Živě: Británie přišla o nejvyšší rating AAA. S&P jí hodnocení srazila rovnou o dva stupně

Přenos skončil
Referendum o osudu Velké Británie v Evropské unii spustilo krizi uvnitř britské opozice. Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn ztratil během posledních dvou dnů dvacet tři členů své stínové vlády. Pondělní dění jsme sledovali v online reportáži.
Ratingová agentura Standard & Poor's.
Ratingová agentura Standard & Poor's. | Foto: Reuters

Británie po referendu o setrvání v EU

Přenos skončil
22:20

"Nemyslím si, že by se rozhodnutí o brexitu dalo ještě zvrátit," prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble na přednášce v jihoněmeckém městečku Künzelsau s tím, že ho výsledek hlasování hluboce zklamal. "Je to vážně k pláči," řekl. Nyní je ale třeba především zachovat chladnou hlavu, "aby ze špatného rozhodnutí nevznikly ještě větší škody".

20:56

Právě skončila bouřlivá schůze labouristických poslanců. Dohodli se na zítřejším tajném hlasování o nedůvěře předsedovi strany Jeremymu Corbynovi. On a jeho tým museli během jednání čelit ostré kritice. Ta pokračovala i po oficiálním ukončení schůze. Na chodbě plné novinářů obvinil poslanec John Woodcock Corbynova mluvčího, že podává novinářům zkreslené informace. „Každý den nás v médiích kritizuješ,“ vytkl mluvčímu Woodcock.

List The Guardian navíc přišel s e-maily, které mají dokazovat Corbynovu „laxnost“ v kampani před referendem. E-maily prý ukazují, že Corbynova kancelář měnila části projevů navržených v centrále labouristů. Corbyn měl mírnit některé formulace a snažit se z projevů vyjmout věty, které měly ukázat jeho osobní nasazení v kampani.

20:17

Davida Camerona dnes tvrdě zkritizoval bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. „Ano, snažil se referendum vyhrát, ale po desetiletích nespravedlivé kritiky EU vedené jeho konzervativci. Tato desetiletí dezinformování britské veřejnosti nyní nesou ovoce,“ řekl Sikorski s tím, že Camerona nechce na příštím jednání lídrů EU. 

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: Reuters
20:09

Ratingová agentura Standard & Poor's dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda.

Konkurenční ratingové agentury Fitch Ratings a Moody's Investors Service snížily rating Británie ze stupně AAA už dlouho před začátkem kampaně k referendu.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.


20:06

Brexit může mít nečekaný dopad na jazyková pravidla Evropské unie. Do oficiálního seznamu jednacích řečí se totiž dostanou jen ty jazyky, které za úřední označí některý ze členských států. Jediní Britové vybrali angličtinu. Irové zvolili gaelštinu, Malťané maltšinu,“ vysvětlila polská europoslankyně Danuta Hübnerová deníku Politico.

List Wall Street Journal si všiml, že po oznámení výsledků britského referenda začala Evropská komise ve svých veřejných výstupech více používat francouzštinu a němčinu.

20:01

Význam Británie ve světové politice neklesl, ale mění se její role, řekl po jednání se svým britským protějškem Philipem Hammondem americký ministr zahraničí John Kerry. Podle Kerryho bude Británie dál výrazná v NATO, ve skupině G7 i v Radě bezpečnosti OSN.

"USA si nemohou přát lepšího přítele a spojence," zdůraznil Kerry pokračování úzkých vztahů USA a Británie.

Foto: Reuters
19:31

Dokud britská vláda nespustí článek 50, nebude Evropská unie podporovat žádná formální ani neformální jednání s Velkou Británií. Na společném jednání v Berlíně se na tom shodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a italský premiér Matteo Renzi.

„Článek 50 evropských smluv mluví jasně – členský stát, který si přeje opustit EU, musí informovat Evropskou radu,“ řekla Merkelová. Německo, Francie a Itálie mají spolu s Británií největší ekonomiky v EU.

Foto: Reuters
19:21

Před britským parlamentem se schází příznivci předsedy opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna. Jeho setrvání v čele strany přišly podpořit stovky lidí. 

18:50

Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se dnes opřel do předsedy Evropské rady a svého někdejšího politického soupeře Donalda Tuska. "Jako vyjednavač nese Donald Tusk přímou odpovědnost. Ale to platí rovněž pro celou Evropskou komisí v jejím současném složení," prohlásil Kaczyński. Tuskovi doporučil, aby "zmizel z evropské politiky".

Foto: Reuters
18:40

První ministr Walesu Carwyn Jones se v emotivním projevu po zasedání kabinetu pokouší uklidnit nepřátelskou atmosféru, která v zemi po oznámení výsledku referenda panuje vůči cizincům a etnickým menšinám.

„Na postavení cizinců žijících a pracujících ve Walesu se nezměnilo vůbec nic. Zůstávají jako vždy vítáni,“ řekl Jones. „Bez ohledu na to, jak jsme hlasovali minulý týden, je povinností každého z nás postavit se komukoliv, kdo si myslí, že může urážet lidi jiných ras a národností,“ dodal Jones. Zároveň vyzval napadené, aby každý případ ohlásili na policii. 

18:29

Dopady Brexitu se nevyhnuly ani tenisovému Wimbledonu, který začal právě dnes. Propad britské libry srazil prize money pro vítěze o zhruba 10 %. V posledních letech přitom odměny každoročně stoupaly a Wimbledon byl po US Open druhým nejštědřeji dotovaným grandslamem.

Ke čtvrtečnímu referendu se dnes vrátil také britský tenista James Ward. Na tiskové konferenci po prohře s obhájcem titulu Novakem Djokovičem prohlásil, že hlasoval pro odchod země z Unie. „Se svým rozhodnutím jsem spokojený,“ řekl. Británie podle něj jen potřebuje přestat panikařit.

Milos Raonic v 1. kole Wimbledonu 2016.
Milos Raonic v 1. kole Wimbledonu 2016. | Foto: Reuters
18:10

Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn ztratil během posledních dvou dnů dvacet členů své stínové vlády. Zítra ho čeká hlasování o nedůvěře. Labourističtí poslanci rozhodnou o Corbynově dalším setrvání ve funkci v tajné volbě, výsledky by měly být známy ve čtyři hodiny odpoledne.

Stanice Sky News odhaduje, že až 70 % poslanců bude hlasovat pro takzvaný Jexit, tedy Corbynův konec.

17:32

Předseda vlády odsoudil útoky na cizince, ke kterým od zveřejnění výsledků referenda v ulicích britských měst dochází. Po zprávách o zastrašování polských imigrantů v Británii promluvil i s polskou premiérkou Beatou Szydlovou.

17:25

Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie chce nicméně Cameron plně zapojit i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska.

Podle něj bude Británie po odchodu z EU usilovat o zachování všech bezpečnostních dohod s blokem nezávisle na budoucích vzájemných vztazích. Zdůraznil také, že Londýn bude chtít udržet co nejpevnější ekonomické vztahy se svými evropskými sousedy.

17:16

Angus Robertson ze Skotské národní strany připomněl, že "Skotsko drtivou většinou zvolilo v EU zůstat".

"Nemáme v úmyslu vidět Skotsko vystupovat z Evropské unie," řekl s tím, že pokud bude referendum o nezávislosti vyžadováno, podpoří jeho konání.

17:14

Lídři Evropské unie by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak Unii zatraktivnit pro uchazečské státy, řekl českým novinářům před odletem do Bruselu premiér. "Musíme udržet sedmadvacítku pohromadě," prohlásil Sobotka.

17:02

Cameron souhlasí s tím, že parlament je suverénní těleso, podle jeho názoru ale musí respektovat výsledky referenda. Konání druhého referenda z tohoto důvodu vyloučil.

Na nové vládě potom podle jeho slov bude rozhodnutí, jestli Velká Británie vstoupí do Evropského hospodářského prostoru.

16:47

David Cameron potvrdil, že britská vláda prozatím v této fázi nespouští článek 50, který řeší vystoupení z Evropské unie.

Cameron dal najevo, že hodlá dál odolávat tlaku z Bruselu na urychlené zahájení jednání o brexitu, když zopakoval, že toto rozhodnutí je výhradně na Londýnu. Upozornil, že nyní nevyužije článku 50 lisabonské smlouvy ke spuštění procesu odchodu z EU, protože to náleží jeho nástupci.

16:43

Premiér David Cameron předstoupil před poslance Dolní směnovny britského parlamentu.

"Máme povinnost opět sjednotit zemi," prohlásil s tím, že nenávistné činy a útoky na cizince je třeba vymýtit. "Tito lidé sem přišli a velkým dílem přispěli naší zemi," řekl.

16:20

Existuje šance, že bude vypsáno druhé referendum? Komentátor deníku Financial Times Gideon Rachman nevěří, že Británie opravdu odejde z EU. Budoucí premiér Boris Johnson totiž podle něj prosadí druhé referendum, které po ústupcích z Bruselu, členství v Unii schválí. Kromě jiného totiž Johnson jako novinář zažil v Bruselu druhé dánské referendum o Maastrichtské smlouvě a ví, jak takovou věc prosadit.

16:01

Na demonstraci na podporu současného předsedy labouristů Jeremyho Corbyna se dnes pozdě odpoledne má sejít odhadem kolem čtyř tisíc lidí, píše list The Guardian.

15:58

Americké akcie v obavách z důsledků Brexitu dále klesají. Pod tlakem zůstávají akcie amerických bank, které mají významné aktivity v Londýně.

Americký ministr financí Jack Lew v rozhovoru s televizí CNBC uvedl, že nezaznamenal žádné známky toho, že by výsledek britského referenda vedl k finanční krizi. Podle analytiků nicméně finanční trhy kvůli nejistotě kolem Brexitu zůstanou v příštích týdnech rozkolísané.

"Na trzích panuje krize důvěry," řekl analytik Todd Morgan ze společnosti Bel Air Investment Advisors. "Je tu však dostatek hotovosti a úrokové sazby jsou nízko. Svět to přežije," dodal.

15:44

Jednání o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii není podle německé kancléřky Angely Merkelové na pořadu dne. Na konci léta by se ale mohlo definitivně rozhodnout o bezvízovém styku pro Ukrajince, kteří do členských zemí EU cestují. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně po jednání s novým ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem. "Otázka přístupové perspektivy teď není na pořadu dne," uvedla Merkelová.

15:22

Tento týden se uzavřou nominace na šéfa Konzervativní strany, který na podzim nahradí ve funkci Davida Camerona. Ten sám několik hodin po vyhlášení výsledků referenda oznámil rezignaci.

15:10

Viníkem Brexitu je předseda Evropské rady (evropský prezident) Donald Tusk, uvedl dnes předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.

Oba polští politici jsou dlouholetí rivalové a Tusk Kaczyńského v parlamentních volbách dvakrát porazil.

"Donald Tusk sehrál výjimečně špatnou roli, protože vedl jednání s Brity a přispěl k tomu, že nic nezískali. Proto je přímo zodpovědný za Brexit a měl by zmizet z evropské politiky," uvedl Kaczyński, který nyní sice nemá ve vládě žádnou oficiální funkci, ale je považován za muže, který ji řídí z pozadí.

Foto: Reuters
14:58

Silnější společná bezpečnost, koordinace obranného průmyslu, společný boj proti terorismu, společná azylová a migrační politika, dokončení monetární unie, vznik Evropského měnového fondu a posílení eurozóny jsou hlavní body, na něž by se EU podle společného prohlášení ministrů zahraničí Německa a Francie měla v budoucnu soustředit.

14:56

Spojené státy si uchovají svůj dlouhodobý speciální vztah k Británii i po Brexitu.

V Bruselu to dnes řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Zdůraznil také, že Spojené státy mají zájem na silné Evropské unii. "Zájmy a hodnoty, které nás už dlouhou dobu spojují, se v den hlasování nezměnily," prohlásil Kerry po jednání s představiteli Evropské komise.

14:51

Slováci žijící ve Velké Británii to budou mít po Brexitu těžké. Kvůli slovenskému zákonu o občanství nemohou na rozdíl od Čechů či Poláků mít dvojí občanství.

14:45

David Cameron se také nechal slyšet, že není žádný důvod, aby Skotsko uspořádalo nové referendum o své nezávislosti. 

Podle něj jsou důvody k udržení společného státu se Skoty stejně silné, jako se ukázalo v referendu před rokem a půl. Také odmítá, že by Edinburgh mohl odluku s Bruselem vetovat, protože o odchodu z EU rozhodlo celé Spojené království.

14:43

Cameronova vláda nyní ustaví nový orgán, jehož úkolem bude příprava na odchod z Evropské unie.

Součástí úřadu budou představitelé z ministerstva zahraničí i financí. Cílem je pro nového premiéra položit základy k odluce s Bruselem. Cameron již dříve řekl, že se do října chystá z funkce odejít a že výstupová procedura s EU bude úkolem nového premiéra.

13:34

Britský premiér David Cameron reagoval na výzvy k rychlému vystoupení z EU. Rozhodnutí o ukončení členství v Unii označil za suverénní krok.

Po dnešním jednání britské vlády to oznámil Cameronův úřad s tím, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU. Premiér dále oznámil, že nevidí žádný důvod ke druhému skotskému referendu o samostatnosti na Londýnu.

Cameron chce nadále v nadcházejících týdnech spolupracovat se svými unijními partnery. Žádné okamžité změny nečekají ani občany unijních zemí, kteří v Británii žijí, to samé se týká i Britů v EU. "Británie zůstává členem EU, dokud neodejdeme," sdělila mluvčí.

Britský premiér David Cameron při cestě do Parlamentu
Britský premiér David Cameron při cestě do Parlamentu | Foto: Reuters
14:19

Americký ministr zahraničí John Kerry ujišťuje, že Brexit nebude mít vliv na nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se v červenci uskuteční v Polsku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že po takzvaném Brexitu vzrostl význam Aliance jako platformy pro spolupráci mezi Evropou a Severní Amerikou. "Když se Británie rozhodla opustit Evropskou unii, se NATO podle mě stalo ještě důležitější platformou pro spolupráci mezi Evropou a Severní Amerikou, ale i pro obrannou a bezpečnostní spolupráci mezi jednotlivými evropskými členy NATO," řekl Stoltenberg, s nímž Kerry v Bruselu jednal.

14:16

Takhle v tuto chvíli vypadá stínový kabinet Jeremyho Corbyna. Zůstalo v něm pouze sedm poslanců a zbývají jen čtyři, kteří se ještě nevyjádřili.

 

14:08

Zastánci Jeremyho Corbyna z řad labouristů se dnes chystají svolat na jeho podporu demonstraci. Snahy o jeho sesazení označují za pokus o puč.

14:03

Podle informací britské veřejnoprávní televize Channel 4 dnes premiér David Cameron oficiálně vyloučí konání druhého referenda. Dopoledne se na tomto rozhodnutí shodla vláda ve snaze nerozdmýchávat plané naděje a vyhnout se dalším zmatkům.

13:50

Podle německé kancléřky Angely Merkelové musí nyní Evropská unie zajistit, aby ji po Británii neopustily další země.

Na schůzi vedení své Křesťanskodemokratické unie (CDU) prohlásila, že EU by se měla zaměřit na řešení problémů, které nejvíc zajímají evropské občany. Reagovala tak na výrok předsedy evropské komise Jean-Clauda Junckera, který má zájem na rozšíření eurozóny na celou EU. Na to podle Merkelové zatím není ten správný čas.

13:42

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotleby chce už tento týden začít sbírat podpisy pod petici za referendum o vystoupení Slovenska z Evropské unie.

"Dnes máme jednání předsednictva, kde si určíme akční plány tak, aby to bylo úderné a abychom dali všem občanům příležitost vyjádřit se svým podpisem, zda mají o takové referendum zájem, či nikoliv," vysvětlil podle serveru Aktuality.sk předseda strany, kterou odborníci označují za fašistickou.

Na to, aby byl plebiscit vypsán, potřebuje alespoň 350 000 podpisů. Kotleba je přesvědčen, že bez EU může Slovensko fungovat lépe.

13:31

Většina Švédů chce zůstat v Evropské unii i poté, co si odchod z EU odhlasovali minulý týden ve čtvrtek občané Británie.

Podle nového průzkumu by se pro setrvání v Unii v případném referendu vyjádřilo 52 procent švédských voličů, 31 procent by bylo proti. Švédsko přitom patří mezi země, kde by se podle světových médií mohl projevit dominový efekt Brexitu.

13:29

Brexit přišel investory velmi draho.

Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů (49 bilionů Kč). To je nový rekord, ještě nikdy v minulosti nebyly ztráty za jediný den tak vysoké.

Předchozí rekord je z období finanční krize v roce 2008 a činil 1,9 bilionu dolarů, řekl finanční televizi CNBC analytik S&P Howard Silverblatt.

Burzy od Asie až po Spojené státy v pátek v reakci na takzvaný Brexit výrazně oslabovaly. Z indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, například vyplývá, že 400 nejbohatších investorů světa v pátek kvůli propadu trhu přišlo v úhrnu o 127 miliard dolarů.

13:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Někteří Britové útočí na Poláky, muslimy či Afričany. Část z nich zřejmě pochopila referendum tak, že všichni přistěhovalci rychle odejdou, píše list Guardian.

13:02

Boris Johnson, vůdce kampaně Vote Leave a potenciální budoucí premiér, ještě ráno tvrdil, že britská libra je stabilní.

13:01

V jednom dublinském baru je na výčepu k dispozici pivo speciálně vytvořené po referendu o vystoupení Británie z EU. Jmenuje se "Big Mistake".

Foto: Reuters
12:50

Polská ambasáda v Británii začala na sociálních sítích kampaň, kterou chce odpovědět na množící se až rasistické útoky na Poláky po referendu o Brexitu.

Hlavním tématem byl polský příspěvek k vítězství ve druhé světové válce a obrana Británie před Hitlerem. V jednom z tweetů Britům Poláci připomněli, že to byli oni, kdo první rozluštil nacistický kód Enigma.

12:33

Britská libra jako na houpačce.

12:21

Evropská komise reaguje na výzvy českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby její předseda Jean-Claude Juncker rezignoval. Odpověď má podle bruselského zpravodaje agentury AFP dvě písmena, přičemž první je N.

12:11

Evropská unie s Británií nepovede žádné neformální rozhovory o odchodu z osmadvacítky, dokud Londýn oficiálně nepožádá o vystoupení z Unie, uvedl dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Konkrétní termín, dokdy by Británie takový krok měla učinit, nesdělil. Německo si nicméně podle něj nepřeje, aby se proces zbytečně protahoval.

12:09

Komentář Petra Jonáka z představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR:

11:59

Britská libra spadla vůči americkému dolaru na 30leté minimum, hlásí agentura AFP.

Ještě ráno šlo za jednu libru pořídit 1,345 dolaru.

11:54

Z Bruselu se ozývají i hlasy plné optimismu. Italský premiér Renzi vidí v Brexitu šanci na provedení změn, které Evropská unie již dlouho potřebovala.

11:44

Jeremyho Corbyna vyzval k rezignaci také místopředseda Labouristické strany Tom Watson. Podle něj Corbyn ztratil podporu poslaneckého klubu.

11:30

Slavný kuchař Jamie Oliver se nechal slyšet, že jeho víra v Brity bude "navždy zlomena", pokud se Boris Johnson stane premiérem.

"Rozvod našeho evropského manželství bude velmi drahý a vůči nám, coby důvěryhodné zemi, vyvolá ve světě hořkost... Nicméně věřím v demokracii a Británie promluvila. Svým vlastním způsobem si nyní vyhrnu rukávy a budu pracovat tvrději než kdy dříve, aby to fungovalo. Ale prosím Velkou Británii o jednu věc - udělejte ze zas*aného Borise Johnsona ministerského předsedu a končím. Jdu pryč. Má víra ve vás bude navždy zlomena," napsal na svém Instagramu.

11:22

Petici na vypsání druhého referenda podepsalo už 3,6 milionu lidí. Žádají britskou vládu, aby druhé referendum vypsala proto, že pro vystoupení z EU hlasovalo méně než 60 procent voličů při účasti nižší než 75 procent.

Největší podporu má petice v Londýně a na jihu Anglie. Překvapivě málo příznivců má ve Skotsku, kde ji zatím podepsalo jen 4,1 procenta voličů.

11:18

Francouzský ministr financí Michel Sapin trvá na tom, aby Británie v odchodu z Evropské unie postupovala co možná nejrychleji. Sapin dnes podle agentury Reuters odmítl spekulace, že k Brexitu, tedy vystoupení Spojeného království z evropského bloku, nakonec nemusí vůbec dojít.

"Měla by Británie rychle odejít? Ano. Francie stejně jako Německo si myslí, že když Británie hlasovala pro Brexit, mělo by se s Brexitem začít hned," řekl Sapin v dnešním rozhovoru s televizí France 2.

11:15

"Faktem je, že nemáme v Evropské unii právní vakuum, ale právní stav neodpovídá politickému stavu. A to není v pořádku. Bylo by dobré, kdyby Británie aktivovala článek 50, tím pádem by se ten právní stav sladil s politickou realitou. Netřeba spěchat, proces bude vyžadovat jistou dobu. Ale toto je zvláštní stav a může to vyvolat prostor pro různé populisty nebo vykladače toho procesu. Myslím si, že lidé v Británii i ve zbytku Evropy si zaslouží vědět, co jejich rozhodnutí v hlasování přinese. Takže byli bychom radši, kdyby proces začal," řekl v Praze šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.

11:12

S ministry zemí visegrádské čtyřky, Francie a Německa prý Zaorálek jednal o dvou základních otázkách. Jednak o odchodu Británie a vytvoření nového vztahu s ní. "Máme zájem na tom, aby byl vztah kvalitní a abychom se v něm chovali jako přátelé, kteří se navzájem potřebují," řekl s tím, že se v této věci musí snažit i Británie.

"Pak je tady druhá otázka, která se týká nás samotných. Musíme začít debatovat, co to znamená pro Evropskou unii a jakou unii do budoucna chceme. A právě tady jsme se shodli na tom, že debata o budoucnosti Evropské unie musí probíhat na platformě sedmadvaceti států."

11:11

Ministři Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Německa a Francie se dnes sešli v pražském Černínském paláci, aby projednali situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie.

"Všichni bychom si velice přáli mít Velkou Británii jako člena Evropské unie, nicméně proběhlo referendum a výsledek je bohužel jiný. My to samozřejmě musíme respektovat a je třeba se bavit o důsledcích. A to je i důvod, proč jsme se tady sešli. Shodli jsme se na tom, že důsledky a řešení musíme hledat společně," řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

11:08

... a takhle vypadá kabinet Jeremyho Corbyna v současnosti.

11:07

Stínový kabinet Labouristické strany v posledních 24 hodinách prošel velkými změnami. Takto vypadal v neděli poté, co odstartovala vlna rezignací...

10:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Po britském referendu stojí západní svět před otázkou, jak pokračovat dál, píše Marek Hudema pro Hospodářské noviny.

Co přesně bude znamenat Brexit pro svět, Evropu a samotnou Británii, můžeme teď jen hádat. Komentátoři i politici se shodují, že jde o největší změnu za posledních 60 let.

10:48

V pátek byla na Úřadu průmyslového vlastnictví podána žádost na ochrannou známku Czexit.

10:45

Podle Nigela Farage, předsedy protievropské strany UKIP, musí vláda akceptovat výsledky referenda.

10:42

Evropa reaguje na Brexit různě. Extrémní pravice ve Francii, v Nizozemsku a také na Slovensku už volá po vypsání referenda pro vystoupení z EU, zatímco v některých zemích se ozývají hlasy pro vyjednávání nových podmínek členství v Unii.

10:36

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před dnešním jednáním vlády uvedl, že chce premiérovi navrhnout, aby na summitu zastával cíl držet zbytek Evropy pohromadě, nejít do velkých integračních iniciativ a soustředit se na praktické věci, jako jsou nezaměstnanost, nerovnost v Evropě, zabránění dalších finančních krizí a otázka bezpečnosti.

10:34

Pokud bude chtít Británie po odchodu z EU vstoupit na jednotný trh, bude to možné, "ale nebude to zadarmo". Takto se k Brexitu vyjádřil Michael Fuchs z německé vládní strany CDU.

10:32

Vláda schválila zřízení pracovní skupiny, která připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU. Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Ten se v nejbližších dnech zúčastní evropského summitu k výsledkům čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit EU.

10:27

Spojené státy chtějí hrát aktivní roli prostředníka ve vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes navštíví Brusel i Londýn. Pokusí se oběma stranám domluvit, aby co nejrychleji začaly likvidovat škody po referendu a obnovily stabilitu v ekonomice a spolupráci v bezpečnostní oblasti.

"Nejdůležitější je, aby lídři spolu spolupracovali a zajistili co nejvíce kontinuity, stability a jistoty," uvedl před cestou do Evropy.

Foto: Reuters
10:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Volání Britů po novém hlasování sílí. Upřímně - druhé referendum ani ignorování čtvrtečního výsledku parlamentem nejsou příliš pravděpodobné. Spíše to vypadá na druhé, větší Norsko.

Přečtěte si, jak zmírnit zklamání britských i evropských odpůrců Brexitu.

10:20

Zpravodaj Českého rozhlasu v Británii Jiří Hošek k viníkovi Brexitu:

10:18

Každý čtvrtý občan Německa očekává, že z Evropské unie vystoupí po Británii i další státy. Více než čtvrtina Němců by si pak přála vlastní referendum o setrvání v Unii, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který publikoval německý deník Handelsblatt.

Zatímco 42 procent Němců očekává po Brexitu dominový efekt, 51 procent obyvatel spolkové republiky je přesvědčeno o tom, že nenastane. Nejčastěji jsou to voliči Alternativy pro Německo (AfD), kdo si myslí, že Unii opustí i další země. V jejich případě je to 61 procent voličů.

10:13

Jak bude vypadat Evropský parlament po odchodu britských europoslanců?

Jejich odchod by neznamenal zásadní přeskupení sil, mírně by se ale zvětšila společná váha těch politických frakcí, které prosazují hlubší evropskou integraci. Kdy ale nynějších 73 britských zástupců europarlament opustí, není v tuto chvíli vůbec jasné.

Britští europoslanci mohou svůj mandát držet až do posledního dne britského členství v Unii, vysvětlil ČTK mluvčí EP Jaume Duch-Guillot. "Procedura umožňující britský odchod může trvat i několik let. Znamená to, že britští členové zde pravděpodobně zůstanou více či méně do konce nynějšího funkčního období," uvedl.

Europarlament byl ve svém nynějším složení zvolen v květnu 2014, funkční období má pětileté, tedy do jara 2019.

10:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"U nás, stejně jako v Británii, jdou proti sobě mladí a staří, dělníci a inteligence, méně vzdělaní proti elitám. Politici na to musejí reagovat," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

10:00

Lord Michael Heseltine, bývalý vicepremiér ve vládě Johna Majora, chce druhé referendum o osudu Velké Británie v Evropské unii. V ranním vysílání BBC prohlásil, že podepíše petici, v níž miliony Britů požadují nový plebiscit.

Třiaosmdesátiletý konzervativní politik tvrdí, že během kampaně před současným hlasováním "nebylo vysvětleno, jak by mohl vypadat život mimo EU". "Jakmile budeme znát odpověď na tyto otázky, veřejnost má právo na další vyjádření," upozornil.

9:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Odpovědí na rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nemůžou být pokusy o překotnou integraci za každou cenu.

"Poučení je pro všechny stejné: politikům se nevěří," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

9:56

Nervozita po Brexitu zasáhla evropské akcie, které tento týden zahájily poklesem.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 odepisoval 0,8 procenta, než ztrátu snížil asi na polovinu. V prudkém poklesu dnes pokračují britské banky. Například akcie Lloyds Banking Group na začátku obchodování ztrácely 1,8 procenta a Royal Bank of Scotland 6,7 procenta.

9:47

"Obávám se, že Evropa prožije vlnu separatismu a nacionalismu. Musíme ale být připraveni postavit se mu čelem," řekl premiér Bohuslav Sobotka rakouskému deníku Der Standard. "Myslím, že máme celou řadu silných argumentů pro pokračování evropského projektu. Mezi jinými i proto, že EU je nejlepší pojistka proti tomu, aby se opakovaly hrůzy 20. století," doplnil.

Foto: Reuters
9:36

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn sestavuje novou stínovou vládu. Už znovu obsadil deset pozic ministrů, kteří rezignovali. On sám ale čelí velkému tlaku k odstoupení.

K rezignaci ho vyzval mimo jiné dosavadní labouristický stínový předseda Dolní sněmovny parlamentu Chris Bryant, poslanec Stephen Kinnock v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC pak zase prohlásil, že strana kvůli Corbynovi v možných podzimních předčasných volbách může přijít až o 60 křesel. Pokud Corbyn neodstoupí, může se podle Bryanta zapsat do historie jako ten, který rozštěpil Labouristickou stranu.

9:24

Británie by neměla být nucena k co nejrychlejšímu odchodu z Evropské unie. Uvedl to dnes polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski před odletem do Prahy, kde se má setkat s kolegy z visegrádské čtyřky.

"Potřebujeme delší čas na rozmyšlení. Nemůže to být ukvapená akce, nelze naléhat a nutit Británii k co nejrychlejšímu odchodu," uvedl.

Reagoval tak na páteční vyjádření špiček EU, které vyzvaly k co nejrychlejšímu zahájení jednání o odchodu Británie z EU, jakkoli by to mohlo být bolestné.

9:16

Jeremymu Corbynovi chodí další a další rezignace. Svůj konec nově oznámili stínový ministr ozbrojených složek Toby Perkins či stínová ministryně zahraničí Diana Johnsonová.

8:39

Britská libra po Osbornově projevu trochu posílila, ale i tak činí ztráta z rána 1,7 %. Momentálně je její kurz vůči americkému dolaru 1,345.

8:28

Britský ministr financí George Osborne se poprvé od referenda objevil na veřejnosti. Prohlásil, že už v pátek hovořil se svými kolegy z G7 o otřesech na finančních trzích, které způsobily výsledky čtvrtečního referenda.

Prioritou nyní podle něj je minimalizovat škody, přičemž centrální banka Bank of England je připravena sáhnout do krizových fondů. "V nadcházejících dnech nepůjde o klidnou plavbu... ale neměli bychom podceňovat své odhodlání... a jsme připraveni na vše, co může přijít," prohlásil.

Finanční systém v Británii je podle něj nyní nastaven tak, aby utlumil ekonomické šoky, a ne je prohloubil, jako tomu bylo během finanční krize v roce 2008.

George Osborne
George Osborne | Foto: Reuters
8:09

Finanční trhy "značně podcenily" výsledek britského hlasování o odchodu z Evropské unie. Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Současně však uvedla, že na trhu není panika a centrálním bankéřům se podařilo učinit vše pro to, aby se situace na trhu uklidnila.

"Byl zde násilný, brutální, okamžitý masivní pohyb, kdy libra klesla o deset procent," prohlásila Lagardeová na fóru v Aspenu. Dodala však, že není potřeba panikařit, protože centrální bankéři odvedli svoji práci a na trhu bylo dostatek likvidity. V pátek tak nebyl na trhu problém s likviditou, kterou zažíval trh v době vrcholu finanční krize v roce 2008, dodala.

7:58

Představitelé Německa, Francie a Itálie budou diskutovat o Brexitu. Podle BBC je pravděpodobné, že budou požadovat co nejrychlejší odchod Británie z EU.

Jejich prioritou je stabilizace situace, zejména na trzích.

7:41

Kvůli referendu se dočasně odkládá prodej železáren ocelárenské skupiny Tata Steel ve Walesu. Tam momentálně pracuje na 1200 lidí.

7:26

Čínský premiér Li Kche-čchiang vyzval ke společnému úsilí s cílem obnovit globální ekonomickou důvěru po šoku, který způsobilo britské referendum.

Referendum "mělo zjevný dopad na mezinárodní finanční trhy. Jsme svědky rostoucí nejistoty ve světové ekonomice", řekl čínský premiér v rámci projevu na Světovém ekonomickém fóru ve městě Tchien-ťin na východě země.

Nezvykle přímé prohlášení čínského představitele, který jen zřídka komentuje záležitosti jiných vlád, odráží rozsah potenciálního dopadu ekonomických turbulencí v rámci EU po britském referendu.

7:12

Papež František v souvislosti s britským referendem varoval před "balkanizací" Evropy. "Je něco, co v tomto objemném svazku nefunguje, ale nesmíme vyhazovat dítě i s vaničkou. Zkusme věci nastartovat, znovu vytvořit," řekl novinářům v letadle během návratu z Arménie.

Podle něj může Unie obnovit svou sílu tím, že bude otevřena "tvořivosti a zdravé nejednotě". "To znamená dát zemím v Evropské unii více nezávislosti, více svobody."

Foto: Reuters
6:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Evropská unie nic Británii nenabídne, aby ji udržela. Británie nemůže být ani partnerem napůl. Nemůžete být trochu těhotní,“ uvedl německý vicekancléř a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel.

Britští i evropští odpůrci Brexitu se vyrovnávají se zklamáním. Tady je v bodech několik jejich šancí a nadějí, jak dopad čtvrtečního rozhodnutí 17 410 742 občanů Spojeného království (přesně tolik jich hlasovalo pro odchod z EU) zmírnit.

6:55

Labouristé by mohli v případných podzimních volbách ztratit až 60 křesel, míní poslanec Stephen Kinnock.

"Myslím si, že je reálná hrozba, že pokud ještě před koncem roku půjdeme k volbám s Jeremym jako našim vůdcem, ztratíme něco mezi 30 až 60 důvěryhodnými a cennými kolegy," řekl BBC.

6:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme, že právě regiony, které podporovala EU, se vyslovily pro odchod z osmadvacítky. Takto se v Británii hlasovalo.

6:52

Britské regiony, které čerpají finanční podporu z fondů Evropské unie, žádají vládní záruky kompenzace ztracených dotací, uvedla televize Sky News.

Očekávají, že nepřijdou-li dohodnuté peníze z Bruselu, nahradí je po odchodu z EU Londýn. Podle unijního fondu regionálního rozvoje měly do roku 2020 dostat britské regiony 3,6 miliardy liber (121 miliardy korun). Hrabství Yorkshire například čekalo subvenci 600 milionů na rozvoj své ekonomiky, Cornwall si sliboval dotaci 400 milionů.

"Po rozhodnutí o odchodu z EU se rozhodně budeme snažit dosáhnout toho, aby britská vláda chránila stanoviska Cornwallu v jakýchkoli rozhovorech," řekl šéf cornwallské regionální správy John Pollard.

6:47

Ministr financí George Osborne se od oznámení výsledku referenda neukázal na veřejnosti. Podle svého mluvčího plánuje učinit oficiální prohlášení zítra brzy ráno. Osbornovým cílem bude uklidnit finanční trhy ještě před jejich otevřením.

6:42

Slovensko, které bude od 1. července předsedat Evropské unii, chce při jednáních o vystoupení Británie z osmadvacítky využít zkušenosti z dělení Československa. Bratislava také souhlasí s tím, aby Londýn formální žádost o vystoupení z Unie podal co nejdříve.

6:39

Po referendu se ve Velké Británii vyhrotila nálada ve společnosti natolik, že dochází k mnoha rasistickým incidentům vůči lidem z východní Evropy.

Neznámí útočníci mimo jiné pomalovali polské kulturní centrum v Londýně rasistickými grafitti. Následky útoku, který se stal v neděli ráno, pracovníci kulturního střediska odstranili.

6:35

Představitelé kampaně za odchod Velké Británie z EU údajně neměli žádný plán, který by se týkal situace, že by Britové skutečně v referendu hlasovali pro Brexit.

6:32

Co se stalo v neděli?
- Po vítězství Brexitu se štěpí britská opozice. Už dvanáct členů stínové labouristické vlády Jeremyho Corbyna rezignovalo, stínový ministr zahraničí Hilary Benn byl odvolán.
- Sám předseda Corbyn ve večerním prohlášení znovu odmítl úvahy o své rezignaci. "Nehodlám ztratit důvěru těch, kteří pro mě hlasovali. Ti, kteří chtějí vedení vyměnit, tak budou muset učinit v demokratických volbách," uvedl Corbyn s tím, že on sám bude také znovu kandidovat.
- Mezi britskými politiky pokračují debaty o budoucnosti vlády, plné silných výroků. Například Paul Nuttall ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), jež vede zastánce odchodu Nigel Farage, volá po „Brexit vládě“. V čele by měl podle Nuttalla stanout Boris Johnson nebo Michael Gove.

6:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po britském referendu o odchodu z Evropské unie.

Michal Žák Simona Fendrychová Zuzana Kleknerová Martin Novák Reuters Michal Žák, Simona Fendrychová, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Reuters
Aktualizováno 27. 6. 2016 22:20
 

Právě se děje

Další zprávy