Obama plánuje zaútočit na Sýrii z moře

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2013 6:38
Američané si jsou jistí, že za chemickým útokem stojí Asadův režim.
Tomahawk v akci
Tomahawk v akci | Foto: Reuters

Praha - Inspektoři OSN zatím neověřili, zda v Damašku skutečně někdo použil nervové plyny, a pokud ano, zda to byla armáda prezidenta Bašára Asada. Spojené státy už ale mají jasno.

Deník New York Times citoval představitele Bílého domu, podle kterého je téměř nepochybné, že za útokem, který zabil stovky lidí na předměstí syrské metropole, jsou Asadovi vojáci.

Ke stejnému závěru údajně dospěli i francouzský prezident Francois Hollande a britský premiér David Cameron. Takže co dál?

Washington, Londýn i Paříž se dlouho bránily zatažení do syrské války. I kvůli tomu, že část syrské opozice rozhodně není prozápadní a nemá daleko k Al-Káidě, pokud se k ní přímo nehlásí.

Nasazení chemických zbraní ale situaci mění, přestože vláda v Damašku trvá na tom, že žádné plyny nepoužila a že jde o provokaci rebelů, kteří tak chtějí intervenci vyvolat.

Sýrie má k dispozici velmi moderní a rozsáhlou protileteckou obranu. Mnohem lepší, než měl Irák v roce 2003 a Libye před dvěma lety.

Pokud Obama přece jen o úderu rozhodne, bude velmi pravděpodobně veden z lodí ve Středozemním moři. Střelami s plochou dráhou letu Tomahawk.

Ty patří v americké a britské armádě k oblíbené zbrani. Umožňují velmi přesný zásah cíle při malém riziku pro pilota nebo posádku lodí a ponorek.

Tomahavky, vybavené proudovým motorem, létají rychlostí až přes 800 kilometrů za hodinu. Zbraň používali ve velké míře Američané při válce proti Iráku v roce 1991.

Raketa je naprogramovaná na daný cíl a má zadaný směr letu. Letí nízko při zemi, aby se vyhnula radarům. Využívá možnosti 3D obrazu a informací radarů k tomu, aby nenarazila do jiného bodu a předčasně neexplodovala. Zasažení správného cíle ověřuje těsně před dopadem střely kamera.

Poblíž syrských břehů jsou čtyři americká vojenská plavidla. Každé je vybaveno zhruba stovkou Tomahawků.

Bombardéry nad Sýrii v obavách ze ztrát na životech pilotů patrně nevzlétnou, podle dostupných zpráv ani Obama, ani Cameron nebo Hollande neuvažují o vytvoření bezletových zón na jihu či severu Sýrie. To by vyžadovalo nasazení mnohem větší síly, včetně letadel.

Střely s plochou dráhou letu samozřejmě nesvrhnou Asadův režim, ale Obama by dostál svým rok starým slovům, že nasazení chemických zbraní nebude tolerovat.

Cílem náletů mají být podle informací z Bílého domu velící centra syrské armády, sklady zbraní a paliva, letecké základny, tankové brigády.

Téměř jistě se spojenci budou muset obejít bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, protože Rusko a Čína schválení jakékoliv intervence zablokují.

Důležitou podporou ale budou dvě velké země v regionu, které jsou ostře proti Asadovi, dodávají rebelům zbraně a rádi by se staly svědky jeho svržení. Turecko a Saúdská Arábie.

Podstatná je však jedna věc. Zatím není potvrzeno, kdo za chemickým útokem stojí. Člen československé protichemické jednotky z války v Perském zálivu v roce 1991 podplukovník Jaroslav Kumbera řekl deníku Insider, že on osobně o Asadově podílu pochybuje.

"Je dost nelogické, aby to použil Asad, když na bojišti spíš vyhrává. Vždy platilo, že kdo prohrává, chce na svoji stranu přitáhnout veřejné mínění. Ale to jsou spekulace. Mohli i některého velitele podplatit, aby to použil. Možností je mnoho. Jsem skeptický k tomu, aby se jednoznačně řeklo, kdo to udělal. Bude nesmírně obtížné to zjistit."

Mezinárodní intervence se podplukovník Kumbera obává.

"Moje obavy jsou, že tam, když to začne opravdu hořet, bude katastrofa. Je do toho například zapojen Írán, který podporuje Asada. Úplnou katastrofou by bylo, kdyby ten konflikt zasáhl Saúdskou Arábii, hlavního producenta ropy."

Opozice tvrdí, že chemický útok byl veden z hory Kasjún u Damašku, odkud vládní dělostřelectvo už několik měsíců ostřeluje pozice rebelů na okrajích Damašku.

Podle deníku Guardian se nicméně britská a americká vláda kloní k názoru, že za útokem v Damašku stojí syrská elitní 4. obrněná divize, které velí mladší bratr syrského prezidenta Mahír Asad.

Ten před rokem při výbuchu v Damašku přišel o část levé nohy, ale ofenzívám proti rebelům velí dál. Je považován za radikála, který chce potřít jakoukoliv opozici v Sýrii za jakoukoliv cenu.

 

Právě se děje

Další zprávy