Živě: Mezi uprchlíky je i mnoho bojovníků, zahoďme korektnost a braňme Evropu, burcoval Orbán

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Následky ruských náletů v provincii Aleppo.
Následky ruských náletů v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

Evropa - Vysoký komisař OSN pro lidská práva kritizuje Českou republiku.

Podle něj porušuje práva uprchlíků, když je zadržuje až na 90 dní a nutí je platit za detenci. Vyjádřil i znepokojení nad "xenofobními a islamofobními projevy" prezidenta Miloše Zemana.

Slovinsko požádalo Evropskou unii o policejní jednotky, které by malé dvoumilionové zemi pomohly zvládat příval běženců. Řekla to dnes ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
22:15

Rakouští lidovci (ÖVP) uzavřeli dohodu o vládní spolupráci s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) ve spolkové zemi Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami. V regionální vládě budou zastoupeni i Zelení. Jejich dosavadní hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober, který je v Česku známý dlouhodobou kritikou jaderné elektrárny Temelín, však bude mít nově na starosti integraci a péči o uprchlíky. Právě uprchlická krize přitom podle pozorovatelů způsobila, že Svobodní se po regionálních volbách z konce září stali v zemské sněmu v Linci druhou nejsilnější stranou.

21:45

Orbán také prohlásil, že nejde o uprchlickou krizi. "Je to migrační vlna složená z ekonomických běženců, z uprchlíků a zahraničních bojovníků," řekl. Dále prohlásil, že Evropa "má vážný problém" a že současná uprchlická krize je schopná Evropu destabilizovat. "Musíme sebrat odvahu, dát stranou ´politiku korektnosti´ a bez pokrytectví zahájit debatu. Co si myslíme o našem civilizačním dědictví? Může být změna kulturního modelu vnucena zvenčí?" tázal se a zvoláním "Braňme Evropu!" svůj příspěvek zakončil.

21:30

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na kongresu Evropské lidové strany v Madridu řekl, že uprchlická krize je vážný problém Evropy a že Evropa musí bránit své hodnoty. Vystoupil ostře proti tomu, jak novináři informují o uprchlické krizi. "Respektují média svobodu vyjadřování a právo na informace, když publikují jenom snímky žen a dětí, zatímco 70 procent těch uprchlíků jsou muži, kteří vypadají jako armáda?" řekl.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
19:45

Srbský premiér Aleksandar Vučić mezitím opět apeloval na EU, aby jasně řekla, co má Srbsko s uprchlickou krizí dělat. Není podle něj realistické očekávat, že země přijme milion uprchlíků, jestliže ostatní zavírají své hranice. Srbskem přitom v posledních měsících prošlo už na 260 000 uprchlíků.

19:30

Neustále roste také počet uprchlíků přicházejících do Makedonie, kde je denně na cestě až 10 000 uprchlíků, informoval dnes makedonský prezident Ďorďe Ivanov při návštěvě městečka Gevgelija u hranic s Řeckem. Srbský ministr práce Aleksandar Vulin dnes při návštěvě jihosrbského Preševa řekl, že během dneška do městečka dnes přijde odhadem na 7000 uprchlíků. Ti všichni mají po tamní registraci pokračovat v cestě do Chorvatska. Do dnešních 14:30 SELČ přitom bylo v Preševu podle srbského komisariátu pro uprchlíky registrováno kolem 4500 nově příchozích.

17:03

Slovensko připravuje vyslání své vojenské jednotky na jih Maďarska, kde od minulého týdne působí také čeští vojáci. Dvacet příslušníků slovenských ozbrojených sil se nezapojí do ochrany hranic, ale zúčastní se probíhajícího cvičení, vyplývá z informací ministerstva obrany.

16:20

Slovenská armáda nabízí Slovinsku polní nemocnici a zdravotníky. Pokud podle Bratislavy projeví Lublaň zájem, může Slovensko vyslat na jih až 15 vojenských zdravotníků.

16:02

Erdogan proto opět vyzval nejen k výcviku a vyzbrojení povstalců, ale i k vytvoření bezpečné zóny na hranicích se Sýrií, kam by se podle něj mohli běženci uchýlit.

Od výcviku rebelů nicméně Američané kvůli neúspěchům upustili. Západní spojenci se staví skepticky i ke vzniku bezpečné zóny.

16:01

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval před další migrační vlnou, a to kvůli nárůstu útoků na syrskou provincii Aleppo, které v posledních týdnech podniká syrská armáda podporovaná ruskými letouny.

Ankara hovoří až o třech milionech lidí. Už nyní přitom jen v Turecku pobývají více než dva miliony Syřanů.

Foto: Reuters
15:36

Co by řekl Václav Havel o uprchlické krizi?

Odpověď se pokusil najít Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. Podle něj by prvotní reakcí byla touha pomoct trpícím, ale brzy by zaujal praktický postoj. A požadoval by i řešení přímo v ohniscích konfliktů.

15:10

Ministr Chovanec dodal, že spolupráce s představiteli OSN nebyla v minulosti bezproblémová. "Máme zkušenost s komisaři OSN při příchodu syrských dětí do České republiky. A ta spolupráce s OSN v první fázi byla velmi tristní," poznamenal.

15:08

Ministr vnitra Milan Chovanec nesouhlasí s kritikou ze strany OSN. Detaily zprávy nezná, je ale přesvědčený, že Česká republika práva uprchlíků dodržuje.

"Předpokládám, že nám dají písemnou zprávu, z níž budeme schopni definovat, oč jde," reagoval Chovanec. "Jsem zvědav, z čeho nás viní. Pokud budeme mít pocit, že jsme káráni neoprávněně, budeme se bránit."

Foto: Ludvík Hradilek
15:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vysoký komisař OSN pro lidská práva zkritizoval "xenofobní a islamofobní projevy" českého prezidenta. Co měl na mysli? Projděte si výroky, jejichž autorem je Miloš Zeman.

14:39

Diametrálně odlišný pohled na věc přichází z Lublaně. Náměstek slovinského ministra vnitra Boštjan Šefic prohlásil, že Chorvatsko se snaží "přehodit veškerou odpovědnost na Slovinsko".

Chorvati podle něj úmyslně nabádají utečence, aby přecházeli zelenou hranici, a neinformuje o jejich přesunu slovinské úřady. Běženci se kvůli tomu museli do Slovinska přebrodit přes ledovou řeku Sutlu. "Bezcitně a schválně poslali lidi do řeky," uvedl Šefic.

14:37

Mezi Chorvatskem a Slovinskem sílí kritika a vzájemné obviňování. Chorvatsko tvrdí, že se chce se Slovinskem dohodnout na tom, jak by měly reagovat na současnou uprchlickou krizi. To se ale nedaří.

"Do Chorvatska každý den přijde sedm, osm tisíc uprchlíků, zatímco Slovinci chtějí, aby k nim z Chorvatska přešlo jen 2500 lidí," řekla chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusič. "Všichni chtějí jen projít, nikdo nechce zůstat ani tady, ani ve Slovinsku," dodala.

14:28

Vysoký komisař OSN ve své kritice směřované na české politické špičky varoval i před xenofobním veřejným diskursem. V tomto ohledu zmínil nejen projevy českého prezidenta Miloše Zemana, ale i petici "proti imigraci", kterou inicioval jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus.

Foto: Lukáš Bíba
14:07

Lidé ve slovinském uprchlickém táboře Brežice čekají na jídlo...

13:59

Chorvatsko, které je sice členem EU, ale není jako Slovinsko součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, oznámilo, že od půlnoci do brzkého dopoledne přišlo ze Srbska 1277 migrantů.

13:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kritika Česka ze strany OSN je nemístná, zní z Hradu. Více čtěte ZDE.

13:35

Ovčáčkova reakce na prohlášení Vysokého komisaře OSN, kterou zveřejnil na svém facebookovém profilu:

"Má reakce na prohlášení Vysokého komisaře OSN:

Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je svoboda slova, svoboda názorů. Taková prohlášení jdou proti tomuto duchu.

Slovní útok na prezidenta republiky není první a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize.

Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit."

Foto: Václav Vašků, archiv Economia
13:27

Prezident Zeman kritiku OSN odmítl.

"Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit," napsal na Facebooku mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

13:22

Kritika České republiky ze strany OSN se dostala i do zpravodajství britské BBC.

Foto: Repro BBC News
13:18

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn je jordánský princ, člen královské rodiny. Jeho matka je Švédka. Jedenapadesátiletý diplomat byl v minulosti velvyslancem Jordánska při OSN.

Funkci Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zastává od loňského září. Na začátku devadesátých let sloužil v mezinárodní misi UNPROFOR ve válkou zmítané Jugoslávii.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva  Zajd Raad Husajn
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn | Foto: wikimedia
13:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jeden z detenčních táborů je v Bělé pod Bezdězem. A svými parametry připomíná spíše věznici.

Areál, který je obehnaný čtyřmetrovým plotem s ostnatým drátem, neustále střeží hlídači. Dovnitř je prakticky nemožné se dostat. Zadržené běžence tak navštěvují převážně právníci z neziskových organizací nebo členové rodiny.

Přečtěte si rozhovor Aktuálně.cz s Pákistáncem Faridem, který popisuje šestiměsíční strastiplnou cestu z Pákistánu až do Česka, kde jej zadržela cizinecká policie.

Foto: Jakub Plíhal
13:07

Podmínky v detenčních zařízeních v uplynulých dnech kritizovala rovněž ombudsmanka Anna Šabatová. Prohlásila, že děti se v nich mají hůře než čeští vězni. Schází jim teplé oblečení či obuv. Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby.

Ministr vnitra Milan Chovanec to odmítl. Posléze se nicméně s veřejnou ochránkyní práv sešel a slíbil, že se zvýší počet sociálních pracovníků a ministerstvo hledá překladatele, kteří by usnadnili komunikaci s uprchlíky.

13:01

Vysoký komisař OSN pro lidská práva v Ženevě mimo jiné řekl, že je znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v detenčních zařízeních žijí. Za neospravedlnitelné přitom označil, že jsou v nich drženy také děti.

12:56

Není to poprvé, co Spojené národy v souvislosti se současnou krizí kritizují Českou republiku. K situaci se tento týden vyjádřil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který s obavami vnímá projevy některých českých vysoce postavených politiků.

Organizace vyzvala českou politickou scénu k projevu solidarity s uprchlíky.

12:54

"Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné - ale systematické. Zdá se být nedílnou součástí politiky české vlády navržené tak, aby odrazovala migranty a uprchlíky od příchodu do země nebo setrvání v ní," uvedl Zajd Raad Husajn.

12:51

Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil Českou republiku ze "systematického porušování práv uprchlíků". Zajd Raad Husajn kritizoval fakt, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.

Husajn dal zároveň najevo znepokojení nad "xenofobními a islamofobními projevy" prezidenta Miloše Zemana, informovala agentura Reuters.

12:05

Německou azylovou politiku kritizují především obyvatelé spolkových zemí na východě země. Zatímco na západě Německa podle průzkumu společnosti infratest dimap věří 54 procent lidí výroku kancléřky Angely Merkelové "Zvládneme to", v nových spolkových zemích je to jen 36 procent.

V hodnocení práce celé vlády v souvislosti s uprchlickou krizí jsou lidé na východě Německa mimořádně kritičtí, nespokojeno je 77 procent obyvatel.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
11:49

Také dnes se na hranicích mezi Chorvatskem a Srbskem tvoří velké fronty lidí. V srbském uprchlickém táboru Berkasovo poblíž hranice je asi 1500 lidí. Policie je do Chorvatska pouští opět po malých skupinkách čítajících 50 až 100 lidí. Uprchlíky pak převáží do tábora Opatovac.

11:28

Česká humanitární organizace Člověk v tísni pomáhá dobrovolníkům, kteří už týdny působí na přechodu Berkasovo/Bapske na srbsko-chorvatské hranici.

"Čeští dobrovolníci dělají obrovský kus práce. Jsou jedni z mála, kdo tu poskytují pomoc čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu. Většina ostatních nevládních organizací se na noc stahuje. V noci přitom přichází největší počet uprchlíků,“ ocenil jejich práci Jan Pejřil.

Člověk v tísni podle něj na přechodu působí od začátku října, koupil generátor, telefony a také najal dům, kde dobrovolníci mohou přespat. "Nastavili jsme také systém koordinace mezi místními úřady, dobrovolníky a nevládními organizacemi," dodal.

10:53

Do Slovinska jen za noc vstoupilo 6500 běženců, za celou středu jich pak z Chorvatska do této malé dvoumilionové země přišlo přes 12 600. To je podle agentury APA dosavadní rekord.

Chorvatsko dnes ohlásilo, že od půlnoci překročilo hranice ze Srbska zhruba 1300 uprchlíků.

10:39

Rakouská policie dočasně uzavřela bývalý hraniční přechod Šentilj. Pro uprchlíky z Rakouska dorazilo na deset autobusů. Policisté utečence vyzývají, aby v klidu počkali na odvoz. Mnozí běženci jsou nervózní, slovinská média už zaznamenala dva konflikty, jeden poblíž slovinského města Rigonce, druhý u Šentilju.

Rakouští vojáci a uprchlíci na rakousko-maďarském přechodu v Nickelsdorfu.
Rakouští vojáci a uprchlíci na rakousko-maďarském přechodu v Nickelsdorfu. | Foto: Reuters
10:35

BKA varuje také před novými formami extremistických činů. Podle úřadu se mohou odpůrci běženců pokusit zablokovat železniční tratě nebo silnice, po kterých přicházejí uprchlíci do Německa nebo po nichž jsou z registračních center odváženi do ubytoven po celé zemi.

Podle úřadu stojí za násilnostmi proti běžencům především lidé do 25 let, kteří v naprosté většině případů útočí v malých skupinách do pěti osob. Pachatelé jsou jen zřídka pod vlivem alkoholu. Zhruba třetinu pachatelů policie už před útokem dlouhodobě sledovala, protože na shromážděních nebo na sociálních sítích vyzývali k násilnostem proti uprchlíkům.

10:32

"Jindy velmi heterogenní spektrum pravicových extremistů našlo v agitaci proti azylové politice ideologický konsenzus," citovala televize N24 ze zprávy BKA.

Podle úřadu spáchali pravicoví extremisté za první tři čtvrtletí 461 útoků na ubytovny pro běžence, což je víc než dvojnásobek proti celému loňskému roku. Úřad vyjádřil obavy, že útoky budou pokračovat a nemusí se omezit jen na ubytovny, ale i na jejich provozovatele a na politiky, kteří se o běžence zasazují.

10:30

Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) varuje před dalšími útoky na ubytovny pro běžence, ale i na stoupence vládní azylové politiky, jako byl sobotní atentát na primátorku Kolína nad Rýnem Henriettu Rekerovou.

Podle úřadu pomáhá násilnosti rozdmýchávat krajně pravicová propaganda, která se stále více šíří na sociálních sítích. Počet útoků zaměřených proti běžencům se proti loňsku zdvojnásobil.

10:25

Maďarsko bylo až do uzavření svých hranic pro běžence jednou z hlavních tranzitních zemí na jejich cestě do severní Evropy. Po dobudování plotu Budapešť hlásí pouze ojedinělé pokusy migrantů Maďarskem projít.

10:23

Orbán rovněž obhajoval pohraniční plot, který Maďarsko vybudovalo na pomezí se Srbskem a Chorvatskem. Zdůraznil, že cílem bylo zastavit proud běženců mířících do Evropy, ne jejich trasu přesměrovat.

10:21

Evropští představitelé nemají žádný mandát k tomu, aby bez žádné či téměř žádné kontroly vpustili stovky tisíc běženců do Evropy. Je o tom alespoň přesvědčen maďarský premiér Viktor Orbán, který chce, aby evropští lídři zapojili do diskuse o budoucnosti kontinentu voliče.

"Destabilizuje to evropské demokracie," řekl Orbán. "Musíme zahájit skutečnou debatu o budoucnosti kontinentu, musíme mluvit bez náhubku v podobě politické korektnosti, na rovinu a bez přetvářky," dodal s tím, že je třeba vyslyšet názory lidí. "Pokud to nedokážeme, tak k uprchlické krizi přibude ještě krize politická."

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
10:02

Během noci různě velké skupinky utečenců bez dohledu policie překonaly hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem poblíž města Rigonce.

Naposledy dnes kolem půl osmé ráno hranici přešly asi dva tisíce lidí. Slovinská policie tvrdí, že jí chorvatské úřady nedaly žádnou zprávu o příchodu tak velké skupiny běženců. Ve slovinském uprchlickém táboru Brežice se nyní nachází zhruba čtyři tisíce lidí.

9:48

Švédsko letos očekává příchod celkem 160 000 uprchlíků. Zvýšilo tak odhad z dosavadních 74 000, informovala agentura APA. Podle premiéra Stefana Löfvena už země dospěla na hranici svých kapacit.

9:25

Připomeňme si, že do Chorvatska letos přišlo už přes 212 000 běženců. Nejvíce jich pochází ze Sýrie, a to 52 procent. Následují Afgánci (26 procent) a Iráčani (15,3 procenta). Zbytek tvoří lidé z Pákistánu, Bangladéše a dalších zemí.

Celkem 54,77 procenta uprchlíků tvoří muži, 21,21 procenta ženy a 24,02 procenta děti, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

Uprchlíci v Chorvatsku.
Uprchlíci v Chorvatsku. | Foto: Reuters
9:21

Česká vláda pomůže i Chorvatsku. Během dneška pošle do země deset vytápěných stanů, ve kterých může nocovat 150 uprchlíků. Ministerstvo vnitra čeká na upřesnění, kam stany dopravit. Obdobně je ministerstvo připraveno pomoct i Slovinsku a Makedonii, řekla mluvčí Lucie Nováková.

9:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Které země a kde už nasadily kvůli uprchlické krize amrádu? Podívejte se v naší grafice: V plné polní proti běžencům. Tady všude čekají na uprchlíky vojáci

Foto: Reuters
9:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na video s českými dobrovolníky, kteří pomáhají v Srbsku: Po příjezdu jsem změnil názor na uprchlíky.

Foto: Zdeněk Bašus
8:59

Připomeňme si, že v Maďarsku už pomáhá zvládat migrační krizi jedenadvacet českých vojáků. Nejsou ale rozmístěni přímo na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. Školí vojáky v používání českých polních kuchyní nebo jsou k dispozici pro přepravu materiálu, řekl agentuře ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

8:56

Slovensko už včera avizovalo, že je ochotno vyslat své policisty do Slovinska, pokud o to Lublaň požádá. "Jsme připraveni pomoci Slovinsku a hovořit o tom s Chorvatskem. Situace tam není dobrá, ani pro samotné státy, ani pro uprchlíky," uvedl ministr vnitra Robert Kaliňák.

8:52

Slovinsko požádalo Evropskou unii o policejní jednotky, které by malé dvoumilionové zemi pomohly zvládat příval běženců. Řekla to dnes ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.

Za posledních 24 hodin přišlo do země přes deset tisíc uprchlíků a Slovincům se situace vymyká z rukou, přestože povolali armádu.

8:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Simone Radačičová Kateřina Vítková ČTK Reuters Michal Žák, Simone Radačičová, Kateřina Vítková, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 10. 2015 23:48
 

Právě se děje

Další zprávy