reklama
 
 

Pro komunistickou propagandu byl prominentním ďáblem. Zbigniew Brzezinski zemřel, bylo mu 89 let

Aktualizováno 27. 5. 2017 11:38
Ve Falls Church ve Virgínii v noci na sobotu zemřel bývalý americký bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera a politolog Zbigniew Brzezinski. Oznámila to jeho dcera. Brzezinski byl původem Polák a za manželku měl Češku, neteř prezidenta Edvarda Beneše.V letech 1977 až 1981 pracoval jako poradce prezidenta Jamese Cartera pro otázky národní bezpečnosti. Později působil jako hlavní poradce Střediska pro strategická a mezinárodní studia na Georgetownské univerzitě. Brzezinski byl ve Spojených státech uznávaným expertem na komunismus, jako Carterův poradce prosazovat tvrdý přístup vůči Sovětskému svazu a východnímu bloku.

Washintgton - 89 let se dožíl bývalý poradce prezidenta USA Jamese Cartera pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski. V noci na sobotu zemřel ve Falls Church ve Virgínii.

Československá média tohoto na konci sedmdesátých let líčila v nejčernějších barvách jako "praporečníka" takzvaného antisovětismu.

Brzezinski v administrativě prezidenta Jamese Cartera podporoval tvrdší postup vůči sovětskému bloku kvůli lidským právům a snaze SSSR a jeho spojenců rozšiřovat svůj vliv ve světě.

Právě Brzezinski patřil k těm politikům, kteří přesvědčili Cartera o nutnosti pomoci finančně a zbraněmi afghánské opozici po sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1980.

Prosazoval rovněž bojkot Olympijských her v Moskvě ve stejném roce a zastával názor, že pro oslabení Sovětského svazu USA potřebují dobré vztahy s Čínou.

Na Blízkém východě se podílel na historické egyptsko-izraelské mírové dohodě z Camp Davidu v roce 1979, ale Carterova vláda neuspěla v Íránu, kde islámská revoluce svrhla proamerický šáhův režim a američtí diplomaté byli zadržování 444 dní jako rukojmí.

Brzezinski napsal desítky knih o mezinárodních vztazích a diplomacii. V češtině vyšla například kniha Bez kontroly na začátku devadesátých let.

V roce 2003 kritizoval americko-britský útok na Irák a později se vyslovil pro to, aby NATO nepřijímalo Ukrajinu, protože výsledkem bude nevyhnutelně vyhrocení vztahů s Ruskem.

Narodil se v roce 1928 ve Varšavě, jeho otec pracoval jako polský generální konzul v Montrealu. Po německém a sovětském vpádu do Polska rodina zůstala za mořem.

Podobný osud sdílel jeho předchůdce ve funkci Henry Kissinger, který uprchl ve třicátých letech do USA z Německa.

Brzezinski obdržel americké občanství v roce 1958. Manželkou Brzezinského byla Česka Emilie Benešová, neteř prezidenta Edvarda Beneše.

"Můj otec odešel dnes v noci v klidu," uvedla na Twitteru o smrti Brzezinského jeho dcera Mika.

autor: Martin Novák | 27. 5. 2017 6:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama