Zimbabwe: Mugabe chce vyhrát za jakoukoliv cenu

mih
28. 3. 2008 19:03
Objevují se náznaky, že volby budou zfalšovány
Morgan Tsvangirai, jeden z opozičních vůdců
Morgan Tsvangirai, jeden z opozičních vůdců | Foto: Reuters

Harare - V Zimbabwe finišují přípravy víkendových prezidentských a parlamentních voleb. A stupňují se také snahy diktátora Roberta Mugabeho znovu zvítězit.

Každým dnem přicházejí z této zcela zdevastované jihoafrické země zprávy o tom, jak se Mugabe snaží udržet za každou cenu u moci. Opozici pohrozil, že pokud se uskuteční povolební demonstrace, použije sílu.

Ochránci lidských práv opakovaně kritizují přístup současného režimu k politickým oponentům.

Amnesty International například uvedla případ, kdy příslušníci zpravodajské služby přikázali třem příznivcům opozičního vůdce Morgana Tsvangiraje strhnout předvolební plakáty.

Příslušníci bezpečnostních jednotek následně rozkázali příznivcům opozice plakáty sežvýkat a spolknout.

Foto: Aktuálně.cz

"Dostáváme stále nové zprávy o zastrašování, obtěžování a násilnostech namířených proti příznivcům opozičních kandidátů. V mnoha oblastech mají strach z pomsty," citoval britský deník The Guardian Simeona Mawanzu z organizace Amnesty International.

Objevuje se stále více náznaků, že Mugabe chce výsledky voleb zfalšovat. Opozice obviňuje vládní režim, že nechal vytisknout statisíce falešných volebních lístků. Opoziční politici si také stěžují, že nemají přístup do státem ovládaných médií.

Vláda navíc neumožnila vstup do země například evropským volebním pozorovatelům. Akreditaci pro své volební zpravodajství nedostali například ani novináři z celosvětové zpravodajské televizní stanice CNN.

Opozice a volební pozorovatelé také upozorňují na vládní nařízení, že ve volebních místnostech musí být přítomni policisté. Armáda je v pohotovosti.

Čtěte také:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mugabe se na poslední chvíli snaží získat hlasy lidí darováním stovek aut lékařům nebo nákupem veřejných autobusů.

Přesto omezené předvolební průzkumy favorizují vůdce opozice Morgana Tsvangiraje.

Diktátor Mugabe totiž dovedl zemi během 28 let své vlády ke krachu. Inflace nyní v Zimbabwe dosahuje 100 tisíc procent, až 80 procent lidí nemá práci, dva miliony lidí jsou nositely viru HIV, miliony lidí potřebují humanitární pomoc a čtyři miliony obyvatel Zimbabwe ze země uprchlo.

Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe z problémů země obviňuje Západ, který na Zimbabwe uvalil ekonomické sankce. A prohlašuje, že opozici moc nikdy nepředá.

Čtěte také: Zimbabwe před volbami. Mugabe nařídil snížit ceny

 

Zimbabwe není jedinou africkou zemí, kde miliony lidí trpí. Informace o dalších krizích současné Afriky si můžete projít v následující grafice:  

 

Právě se děje

Další zprávy