Ženě poslal obrázek nože, pak se odmlčel. Na šéfa Interpolu si došlápl čínský režim

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 10. 2018 16:53
Někdejšího šéfa Interpolu Menga Chung-weje vyšetřuje Čína kvůli údajnému braní úplatků.
Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej.
Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej. | Foto: ČTK

Peking - Na chatu v aplikaci WhatsApp vyskočila ve 12:26 zpráva: "Čekej na můj telefonát". O čtyři minuty později přišel ze stejného kontaktu obrázek nože. V tu chvíli si byla Grace Mengová jistá, že je její muž v ohrožení. 

Symbol nože byla poslední zpráva, kterou od manžela, nyní už bývalého šéfa mezinárodního kriminálního úřadu Interpol Menga Chung-weje, dostala. Od té doby, tedy od 25. září, o něm neslyšela. Byla přitom zvyklá, že si psali každý den, když byl na cestách. O několik dní později nahlásila ve Francii jeho zmizení a francouzská policie se případem začala zabývat. 

Muž se měl ztratit během zářijové cesty z Francie do Číny. V neděli Interpol uvedl, že generální sekretariát v Lyonu obdržel jeho rezignaci. V podobném čase úřady v Pekingu oznámily, že Menga zadržely, protože měl v minulosti přijímat úplatky. Je také podezřelý z porušení zákona. 

Francouzský policejní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že Meng nebyl naposledy viděn ve Francii. Zdali to byla Čína, ale odmítl sdělit.

"Nevím, co se mu stalo. Dokud neuvidím svého muže, jak se mnou mluví tváří v tvář, nedokážu být příliš optimistická," vyjádřila obavy manželka, která se strachuje i o život a své dvě děti. Podle francouzského ministerstva vnitra je rodina pod policejní ochranou poté, co čelila výhrůžkám na sociálních sítích a po telefonu. 

Prezidentova protikorupční kampaň

Meng Chung-we přišel do čela Interpolu před třemi lety s více než čtyřicetiletou zkušeností v oblasti trestního práva. Věnoval se hlavně drogové kriminalitě a boji proti terorismu a imigraci. Byl prvním šéfem Interpolu z Číny a ve funkci měl vydržet do roku 2020. Po jeho rezignaci ve vedení dočasně stanul dosavadní viceprezident, Jihokorejec Kim Čong-Jang. 

Čtyřiašedesátiletý vystudovaný právník je současně náměstkem čínského ministerstva vnitřní bezpečnosti. Meng by mohl být další "obětí" rozsáhlé protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga. Tu začal uplatňovat v roce 2012 ještě jako generální tajemník komunistického ústředního výboru a o rok později už jako hlava státu.

Kampaň si klade za cíl očistit politiku, vojsko i státem vlastněné firmy od korupce. Letos Čína ustavila antikorupční vyšetřovací agenturu, která tajně zatýká politické představitele podezřelé z porušení zákona. Protikorupční tažení je ale terčem kritiky. Podle některých názorů si jím chce Si upevnit moc a zbavit se politických oponentů. 

Prominentní ředitel

Už když letos v dubnu vyšlo najevo, že Meng již není členem komunistické strany, vyrojily se v zahraničních médiích spekulace, že možná u politických představitelů v Číně "upadl v nemilost". 

Jestli se o jeho zmizení postarali čínští agenti, je tento případ důkazem, že i prominentní ředitel mezinárodní policejní organizace je v Číně zranitelný, naznačil list The New York Times.

"Jestli Meng Chung-wej zmizel v Číně, jeví se jako nejpravděpodobnější, že to bylo z důvodu antikorupčního vyšetřování," domnívá se pekingský analytik Teng Jü-wen.

Podle politologa Andrewa Wedemana ze Státní univerzity v Georgii už sice není protikorupční kampaň tak aktivní a svůj vrchol zažila v roce 2015, přesto prezident stále jde po takzvaných "tygrech", tedy bývalých čínských funkcionářích. Wedeman, který se zabývá korupcí v Číně, upozornil, že režim letos zatkl sedmnáct lidí. "Meng by mohl být tygr číslo osmnáct," dodal pro The New York Times

Zahraniční média v souvislosti s Mengem také připomínají nedávnou kauzu přední čínské herečky Fan Ping-ping. Sedmatřicetiletá žena zmizela začátkem června v době, kdy čínské úřady zkoumaly možné krácení daní v zábavním průmyslu. Vyšetřování iniciovala vláda.

Na začátku října, několik měsíců od zmizení, zveřejnila herečka omluvný dopis, ve kterém se kaje za své chování a současně děkuje komunistické straně. "Bez přínosné politiky komunistické strany a státu, bez přízně lidí by nebyla žádná Fan Ping-ping," stálo v dopise. Fan dostala za daňové úniky a další porušení zákona pokuty v souhrnné výši 883 milionů jüanů.

Video: Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy