Zemřela manželka Jana Švejnara Katherine Terell

ČTK ČTK
30. 12. 2009 16:35
Ve svém výzkumu se zabývala dopadem globalizace na zaměstnance a firmy
Katherine Terell Švejnarová.
Katherine Terell Švejnarová. | Foto: Ludvík Hradilek

Santo Domingo/Praha - V Dominikánské republice v úterý zemřela Katherine Terell Švejnarová, manželka profesora Jana Švejnara. Příčinou smrti byly dlouhodobé dýchací obtíže. Oznámil to Daniel Herman, tajemník profesora Švejnara. Švejnarovi byli v Dominikánské republice na dovolené, pohřeb bude v USA. 

Katherine Terellová byla profesorkou ekonomie. Narodila se 25. ledna 1950. Vyrostla v Latinské Americe, kromě angličtiny hovořila španělsky, francouzsky a díky letitým pobytům v Čechách a spolupráci s českými ekonomy měla i základy češtiny.

Ve svém výzkumu se zabývala dopadem globalizace na zaměstnance a firmy v rozvíjejících se ekonomikách, především v Latinské Americe a ve střední a východní Evropě, kde byl přechod do prostředí globálního trhu velmi náhlý. Napsala několik článků o české ekonomice, včetně článků psaných společně s profesorem Švejnarem, s nímž má dvě děti, Lauru a Daniela. Její skripta se stala první učebnicí ekonomie práce, kterou používalo české ministerstvo práce a sociálních věcí začátkem 90. let. 

Mezi její zájmy patřilo cestování. Jako svou oblíbenou českou knihu uváděla Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, z českých filmů měla ráda Kolju či Vratné lahve a z českých jídel jí nejvíc chutnala svíčková a meruňkové knedlíky.

Do širšího povědomí české veřejnosti vešla počátkem loňského roku, kdy se Švejnar ucházel o post prezidenta České republiky.

Fotogalerie: Připomeňte si osobnosti, které letos zemřely

Šestapadesátiletý profesor Švejnar patří k nejznámějším ekonomům českého původu. V roce 1970 opustil ještě před maturitou Československo a odjel do zahraničí. Chybějící maturitní vysvědčení, kvůli kterému měl problémy s přijetím na evropské univerzity, jej nakonec přivedlo do USA. Studoval ekonomii na Cornellově a později Princetonské univerzitě. Nyní působí jako profesor na Michiganské univerzitě. Loni jako nestraník kandidoval na českého prezidenta, vítězem se však stal Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy