Živě: Francouzské letouny bombardovaly baštu Islámského státu v Sýrii

Živě
Nedělní dění kolem série teroristických útoků v Paříži jsme sledovali v online reportáži.
Francouzský bojový letoun Rafale pár minut před startem. Za pár okamžiků se vypraví z letadlové lodi Charles de Gaulle na operační let nad Libyí...
Francouzský bojový letoun Rafale pár minut před startem. Za pár okamžiků se vypraví z letadlové lodi Charles de Gaulle na operační let nad Libyí... | Foto: Reuters

Paříž - Vyšetřování pátečních útoků v Paříži pokračuje. Tři z atentátníků byli podle policie Francouzi a dva z nich žili v Bruselu.

Policie vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, 26letém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi a zveřejnila jeho fotografii.

Francouzské letectvo v neděli večer bombardovalo baštu Islámského státu ve městě Rakka na východě Sýrie. Letecké údery zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů.

Počet obětí páteční série pařížských atentátů zůstává oficiálně na 129 i poté, co ústředí pařížských nemocnic zveřejnilo informaci, že v nemocnici zemřeli tři vážně zranění.

Nedělní dění kolem série teroristických útoků v Paříži jsme sledovali v online reportáži.

Francie po teroristických útocích:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:02

Vážení čtenáři, nedělní online přenos z vyšetřování útoků v Paříži končí.

Na závěr stručné shrnutí dnešního dění: Francouzští vyšetřovatelé zjistili totožnost prvních tří z atentátníků. Nejméně tři ze sedmi mrtvých atentátníků jsou Francouzi a po jednom údajně uprchlém komplicovi úřady vyhlásily pátrání.

Projevy sounáležitosti s Francií jsou ve světě prakticky všudypřítomné. V Evropské unii i pod vlivem masakru však pokračují polemiky ohledně přijímání uprchlíků.

Obětí útoku mohlo být i více, protože tři sebevražední atentátníci, kteří se odpálili na relativně odlehlém místě, chtěli podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda původně proniknout až na stadion Stade de France.

Hollande již v pátek vyhlásil v zemi výjimečný stav a úřady zpřísnily bezpečnostní opatření. Hollande v neděli vyjádřil přání prodloužit výjimečný stav na tři měsíce, což by ale musel schválit parlament.

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii.

V neděli večer podnikly francouzské bombardéry nálety na syrské město Rakka, baštu Islámského státu. Shodily při tom dvacet bomb.

23:53

Bavorská vláda vyzvala vládu spolkovou, aby po atentátech v Paříži okamžitě zpřísnila kontroly na hranicích s Rakouskem.Spolková policie má napříště kontrolovat všechny přechody, a ne jen vybrané, jak je tomu doposud po nedávno obnovených hraničních kontrolách. Vyzvali k tomu podle agentury DPA bavorský premiér Horst Seehofer a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Musí být nasazen personál, jenž by zajistil účinnou kontrolu všech hraničních přechodů," řekl Hermann.

23:50

Titulní strana zítřejšího britského listu The Guardian.

23:10

Podle agentury AP bylo v době teroristických útoků mezi diváky na pařížském stadionu zhruba 1 200 dobrovolníků a záchranářů, kteří se podíleli na záchranných pracích po katastrofě letounu Germanwings, který jeho kopilot poslal k zemi v Alpách. Mluvčí mateřské Lufthansy vysvětlil, že je pozvaly aerolinky a německá a francouzská fotbalová asociace, aby tím vzdaly hold jejich práci.
Nikdo z dobrovolníků údajně nebyl zraněn.

Model letadla Germanwings mezi svíčkami
Model letadla Germanwings mezi svíčkami | Foto: Reuters
23:05

Útoky v Paříži nenechaly chladnými ani kandidáty o Bílý dům a další americké politiky. Republikáni kritizovali plán Obamovy administrativy přijmout více uprchlíků, jakožto i postoje Hillary Clintonové týkající se Blízkého východu. "Přijímat lidi z této části světa do naší země považuji za velký omyl," nechal se podle Reuters slyšet republikánský kandidát Ben Carson.

22:30

"Nálety čítající deset bojových letounů byly spuštěny zároveň ze Spojených arabských emirátů a Jordánska," stojí v prohlášení francouzského ministerstva obrany.

22:16

Letecké údery francouzského letectva zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor. Oznámilo to francouzské ministerstvo obrany.

22:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V koncertní síni v pařížském rockovém klubu Bataclan zůstalo nejméně 80 mrtvých. Jeden z fanoušků natočil, jak celé to šílené vraždění začalo. Na video se podívejte zde.

Foto: Reuters
21:50

Francouzské letouny bombardovaly syrské město Rakka ovládané Islámským státem. Desítka bojových letounů shodila podle francouzského ministerstva obrany dvacet bomb.

21:44

Počet obětí atentátů zůstává oficiálně na 129 i poté, co ústředí pařížských nemocnic (AP-HP) zveřejnilo informaci, že v nemocnici zemřeli tři vážně zranění. Agentura AFP poté napsala, že počet obětí vzrostl na 132, ale AP-HP později vydalo prohlášení, že oficiální bilance mrtvých zůstává neměnná oproti sobotnímu stavu, tedy 129. Na jednotkách intenzivní péče zůstává 42 lidí.

21:40

Vyšetřování útoků běží na plné obrátky. Zatčeno už bylo 14 podezřelých: sedm lidí z okolí identifikovaného atentátníka ve Francii, dalších sedm v Belgii.

Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Kolik jich bylo, není jasné. Policie předpokládá, že útočili ve třech skupinách a že jedné se možná podařilo uprchnout.

21:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nalezený syrský pas jitří emoce. Útočil terorista, který přišel do Evropy pod maskou uprchlíka? Více se dozvíte v tomto článku.

21:13

Amsterodamská policie uvedla, že střelba v místní restauraci byla kriminálním činem, nešlo o terorismus.

21:08

"Domníváme se, že ve stejný den jako v Paříži se chystaly i útoky v Istanbulu...první výsledky našeho vyšetřování naznačují, že jsme zhatili větší útok," uvedl podle agentury AFP nejmenovaný zdroj. Turecká policie v pátek v Istanbulu vyslýchala pět lidí včetně britského občana, který údajně spolupracoval s britským radikálem známým jako džihádista John. Podle tureckého představitele vstoupila tato pětice podezřelých ze Sýrie do Turecka kvůli útoku.

20:57

V Amsterodamu došlo večer k útoku v jedné z místních restaurací. Při střelbě byl zraněn nejméně jeden člověk. Útočník je na útěku.

20:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zavřené hranice Schengenu by nic nezměnily, teroristé jednají ve jméně zvrácené ideologie, ne islámu, říká ministr spravedlnosti Pelikán v rozhovoru DVTV. Souhlasí se slovy šéfa Evropské komise Junckera, podle kterého v pařížských útocích nešlo o uprchlíky a není důvod měnit postoj k nim.

Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: DVTV
20:48

V pondělí, hodinu po polední minutě ticha, se v Paříži a v pařížském regionu opět otevřou muzea, divadla a další veřejná kulturní zařízení uzavřená po sérii šesti pátečních atentátů. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo kultury.

20:37

Virtuální vzkaz Hillary Clintonové do Francie.

20:32

Iráčtí zpravodajci den před atentáty v Paříži varovali koalici států před hrozícími útoky Islámského státu. Zjistila to agentura AP. Irácká zpravodajská služba prý poslala hlášení, podle kterého velitel IS abú Bakr Bagdádí nařídil útok na koaliční státy, kteří bojují proti IS v Iráku a v Sýrii, a na Írán a na Rusko. Atentáty se prý měly odehrát "v následujících dnech prostřednictvím bombových útoků, zabíjení nebo braní rukojmí". Žádné konkrétní datum nebo místo v hlášení ale prý není zmíněno. Francouzský bezpečnostní činitel AP řekl, že francouzští zpravodajci dostávají podobná sdělení "každý den".

20:26

Jednání ve Vídni, kde se včera řešil konflikt v Sýrii, komentuje na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyzývá k jednotné akci a společnému politickému řešení.

20:20

Francouzské policii se prý podařilo identifikovat další útočníky. Jedním z nich je jednatřicetiletý Brahim Abdeslam, který se odpálil na bulváru Voltaire. Právě Abdelslam si v Belgii údajně pronajal černý Seat, uvedl server Libération. Jeho bratrem je Salah Abdelslam, po kterém Francie vyhlásila pátrání. Oba bratři prý pobývali v Belgii. Dalším z útočníků ze Stade de France je Bilal Hadfi, který se narodil v roce 1995 a údajně žil v Belgii, dodává Libération. Hadfi údajně strávil nějakou dobu v Sýrii. 

20:15

Nejen petardy vyvolaly dnes v podvečer v Paříži paniku. Také na východě hlavního města lidé ve spěchu opouštěli stanici metra Belleville. Na místo přispěchala policie, aby záhy poplach odvolala. Jeden z policistů DPA řekl, že příčinou incidentu byl "nepovedený žert".

20:11

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes prohlásil, že Spojené státy a Rusko musí v boji proti Islámskému státu v Sýrii spolupracovat. Současně naléhal, že Rusko musí zaměřit nálety svého letectva proti radikálním islamistům, a ne proti syrské opozici. Bombardování odpůrců režimu Bašára Asada podle Tuska jen zvětšuje uprchlickou vlnu směřující do Evropy.

20:02

Premiér Bohuslav Sobotka v Českém rozhlasu uvedl, že by lidé, kteří přijdou do Čech, měli projít bezpečnostní prověrkou. Sobotka to uvedl v reakci na informace, že dva z útočníků měli padělané syrské pasy a přinejmenším jeden údajně přišel mezi uprchlíky přes Srbsko. "Chceme u všech lidí, kteří eventuálně přijdou do České republiky v rámci přesídlování nebo relokace, udělat bezpečnostní prověrku a chceme mít právo veta, abychom eventuálně některé tyto uchazeče mohli odmítnout právě z bezpečnostních důvodů," uvedl Sobotka.

20:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Tři sebevražední atentátníci na pařížském stadionu Stade de France mohli vyvolat krveprolití a vražednou paniku. Místo toho se odpálili na relativně odlehlém místě a v místech, kde mohla nastat jatka, zabili jediného člověka. Vyšetřovatelé a experti se nyní snaží zjistit proč. Více čtěte ZDE.

19:50

Turečtí představitelé potvrdili, že v pátek, tedy ve stejný den, kdy došlo k útokům v Paříži, zmařili "větší" atentát radikálů plánovaný v Istanbulu. Uvedla to agentura AFP.

19:46

Do barev trikolory se zabarvily i pyramidy v Egyptě.

19:41

Podle amerického prezidentského kandidáta Jeba Bushe by Spojené státy měly vyhlásit válku teroristické organizaci Islámský stát a zničit ji. Měly by na Blízkém východě vybudovat koalici, která bude mírumilovná. Bush to dnes řekl v pořadu televize NBC "Meet the Press".

19:30

Agentura AFP uvedla, že počet mrtvých vzrostl na 132. Tři lidé v neděli zemřeli v nemocnici. The Guardian uvádí, že 352 lidí zůstává zraněno, z toho u 99 je stav kritický.

19:26

Desítky uprchlíků přerušily hladovku, kterou držely v detenčním zařízení v Drahonicích v Ústeckém kraji. Chtějí vyjádřit soucit s rodinami, které truchlí po pátečních útocích teroristů. Imigranti útok tvrdě odsoudili a označili v prohlášení za zbabělý čin. "Vyjadřujeme svou soustrast obětem tohoto barbarského činu a přejeme rychlé uzdravení zraněným. I my jsme byli terorizováni zločiny stejné skupiny ve své zemi a to je důvodem našeho útěku do bezpečí a míru v zemích svobody a demokracie," uvedli uprchlíci v prohlášení.

19:23

Na twitteru se objevilo video z chvíle, kdy došlo k panice.

19:19

Podle francouzské policie šlo o planý poplach. Paniku spustily výbuchy petard, lidé si mysleli, že jde o střelbu.

19:03

Fotografie z místa, kde došlo k panice. BBC uvádí, že někteří lidé slyšeli střelbu. Jestli jde o planý poplach není zatím jisté.

18:55

Stovky lidí před malou chvílí utekly z pařížského náměstí Republiky, jednoho z hlavních pietních míst po pátečních útocích. Důvod poplachu zatím není známý.

18:46

Minuty ticha za oběti útoků se drží i na českých hokejových stadionech.

18:42

V katedrále Notre Dame probíhá mše za oběti útoků.

18:40

Teroristické útoky, které v pátek večer zasáhly Paříž, dosud nepřežilo 129 lidí. Francii se zatím podařilo identifikovat 103 obětí. 350 lidí je zraněných.

18:31

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se  během neformálního setkání na okraj summitu G20 v Turecku shodli na nutnosti politické změny v Sýrii, kterou povedou sami Syřané. Politickému přechodu budou předcházet rozhovory mezi režimem a opozicí zprostředkované OSN, uvedl také činitel Bílého domu.

18:25

Belgická policie zveřejnila fotografii hledaného muže, který se v pátek zřejmě podílel na útocích v Paříži a nyní je na útěku. Hledaný 26letý Salah Abdeslam se narodil v Bruselu. Je nebezpečný a veřejnost proti němu nemá zasahovat sama. Policie na něj vydala zatykač.

18:22

A další obrázky z dnešního jednání G20 v Turecku.

18:19

Francouzská policie identifikovala druhého útočníka z koncertní síně Bataclan. Údajně je to jeden z bratrů, kteří se do útoků zapojili. Druhého bratra už prý belgická policie po výslechu propustila, píše Le Figaro. Osud třetího je prozatím nejasný. Atentáty byly připraveny v zahraničí. Útočníci měli komplice ve Francii, potvrdil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. „Velká část útočníků nebyla francouzským úřadům známa,“ dodal. 

18:16

Minuta ticha před startem dnešní Grand Prix Brazílie formule 1.

F1, VC Brazílie 2015: minuta ticha za oběti v Paříži
F1, VC Brazílie 2015: minuta ticha za oběti v Paříži | Foto: Reuters
18:12

Německou obětí teroristických útoků v Paříži je 28letý muž původem z Mnichova, který dlouhodobě žil ve francouzské metropoli. Teroristé Němce zabili v jedné z kaváren. Stále není jasné, zda mezi asi 25 dosud neidentifikovanými oběťmi jsou další Němci.

18:06

Francouzský prezident Francois Hollande hodlá prodloužit výjimečný stav na tři měsíce. Podle informací serveru Le Figaro ve středu představí zákon, který by to měl umožnit. Francie tak bude muset změnit zákon z roku 1955. Výjimečný stav v praxi znamená, že bezpečnostní složky jsou v nejvyšší pohotovosti. Úřady získávají celou řadu posílených pravomocí, mohou například omezit pohyb osob či třeba zavést zákaz nočního vycházení.

17:55

Facebook na internetu čelí kritice za to, že teroristické útoky měří dvojím metrem. Krátce po útocích v Paříži totiž aktivoval systém Safety Check, který uživatelům nacházejícím se v Paříži umožní, aby informovali své přátele o tom, že jsou v bezpečí. Neučinil tak ale v případě čtvrtečních atentátů v Bejrútu, kde zahynulo přes 40 lidí a dalších více než 200 utrpělo zranění. Systém Safety Check, který se již dříve používal při přírodních katastrofách, byl během masakru v Paříži vůbec poprvé použit při neštěstí způsobeném lidmi. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg uvedl, že důvodem prý byla změna oficiální politiky, která původně do pátku platila pro využití tlačítka pouze v místech, kde se stala nějaká přírodní katastrofa. Po pátečním útoku je ale politika jiná a jeho spuštění se bude týkat i podobných událostí. "Věnujeme všem lidem stejnou pozornost a pracujeme na tom, abychom co nejvíce pomohli těm, které takové situace postihnou," uvedl Zuckerberg.

Foto: Profil Marka Zuckerberga
17:47

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně dnes uctil oběti teroristických útoků v Paříži minutou ticha. Pieta se uskutečnila před utkáním světové jedničky Novaka Djokoviče ze Srbska, který zahájil obhajobu triumfu jasným vítězstvím 6:1, 6:1 nad Japoncem Keiem Nišikorim.

17:46

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání státu G20 řekla, že je Německo připraveno čelit jakýmkoliv hrozbám. "Vysíláme silný signál, že jsme silnější něž jakákoliv forma terorismu," uvedla.

17:44

Premiér Bohuslav Sobotka se v pondělí sejde se zástupci bezpečnostních složek a vyhodnotí s nimi přijatá opatření po událostech ve Francii.

17:40

Islámská nadace v Praze na svém webu uvedla, že svobodu a demokracii nesmí zničit žádní radikálové, ať už islámští nebo krajně pravicoví. "Muslimové vnímají Českou republiku jako svoji vlast a cítí se být její součástí. Velká část muslimů zde žije desetiletí, založili rodiny a své děti vychovávají v duchu evropských hodnot. Proto doufáme, že v České republice nebudou sílit protiislámské a xenofobní nálady," sdělila.

17:37

Teroristé v Paříži se uchýlili k novému způsobu vedení války, jehož cílem je zasáhnout otevřené společnosti kdekoli na světě. Řekl to německý prezident Joachim Gauck ve svém projevu k dnešními Dni národního smutku, kterým si Německo připomíná oběti válek a útlaku z celého světa. "Skloníme hlavy nad mrtvými, ale nikdy se nesehneme před terorem," prohlásil Gauck s tím, že teroristé by si toto měli uvědomit, neboť demokratické společenství je silnější než to, které spojuje nenávist.

17:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na místa atentátů v Paříži proudili lidé a pokládali tam květiny nebo zapalovali svíčky. Pietní shromáždění jsou po celém světě. Prohlédněte si obsáhlou fotogalerii z pietních míst.

Foto: ČTK
17:26

Francouzské školy a univerzity se otevřou v pondělí a v poledne si celá Francie připomene atentáty minutou ticha. Školní výlety se nemají pořádat až do 22. listopadu a ve školách všech typů budou k dispozici psychologové.

17:22

Davy lidí jsou na náměstí Place de la République v Paříži. Rozdávají objetí zdarma a skandují, není důvod se obávat.

17:16

Tři muži, kteří stojí za útoky, jsou bratři. Podle agentury AFP policie zadržela dva z nich v Belgii. Třetího, který si pronajal Volkswagen Polo nalezený na předměstí Paříže, stále hledá belgická i francouzská policie.

17:06

"Pro Evropu to je nové 11. září," prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov o atentátech v Paříži s odkazem na teroristické útoky na USA z roku 2001. Dodal, že Evropská unie, jejíž je Bulharsko členem, by měla přehodnotit svůj přístup k ochraně hranic. "Každé kino, každá cukrárna jsou možným cílem. Doufám, že Evropa zvolí novou (hraniční) politiku," řekl Borisov. Bulharsko v sobotu zpřísnilo ostrahu svých hranic.

17:00

Při teroristických útocích v Paříži zahynula také 28letá Italka Valeria Solesinová z Benátek, čímž se počet států, jehož občané při atentátech zemřeli, rozšířil nejméně na čtrnáct.

16:54

V Paříži se dnes okolo 17:00 sejdou ministři vnitra Francie a Belgie Bernard Cazeneuve a Jan Jambon, aby spolu projednali aktuální výsledky vyšetřování, po schůzce je naplánována společná tisková konference.

16:52

Britská skupina Motörhead, která měla dnes vystoupit v hale Zénith, koncert odložila a zrušeny byly koncerty na festivalu Inrocks, které se měly o víkendu kont v Paříži a v Lyonu. Posílena byla i bezpečnostní opatření v poutním místě v Lurdech, kam proudí obvykle davy lidí.

16:48

Smutek drží i v Itálii.

16:46

Tři z atentátníků v Paříži byli Francouzi a dva z nich žili v Bruselu. Vyplývá to z výsledků vyšetřování.

16:39

S teroristickou hrozbou a uprchlickou krizí se lze vypořádat jedině v případě, že se spojí úsilí celého světa. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin na okraji summitu G20. "Je příliš brzy, abychom mluvili (o sblížení se Západem)," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání bezpečnostní rady státu.
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání bezpečnostní rady státu. | Foto: Reuters
16:35

Někdejší vrchní velitel sil Severoatlantické aliance americký admirál James Stavridis očekává, že teroristické útoky v Paříži povedou ke společnému zásahu NATO. "Myslím, že dojde na vyslání pozemních sil NATO," řekl Stavridis v rozhovoru s BBC.

16:32

Francouzská policie dnes požádala občany a novináře, aby nefotografovali místa útoků a respektovali tím památku obětí a přání rodin. Ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová z téhož důvodu požádala uživatele sociálních sítí, aby nešířili snímky obětí. Na náměstí Republiky přibývá květin a svíček a také povzbuzujících vzkazů.

16:28

Na dnešním jednání G20 uctili lídři dvacítky velkých světových ekonomik oběti pátečních útoků minutou ticha.

16:20

Na varšavském letišti byl dnes po vyhoštění z Norska zatčen 23letý Polák podezřelý z napojení na teroristy. Podle nepotvrzených informací jde o konvertitu k islámu, jenž bojoval v Sýrii za Islámský stát (IS), informovala agentura DPA. Mluvčí polské Agentury vnitřní bezpečnosti Maciej Karczyński agentuře AP řekl, že zatčení nemá souvislost s pátečními teroristickými útoky v Paříži.

16:17

Místo na předměstí Paříže, kde našla policie odstavené auto teroristů.

16:11

Francie drží ode dneška třídenní smutek za 129 obětí pátečních atentátů v Paříži. V metropoli zůstala stejně jako v sobotu i dnes zavřená muzea a sály divadel i některých kin. Není povoleno pořádat venkovní trhy a do čtvrtka ani shromáždění. Na místa atentátů dnes proudili lidé a pokládali tam květiny nebo zapalovali svíčky. Na státních budovách visí vlajky na půl žerdi, policejní prefektura nedoporučuje pořádat soukromé akce.

16:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Prvním a zcela zásadním krokem bude uzavření hranic Schengenského prostoru. Do Evropy prostě nemohou volně proudit stovky tisíc nebo milióny lidí, jako tomu bylo dosud. Nejhorší variantou by bylo zůstat ve stávajícím zcela chaotickém stavu, v němž ani národní státy ani EU jako celek nemají nástroje na řešení nekontrolovaného stěhování národů. Status quo jenom usnadní další útoky Islámského státu a následně stejně donutí k zapouzdření jednotlivých členských států do národní ulity, jako se tomu už stalo v případě Maďarska, píše v blogu na Aktuálně.cz Jan Štern.

Foto: Aktuálně.cz
16:04

Belgický prokurátor odpoledne shrnul informace z vyšetřování, novinky ale podle agentury Reuters nepřinesl: Do atentátů v Paříži byla zapojena dvojice Francouzů, která žila v Bruselu. Belgická prokuratura také uvedla, že při raziích v belgické metropoli bylo zadrženo sedm lidí. Vyšetřovatelé prý prověřují, zda tito zadržení mají spojitost s pátečními teroristickými útoky ve francouzské metropoli.

16:01

Skladbu Imagine od Johna Lennona věnovala na svém koncertě kapela Coldplay obětem pátečních útoků.

15:58

Spekulační zpráva francouzských sportovních novin L’Équipe uvádí, že se dvojice atentátníků pokoušela dostat na stadion Stade de France, kde se za přítomnosti francouzského prezidenta Françoise Hollandea hrál přátelský zápas mezi Francií a Německem, ale neměli lístky. Na tribuny se prý pokoušeli dostat v severním a také východním sektoru asi pět minut po úvodním hvizdu. List The Wall Street Journal s odvoláním na jistého policistu ale již v sobotu napsal, že nejméně jeden z atentátníků lístek na zápas měl, ale při bezpečnostní kontrole ho zastavil jeden z členů ochranky. Při pokusu o útěk se pak terorista odpálil.

15:56

Francouzská televize BFMTV uvedla, že policie pátrá ještě po jednom podezřelém. Jde o muže, který si půjčil automobil Volkswagen.

15:53

K současné situaci v Evropě se vyjádřil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

15:52

Prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin měli během setkání státu G20 soukromé setkání. Schůzka podle BBC trvala asi 15 minut, další detaily neuvádí.

15:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Z Belgie zamířily do Sýrie více než tři stovky radikálů. V poměru k celkovému počtu obyvatel je tak na tom Belgie v Evropě nejhůře. Parlamentní studie uvádí, že zhruba každý pátý francouzský muslim, který se vydal do Sýrie bojovat, je konvertita. Tedy že k islámu přestoupil v mládí či dospělosti a dříve či později vstřebal jeho radikální, džihádistickou verzi, píše Martin Novák ve svém článku na Aktuálně.cz.

15:40

USA a Francie v následujících dnech zintenzivní údery proti Islámského státu v Sýrii a Iráku, píše Reuters.

15:39

Lidský řetěz v Paříži na památku obětí útoků.

15:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Člověk sledující dlouhodobě situaci na politické scéně se nemůže zbavit silného dojmu, že v posledních měsících selhávají při řešení uprchlické krize jak politici, tak elity. O to zřetelnější je ovšem kritika na adresu těch, kdo si dovolili mít jiné mínění. Dnes se, žel po strašných zprávách posledních hodin, ukazuje, že řada nepříjemných a nepřijímaných varovných hlasů měla prostě pravdu, píše v blogu na Aktuálně.cz kardinál Dominik Duka.

Dominik Duka
Foto:
15:28

Více než stovka vzkazů soustrasti i obav z terorismu v několika jazycích se dnes objevila v kondolenční knize, do níž mohou lidé na francouzském velvyslanectví v Praze i v pondělí a úterý vyjadřovat solidaritu s francouzským lidem. "Je suis Charlie! Je suis Paris!," připomněl jeden ze vzkazů před francouzskou ambasádou i lednové útoky v Paříži. Mezi záplavou květin a svíček se objevil i obrázek od osmiletého Matýska, na němž namaloval symbol, jimž si lidé připomínají páteční útoky s heslem Pray For Paris (Modlete se za Paříž). Tragické datum 13/11/2015 někdo nasprejoval i na protější Lennonovu zeď, symbol míru a svobody.

15:16

Oba vozy použité atentátníky - Volkswagen Polo a Seat Leon - byly vypůjčeny v Belgii. V seatu policisté nalezli tři automaty, pět plných a 11 prázdných zásobníků. Byla v něm zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže a možná ještě vysadila jednoho útočníka na náměstí de la Nation a ten pak odpálil nálože u jedné kavárny. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

15:13

"Soucítíme s oběťmi, ale vždy vystupujeme pro spojení sil, abychom účinně bojovali s teroristickou hrozbou. Samozřejmě je při tom nezbytné postupovat v souladu s Chartou OSN, opírat se o normy mezinárodního práva a respektovat svrchovaná práva a zákonné zájmy každého státu," řekl ruský prezident Vladimir Putin během neformální schůzky vůdců zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).

Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání bezpečnostní rady státu.
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání bezpečnostní rady státu. | Foto: Reuters
15:01

Eiffelova věž je po teroristických útocích v Paříži uzavřená. V metropoli a jejím okolí hlídkují tisíce vojáků a policistů.

14:58

Papež František vyjádřil hluboký žal nad oběťmi teroristických útoků v Paříži, k nimž se přihlásil Islámský stát. "Takové barbarství nás ochromuje a ptáme se sami sebe, jak může lidské srdce naplánovat a vykonat tak hrůzné činy, které pobouřily nejen Francii, ale celý svět," řekl papež. "Chci znovu potvrdit, že cesta násilí a nenávisti neřeší problémy lidstva a používání božího jména k ospravedlňování této cesty je svatokrádeží," zdůraznil za aplausu tisíců poutníků na svatopetrském náměstí v Římě.

Foto: Reuters
14:43

Nejméně dva z atentátníků, kteří mají na svědomí 129 mrtvých v Paříži, pocházeli z Bruselu. Informovala o tom belgická veřejnoprávní stanice RTBF.

14:31

Belgická policie oznámila, že v souvislosti s atentáty ve Francii zadržela sedm lidí.

14:28

Bavorská CSU vyzvala spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby vláda zpřísnila kontroly běženců přicházejících do země.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
14:27

Rovněž televize CNN - s odkazem na francouzského senátora - uvedla, že syrský pas, nalezený v Pařiži zřejmě patří atentátníkovi, který vstoupil na začátku října na řecký ostrov Leros a požádal o azyl. Oficiálně to ale Paříž zatím nepotvrdila.

List Guardian vyzývá k opatrnosti při spojování útoku s uprchlickou krizí. Považuje za zvláštní, že by si terorista, jdoucí na sebevražednou misi, bral pas.

14:25

Srbský bulvár Blic tvrdí, že jeden z pařížských atentátníků prošel Srbskem s pasem na jméno Ahmed Almuhamed. A zveřejnil i fotografii, jejíž autenticita ovšem nemohla být ověřena.

Na místech krveprolití byly objeveny dva syrské pasy, o jejich pravosti se ale vedou debaty. Podle řeckých úřadů muži prošli zemí začátkem října, a to přes ostrov Leros. Podle všeho byly doklady falešné - vyrobené v Turecku.

14:09

Vůz, který byl nalezen v Paříži a atentátníci ho podle policie použili pro útok, pochází z belgické půjčovny.

14:06

Během protiteroristické razie v bruselské čtvrti Molenbeek bylo zadrženo pět lidí. "Předpokládá se, že se jednalo o jednu síť," řekla starostka této městské části Francoise Schepmansová.

Bližší podrobnosti nicméně neuvedla. Právě do problematického Molenbeeku vedou podle vyšetřovatelů stopy atentátníků.

14:00

Francouzský magazín Le Point tvrdí, že 27letý Egypťan Valíd Abdar Rázak, jehož pas byl nalezen u stadionu Stade de France, byl jedním z teroristů. A že zemřel cestou do nemocnice.

Le Point tak oponuje dosavadním informacím egyptského velvyslance ve Francii, podle něhož byl Rázak fotbalový fanoušek a jedna z obětí. Podle něj je Rázak v kritickém stavu v nemocnici.

13:51

Lucembursko jako současná předsednická země EU svolala na žádost Francie na 20. listopad mimořádnou schůzku ministrů vnitra a spravedlnosti.

K uspořádání schůzky vyzval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. "Tváří v tvář barbarství a terorismu stojí Evropa po boku Francie," uvedlo lucemburské předsednictví v prohlášení.

13:47

Bezpečnostní experti se obávají, že použití sebevražedných vest během pátečních útoků může znamenat změnu taktiky Islámského státu. "Sebevražedné vesty vyžadují muniční experty. Výroba spolehlivé a účinné výbušniny není něco, co zvládne každý," řekl agentuře AFP bývalý šéf tajné služby.

Vesty se stejným druhem výbušniny - peroxidem acetonu (TATP) - na sobě mělo sedm teroristů. "Ty vesty si nepřivezli ze Sýrie. Čím více těmito věcmi třesete, tím více riskujete. Je velimi pravděpodobné, že ve Francii či Evropě je jeden nebo několik chlapíků, kteří se vrátili z oblastí kontrolvoaných džihádisty a kteří to umí."

13:38

Mezi kondolencemi na místě útoků se objevil i vzkaz psaný v arabštině. "Láska je má víra a náboženství," stojí v něm.

13:30

Radikální skupiny v Sýrii a Iráku mají dostatek lidí ochotných k sebevražedným akcím, řekl v rozhovoru s listem Libération na téma obraz atentátníka sociolog Farhad Khosrokhavar.

V západních zemích tito dobrovolníci pocházejí z velmi malých skupinek stejně smýšlejících lidí. Vůdci těchto skupin aspoň krátce odjedou k výcviku do ciziny, kde se naučí zabíjet.

"Když je člověk připraven zabít, je také připraven zemřít. To platilo pro fanatiky za komunismu i nacismu," řekl Khosrokhavar. Většina atentátníků pochází z rozvrácených rodin, často mají za sebou pobyt ve vězení a nachází smysl života v radikálním islámu.

13:27

Ve francouzské metropoli panují mimořádná bezpečnostní opatření. Úřady doporučily lidem, aby - pokud možno - nevycházeli ven. Například v metru je tak prý více policistů než cestujících.

13:21

Používání jména božího k ospravedlnění násilí je podle papeže Františka svatokrádež. "Chci důrazně zopakovat, že cesta násilí a nenávisti nevyřeší problémy lidstva. A používání jména božího k ospravedlnění této cesty je rouháním," řekl poutníkům, kteří se dnes shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Papež také řekl, že dílo atentátníků z Paříže šokuje a vyvolává otázky o tom, jak srdce člověka vůbec může naplánovat a spáchat tak ohavný čin. František ve svém prvním veřejném projevu po pátečních teroristických útocích ve Francii vyzval ostatní, aby se s ním modlili za oběti masakru.

13:13

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve vyzval k uspořádání mimořádné schůzky unijních ministrů spravedlnosti a vnitra v pátek 20. listopadu. Úkolem tohoto shromáždění by mělo být urychlení a přijetí bezpečnostních opatřeních, o kterých EU zatím jedná.

13:04

Británie má v případě velkých teroristických útoků připravený systém nasazení armády, která bude vypomáhat policii. Prohlásila to briská ministryně vnitra Theresa Mayová.

Zároveň odmítla komentovat zprávu listu The Sunday Times o tom, že zvláštní protiteroristická jednotka elitních oddílů SAS byla letecky přesunuta ze své základny v Herefordu vzdáleném asi 220 kilometrů od Londýna na northoltské letiště RAF v blízskosti metropole.

13:03

Egyptský pas, nalezený po explozi před stadionem Stade de France a původně spojován s atentátníky, patřil jedné z obětí. Informoval o tom egyptský velvyslanec Iháb Badáví. Fotbalový fanoušek Valíd Abdal Rázak podle něj byl při útoku vážně zraněn.

12:47 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V sobotu zmizel z pražského Wilsonova nádraží stánek pomáhající uprchlíkům Hlavák.

"V pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží samozřejmě pokračujeme, pouze víkendová služba se z důvodu bezpečnosti uprchlíků a dobrovolníků rozhodla stánek nepostavit. Iniciativa Hlavák je i nadále přítomna a dnes se také u nádraží zúčastníme 120 vteřin ticha za oběti teroristických útoků," řekla Monika Horáková, zakladatelka iniciativy.

12:46

Útoky atentátníků v Paříži potvrdily bezpečnostní rizika, která souvisí se stávající migrační krizí v EU, prohlásil slovenský premiér Robert Fico, podle kterého mezi útočníky ve francouzské metropoli byli i migranti. Případná odplata v podobě vojenského útoku na pozice hnutí Islámský stát, který se přihlásil k útokům v Paříži, by prý mohla vyvolat další vlnu teroristických akcí v Evropě.

"Minimálně ve dvou případech z osmi atentátníků jde o migranty. Naplňuje se nejhorší scénář, a to je scénář obrovských bezpečnostních rizik, které jsou spojeny s migrační vlnou," řekl Fico televizi Markíza.

12:34

Pobouření v nákupním centru Pestka v Poznani na západě Polska vyvolal obchod s oblečením Paris, který lákal na výprodej plakáty s heslem Bombový víkend, informuje polský list Gazeta Wyborcza.

Prodejna upozornění na nevhodnost plakátů s bombami po teroristických útocích v Paříž nejprve ignorovala, ale nakonec kontroverzní nápisy sundala. "Byla to výjimečně smolná shoda okolností. Kampaň jsme dávno připravovali, plakáty byly hotové týden," hájila se majitelka obchodu.

12:28

Šéf opozičních francouzských Republikánů a někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce podle informací AFP žádat o několikaměsíční odklad klimatické konference OSN. Ta v Paříži začne 30. listopadu.

Francouzská vláda po teroristických útocích oznámila, že o odkladu neuvažuje, výrazně ale zpřísní bezpečnostní opatření. Klimatické konference se má v úvodní den zúčastnit na 200 zástupců států z celého světa včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky.

12:20

Po pátečních atentátech v Paříži se prozatím podařilo identifikovat 103 těl. Oznámil to úřad francouzského premiéra Manuela Vallse.

12:11

Evropská unie podle premiéra Bohuslava Sobotky nebyla schopná v počátku uprchlické krize schopná zdůrazňovat bezpečnostní otázky.

"Musíme pomáhat lidem v nouzi (...) a v současné době musíme myslet také na vlastní bezpečnost," řekl Sobotka v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle českého premiéra je nezbytné zajistit bezpečnost vnějších hranic schengenského prostoru volného cestování.

Foto: Jakub Plíhal
11:58

Ve vazbě je momentálně sedm lidí z okolí atentátníka Omara Mostefaie, upřesnil pařížský prokurátor Francois Molins.

Mostefai, který žil na pařížském předměstí Courcouronnes, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

11:53

Francouzské velvyslanectví v Praze dnes a v dalších dnech nabízí lidem možnost zapsat do knihy své kondolence v souvislosti s pátečními teroristickými útoky v Paříži.

"Velvyslanectví bude otevřeno do 14:00, přijít může kdokoli," uvedla mluvčí ambasády Corinne Pereiraová.

Stovky lidí již v sobotu zapalovaly u velvyslanectví svíčky a pokládaly květiny. Kondolenční kniha bude podle velvyslanectví lidem k dispozici i v pondělí a úterý.

11:44

Francie podle NATO prozatím Severoatlantickou alianci nepožádala o krizové jednání.

Článek čtyři Washingtonské smlouvy umožňuje společné konzultace v případě, že kterákoli z členských zemí NATO cítí ohrožení své územní celistvosti, politické nezávislosti či bezpečnosti. Článek pět pak útok na jednoho člena NATO považuje za útok na všechny.

11:41

"Z Paříže s láskou." Vzkaz na bombách, které USA v čele mezinárodní koalice shazují na pozice Islámského státu.

11:40

Drtivá většina teroristických útoků se odehrává v několika málo zemích planety. Například v roce 2013 bylo 80 procent obětí teroru v pěti státech.

11:36

Irácké ministerstvo zahraničí oznámilo, že tajná služba získala určité informace o tom, že několik zemí včetně Francie, Spojených států či Íránu se mohou stát terčem teroristických útoků. Tyto poznatky prý Bagdád se zahraničními rozvědkami sdílel.

11:31

Francouzská policie upřesnila, že v opuštěném autě na předměstí Paříže našla několik samopalů Kalašnikov.

11:23

Zabíjení nevinných lidí v Paříži na základě pokroucené ideologie bylo podle amerického prezidenta Baracka Obamy útokem proti civilizovanému světu.

Obama na konferenci G20 také prohlásil, že Spojené státy s Francií soucítí a pomohou jí s pátráním po strůjcích teroristického útoku. USA podle šéfa Bílého domu zůstanou v řešení uprchlické krize po boku Turecka a Evropy.

11:22

Britská stanice Channel 4 News zveřejnila video ze sobotního zatýkání v belgickém Molenbeeku. V rukou policie tam skončili tři občané Francie.

11:12

Držitel syrského pasu, který francouzská policie nalezla u jednoho z těl atentátníků, vstoupil na území Srbska 7. října a zároveň zde požádal o azyl. Oznámilo to srbské ministerstvo vnitra.

Podle Atén byl zmíněný migrant zaregistrován v Řecku na počátku října. O pravosti pasů ale panují pochybnosti.

11:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz
11:05

Mezi dosavadními 129 oběťmi pátečních teroristických útoků v Paříži je i německý občan. Německé ministerstvo zahraničí prozatím nemůže říci, zda jsou Němci i mezi zraněnými.

Podle dosud neoficiálních zpráv zahynuli také dvě Tunisanky, jeden Američan, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

11:01

I další syrský pas nalezený v Paříži byl zřejmě falešný.

10:58

Bruselská čtvrť Molenbeek, kam zřejmě vedou stopy atentátníků z Paříže, má pověst problematické části belgické metropole, obývanou přistěhovalci, kteří se nedokázali začlenit do společnosti. Nezaměstnanost zde dosahuje 30 procent a více než čtvrtina z 95 000 tamních obyvatel nemá belgický pas.

Zprávy z Molenbeeku o zatýkání podezřelých z terorismu či o domovních prohlídkách a raziích nejsou nijak výjimečné. Po letošním srpnovém útoku ve vysokorychlostním vlaku Thalys našli kriminalisté rovněž spojitost s touto čtvrtí. V roce 2006 provedla policie v tamním islámském centru v rámci protiteroristického pátrání razii.

10:41

V automobilu, který byl odstaven na východním předměstí Paříže, objevila policie zbraně a otisky prstů. Černý vůz značky Seat podle policistů použilo k útěku třetí z vražedných komand, která útočila v pátek ve francouzské metropoli.

10:38

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pro změnu varoval před srovnáváním běženců a migrantů s teroristy, kteří mají na svědomí útoky v Paříži.

I přes očividné potíže není podle Junckera nutné měnit přístup k unijnímu plánu na přerozdělení žadatelů o azyl mezi členy evropského bloku.

Foto: Reuters
10:37

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval na summitu zemí G20 všechny představitele států, aby v boji proti terorismu prokázali rozhodnost a odhodlanost.

Nutné je podle něj plně spolupracovat například na výměně informací o podezřelých finančních tocích, které mohou souviset s terorismem. Vyslovil se rovněž pro širší spolupráci mezi Západem a Ruskem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

10:34

Francouzská vláda spustila hned několik služeb, které mají lidem pomoci najít své příbuzné, o nichž nemají po pátečních útocích v Paříži zprávy. 

Kromě telefonní linky jde například o web, kde lidé mohou hlásit pohřešované. Na Twitteru lidé používají hashtagy #rechercheParis či #rechercheBataclan.

10:29

Úřady v Paříži dočasně zakázaly používat zábavní pyrotechniku kvůli riziku falešných poplachů.

Zároveň vyzvaly obyvatele metropole, aby vyvarovali falešných oznámení, neboť tím ohrožují vyšetřování útoků. Lidem také doporučují, aby v co největší míře zůstávali doma.

10:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Zvěrstvo, barbarství, těžko se hledají slova pro to, co se odehrála v Paříži v pátek 13. listopadu," píše Martin Fendrych ve svém komentáři Rozpoutalo se peklo a Bůh si zakryl tvář.

Foto: Aktuálně.cz
10:16

Atentátník Omar Ismail Mostefai byl radikalizován belgickým imámem, tvrdí francouzská média.

10:06

"Smutek a vztek" stojí na titulní straně dnešního speciálního vydání francouzského listu Le Figaro, který vyšel stejně jako Libération výjimečně i v neděli.

Oba listy podobně jako zbytek francouzského tisku reagují na páteční teroristické atentáty, při nichž v Paříži zahynulo na 130 lidí a přes 300 bylo zraněno.

"Jsem Paříž", hlásá Libération, která si vypůjčila pozměněný slogan známý po lednových útocích na redakci Charlie Hebdo. Tehdy se celý svět hlásil k mrtvým karikaturistům heslem Je suis Charlie.

10:02

V Paříži zůstávají i dnes zavřená tržiště a podle rozhodnutí policejní prefektury bude toto opatření trvat až do čtvrka. Do úterka pak zůstávají zavřené brány zábavního parku Disneyland Paris. I dnes jsou zavřené školy a zařízení pro mládež provozované městem. To platí rovněž pro městská muzea a Eiffelovu věž. V provozu nebudou ani velká kina Gaumont a až do úterka je zavřený kabaret Lido.

Na celý víkend byly zrušeny všechny sportovní podniky, které se měly konat v metropoli. Uzavřena jsou proto sportoviště, ale parky a hřbitovy se dnes otevírají, i když zavřeny budou dříve než obvykle, v 16:00.

09:55

George Bush 11. září 2001 a Francois Hollande 13. listopadu 2015. První se dovídá o útocích na New York, druhý na krveprolití v Paříži.

09:49

Izraelská televizní stanice Channel Two bez bližších podrobností uvedla, že izraelské špionážní služby nacházejí "jasnou operační spojitost" mezi útoky v Paříži, čtvrtečními sebevražednými bombovými atentáty v libanonském Bejrútu a pádem ruského letadla na Sinaji na konci října.

09:47

Izraelské tajné služby pomáhají Francii s vyšetřováním teroristických útoků, po nichž v Paříži zahynulo 129 lidí. Agentura Reuters s odvoláním na místní média píše například o pomoci s mapováním militantních skupin v Sýrii a Iráku.

09:39

Vyšetřovatelé našli druhé auto atentátníků východně od Paříže. Podle odhadu kriminalistů to znamená, že jednomu ze tří teroristických komand se podařilo uniknout, informovala v neděli francouzská stanice Europe 1.

09:35

Na YouTube se objevilo video z koncertního centra Bataclan ve chvíli, kdy se ozvaly první výstřely.

YouTube: Střelba na koncertu

Teroristický útok v Paříži
Video:
09:29

Kolem syrského pasu, jenž byl nalezen na místě atentátů, panují nemalé pochybnosti.

09:25

Šest útoků za tři minuty - podrobná grafika pátečních atentátů připravená francouzským deníkem Le Figaro.

09:17

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že pařížské atentáty by mohly přimět Washington a členské země NATO, aby přehodnotily své priority. Před summitem G20 v Turecku takto odpověděl na otázku novinářů, zda by teroristické útoky mohly sblížit USA a Rusko.

09:15

Francouzská policie vzala v souvislosti s vyšetřováním masakru v Paříži do vazby šest lidí, příbuzné identifikovaného 29letého atentátníka Omara Mostefaie. Podle agentury AFP mezi nimi jsou mimo jiné starší bratr a otec.

09:04

Na jihu Turecka se odpálil džihádista Islámského státu, píše agentura AFP.

Místo, kde k útoku došlo, dosud neupřesnila, nicméně v jihoturecké Antalyi dnes začíná summit G20.

09:03

Na pařížském předměstí bylo nalezeno auto, které použili teroristé při přípravě pátečních atentátů. S odvoláním na policejní zdroje to píše agentura AFP.

08:56

Francouzské bezpečností složky mají ve své evidenci na 11 000 lidí kvůli riziku radikalizace.

Deník Le Figaro píše, že francouzské ministerstvo vnitra má nyní povědomí o více než 520 mladých francouzských občanech či lidech s trvalým pobytem ve Francii, kteří pobývají mezi islamisty. Je mezi nimi 183 žen a 16 nezletilých bojovníků.

08:53

Po pátečních útocích zůstává v kritickém stavu v pařížských nemocnicích 99 lidí.

08:37

Summit šéfů vlád a hlav států hospodářsky nejmocnějších zemí světa G20, kteří dnes a zítra budou jednat v turecké Antalyi, podle zdrojů agentury AFP zřejmě připraví společné prohlášení reagující na teroristické útoky v Paříži.

Půjde o zvláštní prohlášení, které nebude součástí tradičního závěrečného komuniké summitu, které obvykle bývá věnováno hospodářským otázkám.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje, aby lídři letos debatovali o konfliktu v Iráku a v Sýrii. Letovisko Antalya, kde se summit koná, leží několik set kilometrů od syrské hranice.

08:31 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud Francie požádá po sérii teroristických úderů v Paříži spojence o pomoc, tak ji co nejrychleji dostane. V maximální možné míře. V rozhovoru s Aktuálně.cz to řekl předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, první voják Severoatlantické aliance.

Foto: Libor Fojtík
08:28

Starší bratr identifikovaného atentátníka Omara Ismaila Mostefaie se na policii přihlásil dobrovolně.

"Je to šílené, sám jsem byl včera večer v Paříži, viděl jsem, jaký to byl zmatek," řekl v sobotu agentuře AFP předtím, než ho policie umístila do cely předběžného zadržení. Zdůraznil také, že se s bratrem několik let vůbec nestýkal.

08:17

Takto vypadají titulní strany francouzských deníků.

08:14

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v souvislosti s pařížskými atentáty v sobotu uvedl, že by šlo o zcela jinou situaci, pokud by v Paříži neplatila přísná pravidla držení zbraní.

Podle něj má Paříž jeden z nejpřísnějších zákonů, běžní občané zbraně nevlastní, ale teroristé je pak střílí jednoho za druhým, poznamenal Trump. Podobného kontroverzního výroku ohledně pravidel držení zbraní se dopustil i v lednu, kdy teroristé vystříleli redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Donald Trump na tiskové konferenci v Hamptonu v New Hampshire.
Donald Trump na tiskové konferenci v Hamptonu v New Hampshire. | Foto: Reuters
08:12

Na památku obětí pařížských atentátů se dnes v poledne v České republice rozezní zvony ve všech farnostech.

"Prožíváme velkou bolest. Věřím však, že i tuto bolest provází naděje, naděje v živého Boha, který se postaví proti všem, kteří znevažují chrám Ducha svatého, jímž je každý živý člověk," uvedl předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka.

08:05

Foto z Paříže po útocích.

07:41

Omara Ismaila Mostefaie, doposud jediného identifikovaného atentátníka z Paříže, měla francouzská policie v záznamech roky. Především ale jako drobného kriminálníka. Podle agentury AFP byl v letech 2004 až 2010 uznán vinným z osmi banálních zločinů. Žádný z nich ovšem nebyl tak závažný, aby kvůli němu skončil ve vězení.

Pařížský prokurátor Francois Molins přiznal, že Mostefai byl od roku 2010 v hledáčku policie coby člověk, jenž by se mohl radikalizovat, nicméně do pátku nebyl "nikdy zapleten do vyšetřování nebo teroristického spiknutí".

07:17

Mezi oběťmi páteční teroristické akce jsou podle neoficiálních zpráv občané dvanácti států. Zahynul jeden Američan, dvě Tunisanky, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělka, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Maročan, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

07:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dosud jen těžko myslitelná radikalizace Evropy a citelný růst podpory extremistickým stranám - to je podle bývalého náčelníka českého generálního štábu a předního bezpečnostního experta Jiřího Šedivého největší riziko, jemuž bude po sérii teroristických útoků v Paříži čelit starý kontinent.

Šedivý v rozhovoru pro Aktuálně.cz též varuje, že bychom se neměli ptát, zda teroristé v Česku jednou udeří, ale kdy udeří. Čeští policisté by podle něj měli být vedle pistolí vyzbrojeni též samopaly.

06:55

Pařížská tragédie byla hlavním tématem předvolební debaty demokratických kandidátů na prezidenta USA.

Hillary Clintonová před kamerami televize CBS odmítla obvinění, že podcenila vliv islamistů, a růst moci Islámského státu na Blízkém východě přiřkla vůdcům arabských zemí, zejména Iráku. Prohlásila, že ve své době trvala na tom, aby USA udělaly víc pro výcvik a vyzbrojení umírněné opozice v Sýrii.

Všichni tři účastníci diskuse odmítli použít termín "radikální islám", který běžně užívají republikánští kandidáti. "Nemyslím, že jsme ve válce s islámem, jsme ve válce s džihádisty," řekla Clintonová. Užívání slov hanobících muslimy podle ní ničemu nepomůže.

Foto: Reuters
06:46

Titulní strany nedělních vydání britských listů.

06:42

V Moskvě zaznívají hlasy, že je třeba ukončit konflikt ve východoukrajinském Donbasu a soustředit se společně na postup proti mezinárodnímu terorismu.

"Konflikt mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině musí rychle skončit," citovala agentura Reuters názor prokremelského analytika Sergeje Markova. Po teroristických útocích v Paříži musí podle něj nynější ukrajinskou proevropskou vládu nahradit "kabinet technokratů", což by prý umožnilo ukončit nepřátelství Ruska se Západem.

06:40

Rusko očekává, že teroristické útoky v Paříži pohřbí nevraživost mezi Moskvou a Západem a sjednotí obě strany v boji proti terorismu.

Podle moskevského starosty Sergeje Sobjanina, blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina, je pařížská tragédie "dalším důvodem pro posílení boje proti Islámskému státu". Alexej Puškov, vlivný předseda zahraničního výboru Státní dumy, očekává, že akce islamistů ve Francii "přivede Západ k rozumu".

"Rusko v Sýrii bojuje proti těm, kdo útočili v Paříži a vyhlásili Evropě válku," napsal Puškov na Twitteru. "Je čas, aby Západ přestal Moskvu kritizovat a souhlasil se společným postupem," dodal.

06:37

Šéf BfV uvedl, že uprchlická trasa ze Sýrie a Iráku přes Turecko, Řecko a Balkán je mimořádně nebezpečná. "Pro osoby s bojovým posláním by bylo riskantní a netypické, pokud by se chtěly dostat z Turecka do Řecka na lodi, která je může pohřbít," prohlásil Maassen.

Předseda BfV zároveň varoval, že radikální islamisté usazení v Německu se mohou pokusit zverbovat čerstvé mladé síly z řad imigrantů. "Pozorujeme, že islamisté speciálně oslovují uprchlíky v azylových táborech. Víme už o víc než stovce takových případů," řekl.

06:34

Německo by mělo zavést "řádné procedury" při zvládání náporu tisíců běženců, kteří nyní míří do země. V rozhovoru pro nedělní vydání německého regionálního tisku to prohlásil předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen.

"Není vyloučeno, že s uprchlíky přicházejí do země i teroristé, i když to považujeme za méně pravděpodobné," konstatoval šéf německé kontrarozvědky. "Pro bezpečnostní složky je důležité, aby byly zavedeny řádné procedury při vstupu do Německa a při uplatňování azylového práva," řekl Maassen.

Uprchlíci v Německu.
Uprchlíci v Německu. | Foto: Reuters
06:31

Americké úřady jsou rovněž v kontaktu s francouzskými ministerstvy spravedlnosti a vnitra a nabízejí jim "maximální spolupráci," sdělil zdroj agentuře Reuters. Při páteční teroristické akci ve francouzském hlavním městě podle Washingtonu nejméně jeden Američan zahynul a několik jich bylo zraněno.

06:29

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) spolu s ministerstvem spravedlnosti USA spolupracuje s francouzskými úřady ve snaze získat maximum informací o pátečním teroristickém útoku v Paříži.

Novinářům to v sobotu sdělil informovaný ministerský zdroj. Podle listu The New York Times vyšle FBI do Francie tým svých vyšetřovatelů.

06:25

Podle agentury AFP je mezi oběťmi páteční teroristické akce nejméně dvacet cizinců. Mezi mrtvými či zraněnými jsou občané Belgie, Španělska, Portugalska, Rumunska, Británie, Chile, Tuniska, Alžírska, USA, Maroka, Mexika, Brazílie a Švédska.

06:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Belgičané nejsou zdaleka jediní, kteří zpřísňují bezpečnostní opatření. Policie v mnoha evropských zemích posiluje kontroly na hranicích nebo na letištích a nádražích a prošetřuje podezřelé osoby. Podívejte se v přehledné grafice.

Francouzští policisté hlídkují po teroristických útocích u Eiffelovy věže.
Francouzští policisté hlídkují po teroristických útocích u Eiffelovy věže. | Foto: Reuters
06:17

Belgická vláda oznámila, že pro akce s vysokou návštěvností zvyšuje stupeň pohotovosti z nynějšího druhého na nejvyšší třetí. Maximální policejní pohotovost se podle kabinetu týká zejména sportovních podniků a zábavních akcí. Opatření přijala na svém nočním zasedání belgická Bezpečnostní rada, když se ukázalo, že stopa po organizátorech páteční teroristické akce v Paříži může vést do Belgie.

06:12

Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků. Devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan, oznámil pařížský prokurátor Francois Molins.

Mostefai, který žil na předměstí Paříže, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

06:08

Soustrast Francouzům vyjadřují osobnosti z celého světa. Hokejista Jaromír Jágr poslal z Floridy jasný vzkaz.

06:07

Většina pařížských muzeí zůstane uzavřena i v neděli, potvrdilo v prohlášení francouzské ministerstvo kultury a komunikace.

06:05

Šéf libanonského hnutí Hizballáh odsoudil páteční útoky v Paříži. Pachatelé atentátů, k nimž se přihlásilo radikální sunnitské hnutí Islámský stát, jsou podle šajcha Hasana Nasralláha zločinci.

Útoky odsoudila i rada muslimských duchovních v Saúdské Arábii. Autorita sunnitského islámu, imám káhirské mešity Al-Azhar, je označil za odporný čin.

Hasan Nasralláh, vůdce Hizballáhu
Hasan Nasralláh, vůdce Hizballáhu | Foto:
06:02

Nejprve krátké shrnutí sobotního vývoje:

Útoky si dosud vyžádaly 129 obětí a dalších 352 lidí bylo zraněno. K teroristickému útoku se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS). Francouzský prezident Francois Hollande vyhlásil v zemi výjimečný stav a úřady zpřísnily bezpečnostní opatření.

U těla jednoho z atentátníků se našel syrský pas. Ten podle řeckých úřadů patřil uprchlíkovi, který byl zaregistrován při vstupu do země na počátku října.

Úřady také pátrají po dalších dvou migrantech, letos byli v Řecku zaregistrováni jako žadatelé o azyl. Atentátníci zřejmě měli kontakty v Belgii a jeden z nich byl Francouz, který byl znám tajné službě jako možný radikál.

Zatčen byl zatím jeden francouzský občan a dvě osoby se stálým bydlištěm v Belgii. Podle pařížské prokuratury koordinované útoky s "vysokou pravděpodobností" provedli teroristé ze tří skupin. Sedm teroristů použilo útočné pušky kalašnikov a mělo na sobě vesty se stejným druhem výbušniny, peroxidem acetonu (TATP).

06:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré nedělní ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj ve světě po pátečních teroristických útocích ve Francii.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 11. 2015 23:52
 

Právě se děje

před 5 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy