovat v Řecku a účet za to hlasování poslat Finsku," prohlásil finský ministr zahraničí Timo Soini.

16:04

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis řekl BBC, že vláda má analýzu, podle níž jeho země potřebuje přímo či nepřímo odepsat 30 procent zahraničního dluhu. "Je to velmi důležitá část našeho návrhu," dodal.

Návrh má země předložit Euroskupině v úterý. Dluhová úlevy by se podle zpravodaje BBC mohla provést buď přímými odpisy, nebo prodloužením doby splatnosti. Německo a další země ovšem jsou proti.

15:41

Končící řecký ministr financí Janis Varufakis umí odcházet stylově, všímají si novináři jeho odjezdu na motorce.

15:36

Řecko v letošním roce neopustí eurozónu, pravděpodobnost, že si Britové v referendu odhlasují vystoupení z Evropské unie, se ale zvýšila. Vyplývá to alespoň z dnešních kurzů britské sázkové společnosti Ladbrokes, které byly zveřejněny po nedělním řeckém referendu.

Na udržení eura v Řecku v letošním roce vypsali bookmakeři kurz 1,4:1, zatímco kurz sázek na odchod Británie z Evropské unie klesl na 3:1 z 3,5:1, sdělila sázková kancelář.

15:17

Řecká vláda zvažuje plán, že banky v zemi zůstanou zavřené ještě několik dalších dní, napsala s odvoláním na bankéře agentura Reuters. Podle dřívejších prohlášení premiéra Tsiprase se přitom měly finanční ústavy otevřít už v úterý, a to nezávisle na výsledku plebiscitu.

15:06

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel prohlásil, že pokud chce Řecko zůstat v eurozóně, musí přijít s návrhy, které budou mnohem tvrdší než ty dosavadní.

"Nemůžeme nechat Řecko osamocené, všechny země EU se nyní musí připravit na poskytnutí humanitární pomoci," nechal se slyšet.

Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel.
Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters
14:59

"Obě strany nyní žijí v paralelních vesmírech. Zatímco Řekové míní, že se jejich vyjednávací pozice po referendu zlepšila, ostatní si myslí opak," hodnotí situaci po referendu analytik společnosti Deloitte David Marek.

Zásadní pro další vývoj bude podle něj už dnešní jednání Evropské centrální banky. Pokud nezvýší objem likvidity do řeckých bank, ty v úterý neotevřou a ukáže se, že premiér Alexis Tsipras lhal. Prohlásil totiž, že otevřou i v případě odmítnutí návrhu.

Brzké dosažení dohody Řecka s věřiteli je téměř nemožné, pravděpodobnost odchodu země z eurozóny je nyní již více než 50procentní.

14:56

Řecký premiér Tsipras telefonoval s německou kancléřkou Angelovou Merkelovou a údajně souhlasil s tím, že na úterním summitu představí nový návrh týkající se finanční pomoci.

14:51

Končící řecký ministr financí Janis Varufakis vyjádřil naději, že ho v čele ministerstva vystřídá Euclid Tsakalotos, dosavadní náměstek ministerstva zahraničí a hlavní vyjednavač s věřiteli.

Kvalifikaci na to Tsakalotos splňuje, jelikož má doktorát z ekonomie z univerzity v Oxfordu. Je zároveň jedním z tvůrců ekonomické politiky vládní Syrizy.

14:25

Některá média spekulují, že ruský prezident chce řeckého NE využít k rozdělení Evropy a k získání nového spojence. Někteří analytici dokonce tvrdí, že Řecko by se mohlo přidat k Euroasijskému ekonomickému společenství, hospodářskému bloku pod vedením Moskvy, jehož členy jsou ještě Bělorusko, Kazachstán a Arménie.

14:22

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Tématem rozhovoru výsledky nedělního referenda, ale i "několik záležitostí týkajících se dalšího rozvoje bilaterální spolupráce".

Putin podle svého mluvčího "vyjádřil svou podporu řeckému lidu v překonání současných problémů".

Řecký premiér Alexis Tsipras a ruský prezident Vladimir Putin.
Řecký premiér Alexis Tsipras a ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
14:19

Cestovní kancelář Thomas Cook ve svém nejnovějším doporučení turistům cestujícím do Řecka uvedla, že v tamních letoviscích běží život normálně a turisté si dovolenou nerušeně užívají.

Lidí, kteří mají zaplacené zájezdy do Řecka dopředu, by se podle představitelů CK nedotkl ani případný Grexit, tedy odchod země z eurozóny. Turisté by nicméně při cestách do země měli mít s sebou dostatečnou hotovost na celý pobyt v menších bankovkách.

Dovolená v Řecku
Dovolená v Řecku | Foto: Thinkstock
14:12

Italský premiér Matteo Renzi na Facebooku napsal, že "Evropa musí najít trvalé řešení řecké krize".

13:57

K nedělnímu referendu se vyjádřil i bývalý český prezident Václav Klaus, známý svými euroskeptickými výroky.

"Hlavním výsledkem nedělního řeckého referenda je políček evropské nomenklatuře, posílení pozice premiéra Tsiprase a výzva Evropské unii, aby Řecku poskytla další prostředky, což EU přes všechny své dramatické výroky nakonec jistě ráda udělá," citovala ho ČTK.

"Včerejší referendum v Řecku vůbec nic nevyřešilo. Otázka, o níž měli Řekové hlasovat, měla být postavena zcela jinak - zda zůstat či nezůstat v eurozóně. Bez odchodu z eurozóny totiž není možné řecký problém vyřešit."

Foto: Reuters
13:44

Podle britského listu The Guardian premiér Alexis Tsipras přerušil jednání s šéfy ostatních stran a odešel telefonovat patrně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Foto: Reuters
13:41

Rada guvernérů ECB budou o případném prodloužení krizového financování řeckých bank jednat telefonicky už během pondělního podpoledne.

Reportér britského listu The Guardian mezitím z Atén hlásí, že tamní bankomaty už lidem nevydají ani povolené denní maximum 60 eur. Nejvyšší částka, kterou stroj vydá, je většinou 50 eur. Může to být ale i tím, že docházejí dvacetieurové bankovky.

13:34

Komentář Václava Lavičky z Hospodářských novin:

"Budoucnost Řecka v nadcházejících dnech významně ovlivní Evropská centrální banka, která svými penězi už několik měsíců "drží nad vodou" tamní komerční ústavy.

Pokud by Řekové souhlasili s podmínkami věřitelů, mohli si být jisti, že ECB bude nadále jejich bankám poskytovat hotovost, aby mohly vyplácet vklady a plnit další závazky. Ale co bude teď, když voliči řekli jasné "Ne"?

Zastaví-li ECB svůj mimořádný program ELA (Emergency Liquidity Assistance, tedy financování bank), pak je s mnoha řeckými bankami prostě konec. Kritici už beztak poukazují na to, že z ekonomického pohledu nemá smysl držet je uměle při životě. Navíc jde podle nich o "skryté státní financování", které je ECB zapovězeno."

13:20

Podívejte se, které země přispívají na záchranu Řecka.

13:12

Prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky:

13:09

Všechny zraky se nyní upírají k Evropské centrální bance, která musí rozhodnout o tom, zda nechá řecké banky naživu, napsal britský list The Telegraph.

Nejnovější vývoj v Řecku, tedy NE v referendu, podle rakouského guvernéra Evropské centrální banky Ewalda Nowotného rozhodování neusnadní.

13:02

Z Kremlu už dopoledne zaznělo, že Rusko doufá, že Řecko dosáhne dohody s mezinárodními věřiteli ohledně další finanční pomoci co nejdříve.

"Chceme, aby naši řečtí partneři dosáhli potřebného kompromisu s věřiteli, co nejdříve to bude možné, a přijali rozhodnutí, která umožní v zemi nastolit ekonomickou a sociální stabilitu," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

12:59

Řecký premiér Tsipras bude dnes telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Iniciativa vzešla z ruské strany, napsala agentura Reuters.

 

12:40

"Beru na vědomí výsledek řeckého referenda. Tento výsledek je velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka," uvedl nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který je šéfem Euroskupiny.

"Pro oživení řecké ekonomiky jsou obtížná opatření a reformy nevyhnutelné. Nyní budeme čekat na iniciativu řeckých úřadů," dodal.

12:31

V Aténách naplno běží jednání. Prezident Prokopis Pavlopoulos pozval k jednacímu stolu nejen premiéra Alexie Tsiprase, ale i předsedy dalších hlavních stran.

12:30

Výsledek řeckého referenda ještě zvětšil propast mezi Řeckem a zeměmi eurozóny, řekl na polední tiskové konferenci místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

12:18

Řečtí novináři tvrdí, že řecké NE bylo také odmítnutím bývalého premiéra Antonise Samarase, který se angažoval za řecké ANO v hlasování, a také odmítnutím televizních stanic, jejichž zpravodajství nemělo s realitou nic společného.

Foto: Reuters
11:54

Kdo a s kým dnes bude jednat? Přehled pondělních nejdůležitějších schůzek:

1. Předsedové Evropské komise (Juncker), Evropské rady (Tusk), Evropské centrální banky (Draghi) a euroskupiny ( Dijsselbloem) .
2. Evropská centrální banka bude jednat o tom, zda do řeckých bank dodá hotovost.
3. Večer se v Paříži na večeři sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

11:42

Rovněž Němci čekají, s čím nyní přijdou řečtí politici. Mluvčí vlády Steffen Seiberg prohlásil, že pokud Řecko nepředloží nový návrh, nemají další jednání smysl. Atény by podle něj měly myslet na to, že jsou stále součástí eurozóny a podle toho jednat.

11:38

Předseda Evropské rady Donald Tusk ráno telefonicky hovořil o řecké krizi s kolegy.

11:31

Podívejte se, jak Řekové v ulicích slavili výsledky referenda, v němž odmítli dohodu s věřiteli.

Řekové oslavují "NE"

1:25
Řekové v nedělním referendu jasnou většinou odmítli návrh mezinárodních věřitelů, který měl vést k oddlužení země. Po oznámení výsledků se aténské náměstí Syntagma zaplnilo slavícím davem. | Video: Reuters
11:29

Ministři financí eurozóny podle agentury Reuters očekávají, že jim Řecko předloží své nové návrhy v úterý. Zasedání začíná ve 13:00 SELČ.

11:22

Karikatura: Jak vidí vítězství řeckého "Ne" ("ochi") tamní list Kathimerini.

11:19

Na jméno nového řeckého ministra financí se stále čeká.

11:05

Podle řeckého deníku Kathimerini má před sebou tamní vláda složitý úkol. V první řadě musí přesvědčit Evropu, že volba pro "Ne" v referendu znamenala - navzdory protievropské kampani - vlastně "Ano". Poté musí dosáhnout samotné dohody, prodat domluvená opatření svým občanům a následně je zavést.

"Doma Tsipras sice získal neuvěřitelnou podporu, ale důvěru svých evropských kolegů téměř úplně ztratil," píše přitom list. "Obáváme se a doufáme, že se budeme mýlit, že konečný návrh, který Euroskupina předloží, se nebude nijak závratně lišit od toho, který již Atény dostaly,“ dodává. Evropa možná bude přístupnější k jednání o dluhu, tomu ale zcela určitě budou předcházet striktní reformy.

10:56

Jak uvedl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, výsledek referenda způsobí eurozóně potíže. Slib řeckého premiéra Alexise Tsiprase, že vítězství Ne v referendu usnadní Řecku vyjednat lepší dohodu, podle něj není pravdivý.

"Jsme v obtížné situaci. Lidé v Řecku řekli Ne, ale osmnáct dalších členů eurozóny s návrhy, které Řekové odmítli, souhlasilo. Ale to je demokracie v Řecku," citovala šéfa EP britská BBC.

10:52

Odpuštění části řeckých dluhů nemusí projít o voličů v některých dalších zemích eurozóny, varuje politolog, bývalý europoslanec a profesor Michiel van Hulten. "Zbytek eurozóny může být schopen zvládnout Grexit, ale nikdy by nepřežil odpor svých občanů," napsal na svém blogu.

Řecká vláda si podle něj také v mnoha směrech uškodila. "Předhazovat svým největším věřitelům druhou světovou válku nebylo zrovna moudré. Tím, že Varufakis označil italský dluh za neudržitelný, pravděpodobně pomohl jejich premiérovi zaujmout vůči Řecku tvrdší postoj. Kdykoliv odcestuje do Moskvy a potřásá si rukou s Putinem, připomene nizozemským voličům loňské sestřelení letounu MH17, kde zemřelo téměř dvě stě jejich občanů (…) Toto nejsou důvody, proč chtít Řekům pomáhat," vyjmenovává.

10:39

"Z mého pohledu není největším problémem řecké ekonomiky dluh, ale neschopnost růst. A primární příčinou neschopnosti růst je příliš silná měna, která prostřednictvím nekonkurenceschopnosti likviduje pracovní místa v Řecku," uvádí analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Setrvání země v eurozóně podle něj tento problém s nízkou konkurenceschopností, která nespočívá jen v platech, ale v celkové flexibilitě trhu práce, podnikatelském prostředí či vymahatelnosti práva, ovšem nevyřeší.

10:30

Německý poslanec z CDU kancléřky Angely Merkelové je ale jiného názoru. V rozhovoru s BBC Klaus-Peter Willsch uvedl, že "hlasování znamená, že už nemohou dále fungovat v eurozóně a Evropská centrální banka musí přestat s financováním zbankrotovaného řeckého státu".

Lídři EU by podle něj nyní měli jednat o "zorganizování Grexitu", tedy odchodu Řecka z eurozóny. "Snažili se nás vydírat. Snaží se udělat z daňových poplatníků v jiných zemích rukojmí," dodal Willsch.

10:28

Řecký premiér Alexis Tsipras musí nyní rychle objasnit, co má v plánu dělat po nedělním referendu. Prohlásil to dnes francouzský ministr pro evropské záležitosti Harlem Désir.

"Teď je důležité, aby jednání se zástupci eurozóny byla brzy obnovena tak, aby bylo Řecku umožněno zůstat v eurozóně," uvedl francouzský ministr. Řecké hlasování podle Désira automaticky neznamená, že Řekové touží euro opustit.

Foto: Reuters
10:22

K situaci v Řecku se ve 12 hodin vyjádří místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Informoval o tom mluvčí komise.

10:12

Jednáním o záchranném programu referendum podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka rozhodně nepomohlo. "Teprve další dny ale ukáží, zda jim zasadilo definitivní ránu, či nikoli," napsal rovněž na Twitter.

10:10

Podle francouzského ekonoma a autora bestselleru Kapitál Thomase Pikettyho je vtip, že právě Němci požadují po Řecku splácení dluhů. "Německo je země, která své dluhy sama nikdy nesplatila. Není tedy v postavení, kdy by měla poučovat jiné země," prohlásil v rozhovoru s deníkem Die Zeit.

Přímo Německo podle něj úplně neuhradilo své závazky ani po jedné ze dvou světových válek. "Nicméně pravidelně požadovalo po jiných státech, aby to dělaly za něj, jako například po prusko-francouzské válce v roce 1870, kdy si vyžádalo od Francie masivní reparace a také je obdrželo. Francouzský stát pak kvůli tomuto dluhu po desetiletí trpěl," uvedl Piketty.

10:00

Rozhodujícím datem, kdy se rozhodne o řecké budoucnosti v eurozóně, bude s nejvyšší pravděpodobností 20. červenec. Ten den totiž musí Řecko splatit Evropské centrální bance (ECB) 3,5 miliardy eur.

ECB nyní drží řecké banky "naživu" díky programu nouzových půjček ELA. "Pokud ale Řecko nesplatí svůj závazek, pravděpodobně jej ECB úplně odřízne. V takovém případě by řecké banky zkolabovaly a vláda musela začít tisknout novou měnu," předpokládají analytici Market Watch,

9:51

"Brzká budoucnost bude pro Řecko velmi komplikovaná. Bez ohledu na to, co se přihodí dál, bude konsolidace tamní ekonomiky vyžadovat rozsáhlé reformy," varuje na svém webu finský ministr financí Alex Stubb.

Jednání přitom podle něj mohou být obnovena jen v případě, že bude řecká vláda ochotna spolupracovat a přijmout opatření, které pomohou urovnat tamní veřejné finance.

"Míč je teď na řeckém hřišti," zdůrazňuje ministr.

Foto: Reuters
9:46

Řecký lid v neděli patrně rozhodl o neřízeném bankrotu, konci eura v zemi a o nové kapitole Evropské unie, napsal dnes slovenský list Sme v reakci na výsledek referenda. Za téměř nemožné list označil skutečnost, že by Řekové dohodli nový program pomoci, který by již nebyl tak přísný, a zůstali v eurozóně například spolu se zadluženou Itálii, která musí dále šetřit. Bankrot Řecka prý zároveň znamená přiznání krachu politiky jeho zachraňování.

List Denník N soudí, že Evropa má ještě šanci udělat Aténám návrh v podobě částečného odpuštění dluhů. "Pokud budou Řekové výměnou za snížení dluhu přinuceni reformovat svou ekonomiku a stát, vzroste šance, že zůstanou přirozenou částí Západu," napsal list, podle kterého hrozí, že Řecko bez pomoci Západu skončí v občanské válce nebo si ho začnou vydržovat Rusové a Číňané.

9:43

Reakce ministra financí Andreje Babiše. To, že Řecko dluhy nesplatí, podle něj bylo jasné už v roce 2010.

9:36

Bulvární list Bild označil výsledek nedělního hlasování v Řecku za facku pro německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Toto referendum je její první velká porážka. Angela Merkelová pět let za Řecko bojovala, absolvovala nekonečná noční zasedání v Bruselu a řadu mimořádných summitů, vedla stovky krizových telefonátů s šéfy vlád a všechno zbytečně. Řecko zkrachovalo, zkrachované zůstává a od včerejška je úředně potvrzeno, že si bankrot samo přeje," uvedl deník.

Podle Bildu se dá nyní očekávat ještě tvrdší vyjednávání ze strany Řecka o finanční pomoci od evropských partnerů. "Nyní musí (Merkelová) být tvrdá. Musí obhájit evropská pravidla a spravedlivou solidaritu proti radikálnímu levičákovi z Atén," napsal.

9:33

A ještě jeden ohlas na řecké referendum:

9:25

Na Varufakisovu rezignaci se již na Twitteru objevily ohlasy...

9:18

Jak zdůrazňuje německý list Süddeutsche Zeitung, Řecko nemůže prosadit své požadavky proti vůli ostatních zemí. "Řekové jsou jen jeden z národů eurozóny. Mohou si o svém osudu suverénně rozhodovat. Nemohou ale nic nařizovat odtatním národům a jejich vládám. Především nemohou ostatním státům eurozóny diktovat, že jim mají bezpodmínečně dát miliardy eur," uvádí deník.

9:16

Řecké referendum zkomplikuje vyjednávání mezi Aténami a mezinárodními věřiteli. V komentářích to dnes uvádí komentátoři německých médií. Řecká vláda také podle nich brzy přijde o důvod k oslavám, protože se bude muset vypořádat s hrozícím státním bankrotem.

"Tsipras se nyní může odvolávat na to, že jeho národ stejně jako on sám odmítá dosavadní záchrannou politiku. Bude proto ještě tvrdší ve svých požadavcích na odpuštění dluhu. To dosud evropské státy kategoricky odmítaly. Situace proto bude ještě napjatější než před referendem," napsal deník Die Welt. "Partneři v EU jsou frustrováni, Řecko je rozdělené a vyjednávací prostor se rovná nule. Způsobit tolik škod jediným politickým manévrem je ohromující," uvádí list Süddeutsche Zeitung. 

9:11

"Varufakis byl k rezignaci spíše přinucen," píše editor Sky News Ed Comway. Podle zdrojů z řecké vlády, na které se odvolává, mělo jít o nápad premiéra Tsiprase - aby měl jistotu, že dosáhne dohodu do slíbených 48 hodin.

9:03

Jméno politika, který vystřídá Janise Varufakise na postu ministra financí, bude podle mluvčího řecké vlády známé po schůzi politických lídrů, která se koná dnes dopoledne. Místní média píší, že by se nástupcem Varufakise mohl stát například dosavadní koordinátor vyjednávání Euclid Tsakalotos či ministr pro hospodářství George Stathakis.

8:56

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil výsledek nedělního řeckého referenda za "velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka". "Pro oživení řecké ekonomiky jsou obtížná opatření a reformy nevyhnutelné. Nyní budeme čekat na iniciativu řeckých úřadů," prohlásil nizozemský ministr financí, který je zároveň šéfem Euroskupiny, tedy skupiny zemí platících eurem.

Foto: Reuters
8:50

Podle místopředsedy německé sociální demokracie (SPD) Carstena Schneidera Varufakisova rezignace ale vyjednávání nijak neusnadní.

8:43

Podle italského ministra financí Piera Carla Padoana se eurozóna je schopná s krizí důvěry i s možnými spekulativními útoky vyrovnat. Politik to prohlásil v reakci na výsledky řeckého referenda, ve kterém místní hlasitě odmítli dosavadní požadavky věřitelů.

8:31

Francouzský ministr Michel Sapin ve svém ranním rozhovoru pro stanici Europe1 prohlásil, že Varufakis byl muž, který měl svou víru, ale mluvil "zbrkle". Francie přitom podle něj řeckého premiéra Alexise Tsiprase nikdy nežádala o to, aby měnil své vyjednávače, píše na Twitteru redaktor Bloombergu Mark Barton.

8:12

"Řekové v referendu odmítli podmínky dalších půjček. Jestli bude EU přesto půjčovat Řecku dál, ztratí zbytky respektu u dalších bankrotujících států. Jediné čestné řešení pro Řecko je vlastní měna. Jen tak se můžou opět postavit na vlastní nohy," komentuje europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

8:09

Řecký ministr financí Janis Varufakis navzdory tomu, že odpůrci reforem v nedělním referendu výrazně uspěli, oznámil v noci svůj odchod. Jak vysvětluje na svém blogu, jeho přítomnost by mohla brzdit další vyjednávání.

"Krátce po vyhlášení výsledků referenda jsem byl upozorněn, že někteří účastníci Euroskupiny a další partneři diskuzí by preferovali moji… absenci na těchto diskuzích, což je myšlenka, kterou premiér označil za možnou pomoc v dosažení dohody. Z tohoto důvodu dnes opouštím ministerstvo financí," píše v příspěvku nazvaném "Minister No More!".

Foto: Reuters
7:50

Zatímco řecká vláda slibuje finanční ústavy otevřít, někteří analytici to považují bez přístupu bank k hotovosti za nemožné, připomíná ČTK.

Bankomat oznamující, že nemůe vydat hotovost.
Bankomat oznamující, že nemůe vydat hotovost. | Foto: Reuters
7:39

V Řecku by dnes měly skončit týdenní bankovní prázdniny, které byly Atény nuceny kvůli nedostatku hotovosti vyhlásit. Zatím ale není jasné, zda banky v úterý nakonec otevřou a zda v zemi skončí.

7:23

Řecká vláda už, stejně jako evropští lídři, nabírá síly na nová vyjednávání. Po věřitelích bude žádat odpis části dluhů.

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras | Foto: Reuters
7:15

Tak Řekové rozhodli:

7:12

Jednání se tak musí opět rozběhnou na plné obrátky; Předseda Evropské rady Donald Tusk se ráno chystá o situaci jednat s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim a vedoucím ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem. Na úterní večer Tusk svolal mimořádný summit zemí eurozóny, kterému bude předcházet přípravné jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Večer se pak německá kancléřka Angela Merkelová plánuje v Paříži sejít s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

7:06

Jedinou jistotou v řecké krizi zůstává po nedělním referendu nejistota. V komentáři k výsledkům hlasování, ve kterém Řekové odmítli podmínky eurozóny, to napsal list The Wall Street Journal.

Podobný názor má i agentura Reuters, podle které se dnes Řecko probouzí do nejisté budoucnosti. Řecko se dostalo na nezmapované území a jeho šance na udržení si společné evropské měny jsou nejisté, uvedla agentura AP.

7:03

Nejprve krátké shrnutí nedělních událostí: Řekové v referendu jasnou většinou 61 % hlasů odmítli návrh věřitelů, jež měl pomoci oddlužit zemi.

7:00

Dobré ráno z pražské redakce. Dění kolem řecké krize pro vás budeme sledovat i během svátečního pondělí.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2015 23:40
 

Právě se děje

Další zprávy