Damašek/Berlín - Známý německý džihádista, bývalý raper Denis Mamadou Cuspert alias Deso Dogg, je po smrti. Informovaly o tom islamistická agentura WAFA i exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).
Muž, který měl za manželku bývalou zaměstnankyni amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Danielu Greeneovou, původem z někdejšího Československa, údajně zahynul v Sýrii při náletu.
Německé úřady zatím jeho smrt nepotvrdily.
German rapper-turned-jihadi Denis Cuspert reportedly killed in Syria https://t.co/rhfjNdG8Au pic.twitter.com/sNkA94IQha
— dwnews (@dwnews) January 19, 2018
O Cuspertově smrti se už v minulosti několikrát spekulovalo. Německé bezpečnostní kruhy však podle agentury DPA předpokládají, že informace o jeho úmrtí jsou tentokrát pravdivé.
Cuspert, který si říkal Abu Talha al-Almani, byl podle šéfa SOHR Ramího Abdara Rahmána zabit ve středu spolu s dalšími 14 bojovníky takzvaného Islámského státu (IS) ve městě Gharanidž ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Agentura WAFA dokonce zveřejnila fotografie zkrvaveného těla patřícího údajně Cuspertovi.
Německé bezpečnostní kruhy na základě fotografií předpokládají, že jde skutečně o Cusperta. Zdůrazňují ale, že určité pochybnosti stále přetrvávají. Není například k dispozici analýza DNA. Německé ministerstvo zahraničí se pokouší o potvrzení informace.
Vojenská koalice vedená Spojenými státy v pátek zveřejnila zprávu s výčtem leteckých úderů z minulého týdne. Ve středu údajně provedla šest útoků na pozice IS v Sýrii, a to i v provincii Dajr az-Zaur.
Cuspert se v Německu v roce 1975 narodil německé matce a ghanskému otci a k IS se připojil v roce 2014. Od počátku roku 2015 byl na americkém seznamu teroristů. V mnoha videích vyzýval k násilí a hrozil atentáty. Byl prý také pověřen získávat pro IS Němce.
Zpravodajská stanice CNN loni v květnu informovala, že se za Cusperta v Sýrii provdala někdejší překladatelka FBI Daniela Greeneová, narozená v někdejším Československu. Později prý vyšlo najevo, že svého kroku litovala. Za lhaní FBI si po návratu do USA odpykala dvouletý trest.