Živě: Byla to pro mě smutná noc. Británie ještě potřebuje čas, řekl v Bruselu Cameron

Živě
Mimořádné jednání Evropského parlamentu, ostré výroky německé kancléřky Angely Merkelové i prohlášení předsedy Evropské rady Donalda Tuska, že Unie je připravena začít rozvod okamžitě. Britský premiér David Cameron naopak tvrdí, že jeho země potřebuje čas. Evropa řeší, co po britském referendu o Brexitu. Odpoledne se kvůli tomu sešel mimořádný summit EU. Dění sledujeme v online reportáži.
Cameron opouští summit EU v Bruselu.
Cameron opouští summit EU v Bruselu. | Foto: Reuters

Evropa a svět po referendu o Brexitu.

Živě
Aktualizovat reportáž
1:03

Shrnutí úterních událostí kolem Brexitu:

- Britský premiér David Cameron se účastnil summitu EU v Bruselu. Nejspíš svého posledního. Hlavním tématem setkání bylo britské referendum a budoucnost vyjednávání mezi Londýnem a zbylou sedmadvacítkou.

- Členské země Evropské unie daly najevo, že chtějí znát záměry britské vlády co nejdříve. Zároveň prý chápou, že Londýn po referendu o odchodu z EU potřebuje určitý čas.

- Členské státy Evropské unie se shodly, že jednat s Británií je možné teprve v okamžiku, kdy Londýn aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy a oznámí, že vystupuje z EU. Lídři EU potvrdili, že Británie by tento krok měla učinit co nejdříve.

- Cameron nicméně uvedl, že oficiální spuštění vyjednávání připadne až na jeho nástupce.

- EU a Británie by měly podle Camerona i nadále co nejtěsněji spolupracovat.

- V Londýně demonstrovaly tisíce lidí za setrvání Velké Británie v EU. A to i přesto, že oficiální protesty byly odsunuty na jiný den.

- Britští labouristé dnes vyslovili nedůvěru svému předsedovi Jeremymu Corbynovi. Ten i přesto odmítl rezignovat.

- Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že nevidí způsob, jak zvrátit výsledky referenda.

- Nominace na křeslo nového lídra konzervativní strany by se měly otevřít už ve čtvrtek. Mezi nejčastěji skloňovanými kandidáty jsou i jména bývalého londýnského starosty Borise Johnsona či ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta.

- Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že zatím nebude žádat parlament o vypsání nového referenda ohledně nezávislosti Skotska.

0:30

Mezi referendem a oficiálním spuštěním vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem by podle českého premiéra Bohuslava Sobotky neměla uplynout dlouhá doba. EU si nicméně uvědomuje, že Londýn nyní potřebuje zejména stabilizovat situaci u sebe doma.

"Potvrdilo se mi, že stabilizace vnitropolitické situace je důležitá zejména kvůli Britům, musí reagovat na hospodářské problémy, na vzestup separatismu zejména ve Skotsku a musí si také nejprve sami objasnit, co vlastně chtějí," vyjmenoval český premiér.

0:20

"Naše diskuse byla klidná a uměřená. Lídři chápou, že je potřeba určitý čas, aby se v Británii 'usadil prach', ale také čekají, že budou co nejdříve vyjasněny záměry britské vlády," řekl novinářům po jednání okolo půlnoci šéf Evropské Rady Donald Tusk.

0:11

Tusk dnes po setkání s britským premiérem a lídry EU uvedl, že podle jeho porozumění Spojené království klauzuli o odchodu aktivuje někdy v blízké budoucnosti.

"Nemáme měsíce na meditaci, musíme jednat," přitakal také šéf Evropské komise Jean-claude Juncker.

0:05

"O možnosti, že by Spojené království neuplatnilo článek 50, jsme nediskutovali. Považuji to za nemožné," doplnila Merkelová.

0:03

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že nevidí způsob, jak zvrátit výsledky referenda.

23:48

Dnešní večerní diskuse předsedů států a vlád Evropské unie o britském referendu byla klidná, uvedl po konci jednání předseda summitů EU Donald Tusk.

Lídři ostatních zemí podle něj chápou, že Británie nyní potřebuje určitý čas, zároveň ale očekávají, že britská vláda své záměry ohledně dalšího postupu zformuluje co nejdříve.

Foto: Reuters
23:45

Cameron také poznamenal, že jeho tým sice může začít pracovat na britské představě následujícího vývoje. Rozhodnutí ale už nebude na něm samotném.

23:44

"Je to pro mě smutná noc," řekl také Cameron. Zdůraznil, že nemůže předestřít časový rámec ke spuštění vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem. Aktivace článku 50 lisabonské smlouvy podle něj připadne až na jeho nástupce. Británie však podle něj nyní potřebuje "nějaký čas". Převažující názor EU je, že všechno musí postupovat správnou cestou, doplnil.

David Cameron
David Cameron | Foto: Reuters
23:36

Atmosféra dnešního setkání byla podle německé kancléřky Angely Merkelové vážná. bylo podle ní zřejmé, že i Cameron si příl jiný výsledek referenda, cituje ji server The Guardian.

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
23:35

Lídři EU podle Camerona výsledek britského referenda respektují, ale jsou "velice smutní z toho, že jsme se tutuo instituci rozhodli opustit".

"Dokud Británie neodejde je plně platícím členem této instituce", cituje Camerona server BBC. Rychlé spuštění článku 50 lisabonské smlouvy, kterým se aktivují vyjednávání o odchodu, podle něj nebylo "součástí atmosféry" tohoto setkání.

23:33

Cameron zároveň doplnil, že není možné, aby Británie mimo EU jednostranně čerpala všechny výhody členství v EU.

23:31

Británie by podle Davida Camerona měla najít nejbližší možný vztah, který s Evropou může navázat ohledně obchodu a bezpečnosti. Podle něj bude až na novém britském premiérovi, jaký přístup ve vyjednávání s EU Londýn zaujme.

23:30

Cameron hovoří na tiskové konferenci v Bruselu. Hovoří mimo jiné o společné historii Velké Británie a rozličných členských zemí EU.

23:21

Předmětem největšího hněvu několika tisíců londýnských demonstrantů se stal jeden z vůdců kampaně za opuštění EU - bývalý londýnský starosta Boris Johnson.

Na jednom z mnoha amatérsky vyrobených plakátů byla fotka Johnsona se slovy: "Toto je skutečná hrozba".

Asi tisíc lidí sešlo na tradičním shromaždišti na Trafalgarském náměstí, mnozí další protestovali před budovou britského parlamentu.

23:12

Čekání na Camerona a unijní představitele...

23:02

První den evropského summitu skončil. Za chvíli by měla začít tisková konference.

22:54

Zítřejší titulní strana Financial Times: "Cameron z prohry v případě Brexitu viní neschopnost EU poprat se s imigrací".

22:45

Republikánský šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan chce, aby USA vedly jednání o dohodě o volném obchodu (TTIP) s EU a s Británií souběžně.

22:43

Javid se dnes setkal se zástupci podnikatelských organizací a největších britských hospodářských odvětví.

Podnikatelské skupiny podle jeho slov apelovaly na to, aby vláda vysvětlila, jak se pátá největší ekonomika světa z unijního bloku po více než čtyřech desítkách let vyprostí.

Konfederace britského průmyslu (CBI), která zastupuje největší britské zaměstnavatele, po schůzce uvedla, že vláda je nějakému plánu velmi vzdálena.

22:35

Zajištění přístupu na jednotný trh Evropské unie je hlavním cílem ve vyjednáváních o vystoupení Británie z osmadvacítky. Prohlásil to britský ministr obchodu a podnikání Sajid Javid.

"Největší z nastolených otázek byla nutnost zajistit nepřetržitý přístup na jednotný trh. Přestože nejsem v postavení, abych mohl něco slibovat, všechny jsem ujistil, že v nadcházejících jednáních bude mou prioritou číslo jedna právě toto," uvedl podle agentury Reuters ministr.

22:30

Takto by měla vypadat středeční verze listu The Independent. Titulky hlásají "Řekni jim, co si opravdu myslíš, Nigeli..." a "Corbynův únikový plán".

22:16

Údaje o počtu lidí, kteří v Londýně demonstrují za setrvání země v EU, se liší. Reportérka Reuters Emily Witherová na Twitteru hovoří o tisících, server The Guardian je opatrnější a hovoří o stovkách demonstrantů.

Na původně ohlášenou demonstraci, která byla nakonec přesunuta na jiný termín, se přihlásily desetitisíce lidí.

22:10

Ekonomika eurozóny by kvůli Brexitu mohla zpomalit tempo růstu v příštích třech letech úhrnem o zhruba 0,3 až 0,5 procentního bodu. Podle nejmenovaného unijního činitele, kterého citovala agentura Reuters, to dnes na summitu EU v Bruselu řekl šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

Existuje podle něj také nebezpečí, že lidé za hranicemi Evropské unie by mohli začít považovat EU za neovladatelnou.

Foto: Reuters
22:06

Nominace na křeslo nového lídra konzervativní strany se otevřou už zítra. Server BBC spekuluje o několika jménech, která by mohla na zvonku v Downing Street nahradit to Cameronovo. Jsou jimi například:

- bývalý starosta Londýna Boris Johnson

- ministryně vnitra Theresa Mayová

- ministr práce Stephen Crabb

- ministr zdravotnictví Jeremy Hunt 

- ministryně energetiky Andrea Leadsomová

- John Baron (poslanec, jeden z iniciátorů referenda o EU)

21:59

Lidé, kteří dnes v Londýně demonstrují, se sešli i přesto, že demonstrace byla kvůli velkému zájmu lidí formálně zrušena a přesunuta na jiný den.

21:39

Další záběr z dnešní demonstrace v Londýně. Podle zpráv na Twitteru za setrvání v EU demonstrují tisíce lidí. Část z nich se z náměstí Trafalgar Square vydala na pochod, který došel až k budově parlamentu ve Westminsteru.

21:26

V případě, že by se stal britským premiérem, by Boris Johnson nevyhlásil okamžitě předčasné volby.

Server The Guardian to uvedl s odvoláním na člena týmu bývalého londýnského starosty.

Britský premiér David Cameron (vpravo) naslouchá Borisi Johnsonovi.
Britský premiér David Cameron (vpravo) naslouchá Borisi Johnsonovi. | Foto: Reuters
21:07

Dav demonstrující za setrvání země v EU na jedné ze zastávek během pochodu Londýnem...

21:03

Celé prohlášení Jeremyho Corbyna o tom, proč nehodlá rezignovat na funkci lídra labouristické strany.

20:59

Pravidla omezující velikost odměn bankéřů platí od roku 2014 pro banky působící v EU, ať mají ústředí kdekoli, stejně jako pro pobočky evropských bank v zahraničí. Odměny podle nich nesmí bez souhlasu akcionářů překročit výši základního platu. Akcionáři pak mohou odměny zvýšit maximálně na dvojnásobek platu.

Pravidla byla výsledkem kompromisu členských zemí EU. Nesouhlasila s nimi především Británie, v níž hraje bankovní sektor významnou ekonomickou úlohu.

20:57

Odchod Británie z EU by mohl zbavit tamní banky přísných unijních omezení pro výši odměn. Mohlo by to zvýšit jejich konkurenceschopnost v jiných finančních centrech, například v New Yorku.

Právníci to sdělili týdeníku International Financing Review (IFR), ze kterého dnes citovala agentura Reuters.

20:38

Nigel Farage označil chování europoslanců vůči němu za "velice neslušné a urážlivé". "Křičeli na mě a já je trošku popichoval," cituje ho server BBC.

20:27

Zastánci setrvání Velké Británie v EU demonstrují na londýnském náměstí Trafalgar Square.

20:24

Švédové hlásí, že se v uplynulém týdnu o 500 procent zvýšil počet žádostí Britů žijících ve Švédsku o švédské občanství. Informoval o tom zpravodajský portál The Local.

O švédské občanství v průměru žádá dvacet Britů týdně, minulý týden jich ale bylo 129.

"Je to týdenní rekord. Zatím je ale předčasné tvrdit, že tento trend bude pokračovat," uvedla šéfka odboru pro občanství přistěhovaleckého úřadu Annette Silanderová.

20:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky Silvie Houskové z Bruselu:

Evropští lídři zasedli k večeři. Při ní mají s britským premiérem Davidem Cameronem diskutovat o důsledcích referenda a nejbližší budoucnosti vztahů mezi EU a Británií.

Takto vypadá dnešní bruselské menu...

20:06

Nejpravděpodobnějším člověkem, který by mohl vystoupit coby vyzyvatel Jeremyho Corbyna ve vedení labouristické strany, je politička Angela Eaglová. Ve svém textu to napsal George Eaton z listu New Statesman.

Novinář tvrdí, že poslanci ale kandidáta nenavrhnou okamžitě. Stále prý doufají, že Corbyn rezignuje sám, uvedl na Twitteru.

19:57

Představitelé Severního Irska, které v referendu hlasovalo převážně pro setrvání v EU, budou o jeho výsledku poprvé společně s vládou sousedního Irska diskutovat už tuto středu. Irský ministr zahraničí Charlie Flanagan se v Belfastu sejde se severoirskou šéfkou diplomacie Theresou Villiersovou. Na programu jednání bude například dopad referenda na přeshraniční vztahy.

19:47

Pro připomenutí: Cameronova řeč při příjezdu do Bruselu.

19:41

U večeře v Bruselu bude britský premiér David Cameron zástupcům zbývající sedmadvacítky vysvětlovat, proč zastánci další britské účasti v evropském projektu v referendu prohráli. Hlavně by je ale měl seznámit s tím, jaké budou další britské kroky.

Zástupci EU dnes dali jasně najevo, že si přejí, aby Londýn co nejdříve aktivoval článek 50 lisabonské smlouvy, který spouští proceduru odchodu z EU. Britský premiér by ale tento krok raději nechal až na svém nástupci, který bude znám na podzim.

19:35

Novináři v Bruselu se připravují na večerní živé vstupy do zpravodajských relací...

19:32

Schůzka unijních lídrů skončila po třech hodinách, běžné unijní summity trvají většinou dva dny. Hlavními tématy summitu byla migrace, bezpečnostní problematika a spolupráce s NATO či evropský hospodářský vývoj.

Summit byl zkrácen kvůli situaci v Británii.

19:27

Odpolední jednání hlav států a vlád Evropské unie v Bruselu skončilo, oznámil na twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann. Závěry summitu, s výjimkou té části, které se týká Británie, byly přijaty.

Pracovní večeře k Brexitu začíná v půl osmé, dodal Aamann.

19:24

Předreferendové online průzkumy měly pravdu, tvrdí společnost YouGov. "Přestože náš poslední průzkum ji neměl," doplňuje.

YouGov v rámci svého neoficiálního průzkumu u volebních místností uvedl, že referendum vyhrají zastánci setrvání v EU.

19:19

Severoatlantická aliance bude spolupracovat s Evropskou unií, ať už ta bude mít 27 nebo 28 členů. Po svém dnešním jednání s premiéry a prezidenty zemí unie to  řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdůraznil, že po rozhodnutí britských voličů o odchodu z EU se pozice Británie v NATO nijak nemění. "Británie je dál silný a odhodlaný člen NATO," upozornil Stoltenberg.

Foto: Reuters
19:00

Akcie v Británii i na západoevropských kontinentálních burzách dnes prudce stouply a hlavní index londýnské burzy získal zpět asi polovinu ztrát předešlých dvou dní, které způsobily obavy ohledně odchodu Britániez Evropské unie.

Zpevňovaly hlavně akcie bank a dalších finančních společností, které během pátku a pondělí utrpěly nejhorší ztráty.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 dnes vzrostl o 2,4 procenta a uzavřel na 1252,49 bodu. V předchozích dvou dnech přitom ztratil kolem 11 procent. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 2,6 procenta po poklesu o více než pět procent v předešlých dvou dnech.

Foto: Reuters
18:56

Z dnešního setkání v Bruselu, kde právě probíhá summit EU...

18:51

Průzkum labouristické strany ukázal, že jeden z každých jejích čtyř voličů je nyní po referendu náchylnější k tomu, aby hlasoval pro jinou politickou partaj. Průzkum uspořádala společnost YouGov, cituje z něj server The Guardian.

18:34

Pokud jde o oficiální spuštění procedury britského odchodu z EU, "pochopili jsme, že britská vláda potřebuje několik týdnů, aby analyzovala, co se stalo," uvedl Schulz. Varoval ale, že dlouhé čekání bude znamenat prodlužování nejistoty.

Na dotaz, zda je možné ještě Brexit zvrátit, odvětil, že tato otázka je v rukou Londýna, nikoli Bruselu.

18:30

Většina z 27 zemí EU souhlasí s tím, že s Británii lze vyjednávat o jejím vystoupení z EU teprve poté, až Londýn britský odchod oficiálně oznámí. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci předseda europarlamentu Martin Schulz.

18:28

Britská libra dnes zamířila vzhůru poté, co v pondělí sestoupila na nejnižší úroveň za 31 let v důsledku obav ohledně odchodu Britániez Evropské unie.

Někteří investoři nyní podle analytiků vybírají zisky, které jim přinesly sázky na pokles libry a eura. Mnoho investorů se však stále domnívá, že libra ještě nedosáhla svého dna a bude opět oslabovat.

Kolem 17:00 SELČ vykazovala libra vůči dolaru nárůst o 1,1 procenta na 1,3371 USD.

18:25

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes  novinářům v souvislosti s Brexitem řekl, že jeho země je odhodlána i nadále zůstat členem EU, varoval ale, že je třeba dostat pod kontrolu migraci.

"Jestliže EU nevyřeší situaci okolo migrace, pak výzev, které zažíváme v případě Británie, bude přibývat," uvedl Orbán. Pozastavil se nad tím, že země jako Maďarsko, které jednalo vůči migrantům velmi tvrdě, "jsou kritizovány namísto toho, aby byly podporovány". "To je špatná politika," dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
18:20

"Evropská unie skončila, prostě to nefunguje," nechal se slyšet vůdce britské strany UKIP Nigel Farage. Po Británii se podle něj od EU odloučí další země.

"Mohlo by to být Dánsko - Dexit (z anglického Denmark, pozn red.), mohlo by to být Nizozemí - Nexit (z anglického Netherlands, pozn red.), mohlo by to být Švédsko...."

18:07

Jeremy Corbyn odmítl rezignovat na post předsedy strany:

"Byl jsem vůdcem strany zvolen demokraticky 60 procenty členů labouristické strany a podporovateli. Nepodvedu je tím, že bych rezignoval. Dnešní hlasování poslanců nemá žádnou právní legitimitu."

Z jeho prohlášení cituje server The Guardian.

17:58

28 ještě pohromadě...

17:57

Corbynovi labouristé usilovali před referendem většinou o setrvání Británie v Evropské unii. Média ale Corbyna kritizují, že za pokračující členství v EU nebojoval dostatečně.

Zaznívají i další kritiky poukazující na Corbynovu příslušnost ke krajně levicovému křídlu strany či na to, že se obklopuje lidmi, kterým nezáleží na úspěchu labouristů ve volbách.

17:55

Hlasování labouristů o nedůvěře předsedovi strany Jeremymu Corbynovi je pouze informativní, zúčastnilo se ho přes 90 procent labouristických zákonodárců. Při iniciativě pěti desítek poslanců ale může vést i k nové volbě předsedy strany.

Sám Corbyn tvrdí, že sám dobrovolně neodstoupí, ač ho k tomu vyzvaly klíčové postavy strany. V nynějším hlasování ho podpořilo necelých 20 procent labouristických zákonodárců v Dolní sněmovně britského parlamentu.

17:51

Od naší zpravodajky Silvie Houskové z Bruselu:

Evropští lídři zahájili první část dnešního summitu. Na jejím programu je mimo jiné jednání o migraci. Téma, které by za normálních okolností summitu dominovalo, je ale ve stínu Brexitu pouhou formalitou.

Napomohlo tomu ale také to, že zatím funguje dohoda mezi EU a Tureckem, kvůli které do Řecka připlouvají jen desítky lidí denně.

Foto: Aktuálně.cz
17:47

Konečné výsledky nezávazného hlasování labouristů:

17:37

Proti Corbynovi hlasovalo 176 labouristů, zastalo se ho jen 40 spolustraníků, uvádí zprávy na Twitteru.

17:33

Podle zemí visegrádské čtyřky nesmí být výsledkem nadcházejících vyjednávání o vystoupení Británie z EU horší postavení občanů a podniků EU než britských občanů a jejich společností.

Nyní je potřeba vytvořit skutečně důvěryhodnou unii, uvedli premiéři ČR, Slovenska, Maďarska a Polska ve svém společném prohlášení. Suverénní rozhodnutí Londýna ale respektují.

"Země visegrádské skupiny důrazně požadují, aby nadcházející jednání byla zaměřena na ochranu zájmů EU. Občané Evropy a evropské podniky nesmějí mít ve výsledku horší postavení než britští občané a britské podniky. Konečné uspořádání vztahů mezi EU a Velkou Británií musí být založeno na reciprocitě a být spravedlivé pro obě strany," uvádí se v prohlášení.

17:30

Konzervativní strana si vybere nástupce Davida Camerona až 9. září, oznámila televize BBC.

17:25

Labouristé vyslovili svému předsedovi Jeremymu Corbynovi nedůvěru, hlásí Sky News.

17:03

Agentura AP si povšimla, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na zasedání Evropského parlamentu - na rozdíl od minulosti - nemluvil anglicky. I text projevu byl vytištěn jen v němčině a ve francouzštině.

V angličtině reagoval teprve ve chvíli, kdy došlo na odpovědi na poznámky z řad britských europoslanců.

Podle AP není jasné, zda jeho počínání představovalo nějaký politický signál či projev opatrnosti kvůli kritice, které se mu dostalo v minulosti již mnohokrát, že v angličtině dělá chyby.

Foto: Reuters
16:33

Před začátkem summitu EU jednali v Bruselu i premiéři zemí visegrádské čtyřky.

16:27

Další zájemce se hlásí i o post, který se uvolní po Davidu Cameronovi. Svůj záměr kandidovat na předsedu konzervativců oznámil ministr práce Stephen Crabb. Deník Financial Times favorizuje Borise Johnsona a ministryni vnitra Theresu Mayovou.

16:26

V labouristické straně roste podpora poslankyně Dolní sněmovny Angely Eaglové jako nástupkyně Jeremyho Corbyna. Píše to s odvoláním na své zdroje list Guardian. Corbyn čelí tlaku na rezignaci, protože podle kritiků byl v kampani před referendem „neviditelný“ a málo podporoval setrvání v Evropské unii.

16:16

Brexit v Británii vyvolal řadu rasistických incidentů a útoků na imigranty. Manchesterská policie například pátrá po muži, který v tramvaji slovně napadal spoluobčana tmavé pleti.

"Táhni zpátky do Afriky," křičel na něj. Muž mu odpověděl, že je v Británii déle než on. A že sedm let sloužil v armádě.

15:59

Richard Branson prohlásil, že jeho společnost Virgin Group ztratila od referenda třetinu své hodnoty. Rovněž varoval před recesí.

15:53

Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z Unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.

Ve skotském parlamentu tak ukázala odhodlání jednat se zástupci EU přímo a obejít tak odcházející britskou vládu.

15:39

"Eurozónu je třeba zorganizovat více demokraticky," uvedl na summitu v Bruselu francouzský prezident Francois Hollande.

15:33

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn naléhá na britské úřady, aby se zasadily o zastavení nárůstu xenofobního chování v Británii, které po ohlášení výsledků referenda nastalo.

Úřady by podle něj měly stíhat osoby, které jsou za útoky zodpovědné. Policie zaznamenala od referenda nárůst počtu stížností na projevy nenávisti o 57 procent ve srovnání se stejným obdobím v květnu. Policie také mimo jiné vyšetřuje vandalský útok na polské kulturní centrum v západní části Londýna.

15:31

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila, že zatím nebude žádat parlament o vypsání nového referenda ohledně nezávislosti Skotska.

Nicola Sturgeonová se stala  novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní.
Nicola Sturgeonová se stala novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní. | Foto: Reuters
15:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentář Martina Nováka:

Z dnešních vyjádření evropských politiků vyplývá, že jednání o budoucím vztahu Británie – Evropská unie nebudou jednoduchá a možná ani ne přátelská. Angela Merkelová i Matteo Renzi nezávisle na sobě prohlásili, že Británie si nemůže vybírat jen to, co se jí líbí. A bude muset souhlasit s volným pohybem osob, pokud chce mít přístup na jednotný trh Evropské unie.

Zároveň evropští lídři vyzývají Londýn, aby ukončil období nejistoty a co nejdříve oficiálně zahájil rozhovory o opuštění Evropské unie.  Pokud bychom si vytvořili pomyslnou stupnici na hodnocení vztahu špiček EU vůči "postbrexitové" Británii na škále od jedné (nepřátelství) do desítky (maximální vstřícnost), vidíme to v redakci Aktuálně.cz v současné době na pětku až šestku.

Foto: Aktuálně.cz
15:27

Britské referendum o odchodu z EU je "báječné" a Donald Trump je "velmi schopný muž".

Prohlásil to australský mediální magnát Rupert Murdoch, jenž mimo jiné vlastní vlivné britské listy The Times, The Wall Street Journal a bulvární The Sun. Ten před referendem rozjel ostrou kampaň za Brexit a proti jeho počínání se dokonce ohradil Buckinghamský palác.

Odchod z osmadvacítky je podle Murdocha jako útěk z vězení. "Jsme pryč."

15:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od pátečního rána, kdy jsme se probudili do Brexitu, uplynuly čtyři dny. Podívejte se, jak se život kolem nás změnil. Vše podstatné přehledně a na jednom místě.

15:16

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Je to historický moment, o který málokdo stál," řekl Sobotka o dnešním summitu EU, na kterém se poprvé za téměř 60 let existence Unie bude řešit odchod jednoho z jejích členů.

"Já jsem o něj taky nestál, doufal jsem v jiný výsledek britského referenda. Je to rozhodnutí zásadní, které se ale nedá vzít zpět, nebo nahradit nějakým třetím, čtvrtým referendem."

15:15

Český premiér Bohuslav Sobotka podporuje návrh předsedy Evropské rady Donalda Tuska na uspořádání mimořádného summitu evropských lídrů v Bratislavě. "Určitě to bude signál k posílení soudržnosti Evropské unie a oddělí se ten summit od těch pravidelných setkání, která máme tady v Bruselu," uvedl s tím, že by summit měl být skutečně "mimořádný", protože jeho náplň bude velmi důležitá.

"Měli bychom jeho přípravě věnovat velkou pozornost. Byl bych rád, kdyby ten summit vyslal společné stanovisko sedmadvaceti členů Unie o tom, že chtějí pokračovat v Evropském projektu. Abychom zdůraznili v čem by se ten projekt měl změnit, v čem by měl být pro lidi efektivnější, pružnější a užitečnější."

15:09

Summit EU nebude podle Donalda Tuska jen o Brexitu. Probírat se bude i zvládání migračních tlaků, prohlubování spolupráce mezi Evropskou unií a NATO či nová globální a bezpečnostní strategii Unie.

15:00

Ze Smitha Smithescu. Bukurešťský server Gandul nabízí Britům adopce. A Rumuny pro změnu vyzývá, aby "adoptovali dobré občany" Spojeného království, kteří věří ve spojenou Evropu.

Pro Brity prý z toho budou plynout samá pozitiva - zbaví se stoupenců Brexitu, politického zemětřesení i mizerného počasí, poznamenává k tomu server The Guardian.

14:49

Bez toho, že Británie aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, "neexistuje žádná jiná cesta", jak začít vyjednávání s EU, prohlásil německý europoslanec Christian Ehler (CDU). Podle něj nebudou "žádná zadní vrátka" ani informativní schůzky.

Naznačil, že Velká Británie nemůže být "Švýcarskem s jadernými zbraněmi". Dodal, že EU chce začátkem příštího roku vyloučit Švýcarsko ze všech evropských programů, a to kvůli tomu, že jeho občané nedávno v referendu odmítli volný pohyb osob. "Proč bychom měli s kýmkoliv jiným jednat jinak než se Švýcarskem?" ptá se.

14:41

Předseda Liberálních demokratů Tim Farron vyzývá své kolegy k uspořádání nových parlamentních voleb, které "by mohly být velmi brzy" (spekuluje se o říjnu).

Podle něj mají voliči právo "přehodnotit své rozhodnutí", když se po referendu debata o osudu Británie v EU změnila z abstraktní na reálnou.

14:29

Vraťme se ještě k nezávazné rezoluci, kterou na mimořádném zasedání v Bruselu schválili europoslanci. A pro niž hlasovalo 395 z nich (200 bylo proti, 71 se zdrželo).

Stojí v ní mimo jiné: "Británie musí respektovat přání většiny svých občanů a plně a co nejdříve oficiálně vystoupit z EU."

Foto: Aktuálně.cz
14:24

Večerní jednání s dalšími šéfy států a vlád EU je pro Camerona zřejmě posledním summitem, píše ČTK. Zároveň ale i první příležitostí, kdy může evropské partnery seznámit s dosavadním vývojem i představou Londýna o tom, jak dál.

14:23

"Velmi doufám, že budeme hledat co nejtěsnější možný vztah v otázkách obchodu, spolupráce a bezpečnosti," řekl britský premiér při příchodu na summit EU.

14:22

Británie se podle britského premiéra Davida Camerona nesmí k Evropě otočit zády, neboť evropské země jsou její sousedé, přátelé, spojenci a partneři. Cameron to řekl v Bruselu.

14:11

"Británie ekonomicky a politicky zkolabovala," řekl nizozemský premiér Mark Rutte.

14:04

Na schůzku evropských lídrů dorazil britský premiér David Cameron. Ve velmi krátkém úvodním proslovu k novinářům řekl, že doufá, že proces odchodu Velké Británie i jeho výsledek budou co nejkonstruktivnější. Británie s Evropskou unií zůstanou podle něj i nadále velmi blízcí spojenci a partneři, ať už v oblasti obchodu, nebo bezpečnosti.

14:03

Britské firmy, které chtějí nadále obchodovat s Evropskou unií, by měly přesídlit do Belgie. Takový je názor belgického premiéra Charlese Michela. "Věřím tomu, že dvacet procent britských firem je připraveno zemi opustit," uvedl Michel v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio 1. Dodal, že nechce provokovat, ale že "nemá v plánu, aby Belgie platila účet za Brexit".

Foto: ČTK
13:54

Po Angele Merkelové varoval Británii, že si nemůže z Evropské unie "vyzobat" jen to, co chce, také italský premiér Matteo Renzi. V rozhovoru pro televizi CNN řekl, že není možné, aby Británie byla součástí jednotného trhu EU, a přitom odmítala volný pohyb osob v rámci členských zemí Unie.

13:50

Britská armáda je podle Stropnického pro bezpečnost Evropy klíčová. "Je druhá početně, ale co se týče kapacit a připravenosti, je tou nejschopnější," míní ministr.

Nezpochybnil spolupráci s Velkou Británií v NATO, ale vyjádřil lítost nad pravděpodobným pobrexitovým ukončením plánů na samostatnou bezpečnostní politiku Evropy bez USA. "Je tu samozřejmě NATO a zvláštní vazba Britů na USA, pro bezpečnost EU nezastupitelná. Úvahy o EU bezpečnosti bez USA nabývaly na intenzitě, motorem bylo Německo, Británie spíše rezervovaná. Tenhle rozměr - plány o evropské armádě - tu ale už nebude. Je škoda, že bezpečnostní a zahraniční politika byla v EU vždy trochu nechtěným dítětem."

13:49

Ministr obrany Martin Stropnický na Žofínském fóru vyzval k další spolupráci s Brity. "Spolupráce musí pokračovat a musí být ještě intenzivnější a silnější než doposud," uvedl.

"Síly, které jsou proti EU, jsou nyní silnější a nelze vyloučit ani krajní variantu, že o projekt EU přijdeme." Od Evropské komise přitom podle něj není možné čekat odvahu spustit skutečnou reformu EU.

Foto: Economia
13:42

Nechceme opustit jednotný evropský trh, uvedl britský ministr financí George Osborne. Přístup Britů na tento trh je zřejmě to hlavní, o čem se bude mezi Bruselem a Londýnem jednat. Angela Merkelová dnes jasně řekla, že pokud chce Británie být součástí jednotného trhu, musí také souhlasit s volným pohybem osob. Což je ovšem to, proti čemuž kampaň za Brexit bojovala pod heslem „musíme dostat imigraci pod kontrolu".

Foto: Reuters
13:34

Donald Tusk upozornil, že pouze britská vláda může iniciovat rozhovory o odchodu země z EU podle článku 50 Lisabonské smlouvy. David Cameron v pondělí prohlásil, že zahájit rozhovory o Brexitu zatím nehodlá. Neočekává se tedy, že by dnes na summitu jednání o odchodu oficiálně začalo.

13:32

Jean-Claude Juncker: Budu bojovat do posledního dechu za sjednocenou Evropu.

13:27

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Musíme nejen respektovat vůli britských voličů, ale také evropské smlouvy, a podle nich může spustit odchod z EU pouze britská vláda. Musíme být proto trpěliví. Unie je připravena začít ´rozvod´ klidně hned dnes," prohlásil Donald Tusk před summitem evropských lídrů.

Důležité podle něj ale zároveň je, aby EU fungovala i nadále. O tom, jakým směrem by se měla vydat, zahájí diskusi už pouze 27 evropských lídrů bez Davida Camerona zítra.

Foto: Reuters
13.26

Němečtí sociální demokraté požadují tvrdý postup vůči Británii, která se chystá opustit Evropskou unii. "Za vystoupení nesmí být žádná odměna, žádná prémie za nacionalismus a nepřátelskost vůči Evropě," uvedl ve Spolkovém sněmu šéf sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann.

Zákonodárce pobavil jedenatřicetiletý křesťanský demokrat Kai Whittaker, který má britského otce a německou matku. Prohlásil totiž, že před poslance předstupuje jako Evropan a také jako někdo, kdo by bez volného pohybu osob vůbec nebyl na světě.

13:22

Předseda Evropské rady Donald Tusk navrhne neformální summit o budoucím směřování Unie. Měl by se uskutečnit v září v Bratislavě, informuje z Bruselu zpravodajka Aktuálně.cz Silvie Housková.

13:19

Po Financial Times publikoval komentář o tom, že Brexit nakonec nebude, i web The Independent. Autor Sean O,Grady píše, že převáží obavy z důsledků odchodu Británie z EU a převaha zastánců odchodu v referendu byla malá, takže zastánci Brexitu nemají dostatečný mandát. Domnívá se také, že velká část politiků Konzervativní strany nebude chtít odchod a obratu může napomoci, pokud ve volbách uspějí labouristé a liberální demokraté.

13:09

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizi NPR varoval před "mezinárodní a finanční hysterií" spojenou s Brexitem.

13:04

Evropská komise se podle několika zdrojů listu Wall Street Journal rozhodla, že bude v tiskových zprávách nebo také v projevech více používat němčinu a francouzštinu namísto angličtiny. Mnozí se proto obávají, že také více oficiálních jednání se v budoucnu kvůli Brexitu povede spíše v těchto dvou jazycích. To může zkomplikovat život mnohým lobbistům nebo třeba také novinářům, kteří nemusí být vždy dostatečně dobře jazykově vybaveni.

Foto: Naďa Straková
13:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Stálo by za to slyšet, co si budou dnes večer na summitu povídat David Cameron, Angela Merkelová a Francois Hollande. Mnohokrát se hádali a přetahovali o nejlepší řešení a o zájmy svých zemí, ale dnes to bude všechno za úplně jiných okolností. Cameron přijíždí do Bruselu jako člověk, který takzvaně prohrál Británii a musí už jen připravit půdu pro její odchod po 43 letech. Německý ministr financí Wolfgang Schäüble to vyjádřil zřejmě velmi výstižně. "Je to vážně k pláči. Ale je třeba především zachovat chladnou hlavu, aby ze špatného rozhodnutí nevznikly ještě větší škody." Bude to dnes opravdu mimořádný summit v pravém slova smyslu. Takový ještě nebyl, protože ještě žádný premiér tam nepřijel s tím, že jeho země z EU vystupuje.

Foto: Aktuálně.cz
12:48

Dnes večer se na Trafalgarském náměstí v centru Londýna proti Brexitu chystaly protestovat desetitisíce lidí. Organizátoři akce uvedli, že na Facebooku svou účast slíbilo přes 50 000 osob a dalších 87 000 vyjádřilo o demonstraci zájem.

Podle organizátorů byl ale protestní pochod nakonec kvůli enormnímu počtu zájemců přesunut na 9. července.

12:42

Vraťme se ještě jednou krátce k žádosti londýnského starosty Sadiqa Khana o větší autonomii britské metropole.

"Jménem všech Londýňanů žádám nyní větší autonomii pro hlavní město, aby bylo možné ochránit ekonomiku Londýna před nejistotou, která nás čeká, aby byly ochráněny firmy z celého světa, které zde obchodují, a aby byla ochráněna pracovní místa, bohatství a prosperita," citovala Khana agentura Reuters.

Sadiq Khan.
Sadiq Khan. | Foto: Reuters
12:26

Europoslanci schválili návrh, v němž vyzvali velkou Británii, aby aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a co nejdříve tak zahájila formální vyjednávání.

12:15

"Unie stojí dnes na týchž zásadách jako tehdy... Ne Evropská unie, nýbrž ODS se změnila, a ještě více Václav Klaus. Dnes je ODS i bez Klause strana nejen národovecká a eurokritická, nýbrž téměř protiunijní," píše na blogu Petr Uhl.

Více čtěte zde: Britští toryové a ODS jsou dva trojské koně v EU.

Petr Uhl
12:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz

David Klimeš z Hospodářských novin komentuje dnešní vystoupení Nigela Farage v Evropském parlamentu:

 

12:06

Evropský parlament nyní hlasuje o přijetí stanoviska ohledně výsledků britského referenda.

11:53

Skotsko a Severní Irsko v referendu hlasovaly převážně pro setrvání Velké Británie v EU. Tento postoj zaznívá i v Evropském parlamentu. "Jsem hrdý na to, že jsem Skot. Jsem hrdý i na to, že jsem pro Evropskou unii," uvedl Alyn Smith. "Skotsko vás nezklamalo. Prosím, já vás prosím, kolegové, nezklamte teď Skotsko."

11:47

Co řekla mimo jiné v europarlamentu šéfka francouzské Národní Fronty Marine Le Penová?

"Podívejte se, jak je to krásné, když historie uspěje."

"Je to druh lásky, kterou lidé cítí ke své zemi. Britové si zvolili cestu, o níž jsme si po celou dobu mysleli, že je pro nás uzavřená."

"Pryč s rozmrzelými tvářemi."

Marine Le Penová po prvním kole francouzských regionálních voleb.
Marine Le Penová po prvním kole francouzských regionálních voleb. | Foto: Reuters
11:46

Jedna z reakcí na projev Nigela Farage, jak ji zachytily televizní kamery:

11:45

O Britech na jednotném evropském trhu má jasno i Bohuslav Sobotka.

11:37

Evropská unie musí podle slovenského premiéra Fica reagovat na britské referendum společně.

"Považuji za chybu, že došlo k setkání jakýchsi otců zakladatelů Evropské unie a že byla první diskuse bez účasti zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Není možné budovat novou vizi Evropské unie na principu staré členské státy a nové členské státy. Musíme to dělat společně," řekl před poslanci výboru slovenského parlamentu pro evropské záležitosti.

Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters
11:35

Podívejte se, jak Farage mluvil v Bruselu:

11:35

Nigel Farage skončil, místo potlesku sklidil bučení. Následuje Marinne Le Penová.

11:34

"Vím, že je to emotivní chvíle, ale chováte se jako UKIP, který tady normálně pokřikuje a protestuje proti vystoupením," okřikl opět europoslance Schulz.

Europoslanci si totiž nechtěli nechat líbit, že jim Farage říká, že to jsou lidé, kteří nikdy pořádně nepracovali nebo nepodnikali.

11:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Sotva začal Nigel Farage mluvit, z hlediště se ozvalo hlučné bučení. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz musel europoslance uklidnit a upozornit je, že jednou z důležitých součástí demokracie je i poslouchání.

11:31

"Vím, že ani jeden z vás v životě nedělal pořádnou práci, nepracoval v byznysu, obchodě... nebo vskutku - nikdy nevytvořil práci..." nebere si předseda UKIP servítky vůči europoslancům.

11:30

"Chceme zpět naši zemi, náš rybolov. Chceme zpět naše hranice. Chceme nezávislý, samosprávný a  normální národ... A to je to, co jsme udělali," pokračuje Farage. Spojené království podle něj nebude poslední členský stát EU, který ji opustí.

11:29

Nyní mluví Nigel Farage, který si musel během dnešního dopoledne v Evropském parlamentu vyslechnout řadu výčitek.

"Není to legrační. Když jsem sem přišel před sedmnácti lety a řekl, že chci vést kampaň s cílem dospět k odchodu Británie z Evropské unie, všichni jste se mi vysmáli. Teď už se nesmějete."

Farage zároveň osočil evropské politiky, že Britům dlouhodobě lhali.

11:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Koordinační schůzka politických lídrů zemí visegrádské čtyřky bude před dnešním summitem dvakrát delší než obvykle. Lídři, stále ještě pod vedením českého premiéra Bohuslava Sobotky, budou diskutovat o důsledcích Brexitu a dalším směřování Evropské unie.

11:25

Londýnský starosta Sadiq Khan prohlásil, že pro metropoli chce více autonomie. Obyvatelé britského hlavního města se v referendu jednoznačně vyslovili proti odchodu z Evropské unie.

První muslimský starosta Londýna Sadiq Khan se zdraví s divákem poté, co složil slib.
První muslimský starosta Londýna Sadiq Khan se zdraví s divákem poté, co složil slib. | Foto: Reuters
11:23

Řady potenciálních nástupců Davida Camerona se rozšiřují. Podle BBC má zájem o křeslo předsedy Konzervativní strany i Liam Fox, bývalý ministr obrany.

Cameron oznámil svoji rezignaci minulý pátek, krátce po zveřejnění výsledků referenda o Brexitu.

11:22

"Nechceme žádné potrestání Spojeného království," uvedla v Evropském parlamentu Gabriele Zimmerová ze seskupení Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice. Doplnila, že EU nicméně potřebuje znát jasné stanovisko Británie.

11:20

Pro zajímavost - výroky o nacistické propagandě nepadají v debatě o Brexitu poprvé.

Kritiku minulý týden sklidil Michael Gove, britský ministr spravedlnosti a jedna z tváří kampaně Vote Leave, který k "nacistickým propagandistům" přirovnal ekonomické experty varující před hospodářskými dopady případného odchodu Británie z Unie.

11:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Že jde život v Evropské unii dále i po britském referendu o vystoupení z EU, je zřejmé z předběžných závěrů dnešního summitu, které má Aktuálně.cz k dispozici. Česko v nich například iniciovalo odstavec o pomoci v zemědělství.

"Ten text vyzývá Evropskou komisi, aby přišla s novým návrhem pomoci evropským zemědělcům, včetně možné finanční pomoci. Jsme velmi znepokojeni tím, jak se propadají ceny mléka a vepřového masa. Může to být do budoucna velký problém pro evropské zemědělce a může to výrazně zasáhnout do naší potravinové bezpečnosti," uvedl před summitem premiér Bohuslav Sobotka, který se bude snažit, aby odstavec zůstal během Evropské rady nezměněn.

11:08

Verhofstadt přirovnal kampaň Nigela Farage a jeho strany UKIP před britským referendem k "nacistické propagandě".

11:07

V Evropském parlamentu se nyní střídají představitelé jednotlivých parlamentních skupin.

Promluvil například lídr Pokrokovésho spojenectví socialistů a demokratů Giani Pittella, šéf europarlamentní skupiny Evropští konzervativci a reformisté (ECR) Syed Kamall či šéf Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt.

11:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Brexit je samozřejmě dominující téma dnešní Evropské rady, ale zdá se, že ta vyjednávání o vystoupení Británie mohou trvat řadu let a my bychom neměli zapomínat na ty hlavní problémy, které dnes v Evropě máme," míní Sobotka.

Upřednostnil by, aby agenda Brexitu zcela nezahltila veškerá jednání. Je podle něj potřeba řešit hospodářský růst, sbližování životní úrovně členských států, nezaměstnanost, bezpečnost či nelegální migraci.

Foto: Aktuálně.cz
11:04

Kancléřka Merkelová varovala před tím, aby Unie kvůli odchodu Británie neztratila ze zřetele další důležité věci, které je potřeba vyřešit. Zmínila přitom migrační krizi.

Britům vzkázala, že nikdo, kdo se rozhodne opustit evropskou rodinu, nemůže očekávat, že si udrží privilegia bez toho, aniž by plnil své závazky.

Bez zachování volného pohybu osob nemůže Londýn počítat s přístupem na jednotný trh.

10:59

O Brexitu jedná i německý Spolkový sněm.

Kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že použije "veškerou svou sílu", aby zabránila dalšímu rozdrobení Evropské unie.

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
10:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Český premiér si nemyslí, že by rezignace Jeana-Clauda Junckera byla dobrým krokem. "Ten problém nevyřeší výměna jednoho člověka," uvedl Sobotka, který se má dnes s předsedou Evropské komise Junckerem setkat na okraj summitu.

"Myslím si, že je potřeba změnit fungování Evropské komise. Byl bych velice rád, kdyby Evropská komise více napomáhala hledání kompromisu v rámci Unie. Chtěl bych také, aby Evropská komise více respektovala rozhodnutí Evropské rady. Pokud jsme se na Evropské radě shodli a bylo to zřejmé, že není konsenzus, který se týká například povinného přerozdělování uprchlíků, tak není možné, aby to komise ignorovala takovým způsobem, jako se to stalo v uplynulých měsících," dodal.

10:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Skončila schůzka českého premiéra Bohuslava Sobotky s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Foto: Silvie Housková
10:52

Konzervativní frakce europarlamentu, kam patří i česká ODS, navrhla odvolání předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

"Ztělesňuje selhání Evropské unie, je jedním z hlavních viníků toho, že Unii opouští jeden z jejích nejúspěsnějších členů, a rozhodně není schopen zajistit potřebné reformy EU," tvrdí v prohlášení Evžen Tošenovský a Jan Zahradil.

10:48

Německý europoslanec a šéf Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber nařknul britskou stranu UKIP, že "největší lháři" se nacházejí právě v jejích v řadách.

Výsledek referenda označil za "vítězství populistů".

10:45

"Za sjednocenou Evropu budu bojovat až do svého posledního dechu," řekl Juncker. Doplnil, že není "bezcitným byrokratem" nebo "robotem", za kterého ho občas britský tisk označuje.

Podle předsedy EK není možné, aby probíhala nějaká "tajná setkání". Británie podle něj musí co nejdříve "objasnit svůj postoj".

10:42

"Jsme to my, kdo musí rozhodnout, co se stane. Ne jenom ti, co si přejí EU opustit. EU bude pokračovat," řekl Juncker v Evropském parlamentu.

10:41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Velká Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC Radio 4 to řekl britský ministr financí George Osborne.

10:40

"Britské referendum odstřihlo jedno z našich křídel, ale stále letíme vstříc novým obzorům," řekl také Juncker.

10:38

Juncker také řekl, že Evropské komisi oznámil, že vyjednávání s Británií nemohou začít, dokud Londýn formálně nespustí proces odlučování aktivováním článku 50 Lisabonské smlouvy.

Foto: Reuters
10:37

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker během zasedání v Bruselu popíchnul vůdce britské strany UKIP Nigela Farage, který se hlasitě zasazoval o vystoupení království z EU.

Juncker nejprve uvedl, že Evropský parlament musí respektovat rozhodnutí Velké Británie. Poté se obrátil na Farage a zeptal se ho, "proč tu ještě je".

10:32

"Litujeme rozhodnutí Velké Británie nás opustit," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

10:29

Od naší zpravodajky Silvie Houskové z Bruselu:

"Šok, kterým byly pro nás výsledky britského referenda, by měl být budíčkem pro nás všechny. Potřebujeme efektivnější, výkonnější a přesvědčivější Unii," řekla na úvod mimořádné schůze Evropského parlamentu Jeanine Hennis-Plaschaertová, která zastupuje nizozemské předsednictví.

Apelovala na poslance, že je potřeba, aby zbylých 27 členských států zůstalo pohromadě.

Europoslanci by měli dnes před summitem evropských lídrů schválit rezoluci, ve které požadují, aby Británie zahájila proces vystoupení "okamžitě". 

10:20

Šéf britské strany UKIP Nigel Farage se před začátkem zasedání přivítal i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

 

10:15

Zvláštní zasedání Evropského parlamentu můžete sledovat živě zde.

10:14

Britové po referendu o Brexitu zaplavili Irsko žádostmi o irský pas. Informovala o tom AFP.

10:09

Hlavní panevropské indexy STOXX 600 i FTSEurofirst 300 zahájily dnes růstem o více než dvě procenta. Index STOXX 600 přitom v předchozích dvou dnech odepsal kolem 11 procent.

Růst o více než dvě procenta si na počátku obchodování připisoval i hlavní britský index FTSE 100, který za předchozí dva dny klesl o více než pět procent.

10:08

Evropské akcie zahájily dnešní obchodování růstem. Zotavily se tak po dvou dnech prudkého propadu, který byl způsoben všeobecným výprodejem rizikovějších aktiv po zprávě, že Britové se v referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie.

Dnes na trzích zpevňují hlavně akcie bank a dalších finančních společností, které za poslední dva dny zažily nejhorší propad.

10:05

Premiér Bohuslav Sobotka chce se situací kolem Brexitu seznámit české poslance.

10:00

V tuto chvíli by se mělo v Bruselu schylovat k mimořádnému zasedání Evropského parlamentu. K europoslancům se dopoledne připojí také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

 

9:55

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt dnes v živém vysílání BBC potvrdil, že "vážně zvažuje" kandidaturu do čela konzervativní strany.

9:50

Podle Osborna se bude Británie muset s hospodářskými následky svého rozhodnutí vyrovnat zvýšením daní a omezením státních výdajů.

9:44

Osborne také potvrdil, že se sám nebude ucházet o vedení britských konzervativců.

O toto místo se ale podle něj může ucházet i kandidát, který se vyslovil pro setrvání země v EU. Musí ale mít jasnou představu o budoucícm vztahu Londýna s Bruselem.

9:40

Britský ministr financí George Osborne v britském rádiu BBC prohlásil, že Britové budou mimo EU chudší.

"Nacházíme se v delším období hospodářského přizpůsobování (...) Nebude to tak ekonomicky růžové jako život uvnitř EU. Je zcela jasné, že země bude chudší v důsledku toho, co se teď děje s ekonomikou."

Foto: Reuters
9:36 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nejistota ve Velké Británii i celé Evropské unii a pokles zájmu o české zboží povedou podle ekonomů k nižšímu růstu mezd, než s jakým analytici dosud počítali. Dobrou zprávou pro domácnosti ale je, že kromě mezd a HDP pravděpodobně klesne i inflace. Propad britské libry lze využít k výhodným nákupům, postupně však ceny na tamním trhu stoupnou, píše Tereza Holanová.

9:18

Londýnská burza hlásí po dvou dnech první pozitivní změnu kurzu. Po začátku obchodování stoupl její index FTSE 100 o jedno procento na 6074 bodů.

Od čtvrtečního referenda se přitom propadl o 5,6 %.

8:58

Britský ministr spravedlnosti Michael Gove, který patřil k nejhlasitějším stoupencům Brexitu, se podle BBC odmítá vyjádřit k možnosti dalšího referenda, již zmiňuje jeho vládní kolega Jeremy Hunt.

"Rád vás dnes ráno vidím a právě mířím na ministerstvo spravedlnosti, abych se ujistil, že reforma vězeňství je v běhu," reagoval na dotazy novínářů před svým domem.

Michael Gove
Michael Gove | Foto: Reuters
8:52

Burzy po celém světě zažily největší propad ve své historii. V pondělí se "vypařilo" 930 miliard dolarů, poznamenává britský The Guardian, který připomíná, že v pátek - těsně po referendu o Brexitu - vyšplhala ztráta na 2,03 bilionu dolarů.

8:47

Před Jeremym Corbynem stojí další výzva - tajné hlasování o vyslovení nedůvěry.

7:50 Drtinová a Veselovský

Říkali mi, že za Brexit můžou Středoevropané a Východoevropané, Britové nás totiž chápou jako parazity, kteří nejsou solidární, říká filozof a teolog Tomáš Halík, který působil na Oxfordu a Cambridge.

Referenda jsou podle něj cesta do pekel. Rozhodují v nich totiž nekvalifikovaní lidé o věcech, kterým nerozumí.

Británie prý na Brexit strašně doplatí. 

7:45

Britská libra v Asii posiluje a vzdálila se 31letému minimu. Na trhu se zmírnila nechuť k rizikům způsobená rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Mnoho investorů se však stále domnívá, že libra ještě nedosáhla svého dna a dále bude klesat.

Libra vůči dolaru posiluje zhruba o 0,7 procenta a obchoduje se za 1,3314 USD. Vzdálila se tak svému 31letému minimu 1,3122 USD. Euro vůči libře klesá o 0,4 procenta. K dolaru však euro zpevnilo o 0,4 procenta a vůči jenu o půl procenta. Mírně vzrostl i dolar k jenu.

Podle analytiků se situace na trhu částečně zklidnila kvůli nedostatku nových okolností. Trhy nyní budou čekat na další vývoj kolem jednání o Brexitu.

Foto: Reuters
7:42

Litva se obává, aby Evropská unie po odchodu Británie neoslabila svůj pevný postoj vůči Rusku, a také si přeje, aby EU a Británie co nejvíce rozvíjely své vztahy. Uvedl to šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

"Rádi bychom zachovali to, co dosud nebylo zničeno a co je možné zachránit," řekl ministr novinářům. Ačkoliv je podle něj nutné "vyjasnit" vztahy mezi Bruselem a Londýnem, Litva by nechtěla "spěchat s vyhnáním" Británie.

7:37 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kvůli Brexitu výdělky Čechů porostou jen o dvě až tři procenta, předpokládá hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. 

Nižší růst mezd nyní odhaduje i UniCredit Bank. Podle hlavního ekonoma banky Pavla Sobíška zpomalí růst mezd "o několik desetin procentního bodu".

Zpomalení se podle expertů dotkne hlavně zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu, zvláště v automobilovém sektoru. 


7:16

Brexit může mít nečekaný dopad na jazyková pravidla Evropské unie. Do oficiálního seznamu jednacích řečí se totiž dostanou jen ty jazyky, které za úřední označí některý ze členských států. Pokud by Británie z EU vystoupila, zanikl by proto spolu s tím podle nynějších pravidel také důvod používat angličtinu.

Podle europoslankyně Danuty Hübnerové bude jedinou šancí na záchranu angličtiny jako jednacího jazyka EU změna společných pravidel.

6:42

Británie by mohla uspořádat další referendum o členství v Evropské unii, pokud by se jí podařilo vyjednat s Bruselem novou dohodu, která by jí zajišťovala plnou ochranu svých hranic.

V příspěvku uveřejněném v deníku The Daily Telegraph to uvedl konzervativní ministr zdravotnictví Jeremy Hunt. V pondělí britská média informovala, že se Hunt pravděpodobně bude ucházet o nástupnictví premiéra Davida Camerona.

"Než nastavíme odpočítávání (do odchodu země z EU), musíme vyjednat dohodu a dát ji ke zvážení britskému lidu, a to buď v referendu, nebo jako manifest konzervativců před parlamentními volbami," uvedl Hunt.

Už v pondělí britský časopis Spectator oznámil, že je "vysoce pravděpodobné", že se Hunt pokusí nahradit v úřadu britského premiéra Davida Camerona. Zdroj svého tvrzení ale časopis neuvedl.

6:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Britští i evropští odpůrci Brexitu se vyrovnávají se zklamáním. Tady je v bodech několik jejich šancí a nadějí, jak dopad čtvrtečního rozhodnutí 17 410 742 občanů Spojeného království (přesně tolik jich hlasovalo pro odchod z EU) zmírnit.

6:27

Premiér David Cameron odjede do Bruselu, kde evropské lídry seznámí s výsledky referenda a hlavně s představou Londýna o tom, jak nyní dál.

U večeře Cameron bude nejen vysvětlovat, proč zastánci další britské účasti v evropském projektu v referendu prohráli, ale jaká je vlastně nyní britská představa dalších kroků. Pro předsedu vlády, který v referendu prohrál i svou politickou budoucnost, je to pravděpodobně poslední unijní summit.

Země Evropské unie dávají jasně najevo, že jednání o britském odchodu a o novém uspořádání vzájemných vztahů nezačnou do chvíle, než dá Británie jednoznačně najevo, že chce Unii opustit, a spustí tak postup podle příslušného článku unijní smlouvy. 

6:25

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hledá cesty, jak zabránit tomu, aby Skotsko ztratilo vazby na EU. Dnes promluví ve skotském parlamentu.

Nicola Sturgeonová se stala  novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní.
Nicola Sturgeonová se stala novou šéfkou Skotské národní strany (SNP) a bude i první ministryní. | Foto: Reuters
6:22

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn sestavuje novou stínovou vládu. Už znovu obsadil deset pozic ministrů, kteří rezignovali. On sám čelí velkému tlaku k odstoupení.

Na dnešek je naplánováno hlasování poslanců o důvěře Corbynovi.

6:21

Papež František v souvislosti s britským referendem varoval před "balkanizací" Evropy. 

"Je něco, co v tomto objemném svazku nefunguje, ale nesmíme vyhazovat dítě i s vaničkou. Zkusme věci nastartovat, znovu vytvořit," řekl novinářům v letadle během návratu z Arménie.

Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters
6:10

Co se stalo v pondělí?
 
Britský ministr financí George Osborne se poprvé od referenda objevil na veřejnosti. Ve svém projevu se snažil uklidňovat rozbouřené finanční trhy. Prioritou podle něj je minimalizovat škody, přičemž centrální banka Bank of England je připravena sáhnout do krizových fondů.
- V pondělí jednali členové Cameronovy vlády. Premiér oznámil, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU. Cameron také nevidí žádný důvod ke druhému skotskému referendu o samostatnosti na Londýnu.
Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. 
- Labourističtí poslanci se dohodli, že budou v úterý hlasovat o důvěře předsedy strany Jeremy Corbyna. On a jeho tým museli během jednání čelit ostré kritice poté, co odstoupila část ministrů stínové vlády.

6:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po britském referendu o odchodu z Evropské unie.

Kateřina Vítková Michal Žák Martin Novák Zahraničí ČTK Reuters Kateřina Vítková, Michal Žák, Silvie Housková, Martin Novák, Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 29. 6. 2016 1:05
 

Právě se děje

Další zprávy