Živě: Mezi uprchlíky je i mnoho bojovníků, zahoďme korektnost a braňme Evropu, burcoval Orbán

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Následky ruských náletů v provincii Aleppo.
Následky ruských náletů v provincii Aleppo. | Foto: Reuters

Evropa - Vysoký komisař OSN pro lidská práva kritizuje Českou republiku.

Podle něj porušuje práva uprchlíků, když je zadržuje až na 90 dní a nutí je platit za detenci. Vyjádřil i znepokojení nad "xenofobními a islamofobními projevy" prezidenta Miloše Zemana.

Slovinsko požádalo Evropskou unii o policejní jednotky, které by malé dvoumilionové zemi pomohly zvládat příval běženců. Řekla to dnes ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
22:15

Rakouští lidovci (ÖVP) uzavřeli dohodu o vládní spolupráci s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) ve spolkové zemi Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami. V regionální vládě budou zastoupeni i Zelení. Jejich dosavadní hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober, který je v Česku známý dlouhodobou kritikou jaderné elektrárny Temelín, však bude mít nově na starosti integraci a péči o uprchlíky. Právě uprchlická krize přitom podle pozorovatelů způsobila, že Svobodní se po regionálních volbách z konce září stali v zemské sněmu v Linci druhou nejsilnější stranou.

21:45

Orbán také prohlásil, že nejde o uprchlickou krizi. "Je to migrační vlna složená z ekonomických běženců, z uprchlíků a zahraničních bojovníků," řekl. Dále prohlásil, že Evropa "má vážný problém" a že současná uprchlická krize je schopná Evropu destabilizovat. "Musíme sebrat odvahu, dát stranou ´politiku korektnosti´ a bez pokrytectví zahájit debatu. Co si myslíme o našem civilizačním dědictví? Může být změna kulturního modelu vnucena zvenčí?" tázal se a zvoláním "Braňme Evropu!" svůj příspěvek zakončil.

21:30

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na kongresu Evropské lidové strany v Madridu řekl, že uprchlická krize je vážný problém Evropy a že Evropa musí bránit své hodnoty. Vystoupil ostře proti tomu, jak novináři informují o uprchlické krizi. "Respektují média svobodu vyjadřování a právo na informace, když publikují jenom snímky žen a dětí, zatímco 70 procent těch uprchlíků jsou muži, kteří vypadají jako armáda?" řekl.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
19:45

Srbský premiér Aleksandar Vučić mezitím opět apeloval na EU, aby jasně řekla, co má Srbsko s uprchlickou krizí dělat. Není podle něj realistické očekávat, že země přijme milion uprchlíků, jestliže ostatní zavírají své hranice. Srbskem přitom v posledních měsících prošlo už na 260 000 uprchlíků.

19:30

Neustále roste také počet uprchlíků přicházejících do Makedonie, kde je denně na cestě až 10 000 uprchlíků, informoval dnes makedonský prezident Ďorďe Ivanov při návštěvě městečka Gevgelija u hranic s Řeckem. Srbský ministr práce Aleksandar Vulin dnes při návštěvě jihosrbského Preševa řekl, že během dneška do městečka dnes přijde odhadem na 7000 uprchlíků. Ti všichni mají po tamní registraci pokračovat v cestě do Chorvatska. Do dnešních 14:30 SELČ přitom bylo v Preševu podle srbského komisariátu pro uprchlíky registrováno kolem 4500 nově příchozích.

17:03

Slovensko připravuje vyslání své vojenské jednotky na jih Maďarska, kde od minulého týdne působí také čeští vojáci. Dvacet příslušníků slovenských ozbrojených sil se nezapojí do ochrany hranic, ale zúčastní se probíhajícího cvičení, vyplývá z informací ministerstva obrany.

16:20

Slovenská armáda nabízí Slovinsku polní nemocnici a zdravotníky. Pokud podle Bratislavy projeví Lublaň zájem, může Slovensko vyslat na jih až 15 vojenských zdravotníků.

16:02

Erdogan proto opět vyzval nejen k výcviku a vyzbrojení povstalců, ale i k vytvoření bezpečné zóny na hranicích se Sýrií, kam by se podle něj mohli běženci uchýlit.

Od výcviku rebelů nicméně Američané kvůli neúspěchům upustili. Západní spojenci se staví skepticky i ke vzniku bezpečné zóny.

16:01

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval před další migrační vlnou, a to kvůli nárůstu útoků na syrskou provincii Aleppo, které v posledních týdnech podniká syrská armáda podporovaná ruskými letouny.

Ankara hovoří až o třech milionech lidí. Už nyní přitom jen v Turecku pobývají více než dva miliony Syřanů.

Foto: Reuters
15:36

Co by řekl Václav Havel o uprchlické krizi?

Odpověď se pokusil najít Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. Podle něj by prvotní reakcí byla touha pomoct trpícím, ale brzy by zaujal praktický postoj. A požadoval by i řešení přímo v ohniscích konfliktů.

15:10

Ministr Chovanec dodal, že spolupráce s představiteli OSN nebyla v minulosti bezproblémová. "Máme zkušenost s komisaři OSN při příchodu syrských dětí do České republiky. A ta spolupráce s OSN v první fázi byla velmi tristní," poznamenal.

15:08

Ministr vnitra Milan Chovanec nesouhlasí s kritikou ze strany OSN. Detaily zprávy nezná, je ale přesvědčený, že Česká republika práva uprchlíků dodržuje.

"Předpokládám, že nám dají písemnou zprávu, z níž budeme schopni definovat, oč jde," reagoval Chovanec. "Jsem zvědav, z čeho nás viní. Pokud budeme mít pocit, že jsme káráni neoprávněně, budeme se bránit."

Foto: Ludvík Hradilek
15:02Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vysoký komisař OSN pro lidská práva zkritizoval "xenofobní a islamofobní projevy" českého prezidenta. Co měl na mysli? Projděte si výroky, jejichž autorem je Miloš Zeman.

14:39

Diametrálně odlišný pohled na věc přichází z Lublaně. Náměstek slovinského ministra vnitra Boštjan Šefic prohlásil, že Chorvatsko se snaží "přehodit veškerou odpovědnost na Slovinsko".

Chorvati podle něj úmyslně nabádají utečence, aby přecházeli zelenou hranici, a neinformuje o jejich přesunu slovinské úřady. Běženci se kvůli tomu museli do Slovinska přebrodit přes ledovou řeku Sutlu. "Bezcitně a schválně poslali lidi do řeky," uvedl Šefic.

14:37

Mezi Chorvatskem a Slovinskem sílí kritika a vzájemné obviňování. Chorvatsko tvrdí, že se chce se Slovinskem dohodnout na tom, jak by měly reagovat na současnou uprchlickou krizi. To se ale nedaří.

"Do Chorvatska každý den přijde sedm, osm tisíc uprchlíků, zatímco Slovinci chtějí, aby k nim z Chorvatska přešlo jen 2500 lidí," řekla chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusič. "Všichni chtějí jen projít, nikdo nechce zůstat ani tady, ani ve Slovinsku," dodala.

14:28

Vysoký komisař OSN ve své kritice směřované na české politické špičky varoval i před xenofobním veřejným diskursem. V tomto ohledu zmínil nejen projevy českého prezidenta Miloše Zemana, ale i petici "proti imigraci", kterou inicioval jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus.

Foto: Lukáš Bíba
14:07

Lidé ve slovinském uprchlickém táboře Brežice čekají na jídlo...

13:59

Chorvatsko, které je sice členem EU, ale není jako Slovinsko součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, oznámilo, že od půlnoci do brzkého dopoledne přišlo ze Srbska 1277 migrantů.

13:53Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kritika Česka ze strany OSN je nemístná, zní z Hradu. Více čtěte ZDE.

13:35

Ovčáčkova reakce na prohlášení Vysokého komisaře OSN, kterou zveřejnil na svém facebookovém profilu:

"Má reakce na prohlášení Vysokého komisaře OSN:

Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je svoboda slova, svoboda názorů. Taková prohlášení jdou proti tomuto duchu.

Slovní útok na prezidenta republiky není první a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize.

Prezident republiky dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. Na svých názorech setrvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit."

Foto: Václav Vašků, archiv Economia
Michal Žák Simone Radačičová Kateřina Vítková ČTK Reuters Michal Žák, Simone Radačičová, Kateřina Vítková, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 10. 2015 23:48
 

Právě se děje

Další zprávy