Zemřeli v roce 2018: Svět se loučil s americkými velikány, géniem i "králem nábytku"

V roce 2018 zemřel také bývalý americký prezident George Bush starší.
Patřil mezi nejbohatší Evropany, jeho majetek se odhaduje na desítky miliard eur.  Ingvar Kamprad, zakladatel ikonického nábytkového řetězce IKEA zesnul poslední lednovou sobotu v 91 letech. Firma je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě. Švédský podnik má přes 400 obchodních domů zhruba v padesátce zemí. V roce 1986 "král ložnic a kuchyní" rezignoval na funkci ředitele a předsedy představenstva a firmu převedl do vlastnictví nizozemské nadace. Nicméně zůstal jedním z nejkritičtějších zákazníků, strážcem kvality a vizionářem. Kamprad, jehož prarodiče pocházejí ze Sudet z oblasti poblíž Mostu, navštívil bývalé Československo poprvé už v 50. letech. Svůj první obchod v Čechách firma otevřela v roce 1991.
Pákistánská lidskoprávní aktivistka a právnička Asma Džahangirová zemřela 11. února. Ve své zemi bojovala za demokracii a svobodu slova. Během celé své kariéry se snažila prosazovat zejména práva žen. V roce 1983 byla uvězněna a v roce 2007 držena v domácím vězení. Před pěti lety se na veřejnost dostaly dokumenty, které naznačovaly, že několik příslušníků zpravodajských služeb plánovalo její zabití. Ve věku 66 let jí selhalo srdce.
Britský teoretický fyzik Stephen Hawking zemřel 14. března ve věku 76 let. Byl považován za největšího žijícího vědce na světě a nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského vědění. Vysoce ceněná je jeho mimořádně úspěšná populárně vědecká publikace Stručná historie času. Prodalo se jí na deset milionů výtisků. Od 21 let trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, která ho upoutala na vozík a komunikovat s okolím mohl pouze skrze speciální počítač.
Již jako devítiletá školačka se stala Američanka Linda Brownová tváří snahy o ukončení rasová segregace, když nebyla kvůli barvě své pleti přijata do školy v sousedství. Otec se s tím nechtěl smířit. Soud v roce 1954 rozhodl, že oddělené vzdělávání černochů a bělochů je v rozporu s ústavně garantovanou rovností před zákony. Verdikt otevřel cestu ke zrovnoprávnění černochů. Brownová se poté stala obránkyní občanských práv a upozornila na podřadné ubytovací zařízení pro tzv. barevné studenty. Zemřela 25. března ve věku 76 let. Zobrazit 16 fotografií
Foto: Reuters
ČTK Jana Václavíková, ČTK
30. 12. 2018 18:03
Dokázali měnit svět nebo ho svým myšlením posunout dopředu. Nejen oni, ale i bývalý diktátor či známý mafiánský boss zemřeli v uplynulém roce. Projděte si náš přehled.
 

Právě se děje

Další zprávy