Žena exšéfa Interpolu žádá ve Francii o azyl. Dva Číňané ji prý chtěli unést do Česka

ČTK ČTK
18. 1. 2019 16:49
Manželka bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje, kterého loni v září v Číně zadrželi kvůli podezření z korupce, požádala ve Francii o azyl. V pátek o tom informovala agentura AFP.
Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej.
Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej. | Foto: Reuters

Grace Mengová je přesvědčena, že se jí před časem pokusili dva Číňané unést. Usilovali prý o to, aby s nimi v soukromém letadle odletěla do České republiky.

Šéf Interpolu Meng Chung-wej zmizel loni v září, když z Francie odjel do Číny. Francouzská policie se případem začala zabývat poté, co Mengová oznámila, že nemá o manželovi žádné zprávy. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení na začátku října oznámilo, že Meng Chung-wej přijímal úplatky, a proto byl zadržen. Své funkce v čele mezinárodní policejní organizace, která má ústředí ve východofrancouzském Lyonu, se Meng v dopise vzdal.

Manželka exšéfa Interpolu, která se dvěma dětmi zůstala během manželovy cesty do Číny ve Francii, je nyní pod ochranou místní policie.

V rozhovoru poskytnutém listu Libération Mengová uvedla, že má strach, že ji z Lyonu unesou. "Někdo neznámý, jakýsi Číňan, mi volal na mé nové telefonní číslo… Řekl mi: 'Jste cílem. Ve Francii jsou kvůli vám dva týmy'," uvedla Mengová.

Podle ní se ji už dva Číňané unést pokusili. Na začátku října k ní údajně přišli dva čínští podnikatelé a vyzvali ji, aby s nimi v jejich soukromém letadle odletěla do Česka. "Řekli mi, že jedou do České republiky, aby tam investovali. Chtěli, abych je doprovodila v jejich soukromém letadle a abych jim pomohla analyzovat hospodářskou situaci," uvedla Mengová, která vystudovala v Pekingu ekonomii.

Když nabídku odmítla s tím, že Českou republiku dobře nezná, přišla dvojice za dva dny znovu a nabídla jí, že ji vezme na výlet po evropských městech. Později ji jeden z nich ještě pozval na oběd. "Nedávalo to smysl… Potom zmizel," dodala Mengová, podle které šlo o "pokus o únos".

Právě od tohoto incidentu je Mengová podle svých slov pod policejní ochranou, a to spolu se svými dvěma sedmiletými dětmi - dvojčaty. "Mám strach, že budu unesena a bojím se o bezpečnost svých dětí. Žádám Francii o ochranu," řekla v rozhovoru s Libération Mengová.

Agentura AFP uvedla, že Čína se snaží bránit tomu, aby se rodinní příslušníci vysokých státních úředníků, kteří upadnou v nemilost, vyjadřovali do médií. Rozhovor s Grace Mengovou, která si nechtěla nechat při rozhovoru vyfotit obličej, je tak velmi ojedinělý.

O osudu Meng Chung-weje je od jeho zmizení loni v září známo jen velmi málo. AFP upozornila, že v Číně lze podezřelé zadržovat až půl roku, aniž by byla informována rodina nebo byl zadrženému umožněn kontakt s právníkem.

Meng byl v čele Interpolu dva roky jako vůbec první Číňan. Už od dubna 2004 byl náměstkem čínského ministra pro vnitřní bezpečnost, a byl jím tak i v době, kdy toto ministerstvo vedl Čou Jung-kchang, který byl v roce 2015 odsouzen k doživotnímu trestu a propadnutí majetku za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí.

Samy čínské úřady naznačily, že vyšetřování bývalého šéfa Interpolu Menga může kromě podezření z korupce souviset i s jeho politickými ambicemi.

Novým šéfem Interpolu byl loni v listopadu zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang.

Video: Smlouva Prahy s Pekingem? Přežijeme i bez ní, těžila z ní Čína, panda už je pasé, říká Hřib

S Pekingem neprobíhá žádná spolupráce, ani taková, ze které by Praha těžila, dřív byl hlavní benefit pro Čínu, byla to součást pandí diplomacie | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy