Bushův muž pro Aktuálně: Byli jsme arogantní a pošetilí

Roman Gazdík
23. 11. 2008 13:11
Druhá část rozhovoru s Tommym Thompsonem
Bývalý americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson v průběhu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bývalý americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson v průběhu rozhovoru pro Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktualně.cz

Rozhovor - Tommy Thompson byl od února 2001 do ledna 2005 ministrem zdravotnictví Spojených států, předtím jako první Američan ve čtyřech funkčních obdobích po sobě působil ve funkci guvernéra státu Wisconsin.

Je členem republikánské strany a byl po krátkou dobu i jedním z uchazečů o post stranického kandidáta na prezidenta v letošních volbách.

Ve druhé části rozhovoru s Aktuálně.cz se Thompson zabývá situací v republikánské straně, jejíž debakl v letošních senátních, sněmovních i prezidentských volbách vyvolal rezignaci části jejího vedení a spekulace o stranické krizi.

Podle Thompsona prohráli republikáni volby, protože se odklonili od svých zásad, začali „pošetile" utrácet (americká vláda nyní dluží 10,6 bilionu dolarů - pozn. red.) a opájet se vlastní mocí.

Thompson se také rozhovořil o možných prezidentských kandidátech ve volbách roku 2012 a nutnosti rozšířit voličskou základnu strany.

Aktuálně.cz: Co si myslíte o současném stavu republikánské strany? Je v krizi? Americká média to tak vidí.

Thompson: Víte, média napsala nekrolog republikánské strany po Barrym Goldwaterovi roku 1964. Dostali jsme mnohem větší nářez roku 1964. Dostali jsme nářez i roku 1976. Velký.

Vše o volbách v USA:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

(Roku 1964 prezidentský kandidát Barry Goldwater prohrál na celé čáře s Lyndonem Johnsonem a strana utržila debakly i v Senátu a Sněmovně reprezentantů, roku 1976 porazil demokrat Jimmy Carter Geralda Forda - pozn. red.)

Ale podle průzkumů ve volebních místnostech máte velké problémy mezi klíčovými demografickými skupinami voličů. Mladými, hispánci...

Ano, máme problém. Musíme rozšířit svou základnu. Musíme se vrátit zpět a stát se znovu fiskálně konzervativními a vstřícnějšími na domácí půdě i sociálně. Tudy musejí republikáni jít, ale nesmějí ztratit své konzervativní zásady týkající se fiskálních otázek. U sociálních otázek musejí trochu zvolnit.

Musíme oslovit víc menšin. Zaujmout více latinoameričanů a hispánců. Musíme otevřít dveře jedincům s jinými sociálními názory.

Proč si myslíte, že mladým republikánská strana nic neříká?

Nemyslím si, že by to bylo tak. Přitahoval je Barack Obama a jeho poselství změny. A když máte někoho, komu je 45, a někoho, komu je 72, a jste studentem vysoké školy, pravděpodobně budete směřovat k tomu, komu je 45 (Baracku Obamovi je 47 let - pozn. red.).

Foto: Reuters

Takže myslíte, že kdyby byl Obama republikán a McCain demokrat, dopadli by mezi mladými stejně?

Myslím, že by v tom byl velký rozdíl. Barack Obama vedl skvělou kampaň a měl konzistentní poselství. John McCain vedl špatnou kampaň a měl několik poselství. Obama měl jedno poselství: jsem člověk změny a nejsem George Bush a říkal to soustavně od prvního dne do dne, kdy byl zvolen.

John McCain měl mnoho různých témat i ostrých odpovědí, které ho stály podporu nejen mladých lidí, ale i jiných skupin. Přešly k Baracku Obamovi. Byl skvělým obchodníkem. Prodal sám sebe a prodal své ideje. A o tom celá kampaň je.

Domníváte se, že Sarah Palinová by mohla být osobou, která spojí stranu? Kandidaturu na prezidentku roku 2012 nevylučuje...

Myslím, že je příliš brzy na úvahy, kdo spojí stranu. Nejdříve musíme zvolit předsedu národního výboru strany (RNC) a to by měl být někdo, kdo stranu konsoliduje. Musíte hledat a najít toho, kdo bude nejlepší osobou, která Baracka Obamu vyzve. (Ale) musíte nejdříve počkat, jaký bude Barack Obama prezident, než přijdete s alternativami.

Je to ani ne měsíc, co byly volby, a nemyslím si, kdokoliv z těch, kdo jsou nyní zmiňováni, bude nutně vůdcem strany za čtyři roky.

Střetnou se za čtyři roky znovu? Vítězové primárek v Iowě Huckabee a Obama
Střetnou se za čtyři roky znovu? Vítězové primárek v Iowě Huckabee a Obama | Foto: Reuters

Mike Huckabee oznámil, že chce znovu kandidovat, Mitt Romney obnovil činnost svého politického akčního výboru (PAC). Uvidíme ve volbách roku 2012 stejné tváře jako letos?

Určitě ano. Ale máte také (luisianského guvernéra) Bobbyho Jindala, (guvernéra Mississippi) Haleyho Barbera, (texaského senátora) Johna Cornyna a texaského guvernéra Ricka Perryho. Ti všichni chtějí kandidovat.

O čem nyní debatují jednotlivé proudy republikánské strany?

Základní vlastností republikánů bylo vždy to, že jsou stranou fiskálních konzervativců. Stranou, která je schopna mít vyrovnaný rozpočet. Která je schopná omezit utrácení a snaží se být efektivní. Tvrdá obrana národa a velmi vizionářský pohled do zahraničí. Žádná uzavřená administrativa, společnost, která je schopná být úspěšná na mezinárodním poli.

A to jsou stále základní hodnoty republikánské strany. Odklonili jsme se od nich a začali jsme utrácet peníze tak pošetile jako demokraté. Ztratili jsme cestu a ztratili jsme kvůli tomu i volby. Šli jsme změnit Washington a Washington změnil nás.

Považujete sám sebe za fiskálního konzervativce?

Ano.

Jak k tomu došlo, že strana ztratila duši?

Lidé se stali arogantními. Pohltila je vlastní moc, jejich vlastní tisková prohlášení a tiskové konference. Nešli domů a nenaladili se na frekvenci běžných lidí. Občané byli proti tomuto velkému vykoupení bank (až 700 miliard dolarů na řešení finanční krize - pozn. red.).

Bývalý americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson v průběhu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bývalý americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson v průběhu rozhovoru pro Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktualně.cz

Byli proti výkupu automobilového průmyslu (v létě General Motors, Chrysler a Ford požádali o nízkoúročené půjčky ve výši 25 miliard dolarů - pozn. red.). Ten byl sice odmítnut, ale určitě se to vrátí, protože ho automobilky opravdu chtějí.

U takových věcí musejí členové republikánské strany a její vůdci povstat, být vidět a dát lidem najevo, že je zde možnost výběru. A jsem přesvědčen, že když to uděláte, voliči na to efektivně zareagují.

Myslíte, že je čas pro změnu na vedoucích postech?

Ano, myslím, že někteří vůdci by měli být vyměněni. Zvolíme nového předsedu  a tato změna bude dobrá.

 

Právě se děje

Další zprávy