Rok 2009: Svět přišel o krále popu, Češi o Matušku či Kaplického

Rok 2009: Svět přišel o krále popu, Češi o Matušku či Kaplického
5. 1. - Zemřel basák Katapultu Jiří Dědek Šindelář - Pouhé dva dny po svých šedesátých narozeninách zemřel baskytarista skupiny Katapult Jiří Šindelář. Hudebník s přezdívkou "Dědek" podlehl chronické plicní nedostatečnosti. 
Kapela neodmyslitelně patří k oficiální historii československého rocku - se vším, co to znamenalo pro skupinu založenou v půli sedmdesátých let. 
 Další podrobnosti si přečtěte ve článku zde
14. 1. - Autor chobotnice Jan Kaplický zemřel na selhání srdce - Ve věku 71 let zemřel světoznámý architekt Jan Kaplický. Zkolaboval nedaleko Vítězného náměstí v Praze. Kolemjdoucí se ho snažili resuscitovat, ale marně. Podle lékařů i rodiny jej zradilo srdce. 
Jan Kaplický zemřel ve stejný den, kdy se mu a ženě Elišce narodila dcera Johanka. Jan Kaplický v minulosti spolupracoval s řadou světových architektů, mezi jinými i s Richardem Rogersem či Normanem Fosterem. Jeho práce získaly ve světě četná ocenění. Ačkoliv Čech, veřejnost v rodné zemi ho až donedávna příliš neznala - v roce 1968 totiž emigroval do Velké Británie. 
 Další podrobnosti si přečtěte ve článku zde
27. 1. - Zemřel John Updike, autor Čarodějek z Eastwicku - Ve věku 76 let zemřel americký básník a spisovatel John Updike. Autor, který dokázal zachytit americkou střední třídu v její každodennosti, průměru a anonymitě, podlehl rakovině plic. 
Spisovatel publikoval za svoji kariéru více než 50 knih, za které získal řadu ocenění včetně dvou Pulitzerových cen. Mezi jeho mediálně nejznámější knihy patří Čarodějky z Eastwicku, které byly s úspěchem také zfilmovány. 
 Další podrobnosti si přečtěte ve článku zde
5. 2. - Zemřela Leontýnka z filmu Ať žijí duchové: Dana Vávrová - Herečka a režisérka Dana Vávrová, známá českému publiku především jako Leontýnka z dětského filmu Ať žijí duchové Oldřicha Lipského,   podlehla rakovině. 
Informovala o tom německá agentura DPA. Dana Vávrová byla manželkou německého režiséra Josepha Vilsmaiera, pod jehož vedením si zahrála v několika filmech. Žili společně v Německu. 
 Další podrobnosti si přečtěte ve článku zde
Foto: Archiv
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 12. 2009 17:19

ROČENKA - Připomeňte si osobnosti, o nichž už budete vždycky moci číst jen v minulém čase. Pod každou z momentek naleznete i stručný nekrolog a odkaz na článek, kde si o dané osobnosti můžete přečíst podrobně.

 

Právě se děje

Další zprávy