Harare - Situace v ekomicky zdevastovaném Zimbabwe je podle všeho den ode dne lepší.
Důkazem toho může být i skutečnost, že jeho vůdce Robert Mugabe se otvírá světu. Donedávna interview se zimbabwským prezidentem v západních médiích bylo tabu, nyní sám Mugabe rozdává rozhovory na všechny strany - od CNN po Reuters a BBC.
V nich mluví zejména o tom, že se situace v zemi stablizovala a jedním dechem vyzývá Západ, aby konečně zrušil sankce, které zemi blokují v dalším rozvoji.
Známky zlepšení života, které jsou patrné hned po příjezdu do země, potvrdil i chargé d'affaires z české ambasády v Zimbabwe, Luděk Zahradníček.
„Je to nyní citelně lepší, v obchodech je zboží, učitelé se vrátili do škol a do země mají volný přístup novináři," řekl Aktuálně.cz Luděk Zahradníček. „Týká se to ale jen měst, na vesnici je situace o dost horší."
Západní média dále informují o tom, že před bankami zmizely dlouhé fronty a díky náhradě bezcenného zimbabwského dolaru dolarem americkým či jihoafrickým randem začínají fungovat základní veřejné služby.
Trnitá cesta
Jak upozorňuje americká televize CNN, která až donedávna měla do Zimbabwe vstup přísně zakázán, cesta k úplnému zotavení ekonomiky, politické scény i celé společnosti bude "dlouhá a trnitá".
Znovunastolení vlády zákona a demokratických svobod je totiž stále v nedohlednu, míní reportéři CNN.
I nadále přetrvávají neshody ohledně guvernéra centrální banky Gideona Gona a generálního prokurátora Johannese Tomany. Gona opoziční strana premiéra Morgana Tsvangiraie Hnutí za demokratickou změnu (MDC) obviňuje z toho, že je zodpovědný za zkolabování ekonomiky a následně hyperinflaci, a Tomanu ze zavírání opozičníků a porušování lidských práv.
Robert Mugabe však trvá na jejich setrvání ve funkci.
„Nevidím důvod, proč by měli být propuštěni," řekl Mugabe agentuře Reuters. „To nikdy neudělám. Prostě je nepustím."
Zboží je, ale peníze ne
Jak podotýká Luděk Zahradníček z české ambasády, Zimbabwané nemusí už jezdit pro mouku či cukr do Jižní Afriky, ale problémem stále zůstává vysoká nezaměstnanost a tudíž nulový přísun peněz. Lidi si proto musí najít jiné způsoby, jak zaplatit za služby nebo třeba školné.
„Lidé na vesnici nevydělávají téměř žádné peníze. Vzdělání je však v Zimbabwe velmi ceněno a rodiče chtějí, aby jejich děti byly vzdělané, a tak jim nezbylo nic jiného, než učitelům platit domácími zvířaty," řekl Aktuálně.cz Luděk Zahradníček.
Jedno kuře má hodnotu zhruba 4 amerických dolarů (70 Kč), uvádí CNN. „Pokud cena kuřete přesahne poplatky, vrátí učitel rodičům drobné v nějaké měně," cituje CNN ředitele školy Nonkulilelo Ndlovu.
Na nátlak premiéra Morgana Tsvangiraie vláda národní jednoty učitelům zvýšila platy na 150 dolarů měsíčně (2500 Kč), díky čemuž se mnoho z nich vrátilo po více než roce ve stávce před školní tabule. Stále je to ale málo na to, aby mohli z platu vyžít.
O vysoké kvalitě zimbabwského školství svědčí i solidní 90procentní míra gramotnosti obyvatelstva v zemi. Luděk Zahradníček ale podotýká, že toto úctyhodně vysoké číslo se mohlo za poslední dekádu, kdy země rapidně chudla a školství upadalo, výrazně změnit.
Ministerstvo školství však nedávno odhadlo, že bude trvat nejméně deset let, než se podaří dostat kolabující vzdělávací systém v zemi na úroveň, kde byl na začátku 90. let.
Bez fronty a se sankcemi
Jistá stabilizace situace v zemi, jen nepatrně lidnatější než Česká republika, se týká i cen. Donedávna se ceny zboží v obchodech, pokud v nich nějaké bylo, měnily hodinu od hodiny. Lidé si proto vybírali peníze v okamžiku, kdy jim přišly na účet, a rychle pak za ně nakupovali.
Ale ani v tomhle však nepanuje shoda. Současný ministr financí Tendai Biti pohrozil rezignací, pokud by se měl vrátit zimbabwský dolar. Ten by rád údajně kvůli ekonomické nezávislosti země chtěl znovu zavést současný generální guvernér Gideon Gono.
V čem se ale oba současní lídři - Mugabe i Tsvangirai shodnou, je zrušení sankcí vůči tomuto ekonomicky zkrachovalému státu, které na několik předních představitelů země v roce uvalily Spojené státy americké i Evropská unie.
Oba ke zrušení těchto sankcí opakovaně EU a USA vyzývají.
Jenže to se jen tak nenastane, nejspíše ani po nedávné návštěvě delegace EU, kterou si sice Mugabe vychvaloval. Lídři EU stále vyčkávají, až se zlepší situace v oblasti lidských práv.
Mugabe, který je v těchto dnech v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, se však nevzdává.
„Dáváme administrativě Baracka Obamy čas na rozmyšlenou. Sankce vlastně zdědil, ležely mu na stole (když nastoupil do Bílého domu), takže neočekáváme, že je zruší tak rychle," svěřil se Reuters Robert Mugabe.