Harare - Inflace v jihoafrickém Zimbabwe přesáhla 100 tisíc procent. Velká část příjmů státního rozpočtu má jednoznačný účel: jdou na tisk dalších peněz.
Každý den přistávají v metropoli Harare letadla naplněná novými bankovkami. Ty totiž tiskne německá firma. Každý týden si v Německu zimbabwská vláda objedná 170 bilionů zimbabwských dolarů.
"Režim přežívá díky tisknutí peněz," říká pro britský deník The Times profesor na zimbabwské univerzitě Martin Rupiya. "Jenže v tuhle chvíli nemá jinou možnost," dodává.
Země je na dně
Právě Německo přitom patřilo k zemím, které na Zimbabwe kvůli diktátorskému způsobu vlády uvalilo ekonomické sankce. Robert Mugabe, dlouhodobě považovaný za jednoho z nejhorších diktátorů světa, zemi vládne už 28 let.
Projděte si grafiku: Dvacet nejhorších diktátorů světa
Čtěte také
Nyní Zimbabwe prakticky zkrachovalo. Ceny se zvedají na dvojnásobek někdy i ze dne na den. Na nákup lidé musí s taškou napěchovanou bankovkami, které váží více než samotný nákup.
Peníze mají mizivou hodnotu. Za milion místních dolarů nejde koupit ani bochník chleba. Některé základní potraviny vůbec nejsou k dostání. Devět z deseti lidí nemá práci. Elektřina jde jen několik hodin denně.
Pod hranicí chudoby žije 80 procent obyvatel a kdo může, utíká za hranice. Podle výzkumů patří obyvatelé Zimbabwe k nejméně šťastným lidem světa.
Naděje na změnu
Zemi však svítá naděje na změnu. Na konci března se konají prezidentské volby a Mugabe v nich tentokrát nemá jisté vítězství.
Soupeřem je jeho nedávný spolustraník a bývalý ministr financí Simba Makoni. Stále větší podporu mají i další opoziční politici. V zemi už se konaly i dříve nevídané protirežimní protesty.
Čtěte také: Protesty v zemi, která je na dně. Hladomor přichází
Mugabe své oponenty nazývá "prostitutkami", "šarlatány", "černokněžníky" či "dvouhlavými příšerami". Prezidentský post hodlá obhájit za každou cenu. Opozice i zahraniční pozorovatelé mají obavy, že výsledky voleb prezident Mugabe zmanipuluje.
Čtěte také: Zimbabwe oslaví Mugabeho narozeniny. Naposledy?
Čtěte také: Utrpení, na které se zapomnělo? V Africe i Kolumbii