Živě: Francouzi řeší, co s navrátilci ze Sýrie. Chystají pro ně i domácí vězení

Přenos skončil
Pondělní dění kolem série teroristických útoků v Paříži jsme sledovali v online reportáži.
Francouzská policie hledá teroristy z Paříže.
Francouzská policie hledá teroristy z Paříže. | Foto: Reuters

Paříž - Francie odpověděla na páteční teroristické útoky v Paříži.

Francouzské letectvo v neděli večer bombardovalo baštu Islámského státu - město Rakku na východě Sýrie. Letecké údery zasáhly velitelské středisko a náborové středisko džihádistů.

Známa jsou jména většiny atentátníků, kteří v pátek udeřili v Paříži.

Pondělní dění kolem série teroristických útoků v Paříži jsme sledovali v online reportáži.

Francie po teroristických útocích:

Přenos skončil
23:28

Švédské bezpečnostní úřady oznámily, že zachytily hrozbu útoků proti premiérovi, vládě a parlamentu. Informuje o tom na svém webu britský deník Telegraph. Není jasné, zda výhrůžky souvisejí s atentáty Islámského státu v Paříži, švédská policie a tajné služby jsou však v nejvyšší pohotovosti.

23:13

Koncertní klub Bataclan, kde v pátek zemřelo nejvíc obětí teroristů, vydal na Twitteru prohlášení, v němž kondoluje pozůstalým a děkuje za podporu. Zároveň se omlouvá, že stále nemůže otevřít, protože na místě dál pracují vyšetřovatelé a zajišťují důkazy.

22:44

Francouzská policie provedla večer razii v Neudorfu u Štrasburku v severovýchodní Francii. Svědci tvrdí, že tam viděli uprchlého Salaha Abdeslama, který je podezřelým z pátečního teroru v Paříži. Podle rádia France Bleu Alsace ale policie Abdeslama nenašla.

22:37

Dvaceti vteřinami ticha dnes návštěvníci koncertu britské skupiny The Prodigy ve vyprodaném pražském Foru Karlín uctili památku obětí útoků v Paříži. Koncert provázely nebývalá bezpečnostní opatření vyžádaná kapelou, kvůli kterým se před sálem vytvořily dlouhé fronty. Pečlivá ochranka u vchodu nahlížela i pod kšiltovky příznivců.

22:35

Agentura AFP s odvoláním na vládní zdroj tvrdí, že na francouzské občany vracející se ze Sýrie by se mohlo vztahovat domácí vězení.

22:28

Francouzský deník Le Figaro píše, že policie prohledala byt v Bobigny na severním předměstí Paříže, který si pronajal Brahim Abdeslam, jeden z podezřelých teroristů. Podle listu byt používal minimálně týden před útoky. Policie se na základě sledování mobilních telefonů domnívá, že to mohlo být místo, kde se atentátníci sešli před zahájením pátečních útoků.

22:19

Teroristé pálili v koncertní síni Bataclan všude kolem sebe. Svědčí o tom i tento snímek štítu velícího důstojníka speciální policejní zásahové jednotky, jejíž příslušníci šli na pomoc rukojmím.

22:11

Podle průzkumu agentury Reuters se 63 procent obyvatel USA obává možného útoku na americkém území a cítí se ohroženější než po předloňském atentátu v cíli Bostonského maratonu. Ve víkendové anketě dalo 52 procent lidí najevo názor, že syrští uprchlíci činí USA méně bezpečnou zemí. Více než tři čtvrtiny respondentů jsou přitom proti americké pozemní akci v Sýrii.

21:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Lékaři stále bojují o životy těžce zraněných po pátečních útocích. "S něčím takovým se potkáte jen za války," říkají operatéři z kliniky La Pitié-Salpêtrièr, vyhlášeného pracoviště, kde si umí poradit se střelnými poraněními.

Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan. | Foto: Reuters
21:44

Po dnešním projevu prezidenta Hollandea, který vyzval ke zesílení útoků na Islámský stát, zazpívali poslanci sborově Marseillaisu - francouzskou státní hymnu. Podívejte se na video.

 

21:32

Skupina 20 největších světových ekonomik sdružených pod zkratkou G20 se dnes na závěr svého summitu v Turecku dohodly na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu. Patří mezi ně zastavení přílivu financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, posílení kontrol na hranicích i letecké bezpečnosti a sdílení zpravodajských informací. Představitelé zemí G20 se také shodli, že terorismus nesmí být spojován s žádným náboženstvím, národností, etnickou skupinou nebo dáván do souvislosti s migrační krizí.

21:21

Srbsko dostalo informaci, že na základě dohody zemí schengenského prostoru budou uzavřeny hranice Rakouska a Slovinska. Zablokování svých hranic zvažují i Chorvatsko a Makedonie. Uvedla to srbská státní televize a rozhlas RTS. Premiér Aleksandar Vučić se kvůli této informaci v úterý pozdě večer sejde se zástupci Úřadu pro koordinaci bezpečnostních služeb a projedná další postup Srbska.

Plot mezi Srbskem a Maďarskem
Plot mezi Srbskem a Maďarskem | Foto: Michal Pavlásek
21:18

Ředitel CIA John Brennan varoval, že Islámský stát plánuje další teroristické útoky. "Dá se předpokládat, že se nejedná o jedinou operaci, kterou mají v zásobě," řekl. Světové zpravodajské služby teď podle něj usilovně pracují na tom, aby plány odhalily. Na pondělním videozáznamu islamisté vzkázali, že jejich dalším cílem bude Washington.

20:57

Francouzský premiér Manuel Valls řekl, že Francie omezí doprovodné akce k summitu o životním prostředí, který se v Paříži uskuteční od 30. listopadu do 11. prosince. Zruší se plánované pochody a koncerty. Summit ale Francouzi nezruší. Podle Vallse by to byl "ústupek teroristům".

20:48

Útoky v Paříži výrazněji neotřásly světovými finančními trhy. Euro dnes sice oslabilo, evropské akcie však smazaly počáteční ztráty a uzavřely obchodování s mírným nárůstem. Posilovaly rovněž akciové trhy v USA. Investoři neočekávají, že by útoky mohly mít dlouhodobější dopad na světovou ekonomiku.

20:36

Americký ministr zahraničí John Kerry přiletěl do Paříže, kde bude zítra osobně kondolovat francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi. Na společném jednání pak budou probírat především společný vojenský postup proti Islámskému státu na Blízkém východě.

Foto: Reuters
20:23

Na sociální síti Twitter byl založen účet, který připomíná oběti pátečních útoků v Paříži. Například osmatřicetiletého Mathieu Hocheho, kameramana francouzského zpravodajského kanálu France24, milovníka rokenrolu a otce šestiletého syna. Při atentátech neumírali jen Francouzi: podle dosavadních informací jsou mezi oběťmi lidé z více než desítky zemí, mimo jiné z USA, Tuniska, Švédska, Mexika, Španělska, Rumunska, Portugalska, Maroka, Chile, Británie, Belgie, Alžírska či Německa. Identita všech zabitých dosud nebyla potvrzena.

20:12

Prokuratura ve středopolském městě Lodž dnes obvinila z členství ve zločinecké organizaci 23letého Poláka, který byl dříve zadržen kvůli podezření, že se zapojil do teroristických aktivit. Informovala o tom agentura PAP. Lodžská prokuratura, která vyšetřování tohoto případu vede, upřesnila, že muž, označený jako Dawid L., se bude zodpovídat z "příslušnosti k organizované zločinecké skupině militantního charakteru, jejímž cílem bylo provádět zločinné akce teroristické povahy". Obvinění se prý týkají jeho pohybu v Norsku, Polsku, Turecku a Sýrii mezi lednem 2014 a dubnem letošního roku. Nebyl ale napojen na Islámský stát.

20:04

Harvardova univerzita evakuovala čtyři budovy svého kampusu nedaleko Bostonu kvůli hrozbě bombového útoku. Policisté nyní interiér budov prohledávají, což podle prohlášení místní policie může trvat až několik hodin. Neprokázalo se sice, že by výhrůžka souvisela s událostí v Paříži, velká města jsou ale ve střehu. Mimo jiné i kvůli novému propagandistickému videu Islámského státu, které varuje před útokem v USA. Konkrétně zmiňuje Washington.

19:58

Až 12 tisíc lidí se dnes shromáždilo v Drážďanech na demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) zaměřené proti přijímání uprchlíků. Jejich počet proti minulému týdnu vzrostl asi o polovinu. Řečníci na demonstraci dávali příchod uprchlíků do souvislosti s atentáty v Paříži a požadovali omezení imigrace. Podle německých politologů je zvýšení účasti na demonstraci přímý důsledek událostí v Paříži. Analytici už před zahájením akce očekávali, že se Pegida pokusí atentátů využít k posílení své obliby a k vyvolávání nálad proti běžencům.

"Správnou imigrační politiku nyní v Evropě vykonávají Polsko, Česko a Slovensko, protože odmítají uprchlíky přijímat," řekl Siegfried Däberitz z vedení Pegidy. Německá vláda se podle něj svým přístupem k běžencům rozhodla pro "etnickou sebevraždu národa".

19:49

Severoatlantická aliance bude ještě více spolupracovat se svými partnery v boji proti extremismu a terorismu. Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera Francie pravděpodobně nesáhne k aktivaci pátého článku smlouvy NATO, podle něhož je ozbrojený útok na jednoho nebo více signatářů považován za útok proti všem. "Musíme zůstat bdělí, odhodlaní a jednotní," uvedl Stoltenberg, aniž by oznámil nějaké konkrétní kroky, které by se aliance chystala učinit v reakci na teroristické útoky v Paříži. Zdůraznil jen, že NATO zdvojnásobí úsilí v boji s terorismem.

Foto: Reuters
19:41

Sedm amerických států se v reakci na útoky v Paříži rozhodlo nepřijímat žádné syrské uprchlíky. Oznámili to republikánští guvernéři těchto států. Někteří prezidentští kandidáti pravice zase rozpoutali debatu o tom, zda výrazně neomezit výdaje na přijímání uprchlíků ze Sýrie či zda neposkytovat útočiště pouze křesťanům. 

"Po důkladném prozkoumání teroristických útoků proti nevinným obyvatelům Paříže... se nebudu podílet na politice, která by ohrozila bezpečnost obyvatel Alabamy," prohlásil podle agentury AFP její guvernér Robert Bentley. S ohledem na "hroznou situaci v Paříži" totéž oznámil i guvernér Michiganu Rick Snyder. Dnes se k nim přidali rovněž političtí lídři Texasu, Arkansasu, Indiany, Louisiany a Mississippi.

19:14

Rusko musí být v protiteroristické koalici, řekl pro Českou televizi Jean Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francie v ČR. Protiteroristická koalice podle něj musí zahrnovat všechny partnery, kteří chtějí proti terorismu bojovat – Spojené státy, evropské partnery, stejně tak i Rusko. "Prezident Hollande odcestuje v nadcházejících dnes do USA i do Ruska domluvit, jak nejlépe soustředit naši aktivitu v boji proti terorismu," dodal Asvazadourian.

18:52

Pařížská Eiffelova věž, kterou tři dny po atentátech znovu otevřeli, se dnes rozsvítila v barvách francouzské trikolóry.

18:50

Kanada ani přes útoky v Paříži neustoupí od svého rozhodnutí stáhnout své stíhačky z bojových misí proti Islámskému státu. Řekl to nový kanadský premiér Justin Trudeau po skončení summitu skupiny G20 v Turecku. Trudeau se k tomuto kroku zavázal během volební kampaně. Kanada je součástí mezinárodní koalice pod vedením USA, která nálety proti IS v Sýrii a Iráku podniká. USA, Francie, Británie a další státy po atentátech naopak slíbily zesílení úderů na pozice IS.

Justin Trudeau, budoucí premiér Kanady, se raduje z volebního vítězství
Justin Trudeau, budoucí premiér Kanady, se raduje z volebního vítězství | Foto: Reuters
18:48

Na západě Německa byl zadržen 39letý Alžířan, který údajně předpověděl teroristické útoky v Paříži. Informoval o tom ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger. Úřady vyšetřují, zda byl muž do plánů teroristů zasvěcen, či zda se dokonce na atentátech podílel. Zadržen byl v uprchlickém záchytném centru ve městě Arnsberg. Je podezřelý, že v uplynulých dnech ostatním obyvatelům zařízení řekl, že francouzskou metropolí se rozšíří strach a teror. "Nyní vyšetřujeme, zda byl muž komplicem nebo zasvěcencem," řekl Jäger serveru RP Online.

18:39

Výtvarník pocházející z Kazachstánu vytvořil na Těšnově v centru Prahy graffiti k uctění obětí teroristických útoků v Paříži a zároveň zkritizoval postoje k muslimům v Česku. Lidé by podle umělce působícího pod přezdívkou ChemiS neměli odsuzovat všechny muslimy kvůli činům fanatiků. Své dílo, které zobrazuje tři lidi - včetně ženy v šátku - s hlavou skloněnou k modlitbě, zveřejnil spolu s komentářem ke xenofobním náladám v Česku na Facebooku.

18:37

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je nemožné, aby se Evropa po teroristických útocích vzdala v zájmu větší bezpečnosti svých svobod a lidských práv. Zajistit se musí obojí - ochrana obyvatel i lidská práva. Ministr to řekl ČTK v telefonickém rozhovoru při své návštěvě českých dobrovolníků, kteří pracují s přicházejícími migranty na hranicích EU.

Foto: Ludvík Hradilek
18:27

Mohammed Abdeslam, bratr dvou teroristů spojovaných s útoky v Paříži, strávil několik hodin ve vazbě. Po svém propuštění novinářům v bruselské čtvrti Molenbeek řekl, že jeho rodiče jsou z tragédie v šoku. "Mí dva bratři jsou normální a nikdy jsem si nevšiml ničeho zvláštního," dodal.

18:18

Česká vláda dostala od Bezpečnostní informační služby zprávy, že při oslavách zítřejšího svátku 17. listopadu by mohli extremisté vyvolat rvačky. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nechtěl přitom říct, kdo má konflikty vyvolat - jestli odpůrci islámu, nebo zastánci imigrace. "Ale policisté budou připraveni," tvrdí ministr.

Foto: Jakub Plíhal
18:04

Dětský francouzský časopis po pátečních teroristických útocích publikoval článek, ve kterém uvádí do problematiky své malé čtenáře a snaží se jim zodpovědět základní otázky: Je Francie ve válce? Přijdou teroristé ke mně domů?

Časopis, který je určený dětem od sedmi do 11 let, je ohledně teroru v Paříži velmi otevřený, přesto citlivým způsobem popisuje tragické události a nabádá děti, aby se nebály.

17:55

Bruselskou čtvrť Molenbeek měla policie v hledáčku několikrát, takových míst je v Evropě víc, bezpečnostní složky je nikdy úplně pod kontrolou mít nebudou, říká v rozhovoru pro DVTV bezpečnostní expert Jiří Schneider.

Teroristé v Paříži podle něj chtěli ukázat, že se nemůžeme cítit bezpeční vůbec nikde a že máme zajistit, aby jim politici hráli do noty. Intervenovat vojensky v Sýrii prý bude nutné.

Schneider: Jsou migranti, které připravují na útočení v Evropě, tajné služby tomu nemůžou zabránit

Jiří Schneider
19:39
Bruselskou čtvrť Molenbeek měla policie v hledáčku několikrát, takových míst je v Evropě víc, bezpečnostní složky je nikdy úplně pod kontrolou mít nebudou, říká bezpečnostní expert Jiří Schneider. | Video: Daniela Drtinová
17:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V koncertní síti Bataclan zemřelo v noci z pátku na sobotu téměř 90 lidí. Byl to nejtragičtější ze všech pařížských teroristických útoků z minulého týdne. Podle francouzského deníku Le Monde neměli teroristé vůbec zájem vyjednávat.

Přesvědčit se je snažil stejný policejní vyjednávač, který v lednu v pařížském supermarketu Hyper Cacher vyjednával s Amedym Coulibalym. Marně.

Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan. | Foto: Reuters
17:47

"Tvrzení, že jsme ve válce, se může zdát přehnané, ale přesto tomu tak je. Jsem přesvědčen, že Evropa dnes, stejně jako například v roce 1939, stojí na počátku dlouhého a bolestného zápasu o svou identitu. Je zřejmé, že se rýsují dvě možnosti: Evropa otevřená a Evropa uzavřená," píše ve svém komentáři Pokud se Evropa uzavře, teroristé budou mít vyhráno politický geograf Michael Romancov.

17:39

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva je připravena podpořit leteckými údery syrskou opozici v jejím boji proti Islámskému státu (IS).

"Mohu potvrdit, že jsme navázali styky se syrskou opozicí na bitevním poli, a ta nás požádala o letecké údery," řekl dnes podle agentury Reuters šéf Kremlu během summitu skupiny G20 v Turecku.

Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání bezpečnostní rady státu.
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání bezpečnostní rady státu. | Foto: Reuters
17:23

Úřad vlády ČR oznámil, že se rozhodl zrušit zítřejší den otevřených dveří, který plánoval pro veřejnost v jedné z vládních budov, v pražském Hrzánském paláci. Učinil tak na základě doporučení policie a v souvislosti s přijatými zvýšenými bezpečnostními opatřeními v okolí vládních budov.

17:22

Trenér německých fotbalistů Joachim Löw poděkoval francouzskému týmu, že po pátečním přípravném utkání v Paříži zůstal s nimi celou noc na stadionu. Po sebevražedných útocích v areálu Stade de France němečtí fotbalisté z bezpečnostních důvodů neopustili stadion a totéž solidárně udělali Francouzi.

"Bylo to krásné gesto od francouzského týmu a kouče Didiera Deschampse," uvedl Löw na dnešní tiskové konferenci před úterním duelem proti Nizozemsku v Hannoveru. "Nabídli nám, že můžeme strávit noc v jejich hotelu a že nám uvolní své pokoje. Také počkali, než bylo jasné, že poletíme rovnou do Německa," dodal Löw.

Policie v okolí Stade de France po zápase Francie vs. Německo
Policie v okolí Stade de France po zápase Francie vs. Německo | Foto: Reuters
17:18

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že jeden z pařížských útočníků jednou projížděl Českem autem, podruhé tady přesedal na letišti. Stalo se to před pěti a sedmi lety.

Už tehdy to byla podle Chovance "zájmová osoba", tedy člověk v hledáčku francouzské policie a tajných služeb. "Tehdy jsme tu informaci zachytili a předali kolegům do Francie," popsal Chovanec. Muž tady nikoho neverboval, ani nepůsobil v muslimské komunitě. "Byl to jen velmi krátký transport," řekl ministr. Chovanec řekl, že neví, odkud muž cestoval.

16:48

"Nikdy nám nezabrání žít tak, jak jsme se rozhodli - žít svobodně, žít plně a ukazovat tento život beze strachu všem."

16:47

Prezident Hollande oznámil, že policejní složky budou v příštích dvou letech posíleny o 5000 míst.

16:41

Barack Obama ocenil rozhodnutí Angely Merkelové přijmout v Německu uprchlíky jako odvážné. Vyslovil se proti "směšování uprchlického problému s terorismem."

16:40

Ve čtvrtek vypluje do Středozemního moře francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Podle Hollanda to ztrojnásobí francouzské kapacity v boji s Islámským státem.

"Sponzoři útoků v Paříži musí vědět, že jejich zločiny posílí odhodlání Francie bojovat a zničit je."

16:38

Hollande chce změnit první zákon země.

"Myslím, že bychom měli rozvinout naši ústavu tak, aby naše veřejnost mohla reagovat na tento terorismus. Dnes máme v našem textu dva režimy, ale ty nejsou adaptovatelné na současnou situaci," navrhl zákonodárcům.

"Musíme zaručit fungování veřejného pořádku. Jsme ve válce, ale je to válka jiného typu. Má jiného nepřítele, a proto potřebujeme změny, které nám s ním umožní bojovat."

16:32

"Francouzi zavraždili Francouze. Na našem území žijí individua, která jsou schopna se zradikalizovat tak, že dojdou k teroristické zločinnosti," pokračuje Hollande.

16:28

Hollande vyzval k vytvoření velké koalice, která bude bojovat proti islamistickým radikálům po celém světě. V úterý o tom bude jednat s Barackem Obamou. "Boj neskončil a konec je vzdálen."

16:27

"Sýrie je největší továrnou terorismu, jakou svět poznal."

16:26

Francouzský prezident ujišťuje, že letecké operace proti džihádistům v Sýrii neskončí a naopak budou intenzivnější. "S těmito teroristy budeme bojovat všude, kde jsou."

Hollande ujišťuje, že proti islamistům bude Francie bojovat v Mali, Nigérii i Iráku. "Našim hlavním nepřitelem v Sýrii není Bašár Asad, ale Islámský stát."

16:24

"Atentáty měly jasný cíl - vytvořit strach a rozdělit nás. Vytvořit na nás tlak, aby nám zabránili v boji s terorismem," říká Hollande. "Je nutnost zničit Islámský stát. Proto požaduji, aby se co nejrychleji setkala Rada bezpečnosti OSN, která vytvoří rezoluci této společné vůle."

16:22

"Francie, kterou chtěli tito vrahové zabít, byla zemí mladých," říká Hollande a vyjmenovává jména některých z obětí.

16:22

Barack Obama na tiskové konferenci po summitu G20 prohlásil, že tlak na nasazení mezinárodních pozemních sil v Sýrii a Iráku proti Islámskému státu roste, on to ale nepovažuje za vhodné řešení. Zůstává také odpůrcem vytvoření bezletových zón nad Sýrií.

16:19

"Tito vrazi chtěli potlačit tyto hodnoty zbabělými činy. Chtěli nás vtáhnout do války civilizací. (...) Jsme ve válce proti džihádistickému terorismu, který ohrožuje celý svět. Tato válka ohrožuje celý svět, nejen Francii," pokračuje Hollande. "Používají hrozné zbraně, ale nejsou neporazitelní."

Hollande na summitu v Bruselu
Hollande na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
16:17

Podle něj je nezbytné, aby Francie odpověděla na hanebný útok s rozhodností. "Naše země dokázala zvítězit nad mnohem většími nepřáteli, než jsou tito zbabělí vrazi."

16:16

Prezident Francois Hollande promlouvá k oběma komorám francouzského parlamentu. Páteční útoky označil za válečný akt.

16:15

"Toto není běžná válka. Pokud chceme jednat s Islámským státem ve smyslu, že jde o stát, pak se účastníme jejich narativu, který se snaží prosadit. Tady nejde o to, že jeden stát útočí na druhý. Toto jsou vrazi," prohlásil Obama.

16:12

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Molenbeek je vyhlášenou, ne příliš bezpečnou částí Bruselu. Za posledních 18 měsíců byla tato čtvrť spojovaná s velkým teroristickým útokem hned pětkrát a zátahy policie v ní jsou čím dál častější.

Čech žijící na okraji Molenbeeku Aktuálně.cz řekl, že jde o zářný příklad nezvládnuté integrace. "Je tam plno arabských kaváren, modliteben a řeznictví s halal výrobky a téméř žádné tradiční belgické restaurace nebo pekárny. Výsledkem je to, že nemáme pocit, že bychom v Molenbeeku byli vítani a že bychom si tam připadali jako v moderní a svobodomyslné čtvrti velkoměsta," uvádí muž, jenž si nepřeje zveřenit své jméno.

Foto: Aktuálně.cz
16:09

"Islámský stát je tváří ďábla," prohlásil na závěr summitu G20 v Turecku americký prezident Barack Obama.

Foto: Reuters
16:04

Pouze dva ze sedmi podezřelých z přípravy útoků v Paříži, které během víkendu zatkla v Molenbeeku belgická policie, byli obviněni z terorismu. Zbylých pět policie propustila, včetně bratra hledaného Salaha Abdeslama.

16:02

Italská policie spustila na severu země rozsáhlé pátrání po černém voze značky Seat. V autě s registrační značkou GUT 18053, které mělo přejet hranice v sobotu, může podle médií být "muž podezřelý z účasti na atentátech v Paříži".

15:59

Všech šest teroristů, které se prozatím podařilo identifikovat, pobývalo v Sýrii, uvádí na svých stránkách televize BFMTV. A to v letech 2013 až 2015.

15:44

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Lidé v Molenbeeku nejsou z mediální pozornosti příliš nadšeni. "Radikalizace je ve všech zemích, tak ať se nemluví jen o Molenbeeku," rozčiluje se Malou, která v bruselské čtvrti žije desítky let a je podle ní klidná.

"Samozřejmě, že se i tady objeví radikálové, ale od toho je policie, aby zajistila pořádek, ale ona to nedělá," stěžuje si.

Vysoký blondýn Luik to vidi ale trochu jinak: "Za desitky let tady sestěhovali tisíce Arabů, ale vůbec se nesnaží je integrovat." Malou a Luik jsou jedni z mála obyvatel čtvrti bílé pleti. Většina místních obyvatel pochází původně ze severní Afriky nebo Turecka.

15:35

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Je to klidná čtvrť. Nikdy tady nebyly problémy," popisuje Molenbeek asi padesátiletá Malou.

"Salaha jsem znala, byl to velmi slušný kluk, který vždy uměl pozdravit," tvrdi o muži podezřelém ze spoluúčasti na pařížských útocích. Abdeslam pracoval v bruselskem dopravním podniku jako řidič tramvaje. Kvůli velmi nepravidelné docházce ho ale podnik propustil.

Foto: Aktuálně.cz
15:34

Ředitel Americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan uvedl, že páteční krveprolití v Paříži není "jednorázovou událostí". Podle něj Islámský stát chystá další podobné útoky. Informuje o tom televize France 24.

Foto: Reuters
15:32

"Přinejmenším jeden migrant mezi teroristy: Zastavme vstup migrantů na naše území," vyzvala předsedkyně FN Le Penová na svém twitterovém účtu.

Kromě zastavení přijímání migrantů požaduje europoslankyně rovněž zastavení rozvážení běženců do francouzských měst a vesnic. Kritizovala také souhlas francouzské vlády s kvótami na přerozdělení migrantů v rámci zemí Evropské unie.

15:30

Předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová vyzvala k okamžitému zastavení přijímání migrantů do Francie.

Reagovala tak mimo jiné na informaci, že u jednoho z útočníků, který spáchal sebevražedný atentát u stadionu Stade de France, se ověřuje hypotéza, že přišel do Evropy jako migrant po balkánské stezce přes Řecko a Srbsko.

Marine Le Penová
Marine Le Penová | Foto: Reuters
15:21

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Bruselská čtvrť Molenbeek se stala centrem Bruselu. Přenosové vozy televizí z celého světa, které tradičně parkují před Evropskými institucemi, se přesunuly do čtvrti, kterou předchází její špatná pověst.

I přesto, že zátah na Salaha Abdeslama před hodinou skončil se zatím nejasným výsledkem, lidé v oblasti se obávají, že policejní vyšetřování ve čtvrti neskončilo a může dojít k dalším zatýkáním.

Foto: Aktuálně.cz
15:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Blogeři Aktuálně.cz o teroru v Paříži: Evropa ve válce, válka v Evropě a kudy vede cesta k míru.

15:05

Na Twitteru se objevily záběry z videa, které údajně zachycuje Salaha Abdeslana v Paříži v den útoku.

14:42

Takto se koncertní centrum Bataclan změnilo ve smrtící past.

14:36

Premiér Bohuslav Sobotka o bezpečnostních opatřeních.

14:26

České tajné služby prověřovaly požadavek francouzských kolegů, zda se někteří z teroristů nepohybovali na českém území.

"Jediná konkrétní zmínka týkající se České republiky je, že jedna z osob spojovaná s útoky v minulosti dvakrát tranzitovala přes území České republiky. Bylo to před pěti a sedmi lety. Tyto informace byly v té době poskytnuty francouzské straně," odpověděl premiér Sobotka na dotaz novinářů.

14:12

"Bezpečnostní opatření zavedená po atentátech zůstávají na stávajícím stupni. To, co se změnilo po dohodě se slovenskou stranou, je zvýšený monitoring na česko-slovenské hranici," zopakoval po pondělní poradě s ministry vnitra a obrany a šéfy policie, armády a tajných služeb premiér Bohuslav Sobotka.

Zároveň oznámil, že v pátek se na mimořádném summitu sejdou ministři vnitra osmadvacítky. Česko na něm bude zastávat dosavadní pozici. V případě, že se bude hovořit o přesídlení uprchlíků, vláda bude požadovat, aby měla možnost každého uprchlíka prověřit.

14:10

Belgická veřejnoprávní stanice RTBF informovala, že policejní operace v Molenbeeku skončila.

Podle prokuratury nebyl nikdo zatčen. Salah Abdeslam nebyl na místě nalezen, informovala agentura AFP.

14:07

Belgický prokurátor potvrdil, že operace v Molenbeeku souvisí se snahami dopadnout Salaha Abdeslama. Zároveň ale upozornil, že není jisté, že se terorista ve čtvrti nachází.

Už kolem poledne se objevily posléze vyvrácené zprávy, že 26letý muž byl zatčen.

14:00

Svědci hlásí, že v bruselské čtvrti Molenbeek se ozvalo několik výbuchů. Policie tam stále obléhá dům, kde se údajně skrývá jeden z pařížských útočníků - Salah Abdeslam.

13:53

Zprávy o tom, že "mozkem" útoků v Paříži je Belgičan Abdelhamid Abaaoud, jsou jen spekulace, řekl agentuře Reuters belgický prokurátor Eric Van Der Sypt. "Jsou to spekulace, není to potvrzené a nebudeme to komentovat."

Otec Abdelhamida Abaaouda letos poskytl rozhovor listu Het Laatste Nieuws. Syna se zřekl. "Abdelhamid přinesl naší rodině hanbu. Zničil naše životy. Proč zabíjí nevinné Belgičany? Naše rodina za vše vděčí této zemi," uvedl.

Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoku v Paříži, na archivním snímku
Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoku v Paříži, na archivním snímku | Foto: ČTK
13:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Válka? Jak vojenské akci proti hlavním zdrojům terorismu říkat, je vedlejší. Jisté je, že je zcela na místě. Jádro Islámského státu s třiceti tisíci bojovníky se vysmívá západní civilizaci, která utrácí stovky miliard na zbrojení a výcvik svých armád. K čemu je máme?" ptá se Jiří Pehe v blogu na Aktuálně.cz.

13:41

Belgická policie propustila pět ze sedmi zadržených. A to včetně bratra Salaha Abdeslama.

13:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Fotogalerie: Francie poslala stíhačky na pozice islamistů. Probíhají kontroly. A trvá smutek nad oběťmi.

13:21

Islámský stát v novém videu varoval, že země, které se účastní bombardování Sýrie, čeká stejný osud jako Francii.

Podle agentury Reuters hrozí útokem ve Washingtonu.

13:19

Policie žádá média, aby - z taktických a bezpečnostních důvodů - nevysílala záběry z bruselské čtvrti Molenbeek.

13:06

Turecká vláda oznámila, že na jednoho z útočníků své francouzské protějšky v minulosti už dvakrát upozorňovala. Reakce z Paříže se ale údajně Ankara nedočkala.

Omar Ismail Mostefai, který zemřel při útoku v koncertní síni Bataclan, do Turecka přišel v roce 2013. Informace o tom, že opustil zemi, úřady neměly.

12:54

Památku obětí pátečního teroristického útoku v Paříži dnes uctilo před francouzským velvyslanectvím v Praze minutou ticha na 150 lidí. Byli mezi nimi také velvyslanci Řecka, Německa, Slovenska, Polska, Turecka nebo Kuby.

Pietní shromáždění za oběti teroristů začalo v poledne minutou ticha. Přítomní pak společně zazpívali francouzskou hymnu. V kondolenční knize, která je na velvyslanectví k dispozici od neděle, bylo v poledne vepsáno víc než 200 vzkazů.

12:50

Minuta ticha před Úřadem vlády ČR.

12:44

Země skupiny G20, které končí summit v Turecku, žádají zastavení přílivu financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, omezení svobody pohybu extremistů a zesílení boje proti teroristické propagandě na internetu.

Vyplývá to z návrhu jejich závěrečného prohlášení, z něhož cituje agentura DPA. Dvoudenní vrcholná schůzka se měla zabývat především podporou globálního ekonomického růstu, zastínily ji ale páteční teroristické útoky v Paříži.

12:42

Na počest Nicka Alexandera, který na osudovém koncertě Eagles Of Death Metal prodával zboží kapely a patří mezi jednu z obětí páteční střelby v klubu Bataclan, vznikla smuteční sbírka. Zatím se za jediný den vybralo přes 57 tisíc dolarů (v přepočtu asi 1 500 000 korun).

Šestatřicetiletý Alexander se v minulosti účastnil turné kapel jako Fall Out Boy nebo Sum 41. "Nick zemřel, když dělal práci, kterou miloval. Je pro nás velkou útěchou vidět, jak ho uctívají přátelé po celém světě. Děkujeme za vaše myšlenky," stojí v oficiálním prohlášení rodiny. Peníze, které se ve sbírce vyberou, budou věnovány právě Nickovým příbuzným. Ti se poté rozhodnou, jak s nimi naloží.

Nick Alexander
Nick Alexander | Foto: GoFundMe
12:40

Marocká policie podle agentury Reuters zatkla čtveřici lidí, kteří jsou údajně napojeni na radikální organizaci Islámský stát. V pondělí to oznámilo tamní ministerstvo vnitra. O možném napojení na páteční pařížské útoky se agentura nezmiňuje.

12:39 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Teroristické útoky v Paříži, při kterých zemřelo v pátek 13. listopadu nejméně 129 lidí, vyvolaly na sociálních sítích velkou odezvu u slavných muzikantů, herců i modelek. Ti na Twitteru i Facebooku vyjadřovali soustrast obětem, tuzemští umělci na sociálních sítích teror v Paříži příliš nekomentovali.

#PRAYFORPARIS

Fotka zveřejněná uživatelem Pharrell Williams (@pharrell),

12:34

Srbská policie zadržela člověka se syrským pasem na jméno Ahmad Muhammad. Cestovní dokument se stejnými údaji byl nalezen i na místě pátečních teroristických útoků v Paříži. S odvoláním na list Blic o tom informovala agentura APA.

Dokument je očividně falešný, od toho nalezeného v Paříži se liší jen fotografií.

12:28

Minuta ticha za mrtvé z Paříže u sídla NATO.

12:25

Policejní zátarasy na předměstí Bruselu.

12:21

Pentagon potvrdil dřívější zprávu listu The New York Times, že se v Sýrii zaměřil na cisterny s palivem. Islámskému státu podle amerického ministerstva obrany bombardování zničilo 116 cisteren.

12:19

Belgická prokuratura dementovala zprávy o zatčení Salaha Abdeslama.

Původní informace rádia RTL hovořily o tom, že hledaný útočník byl dopaden v bruselské čtvrti Molenbeek.

12:11

"Jeden člověk se v bruselské čtvrti Molenbeek, v ulici Delaunoy, zabarikádoval. Policie vyzvala všechny, aby přišli k oknu a ukázali prázdné ruce. Poté se ozvala detonace. Policie zadržela jednu osobu," přiblížila belgická média zatýkání šestadvacetiletého Salaha Abdeslama.

12:09

Snímek ze zatýkání údajného teroristy z Paříže.

12:05

Minuta ticha před sídlem agentury AFP v Paříži.

12:02

Demokracie nemůže být slabá, píše premiér Bohuslav Sobotka.

12:01

Celá Evropa minutou ticha uctila památku obětí teroristických útoků v Paříži.

11:54

O zadržení Salaha Abdeslama informuje belgické rádio. Dopaden byl v bruselské čtvrti Molenbeek.

11:51

Policie podle zatím nepotvrzených zpráv dopadla bruselského rodáka Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských útočníků.

Připomeňme, že zběžně ho zkontrolovala už v sobotu na hranicích s Belgií u města Cambrai a nechala jet dál.

11:47

Video z policejní razie v bruselském Molenbeeku.

11:35

Francouzská policie oznámila, že podnikla přes 160 razií, při nichž zadržela 23 lidí, dalších 104 nechala v domácím vězení. Zabavila také na tři desítky zbraní.

11:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V Lyonu demonstrovali muslimové proti islámskému terorismu. Podívejte se na video z místa.

V Lyonu demonstrovali muslimové proti islámskému terorismu

2:10
Přes 200 muslimů se v neděli shromáždilo před hlavní mešitou v Lyonu, aby se pomodlili za oběti pařížských útoků a odsoudili teroristický útok v Paříži. | Video: Reuters
11:21

Podle agentury Reuters se Abdelhamid Abaaoud v tuto chvíli nachází v Sýrii.

11:15

Údajný strůjce pařížských útoků, Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, byl v červenci v nepřítomnosti odsouzen belgickým soudem k 20 rokům vězení, a to za verbování muslimských radikálů k boji v Sýrii, píše server The Guardian.

11:13

Policie uzavřela okolí bruselského sídla Evropské komise. Kvůli podezřelému autu s francouzskými poznávacími značkami.

11:00

Fotografie Abdelhamida Abaaouda. Rodilý Belgičan byl podle listu Libération ve spojení s mužem, který v srpnu zaútočil v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterodamu do Paříže.

Abdelhamid Abaaoud

10:55

Francouzský list Libération s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že hlavním organizátorem útoků v Paříži byl Abdelhamid Abaaoud z bruselské čtvrti Molenbeek.

10:52

Snímek z razie v bruselském Molenbeeku:

10:50

Teroristické útoky organizace Islámský stát hrozí i v Německu a veřejnost na to musí být připravena.

Deníku Die Welt to v reakci na atentáty v Paříži řekl ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz, který řídí jednání německých zemských ministrů vnitra. Apeloval přitom na občany, aby hlásili úřadům podezřelé chování lidí ve svém okolí, aby bylo možné nebezpečí včas odhalit.

10:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Belgie má s bruselskou čtvrtí Molenbeek dlouhodobé problémy. Nedaleko od centrálních institucí Evropské unie ze skla a oceli se nachází toto nehostinné, zanedbané předměstí s vysokou nezaměstnaností. Těmito nezaměstnanými jsou hlavně mladí muslimové. Většinou potomci přistěhovalců z Maroka, Tuniska či Turecka.

Více v textu Martina Nováka Stopa vede na předměstí Molenbeek. Džihádistické podzemí Bruselu je hrozba pro Evropu.

10:43

Belgická policie podnikla razii v bruselské čtvrti Molenbeek. Právě sem podle dosavadního vyšetřování vedou stopy.

10:36

Francouzské úřady umístily ráno do vazby tři lidi, kteří mají blízko k jednomu z útočníků z Bataclanu - Samymu Amimourovi.

10:35

Útočník ze Sýrie se jmenuje Ahmad Al Mohammad. Narodil se v roce 1990. Řecká média už dříve informovala, že muž jménem Almuhamed se 3. října zaregistroval na ostrově Leros. Odtud se přes přístav Pireus dostal dále do Rakouska, píše Libération.

10:33

"Když nebude ihned uzavřena vnější schengenská hranice, rozpadne se schengenský prostor, bude ohrožena Evropská unie a lidé vezmou spravedlnost do vlastních rukou."

Místopředseda vlády a předseda ANO Andrej Babiš to v souvislosti s pátečními teroristickými útoky ve Francii řekl ve videu, které umístil na svůj Twitter. Musí být podle něj dále navyšován rozpočet policie i armády.

10:22

Sebevražedný atentátník Samy Amimour se narodil se 15. října 1987 ve francouzském Drancy, potvrdil prokurátor Francois Molins. Pro úřady nebyl neznámou osobou. Vyšetřovaly ho už v roce 2012, a to poté, co mu překazily cestu do Jemenu.

10:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme, že podle expertů Islámský stát disponuje skupinami hackerů, jejichž schopnosti si nezadají s čínskými či ruskými armádními jednotkami pro kybernetickou válku.

Do čela hackerů islamistů by se ráda dostala nyní pětačtyřicetiletá Sally Ann Jonesová, někdejší zpěvačka nepříliš známé punkrockové kapely Krunch. A vdova po šéfovi kybernetické jednotky IS, kterého letos v srpnu zabil americký dron.

10:11

Hacktivistické hnutí Anonymous vyhlásilo Islámskému státu "totální válku".

10:08

"Není to jen útok na Evropu, je to útok na civilizaci," prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová k páteční tragédii v Paříži. Konečnou cestou k likvidaci Islámského státu je podle ní ale především mírový proces v Sýrii.

Mogheriniová s novináři hovořila při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu, které se podle nizozemského ministra Berta Koenderse koná "ve stínu noční můry" pátečních teroristických útoků v Paříži.

9:52

Podívejte se, jak francouzské bojové letouny startují k misi proti Islámskému státu v Sýrii.

9:49

Policie identifikovala čtvrtého sebevražedného útočníka z koncertní síně Bataclan, informuje televize BFMTV.

Je to muž zvaný Samy, narozený v roce 1987 v Paříži. Jeho rodina údajně žije v Bobigny severně od Paříže. I tam proběhly noční razie.

9:47

Razií ve Francii bylo během noci přes 150. "A budeme ještě pokračovat," oznámil premiér Valls. Podle něj policejní zásahy nemají žádnou přímou spojitost s atentáty v Paříži.

Zhruba 30 razií provedli policisté v pařížském regionu, zbytek pak jinde na území Francie, dodávají pak policejní zdroje serveru Le Figaro. Policie je provedla údajně v Toulouse, Bobigny, Grenoblu a Jumontu. France Info také zmiňuje další města jako Lille, Marseille a Štrasburk.

9:43

Letectvo Spojených států si za cíl svých útoků v boji s Islámským státem poprvé zvolilo stovky cisteren, které islamistům slouží k transportu ropy ze Sýrie.

Podle informací deníku The New York Times byl plán na takto cílené údery připraven už před teroristickými útoky v Paříži a je součástí dlouhodobé strategie odstřihnout Islámský stát od klíčového zdroje příjmů.

9:41

Premiér Manuel Valls uvedl, že chce zavřít "ty mešity a sdružení, které napadají hodnoty republiky". "Je nutné vyloučit všechny cizince, kteří se radikalizovali proti našim hodnotám."

Varoval, že teroristé mohou na Francii znovu zaútočit, a to v "příštích dnech nebo v příštích týdnech". "Budeme ještě dlouho žit s touto hrozbou."

9:37

Pondělní jednání na pařížském magistrátu začalo minutou ticha.

9:35

Jeden z útočníků, 29letý Omar Ismail Mostefai, podle agentury Reuters naplňoval charakteristiku "typického francouzského džihádisty".  Francouzský občan alžířského původu za sebou měl sérii drobných kriminálních činů, pak se rychle radikalizoval a distancoval se od společnosti, kde se dříve pohyboval.

Vliv na něj podle francouzských médií měl imám, který do země v roce 2010 přijel na otočku z Belgie. Ve stejném roce vznikla i bezpečnostní složka týkající se radikalizace s jeho jménem. Mostefai měl zřejmě dvě děti. V zimě 2013 až 2014 pobýval v Sýrii, pak se vrátil do francouzského Chartres.

Muž byl jedním z útočníků, kteří zahynuli po masakru v koncertní síni Bataclan.

9:27

Pondělní obchodování na pařížské burze začalo propadem, nicméně žádná známka paniky na trzích není, píše britský The Guardian. Index CAC 40, který zahrnuje největší francouzské společnosti, po otevření burzy klesl o 1,1 procenta.

Větší propad zaznamenaly akcie aerolinek - Air France o pět procent, easyJet o tři procenta.

9:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Systematická likvidace civilistů v Paříži je válkou džihádistů proti EU a Západu. Nás v Česku se bezprostředně netýká. Ataky fanatických teroristů chvála bohu zatím neznáme. Na druhou stanu stojíme jako unijní a demokratická země jasně proti vrahům.

Vedeme taky domácí válku. Nejen my v Česku. Odehrává se ve všech státech osmadvacítky. U nás intenzivně, ostře. Ještě nikdy (po revoluci, když jsem pomáhal čistit vnitro od estébáků, za opoziční smlouvy, po ruské anexi Krymu) jsem nedostával tak sprosté, nenávistné i výhrůžné vzkazy jako nyní, při uprchlické krizi," píše ve svém komentáři Dvě války: Jednu proti nám vedou džihádisté. Ve druhé se rveme sami mezi sebou Martin Fendrych.

Foto: Aktuálně.cz
9:15

V Lyonu našli při policejní razii raketomet. Pět osob bylo zatčeno.

9:02

Titulní strany pondělních vydání českých novin...

 

8:54

Francouzský premiér Manuel Valls potvrdil, že policie po pátečních teroristických útocích provedla na různých místech Francie razie v domech s podezřelými islamisty.

"Využíváme rámec (vyhlášeného) mimořádného stavu k vyslýchání lidí, kteří patří k radikálnímu hnutí džihádu, a všech těch, kteří šíří nenávist vůči republice," dodal premiér.

Manuel Valls.
Manuel Valls. | Foto: Reuters
8:41

Policie během noci podnikla během noci po celé Francii šest až deset razií. Zatkla blíže neupřesněný počet lidí, informovala francouzská televize BFMTV.

8:34

Britské tajné služby za posledního půl roku zmařily sedm pokusů o teroristický útok, oznámil premiér David Cameron. Dodal, že ani jeden z nich neměl být tak velký jako krveprolití v Paříži.

8:27

Muzea, kina, divadla a další veřejně přístupné budovy se dnes v Paříži poprvé od útoků otevřou. Uvedl to server France24.

8:22

Rusko, USA a další země se rámcově dohodly na politickém řešení v Sýrii. S odvoláním na tajné dokumenty, vypracované ruskou delegací, to napsal obvykle velmi dobře informovaný německý týdeník Der Spiegel.

Podle jeho reportérů souhlasí Spojené státy a Evropa s tím, že proces urovnání se bude odehrávat v ruské režii a budoucí vláda bude "v ruské sféře vlivu". Výměnou za to Vladimir Putin donutí k odchodu syrského prezidenta Bašára Asada, jehož setrvávání v čele země je nepřijatelné pro Západ a mnoho Syřanů.

Dohoda by pak měla umožnit rozdrcení Islámského státu společnými silami.

Barack Obama a Vladimir Putin na G20
Barack Obama a Vladimir Putin na G20 | Foto: Reuters
8:16

Francouzský prezident Francois Hollande se podílel na rozhodnutí, že se fotbalový zápas Francie – Německo v pátek i přes teroristické útoky ve městě dohraje. Obával se, že teroristé mohou čekat před stadionem a zaútočit na dav opouštějící stadion. Napsal to deník Wall Street Journal.

8:15

Teroristické útoky v Paříži byly podle francouzského premiéra Manuela Vallse "organizovány" a "plánovány" ze Sýrie. "S touto hrozbou musíme žít," řekl v pondělí ráno televizi RTL. "Chystají se další atentáty - nejen ve Francii, i v Evropě," dodal.

7:45

Celá Evropa si dnes připomene oběti teroru z Paříže. Šéfové států a vlád EU ve společném prohlášení vyzvali, aby je Evropané ve 12:00 uctili minutou ticha

Foto: Reuters
7:30

Na rostoucí ohrožení islámskými radikály reagují Britové. Posílí své tajné služby. Premiér David Cameron během summitu G20 v Turecku oznámil, že zvýší počet agentů a dalších zaměstnanců MI5, MI6 a GCHQ o 15 procent. Britové pro ně vytvoří 1900 nových pracovních míst. 

Foto: Reuters
7:26

List Le Dauphiné Libéré informuje o nočních prohlídkách 15 objektů v oblasti kolem Grenoblu.

7:25

Na několika místech Francie probíhají policejní razie.

Regionální list La Dépêche du Midi píše o zásahu speciálních jednotek v Toulouse. Operace podle AFP nesouvisí jen s událostmi v Paříži, ale s bojem proti teroru obecně.

Nejméně tři osoby policisté zadrželi, zabavili i jednu zbraň.

7:20

Premiér Bohuslav Sobotka se dnes sejde se zástupci ministerstva vnitra, tajných služeb, policie a armády, aby vyhodnotili bezpečnostní situaci v Česku po pátečních teroristických útocích v Paříži.

Už v sobotu Sobotka po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že české bezpečnostní složky nemají informace, že by Česku hrozilo podobné nebezpečí jako Paříži. Policie ale posílila například ostrahu letišť a Pražského hradu.

Foto: Jakub Plíhal
7:00

Francouzi tvrdí, že jejich letadla od začátku vojenské operace zničila téměř 450 cílů Islámského státu. Do akce byla nasazena více než 1200krát.

6:56

"Oba cíle vzdušných náletů byly zničeny," oznámilo ministerstvo. Útok Francouzi koordinovali s USA.

6:55

Detaily k francouzskému bombardování Rakky: Deset letadel shodilo na Rakku celkem 20 bomb, uvedlo francouzské ministerstvo obrany.  Kromě tréninkového tábora a velitelské centrály Francouzi cílili i na sklad zbraní Islámského státu, který je ve stejném objektu jako velitelství.

Francouzské stíhačky Rafale, které se podílejí na operaci proti Islámskému státu.
Francouzské stíhačky Rafale, které se podílejí na operaci proti Islámskému státu. | Foto: Reuters
6:30

Francouzští vyšetřovatelé v neděli jako jednoho ze sebevražedných útočníků v Bataclanu identifikovali francouzského občana Omara Ismail Mostefaie, dalšími jsou zatím nejmenovaní občané Francie či Belgie.

Dnes v noci zdroj blízký vyšetřování AP řekl, že policie jednoho ze tří sebevražedných atentátníků u stadionu Stade de France identifikovala jako 20letého francouzského státního příslušníka Bilala Hadfiho. Sebevrah, který na sobě nechal explodovat výbušniny na Voltairově bulváru poblíž klubu Bataclan, byl identifikován jako 31letý Abdeslamův bratr Brahim Abdeslam.

6:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pařížským masakrem se Islámský stát přihlásil ke globálním ambicím, přesahujícím syrské a irácké hranice. Západ složitě hledá odpověď a sbírá síly k rozhodnější vojenské akci. Co bude dál? Čtěte analýzu Martina Nováka: Sílí volání po pozemním úderu proti Islámskému státu. Pokud jeho plán existuje, je přísně utajen.

6:00

Kurz eura v Asii v reakci na páteční teroristické útoky v Paříži klesl až k minimu za více než šest let. Globální akciové trhy v pondělí pravděpodobně čeká pokles, ten ale bude podle analytiků jen dočasný. Dlouhodobější dopad pátečních událostí na finanční trhy ani ekonomiku většina ekonomů neočekává, uvedla agentura Reuters.

Foto: Economia
5:49

V Molenbeeku bylo zadrženo pět lidí, jeden z nich je Abdeslamův bratr.

5:48

Šestadvacetiletý Abdeslam je údajně tím, kdo si pronajal vůz Volkswagen Polo, který ke koncertnímu sálu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky. Ti tam poté zastřelili zhruba dvě třetiny z celkem 129 obětí pátečních útoků.

5:47

Podle AP není jasné, proč místní policie nevzala Abdeslama při silniční kontrole do vazby. Další dva muže, kteří s ním přijeli z Francie, později zatkla belgická policie v bruselské čtvrti Molenbeek - baště islamistických extremistů odcházejících bojovat do Sýrie za hnutí Islámský stát.

Zatýkání podezřelého v belgické čtvrti Molenbeeku. (Neděle 15. 11. 2005, snímek je videa).
Zatýkání podezřelého v belgické čtvrti Molenbeeku. (Neděle 15. 11. 2005, snímek je videa). | Foto: Reuters
5:46

Údajného komplice teroristů, který je na útěku, měla francouzská policie na dosah. V sobotu ráno bruselského rodáka Salaha Abdeslama zběžně zkontrolovala na hranicích s Belgií u města Cambrai a nechala jet dál, uvedla s odvoláním na policejní zdroje agentura AP.

5:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vyšetřování teroristických útoků jsme v neděli sledovali minutu po minutě. Detailní online reportáž NAJDETE ZDE.

 

5:45

Nejprve shrnutí toho, co se událo v neděli:

 

Nejméně tři ze sedmi mrtvých atentátníků jsou Francouzi. Po jednom komplicovi úřady vyhlásily pátrání.

Obětí útoků mohlo být více. Tři sebevražední atentátníci, kteří se odpálili na relativně odlehlém místě, chtěli podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda původně proniknout až na stadion Stade de France.

Prezident Francois Hollande chce prodloužit výjimečný stav na tři měsíce.

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii.

V neděli večer podnikly francouzské bombardéry nálety na syrské město Rakka, baštu Islámského státu. Shodily dvacet bomb.

5:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré pondělní ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj ve světě po pátečních teroristických útocích ve Francii.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 11. 2015 0:07
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy