Zimbabwské nemocnice bývaly vzorem pro Afriku

rst
7. 8. 2007 16:50
Teď se však zdravotnictví zhroutilo. Nemocní umírají žízní

Harare - Veřejné nemocnice v Zimbabwe byly ještě před několika lety vzorem pro celou Afriku. Teď v nich však lidé umírají na dehydrataci.

Zdravotnictví se v zemi s hyperinflací zhroutilo. V pěti největších a nejlepších nemocnicích v zemi chybí léky i vybavení.

"Když za mnou přijde mladá dívka, že na ní spadl kámen a má pochroumané stehno a zlomenou holeň, mohu jí ránu vyčistit vodou. To je vše. Ona sice potřebuje chirurgický zákrok, ale my nemáme žádná anestetika," řekl doktor z jedné nemocnice deníku Telegraph.

Mnoho zaměstnanců už nemocnice opustilo. Pohotovost nefunguje. Lékaři kteří zbyli, neoperují.

V nemocnicích není ani penicilin, inzulín, obvazy, peroxid vodíku, gázy, rukavice, chirurgické břitvy nebo filmy do rentgenů.

Zimbabwská banka před nedávnem uvedla do oběhu bankovku v astronomické hodnotě 200 tisíc zimbabwských dolarů. Po pár dnech za ní lze koupit nanuk.
Zimbabwská banka před nedávnem uvedla do oběhu bankovku v astronomické hodnotě 200 tisíc zimbabwských dolarů. Po pár dnech za ní lze koupit nanuk. | Foto: Reuters

Lékaři dostali před časem přidáno. Jejich 9 milionů zimbabwských dolarů (asi 1200 korun podle kurzu na černém trhu) však k životu nestačí.

Jediné, co je pro doktory v nemocnicích ještě použitelné, je počítač. Na něm totiž vypalují CD, která potom prodávají. Na internetu si mnozí z nich hledají práci v zahraničí.

"Když se v naší zemi dožiješ 55 let, tak jsi stařec," říká Stella Allberry z opozičního Hnutí pro demokratické změny.

Průměrný věk dožití totiž v Zimbabwe dosahuje 37 let u mužů a 34 u žen. Lidé se o nemocné starají raději doma, než aby je vozili do nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy