Tropická bouře Ernesto, která se přehnala přes východní část Kuby, dorazila k americké pevnině. Na Floridě už silně prší. Úřady i obyvatelé pokračují v přípravách na její příchod.
Ačkoli se meteorologové obávali, že při kontaktu s teplými vodami Floridského průlivu může bouře znovu přerůst v hurikán, tyto obavy se nepotvrdily a bouře k překvapení meteorologů spíše slábne.
Na Floridě si tak obyvatelé mohou částečně oddychnout, i když bouře i zde již stála životy dvou lidí.
V pondělí přešel Ernesto přes Haiti, kde připravil o život dva lidi a poté zasáhl jihovýchodní pobřeží Kuby.
Ernesto nabral největší sílu v neděli, kdy před sebou hnal větry rychlostí přes 120 kilometrů za hodinu.
Kuba čelila hurikánu poprvé bez Fidela
Kuba se chystala po mnoha desetiletích na první velkou bouři, aniž by měl vedení státu na starosti Fidel Castro, který se zotavuje z operace. Na Kubě úřady evakuovaly 300 000 lidí z východních provincií, zejména z hornaté oblasti Sierra Maestra. Desítky tisíc lidí byly evakuovány pomocí autobusů a nákladních aut.
Turisté byli vyzváni k okamžité evakuaci na souostroví Keys, ležícím jižně od pobřeží Floridy.
Kuba podle posledních informací nehlásí žádné výraznější škody či ztráty na životech. Podle očitých svědků situace nakonec tak vážná nebyla a ani deště doprovázející bouři nedosáhly předpovídané intenzity.
USA: vyhlídky jsou příznivé
Bouře se zdržela nad horskými oblastmi Kuby déle, než předpovídaly první předpovědi. Podle šéfa amerického Centra pro hurikány Maxe Mayfielda je tak šance, že se přemění opět na hurikán a zasáhne americké pobřeží slaběji.
Podle aktuálních předpovědí by do oblasti Floridy s sebou bouře měla přinést srážky v intenzitě 12-25 cm.
Guvernér Jeb Bush už vyhlásil kvůli Ernestu na území celé Floridy stav ohrožení. Přímo zasaženo by mělo být město Tampa, v cestě bouři však mohou být i Miami a Ford Lauderdale.
Vyhlášení stavu ohrožení mimo jiné nařizuje floridským okresům aktivovat jejich krizové štáby a Národní gardu. Guvernér Bush rovněž zrušil svou pondělní cestu do New Yorku na několik plánovaných schůzek. Rozhodl se místo toho zůstat v Tallahassee a sledovat postup hurikánu.
Obyvatelé Floridy v současné sobě tvoří dlouhé fronty v obchodech a snaží se nakoupit zásoby pro případ, že by bouře nad teplými vodami mezi floridským pobřežím a Kubou znovu zesílila.
Katrina aneb co dokáže dvojka
Hurikán Katrina, který loni způsobil smrt více než 1800 lidí na pobřeží Spojených států, dosahoval třetího stupně právě v době, kdy dospěl do Mexického zálivu. V New Orleansu samém ale měl sílu jedna až dvě, tedy mezi 119 a 177 kilometry v hodině.
Přesto byly následky katastrofální: zaplaveno bylo 80 procent New Orleansu, na některých místech dosahovala voda výšky až 4,3 metru. Kromě obětí na životech a obrovských hmotných škod vyřadil z provozu téměř všechny ropné plošiny v Mexickém zálivu, kde je asi čtvrtina americké produkce. Právě takové možnosti se nyní Spojené státy obávají.