Živě: OSN má důkazy, v Sýrii útočily chemické zbraně

Přenos skončil
Západ chystá vojenský úder. Dění v Sýrii sledujeme v online reportáži
Inspektoři OSN v syrské Ghútě, kde umírali civilisté po domnělém útoku chemickými zbraněmi.
Inspektoři OSN v syrské Ghútě, kde umírali civilisté po domnělém útoku chemickými zbraněmi. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Vojenský zásah v Sýrii se blíží. Američané totiž vůbec nepochybují o tom, kdo použil chemické zbraně proti syrským civilistům. V noci na středu to řekl zatím nejvýše postavený představitel americké administrativy, viceprezident Joe Biden.

Spojené státy už brzy představí vlastní důkazy, které nasbíraly americké tajné služby, uvedl Biden na shromáždění veteránů v texaském Houstonu.

"Nejsou žádné pochybnosti, kdo je za toto odporné použití chemických zbraní v Sýrii odpovědný: syrský režim," prohlásil viceprezident. "Prezident si myslí a já si myslím, že ti, kteří nasazují chemické zbraně proti bezbranným mužům, ženám a dětem, by za to měli a musí být pohnáni k zodpovědnosti."

Jak Američané zareagují, teď musí rozhodnout prezident Obama. USA mají ve Středozemním moři bojová plavidla a dvě letadlové lodě v Rudém a Arabském moři. Podle amerického ministra obrany Chucka Hagela je armáda připravena, čeká jen na rozkaz.

Nejčastěji se hovoří o útoku řízenými střelami s plochou dráhou letu.

K objasnění okolností útoku z 21. srpna mají přispět také inspektoři OSN, kteří místo navštívili v pondělí a v inspekci v Sýrii pokračují dnes.

Dění v Sýrii sledujeme online:

Přenos skončil
23:51

Spojené státy uvedly, že akci proti syrské vládě podniknou i bez podpory spojenců nebo OSN. Diplomatické ochromení totiž prý nesmí zabránit odpovědi na údajný útok chemickými zbraněmi z minulého týdne v Sýrii. "V reakci nemůžeme být zdržováni neústupností Ruska - pokračující neústupností - v OSN," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. "Situace je tak vážná, že vyžaduje odpověď," řekla také.

20:45

OSN dala na vědomí, že je schopná potvrdit, zda se chemický útok skutečně odehrál. Odborníci jsou rovněž schopni stanovit, jaké toxické látky útočník použil. Cílem mise ale není určit, která z bojujících stran chemickou munici použila.

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džáfarí generálního tajemníka požádal, aby experti OSN prošetřili tři nové útoky, při kterých se syrští vojáci nadýchali jedovatého plynu. Podle Reuters Pan Ki-muna vyzval, aby inspektory vyšetřováním "okamžitě pověřil". Džáfarí tvrdí, že útoky se odehrály na okraji Damašku minulý týden ve čtvrtek, v sobotu a v neděli.

19:45

Pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy Británie, Francie, USA, Rusko a Čína, se nedohodla na britské rezoluci k Sýrii, která by umožnila mezinárodní vojenský zásah. Text rezoluce nyní kvůli dalším konzultacím postoupili svým vládám. Jednání OSN o syrské krizi bude pokračovat i v nadcházejících dnech. Rada bezpečnosti OSN o dokumentu nehlasovala.

19:05

Společné jordánské a americké jednotky u jordánské hranice se Sýrií jsou v pohybu. Podle nejmenovaného jordánského vládního představitele tento manévr jednotky obou států měsíce připravovaly. Jordánsko je blízkým americkým spojencem a zvažovaný úder proti Sýrii podporuje. Podél 370 kilometrů dlouhé hranice jsou údajně v pohotovosti desítky obrněnců a bojových letounů. Místní obyvatelé také hlásí, že v pohraničí hlídkuje řada bezpilotních letadel.

18:55

Česká republika se staví rezervovaně k možnému mezinárodnímu vojenskému úderu v Sýrii, vyplývá z prohlášení ministerstva zahraničí. "Považujeme užití chemických zbraní za nepřípustné a v přímém rozporu s platnými mezinárodními úmluvami bez ohledu na totožnost pachatele a okolnosti útoku," stojí v prohlášení minisaterstva vnitra. "Vzhledem k panujícím spekulacím o možnosti mezinárodního vojenského zásahu proti ozbrojeným silám či objektům syrského státu Česká republika znovu připomíná, že nadále považuje za jediné účinné řešení vnitrosyrského konfliktu řešení diplomatické a mírové."

18:07

"Jsme přesvědčeni, že je čas, aby Rada bezpečnosti OSN převzala odpovědnost za Sýrii, když to za poslední dva a půl roku nedokázala udělat," řekl britský ministr zahraničí William Hague. Dodal, že je nutné, aby se OSN pokusila zastavit krveprolévání v této blízkovýchodní zemi tím, že schválí příslušnou rezoluci. 

Pokud dokument v radě projde, může být otevřením cesty pro připravovanou vojenskou intervenci. Očekává se ale, že Rusko a Čína jako stálí členové rady použijí právo veta, jelikož s intervencí nesouhlasí.

17:37

Krátce po údajném chemickém útoku z 21. srpna nedaleko Damašku zachytila americká rozvědka několik zděšených telefonátů, ve kterých se špičky syrského režimu snažily získat informace o incidentu. To by podle blogu The Cable amerického zahraničněpolitického magazínu Foreign Policy mohlo vysvětlovat, proč jsou američtí představitelé přesvědčeni, že u syrské metropole zaútočily bojovým plynem právě jednotky autoritářského prezidenta Bašára Asada.

"Nevíme, proč se to přesně stalo," citoval blog jistého představitele americké tajné služby. "Víme jen, že to bylo zatraceně hloupé."

16:20

Americké armádní velení se obává, že by dalším cílem, kde dojde k použití chemických zbraní, mohlo být město Aleppo. Uvádějí to zdroje z americké administrativy. Proto je prý Obamova vláda přesvědčena, že musí Asadův režim co nejdřív "usměrnit" vojenským zásahem.

16:20

Bývalý syrský ministr plánování Abdalláh Dardárí odhaduje, že syrská ekonomika letos zaznamenala pokles o 35 procent.

16:03

Izraelská armáda povolává část záložníků. Kvůli možnému napadení ze Sýrie. Uvedl to deník Haarec. "Není důvod měnit denní zvyklosti," prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Jsme připraveni na všechny scénáře," dodal s tím, že izraelská armáda je schopna čelit jakékoli hrozbě a tvrdě odpovědět na jakýkoli pokus, který vystaví izraelské občany nebezpečí.

Netanjahuovo prohlášení má uklidnit veřejnost, která se na hrozbu útoku ze Sýrie očividně připravuje. Před středisky civilní obrany tvořily fronty lidí, kteří si přišli vyzvednout plynové masky.

16:03

Všechny incídie ukazují na to, že chemické zbraně použil v Damašku režim Bašára Asada, uvedl v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

15:10

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Makdád obvinil Spojené státy, Británii a Francii, že pomáhají "teroristům" používat chemické zbraně v Sýrii. Při setkání s novináři v hotelu v Damašku také uvedl, že stejné skupiny chemické zbraně brzy použijí i proti Evropě. Inspektorům OSN prý předal důkazy, že "ozbrojené teroristické skupiny" v zemi běžně používají jedovatý sarin, píše agentura Reuters.

15:00

A ještě jedna indície, která napovídá, že se zásah může opozdit: Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl, že inspektoři potřebují na sběr důkazů o použití chemických zbraní ještě 4 dny.

14:45

Britští poslanci budou o odvetě za chemický útok hlasovat už zítra, jejich francouzští kolegové se ale sejdou až příští týden. Teprve na mimořádném zasedání, naplánovaném na 4. září, se mají Francouzi radit o Sýrii. V Paříži to uvedla mluvčí francouzské vlády.

Francie je přitom jednou ze tří zemí, s jejichž přímou účastí na útoku na vojenské cíle Bašára Asada se napevno počítá. Pokud ale západní spojenci skutečně zaútočí už zítra (což s odvoláním na americké experty tvrdí stanice NBC), Francouzi útok v parlamentu projednat nestihnou.

14:30

Poláci sice Američany považují za blízké spojence, do války s nimi však nepůjdou. Premiér Donald Tusk zapojení polských vojáků do úderu na Sýrii vyloučil. "Nesdílím víru a nadšení těch, kteří věří, že taková intervence povede k nějakým výsledkům," řekl Tusk ve středu ve Varšavě.

14:10

Spojené státy nebudou v Sýrii útočit samy. "Nepůjde o žádnou unilaterální vojenskou akci. Mezinárodní partneři do ní budou zapojeni," řekl jeden z vysoce postavených členů vlády. Intervence by mohla trvat déle než jeden den, upřesnil. O dalším postupu se prý Washington intenzivně radí se svými spojenci.

13:50

Rusko stáhne všechny své pracovníky z námořní základy v syrském Tartasu, kterou má dlouhodobě pronajatou. Oznámila to agentura Interfax. Turecko preventivně posílá do vesnic na hranicích se Sýrii zdravotníky, specializované na ošetřování lidí zasažených chemikáliemi či nervovými plyny.

13:30

Izrael uvedl do pohotovosti svoji protiraketovou obranu. Připravuje se na možnost, že syrská armáda v reakci na útok spojenců bude ostřelovat Izrael. Obyvatelé židovského státu si také připravují k použití plynové masky.

13:30

Německo vyzvalo, aby Rada bezpečnosti podpořila syrskou rezoluci, navrženou Velkou Británií. Ta by o ní v New Yorku měla jednat ještě dnes.

13:15

Důkazy, která má zatím k dispozici OSN, svědčí o tom, že v Sýrii byl použit "určitý druh chemických látek". Na tiskové konferenci v Ženevě to řekl zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. Prohlásil ale, že k OSN nedorazil jediný důkaz o tom, že tyto látky použila syrská vláda. Sám Brahímí je zásadně proti útoku na Sýrii bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

13:15

Jak to teď vypadá v hlavním městě Sýrie, Damašku? Přečtěte si reportáž agentury AFP: Damašek se bojí úderu Západu. Lidé hromadí zásoby.

12:55

Další hlas varuje před intervencí Západu, tentokrát ten generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Svět se podle něj na zásahu musí shodnout v Radě bezpečnosti. "Radě bezpečnosti OSN musí zůstat její politická odpovědnost," uvedl Pan Ki-mun v Haagu. "(Inspektoři OSN) potřebují čas, aby mohli dělat svou práci," varoval.

12:55

Izraelská rozvědka zachytila komunikaci mezi syrskými důstojníky, která údajně dokládá, že chemické zbraně nasadila v Damašku Asadova armáda. Příslušník izraelských tajných služeb to řekl německému týdeníku Focus. Odposlech Izraelci předali Američanům.

12:30

Rusko evakuuje své občany ze Sýrie. V úterý odjely desítky lidí, dnes opouštějí zemi další Rusové. Diplomaté na ruském velvyslanectví ale podle ministerstva zahraničí zůstávají na místě.

11:50

Británie vypracovala rezoluci, která má odsoudit údajný chemický útok v Sýrii a vyžádat si povolení k ochraně civilistů. Oznámil to premiér David Cameron. Rezoluce by měla být předložena Radě bezpečnosti OSN ještě dnes. Pokud projde, může otevřít cestu pro chystanou vojenskou intervenci. Očekává se ale, že Rusko a Čína budou rezoluci vetovat.

11:47

Podle obvykle dobře informovaného listu Washington Post představí USA vlastní důkazy použití chemických zbraní v Sýrii nejspíš ve čtvrtek. Sesbíraly je americké tajné služby. V tentýž den má o reakci na zatím neprokázaný útok chemickými zbraněmi proti civilistům hlasovat také britský parlament.

11:35

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu varoval před regionálním dopadem chystané intervence v Sýrii. Uvedl, že intervence může v oblasti, kterou považuje už tak "za sud se střelným prachem", skončit "nepředvídatelným způsobem."

11:32

Burza v New Yorku, kde si investoři v posledních týdnech či spíše měsících zvykli na trvalý růst, zažila v úterý nejhorší den od června. Kvůli chystanému útoku na Sýrii. Ropa stojí nejvíc za poslední dva roky a své "brány" otevírají takzvané bezpečné přístavy - tedy měny a komodity, k nimž se investoři uchylují v krajně nejistých dobách.

11:26

Před očekávaným úderem USA, Británie a Francie na vojenské cíle v Sýrii svolal krizové zasedání bezpečnostního kabinetu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ministry chce informovat o detailech syrské krize, píší izraelské noviny. Netanjahu už včera pohrozil tvrdou odvetou, pokud by měl být napaden Izrael. Zdůraznil přitom, že Izrael nechce být do syrské krize vtažen, ale pokud bude, odpoví.

10:21

Syrské vládě hrozí za chemický útok nejen Američané, ale i jejich největší nepřítel - Al-Káida. Její irácká odnož dnes na web umístila prohlášení, v němž mimo jiné stojí: "Rozhodli jsme se pro odvetu v podobě vulkánu za masakry spáchané proti našim lidem ve východní Ghútě. Poslední z nich byl veden chemickými zbraněmi. Naše frakce rozhodly, že budou útočit na opěrné body režimu v Damašku, včetně sídel bezpečnostních složek, zásobovacích a podpůrných stanovišť, výcvikových center a infrastruktury."

Prohlášení je z 26. srpna a podepsala ho skupina. která si říká Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

10:19

Inspektoři OSN vyrazili po jednodenní pauze na další místo, kde mělo před týdnem dojít k chemickému útoku. Při první, pondělní inspekci na jedno z jejich aut někdo střílel.

9:15

Americký prezident Barack Obama znovu telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem o Sýrii a o možné reakci na chemický útok, ke kterému v zemi mělo dojít. V Británii dnes pod Cameronovým vedením zasedá bezpečnostní rada státu.

Celkem Washington uskutečnil od minulé středy, kdy k útoku došlo, 88 telefonátů zahraničním vůdcům.

7:43

Webová stránka předního amerického listu The New York Times se stala v úterý odpoledne místního času terčem hackerského útoku. Došlo k tomu již podruhé za poslední dva týdny. Jak uvedl Marc Frons z IT oddělení společnosti, útok měla na svědomí skupina známá jako "Syrská elektronická armáda nebo někdo kdo se za ně snaží vydávat". Tato skupina přitom podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada a na internetu se přihlásila již k minulým hackerským útokům na americké deníky.

7:21

Mluvčí OSN Alessandra Vellucciová řekla, že původně se počítalo s tím, že inspektoři zůstanou v Sýrii dva týdny. Teď prý to ale vypadá, že budou potřebovat více času. Přijeli v neděli 18. srpna s úkolem objasnit údajné chemické útoky z minulých měsíců; nyní se ale soustředili na událost z minulé středy.

 

7:19

Viceprezident USA Joe Biden prohlásil, že syrská vláda  musí nést odpovědnost za chemický útok na syrské obyvatele. "Není pochyb o tom, kdo je za toto odporné užití chemických zbraní v Sýrii odpovědný: syrský režim," prohlásil Biden v projevu k americkým veteránům v Houstonu. "Ti, kdo použijí chemické zbraně proti bezbranným mužům, ženám a dětem, by měli být a musí být za to odpovědní," dodal.

7:17

Odborníci na chemické zbraně by měli dnes pokračovat v prohlídce míst u Damašku zasažených při údajném chemickém útoku minulý týden. První z nich prohlédli v pondělí, avšak jejich konvoj se dostal do palby, takže práci v úterý z bezpečnostních důvodů přerušili.

Úkolem expertů je zjistit, zda 21. srpna byly východně a jižně od metropole skutečně nasazeny chemické zbraně. Inspektoři ale nemají mandát zjišťovat, kdo je použil. Jejich vyšetřování bude nicméně důležité pro rozhodování o případném útoku na Sýrii, který připravují některé západní státy.

 

7:15

Podle agentury AP je nepravděpodobné, že by intervence připravovaná západními státy začala v době, kdy v Sýrii bude tým OSN. Pro načasování operace bude podle zdroje AP také rozhodující pracovní program prezidenta Baracka Obamy. Příští týden má být ve Švédsku a Rusku. Je nepravděpodobné, že by USA zahájily útok v době prezidentovy nepřítomnosti v zemi.

Zahraničí ČTK Zuzana Kleknerová Martin Novák Zahraničí, ČTK, Zuzana Kleknerová, Martin Novák
28. 8. 2013 23:51
 

Právě se děje

Další zprávy