Živě: Jednání o míru v Donbasu se odkládá, prý kvůli Kyjevu

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Na východě Ukrajiny operuje podle odhadů až 10 000 ozbrojenců z Ruska.
Na východě Ukrajiny operuje podle odhadů až 10 000 ozbrojenců z Ruska. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Očekávané jednání o míru v Donbasu nakonec v pátek neproběhne.

"Nemá smysl jet do Minsku před tím, než se uskuteční videokonference, na níž prodiskutujeme postup a datum jednání," citovala ruská agentura RIA Novosti jednoho z vůdců separatistů Denise Pušilina, který z obstrukcí viní Kyjev.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko mezitím vyslal do Moskvy naléhavou žádost o mír. "Zastavte, prosím, palbu. Propusťte, prosím, rukojmí. Stáhněte, prosím, svá vojska z ukrajinského území," vzkázal během návštěvy Austrálie.

"Slibuji, že pokud uzavřete hranici, během dvou tří týdnů zavládne na Ukrajině mír a stabilita."

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:00

Rusko, které kvůli ukrajinské krizi prozatím nemůže počítat s převzetím dvojice objednaných francouzských výsadkových lodí třídy Mistral, si chce postavit vlastní obdobná plavidla. S odvoláním na nejmenovaného představitele ruského ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura TASS.

"Námořnictvo zařadilo výrobu vlastních ruských výsadkových a útočných lodí do dlouhodobého programu výstavby plavidel do roku 2050 a tyto plány ministerstvo obrany odsouhlasilo," citoval TASS svůj zdroj. "Dokument tyto lodě předpokládá, vlastně mnoho takových lodí."

18:30

Proruští separatisté a ukrajinská armáda začali stahovat těžké zbraně z frontové linie na Donbasu. Již dopoledne ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky ohlásilo, že spolu s ukrajinskou armádou postupně odvážejí těžké zbraně z demarkační čáry, odpoledne pak podle agentury TASS ohlásili vyklízení fronty i luhanští separatisté. Novináři, kteří jsou na místě přítomní, během dneška ohlásili, že obě strany stahují děla ráže 100 milimetrů.

"Žádný konečný termín stanoven zatím nebyl. Postupujeme krok za krokem. My jsme stáhli, oni stáhli a tak dál," citoval TASS doněcké povstalce. Vyklízení pozic prý potrvá několik dní.

17:23

Připomeňme, že prezident o finlandizaci hovořil během své návštěvy Kazachstánu. "Země by měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci," řekl koncem listopadu.

Nová kyjevská vláda si přitom zrušení neutrality vytýčila jako jeden ze svých cílů. Prezident Petro Porošenko by dokonce chtěl nejpozději v roce 2020 podat přihlášku do Evropské unie. Před Ruskem prý Ukrajinu ochrání pouze členství v NATO.

17:20

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se Ukrajina finlandizovala, tedy podřídila svoji zahraniční politiku zájmům Ruska.

"Ukrajina má právo na to, aby se rozhodla o své budoucnosti sama," prohlásil předseda vlády. Podle něj je termín spojen s obdobím studené války, které by se nemělo opakovat, a s filozofií sfér vlivu mocností, která upírala zemím právo svobodně se rozhodnout.

Foto: Vojtěch Marek
16:03

Šéf separatistické Jižní Osetie vyzval osetské dobrovolníky, aby opustili Donbas a vrátili se domů.

Prezident odpadlické gruzínské provincie Leonid Tibilov podle místní agentury RES vyzval příbuzné vojáků, kteří se zapojili do bojů na východní Ukrajině, aby své blízké o nutnosti návratu přesvědčili.

Jižní Osetie je spolu s Abcházií jediným "státem", který nezávislost samozvaných "lidových republik" uznal.

15:42

Premiér Arsenij Jaceňuk plánuje zvýšit věk odchodu do penze. Ukrajinci by podle něj měli pracovat až do 65 let věku.

Podle šéfa vlády by se zamýšlené opatření mělo dotknout zhruba 450 000 lidí a stát tím ročně ušetří 4,3 miliardy dolarů.

15:37

Denis Pušilin, jeden z vůdců doněckých separatistů, potvrdil, že očekávaná schůzka v Minsku se nakonec v pátek neuskuteční. "Nemá smysl jet do Minsku před tím, než se uskuteční videokonference, na níž prodiskutujeme postup a datum jednání," citovala ho ruská agentura RIA Novosti.

Pušilin z obstrukcí viní Kyjev, který podle něj zrušil videokonferenci naplánovanou na středu.

Foto: Reuters
15:26

Ukrajině nehrozí státní bankrot, ujišťuje ministryně financí Natalja Jaresková.

"Nejsme v předbankrotové či bankrotové situaci. Dnes jsme o tom dokonce ani nediskutovali na vládě," řekla podle agentury Ukrinform. "Nikdo nicméně neskrývá, že situace je velmi složitá. Ukrajina musí rychle stabilizovat finanční systém, včetně bankovního sektoru," dodala.

Podle nového vyjádření Mezinárodního měnového fondu hrozí Ukrajině finanční kolaps, pokud v nadcházejících týdnech nedostane pomoc ve výši 15 miliard dolarů.

15:17

Nizozemští vyšetřovatelé identifikovali po bezmála pěti měsících ostatky dalších dvou pasažérů ze sestřeleného letu MH17.

Z celkem 298 lidí na palubě boeingu Malaysia Airlines tak zbývá identifikovat čtyři oběti, oznámilo nizozemské ministerstvo spravedlnosti a bezpečnosti. Národnost mrtvých neupřesnilo.

14:30

Ukrajinský parlament přijal programové prohlášení nové vlády Arsenije Jaceňuka.

To mimo jiné zahrnuje:
- zrušení neutrality
- uvolnění částky ve výši až 5 % HDP na obranu státu a činnost bezpečnostních složek
- schválení novely zákona o státních zakázkách ve zbrojním průmyslu
- zabezpečení hranic Ukrajiny s Ruskou federací
- schválení 1500 standardů EU, zrušení platnosti standardů bývalého SSSR
- zavedení elektronické státní správy
- zřízení Národní agentury pro předcházení korupci a Národního protikorupčního úřadu
- monitoring životního stylu státních úředníků
- zřízení Státního úřadu pro vyšetřování

14:01

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který na minských jednáních zastupuje ukrajinskou vládu, v rozhovoru s agenturou Interfax prohlásil, že uspořádat jednání nemá v nejbližší době žádný smysl.

"V podmínkách, kdy druhá strana (tedy povstalci) není schopna zajistit režim zastavení palby, nepovažuji tuto schůzku za smysluplnou," řekl. Kyjev je podle něj ochoten jednat, jakmile bude klid zbraní platit.

Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters
13:56

Další jednání v Minsku se oproti původním plánům v pátek nejspíš neuskuteční. Podle povstalců Kyjev sabotuje jednání o stanovení konkrétního termínu.

"Pokud během příštích dvou tří hodin Kyjev s návrhem na termín schůzky nepřijde, pak se v pátek zástupci lidových republik do Minsku nestihnou dostavit," řekl ruské agentuře TASS zástupce luhanských povstalců Vladislav Dějněgo.

Právě v běloruské metropoli přitom má být potvrzena dohoda o klidu zbraní, jejich stažení z frontové linie, výměně zajatců a správním režimu povstaleckých oblastí.

OBSE, která jednání zprostředkuje, v prohlášení vyjádřila připravenost se do rozhovorů zapojit, a to v kterémkoli termínu.

13:15

V kyrgyzském Biškeku demonstrovali příznivci Vladimira Putina. Nelíbí se jim, že Rusko trpí kvůli sankcím Západu.

 

Demonstrace na podporu Putina

0:37
V kyrgyzském Biškeku demonstrovali příznivci Vladimira Putina. Nelíbí se jim, že Rusko trpí kvůli sankcím Západu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
12:56

Mediální centrum Ukraine Crisis zveřejnilo infografiku "Donbas před a po Putinovi".

Podle ní od září zemřel na východě Ukrajiny jeden člověk každé dvě hodiny. Mezi oběťmi je i 36 dětí, do škol v Doněcku nastoupila jen čtvrtina žáků. Zničeno prý rovněž bylo 10 kostelů a 45 nemocnic.

12:27

Předseda nové proevropské vlády se rovněž zasazuje o svolání mezinárodní dárcovské konference. Ta by zemi "umožnila přežít" a odvrátila hrozbu státního bankrotu.

12:24

Jaceňuk rovněž připomněl, že kvůli výhradám Evropské unie Rusko nedávno zablokovalo výstavbu plynovodu South Stream, který měl strategickou surovinu dopravovat do Evropy mimo ukrajinské území. Kyjev by tak přišel o podstatnou část příjmů za transport plynu.

"Drazí Rusové, nedá se nic dělat, zemní plyn budete muset dopravovat přes Ukrajinu. Všem k tomu blahopřeji." K modernizaci zastaralého ukrajinského plynovodního systému chce Jaceňuk přizvat evropské a americké investory.

12:21

Ukrajina by se měla stát světovou mocností v produkci potravin. "Někdo má ropu a plyn, my máme jídlo," řekl poslancům premiér Arsenij Jaceňuk.

"Ukrajina by se po nezbytné zemědělské reformě měla stát vůdcem světového potravinářského trhu."

12:09

Povstalecký vůdce Denis Pušilin oznámil, že proruské jednotky začaly stahovat z frontové linie těžkou bojovou techniku. Podle něj jde o děla a kanony ráže nad 100 milimetrů.

Oddělení vojsk a stažení těžkých zbraní předpokládal minský protokol, který v rámci dohody o příměří dojednali vzbouřenci a zástupci ukrajinské armády počátkem září. Klid zbraní ale žádná ze stran fakticky nedodržovala, na papíře zůstal také závazek oddělení vojsk a z velké části i výměny zajatců.

11:50

Po ruské anexi se z Krymu stal poloostrov nesvobody. Na nové pořádky, které zavádí tamní vláda, doplatili zejména krymští Tataři.

Po okupaci se u obyvatel Krymu objevil syndrom vítěze. Krymští Tataři čelí xenofobii, varuje v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Narim Dželjal, místopředseda Medžlisu.

Foto: Jiří Just
11:23

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny má na svědomí 5000 mrtvých a 10 000 zraněných. Prohlásil to Alexander Drymanov z ruského Vyšetřovacího výboru, obdoby americké FBI.

Odhady OSN hovoří o tom, že v Donbasu zemřelo více než 4000 lidí.

11:02

Ruský státní podnik Rosatom dodá v příštích dvaceti letech do Indie 12 jaderných reaktorů pro místní elektrárny.

Vyplývá to z dohody o posílení spolupráce v oblasti jaderné energetiky, kterou obě země podepsaly u příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Indii.

Putin se snažil přesvědčit představitele Rosatomu, aby firma zásadně zvýšila počet reaktorů pro Indii, přičemž mluvil o dalších až 25 reaktorech. Podle indických představitelů by v elektrárně Kudankulam mělo být postaveno celkem šest reaktorů. Další budou následovat v lokalitě, o níž ještě nebylo rozhodnuto.

10:30

Příjmy ukrajinské státní kasy se kvůli válce na východě země propadly o pětinu. "Jelikož 20 % naší ekonomiky je soustředěno v Doněcké a Luhanské oblasti, přišli jsme o 20 % ekonomického potenciálu a příjmů," řekl poslancům premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajina je podle MMF na pokraji finančního kolapsu a potřebuje v nejbližších týdnech pomoc ve výši zhruba 15 miliard dolarů.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
10:23

Rusko oznámilo, že do Světového potravinového programu OSN (WFP) přispěje až pět milionů dolarů. Podle prohlášení vlády tak chce pomoci Ukrajincům, které sužují dlouhé boje v Donbasu.

10:18

Klidu zbraní využili obyvatelé jihovýchodní Ukrajiny k útěku z oblastí zmítaných boji. Za pouhý den jich své domovy opustilo přes 7200. Celkový počet uprchlíků OSN odhaduje na zhruba milion lidí.

10:03

Švédsko po dohodě s OSN pošle na Ukrajinu finanční pomoc ve výši 664 000 dolarů. Ty mají sloužit na humanitární účely.

Na Twitteru o tom informoval švédský velvyslanec na Ukrajině Andreas von Beckerath.

09:51

Rusko opakovaně popírá, že by na Ukrajinu vysílalo pravidelné jednotky své armády. Připouští ale, že na Ukrajině po boku vzbouřenců bojují ruští dobrovolníci, případně vojáci na dovolené.

Takovým případem je i prapor Smrt, který tvoří veteráni válek v Čečensku.

09:47

Ukrajinský prezident prohlásil, že pokud Moskva uzavře rusko-ukrajinskou hranici, přes niž podle Kyjeva dostávají povstalci zbraně a posily, konflikt na Donbasu brzy ustane.

"Slibuji, že pokud uzavřete hranici, během dvou tří týdnů zavládne na Ukrajině mír a stabilita," řekl Porošenko.

09:45

Ukrajinský prezident Petro Porošenko během návštěvy Austrálie vyslal do Moskvy naléhavou žádost o mír.

"Zastavte, prosím, palbu. Propusťte, prosím, rukojmí. Stáhněte, prosím, svá vojska z ukrajinského území," prohlásil Porošenko na společné tiskové konferenci s australským premiérem Tonym Abbottem.

Foto: Reuters
09:42

Podle zprávy ukrajinské Národní bezpečnostní rady pálili v noci povstalci na pozice ukrajinské armády ze všech druhů zbraní.

Hlavní útoky separatistů údajně směřovaly na armádní obranné posty u Luhansku a Debalceva. Střelba byla zaznamenána i u Mariupolu na březích Azovského moře.

09:39

V Donbasu došlo za posledních 24 hodin ke 22 ozbrojeným incidentům, oznámilo velení ukrajinské armády. Doněck, který byl v posledních měsících hlavním ohniskem bojů mezi povstalci a ukrajinskou armádou, ale prožil klidnou noc.

09:35

Petrohradský pomník zakladateli firmy Apple Stevu Jobsovi, který byl v listopadu kvůli homosexuální orientaci Jobsova nástupce Tima Cooka z veřejného prostranství odstraněn, míří do zahraničí.

Tvůrce díla podle agentury TASS oznámil, že účastníci internetové aukce za památník ve tvaru iPhonu nabídli v přepočtu přes čtyři miliony korun. Jméno nového majitele bude oznámeno až počátkem příštího roku.

Steve Jobs - Edison 21. století, jak mu mnozí přezdívali - 5. října prohrál svůj dlouhý boj s rakovinou slinivky.
Steve Jobs - Edison 21. století, jak mu mnozí přezdívali - 5. října prohrál svůj dlouhý boj s rakovinou slinivky. | Foto: Reuters
09:32

Nejprve shrnutí středečních událostí:

Ukrajina potřebuje mimořádnou pomoc, nebo jí v nadcházejících týdnech hrozí finanční kolaps, varuje Mezinárodní měnový fond.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro ruské televize přiznal, že sankce Evropské unie činí ekonomice země velké problémy. "Ztratili jsme kvůli sankcím desítky miliard dolarů," řekl Medveděv. Evropa ale podle něj tratí víc.

09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 12. 12. 2014 0:06
 

Právě se děje

Další zprávy