Zemřel Ford, muž, jenž omilostnil Nixona

Red Zah
27. 12. 2006 10:49
Los Angeles - Politik, který vedl Spojené státy po aféře Watergate, zemřel ve věku 93 let. Republikán Gerald Ford byl 38. prezidentem Spojených států.
Nixonův nástupce Gerald Ford
Nixonův nástupce Gerald Ford | Foto: Reuters

"Gerald Ford, náš milovaný manžel, otec, dědeček a pradědeček, zesnul ve věku 93 let," uvedla osmaosmdesátiletá Fordova manželka Betty v prohlášení, v němž oznámila exprezidentovu smrt. "Jeho život byl naplněn láskou k Bohu, své rodině a vlasti," dodala.

Ford v posledních letech trpěl různými zdravotními problémy. Naposledy mu byl letos v srpnu voperován kardiostimulátor a byly mu rozšířeny koronární tepny.

Letos v listopadu se stal nejdéle žijícím americkým prezidentem, když překonal Ronalda Reagana.

Za Fordova prezidentství se také Američané definitivně stáhli z Vietnamu, když v dubnu 1975 evakuovali svou ambasádu v Saigonu.

Pohřeb Geralda Forda, se bude konat zřejmě začátkem příštího týdne ve Washingtonu. USA mu hodlají vystrojit státní pohřeb s vysokými poctami.

Gerald Ford ve své pracovně v Bílém domě.
Gerald Ford ve své pracovně v Bílém domě. | Foto: Reuters

Osud jménem Nixon

Do úřadu nastoupil Gerald Ford 9. srpna 1974, kdy převzal úřad po Richardu Nixonovi, který odstoupil kvůli skandálu Watergate. .

Už v roce 1976 prohrál prezidentské volby s demokratem Jamesem Carterem.

Ford byl jediným prezidentem Spojených států, který se dostal do úřadu, aniž by byl zvolen prezidentem či viceprezidentem. Na tento post jej totiž v roce 1973 navrhl právě Nixon, když kvůli aféře Watergate rezignoval na viceprezidentskou funkci Spiro Agnew.

Ford také krátce po nástupu do úřadu prezidenta udělil Nixonovi milost, která zabránila tomu, aby byl Fordův předchůdce stíhán kvůli podezřením, která se objevila v souvislosti s Watergate.  Někteří komentátoři tvrdí, že tento krok zapříčnil Fordovu porážku v prezidentských volbách v roce 1976.

Bushova účast

Nad smrtí Forda vyjádřil lítost také prezident George Bush.

S prezidentem Bushem v Rancho Mirage.
S prezidentem Bushem v Rancho Mirage. | Foto: Reuters

"Prezident Ford byl velký Američan, který věnoval mnoho let oddané službě naší vlasti. Prezidentství se ujal po své dlouhé kariéře ve Sněmovně reprezentantů a ve funkci viceprezidenta 9. srpna 1974, v době, kdy byl národ zmatený a rozdělený. Se svou čestností, zdravým rozumem a klidnou povahou prezident Ford pomohl vyléčit naši zemi a obnovit důvěru veřejnosti v prezidentskou funkci," uvedl Bush

Gerald Ford se narodil v Omaze ve státě Nebraska. V posledních letech žil se svou ženou Betty v Rancho Mirage v jižní Kalifornii, dvě stě kilometrů od Los Angeles.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy