Obama plánuje zaútočit na Sýrii z moře

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2013 6:38
Američané si jsou jistí, že za chemickým útokem stojí Asadův režim.
Tomahawk v akci
Tomahawk v akci | Foto: Reuters

Praha - Inspektoři OSN zatím neověřili, zda v Damašku skutečně někdo použil nervové plyny, a pokud ano, zda to byla armáda prezidenta Bašára Asada. Spojené státy už ale mají jasno.

Deník New York Times citoval představitele Bílého domu, podle kterého je téměř nepochybné, že za útokem, který zabil stovky lidí na předměstí syrské metropole, jsou Asadovi vojáci.

Ke stejnému závěru údajně dospěli i francouzský prezident Francois Hollande a britský premiér David Cameron. Takže co dál?

Washington, Londýn i Paříž se dlouho bránily zatažení do syrské války. I kvůli tomu, že část syrské opozice rozhodně není prozápadní a nemá daleko k Al-Káidě, pokud se k ní přímo nehlásí.

Nasazení chemických zbraní ale situaci mění, přestože vláda v Damašku trvá na tom, že žádné plyny nepoužila a že jde o provokaci rebelů, kteří tak chtějí intervenci vyvolat.

Sýrie má k dispozici velmi moderní a rozsáhlou protileteckou obranu. Mnohem lepší, než měl Irák v roce 2003 a Libye před dvěma lety.

Pokud Obama přece jen o úderu rozhodne, bude velmi pravděpodobně veden z lodí ve Středozemním moři. Střelami s plochou dráhou letu Tomahawk.

Ty patří v americké a britské armádě k oblíbené zbrani. Umožňují velmi přesný zásah cíle při malém riziku pro pilota nebo posádku lodí a ponorek.

Tomahavky, vybavené proudovým motorem, létají rychlostí až přes 800 kilometrů za hodinu. Zbraň používali ve velké míře Američané při válce proti Iráku v roce 1991.

Raketa je naprogramovaná na daný cíl a má zadaný směr letu. Letí nízko při zemi, aby se vyhnula radarům. Využívá možnosti 3D obrazu a informací radarů k tomu, aby nenarazila do jiného bodu a předčasně neexplodovala. Zasažení správného cíle ověřuje těsně před dopadem střely kamera.

Poblíž syrských břehů jsou čtyři americká vojenská plavidla. Každé je vybaveno zhruba stovkou Tomahawků.

Bombardéry nad Sýrii v obavách ze ztrát na životech pilotů patrně nevzlétnou, podle dostupných zpráv ani Obama, ani Cameron nebo Hollande neuvažují o vytvoření bezletových zón na jihu či severu Sýrie. To by vyžadovalo nasazení mnohem větší síly, včetně letadel.

Střely s plochou dráhou letu samozřejmě nesvrhnou Asadův režim, ale Obama by dostál svým rok starým slovům, že nasazení chemických zbraní nebude tolerovat.

Cílem náletů mají být podle informací z Bílého domu velící centra syrské armády, sklady zbraní a paliva, letecké základny, tankové brigády.

Téměř jistě se spojenci budou muset obejít bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, protože Rusko a Čína schválení jakékoliv intervence zablokují.

Důležitou podporou ale budou dvě velké země v regionu, které jsou ostře proti Asadovi, dodávají rebelům zbraně a rádi by se staly svědky jeho svržení. Turecko a Saúdská Arábie.

Podstatná je však jedna věc. Zatím není potvrzeno, kdo za chemickým útokem stojí. Člen československé protichemické jednotky z války v Perském zálivu v roce 1991 podplukovník Jaroslav Kumbera řekl deníku Insider, že on osobně o Asadově podílu pochybuje.

"Je dost nelogické, aby to použil Asad, když na bojišti spíš vyhrává. Vždy platilo, že kdo prohrává, chce na svoji stranu přitáhnout veřejné mínění. Ale to jsou spekulace. Mohli i některého velitele podplatit, aby to použil. Možností je mnoho. Jsem skeptický k tomu, aby se jednoznačně řeklo, kdo to udělal. Bude nesmírně obtížné to zjistit."

Mezinárodní intervence se podplukovník Kumbera obává.

"Moje obavy jsou, že tam, když to začne opravdu hořet, bude katastrofa. Je do toho například zapojen Írán, který podporuje Asada. Úplnou katastrofou by bylo, kdyby ten konflikt zasáhl Saúdskou Arábii, hlavního producenta ropy."

Opozice tvrdí, že chemický útok byl veden z hory Kasjún u Damašku, odkud vládní dělostřelectvo už několik měsíců ostřeluje pozice rebelů na okrajích Damašku.

Podle deníku Guardian se nicméně britská a americká vláda kloní k názoru, že za útokem v Damašku stojí syrská elitní 4. obrněná divize, které velí mladší bratr syrského prezidenta Mahír Asad.

Ten před rokem při výbuchu v Damašku přišel o část levé nohy, ale ofenzívám proti rebelům velí dál. Je považován za radikála, který chce potřít jakoukoliv opozici v Sýrii za jakoukoliv cenu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy