Ženeva - Chlapci, kteří se narodili v roce 2012, mohou očekávat, že se dožijí zhruba 68 let. Dívkám současná medicína předpovídá o pět let více.
Právě na tolik se totiž podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zvýšil celosvětový průměr dožití. Ještě v roce 1990 přitom byla očekávaná délka života o pět let kratší.
Statistiky se ale výrazně liší podle světadílů i jednotlivých zemí, a dokonce i podle toho, o jaké jde pohlaví.
Ženy žijí nejdéle v Japonsku (87 let), Španělsku (85,1), Švýcarsku (85,1) a v Singapuru (85,1); zatímco mezi muži statistikám vévodí Island (80,7 roku), Švýcarsko (80,5), Austrálie (80,5) a Izrael (80,2).
Největší pokrok hlásí rozvojové země
Obecně platí, že nejvyššího věku se dožívají obyvatelé vyspělých zemí (76 let u mužů a 80 let u žen) a nejdříve umírají lidé v Africe, kde je průměrný věk dožití jen 60 a 63 let.
Ve vyspělých zemích se průměrný věk dožití zvyšuje s tím, jak se daří zachycovat bezpříznaková onemocnění v čím dál dřívějším stádiu.
"Ve vyspělých zemích se průměrný věk dožití zvyšuje s tím, jak se daří zachycovat bezpříznaková onemocnění v čím dál dřívějším stádiu,” vysvětlil listu The Daily Mail Ties Boerma ze Světové zdravotnické organizace.
Zejména na mrtvici a infarkt umírá čím dál méně lidí před dovršením 60 let. Nejmarkantnější posun ale WHO zaznamenala v chudých zemích, kde se od roku 1990 zvýšil průměrný věk dožití o devět let.