Bratislava - První předseda slovenské vlády po revoluci v roce 1989 Milan Čič zemřel v pátek v bratislavské Univerzitní nemocnici.
Osmdesátiletý politik a právník podstoupil 29. října neurochirurgickou operaci, která muž ale život nezachránila.
Čič v posledních letech pracoval jako vedoucí kanceláře slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.
Od roku 1988 byl slovenským ministrem spravedlnosti a po revoluci se stal předsedou vlády. Vystoupil z KSČ a stal se členem Verejnosti proti násiliu (VPN) slovenské obdoby českého Občanského fóra.
Po volbách v roce 1990 ho ve funkci nahradil Vladimír Mečiar a Čič se stal poslancem Federálního shromáždění.
Když se Mečiar odtrhl od Verejnosti proti násiliu a založil Hnutí za demokratické slovensko (HZDS), Čič šel s ním.
Hrál důležitou roli při rozdělení Československa na konci roku 1992, podílel se na dělení majetku mezi nástupnické republiky. Byl místopředsedou vlády v posledním federálním kabinetu premiéra Jana Stráského.
Po rozpadu federace z politiky odešel a několik let působil jako předseda slovenského Ústavního soudu. Od roku 2004 pak vedl kancelář prezidentovi Gašparovičovi.
Český prezident Václav Klaus Čiče v kondolenčním dopise svému slovenskému partnerovi Ivanu Gašparovičovi označil za "velkou osobnost slovenské politiky a právní vědy", která přispěla k dobrým vztahům mezi Českou republikou a Slovenskem i po rozdělení federace.
"Obdivoval jsem jej, že i poté, co skončil ve funkci prvního předsedy Vašeho Ústavního soudu, nezamířil na odpočinek, ale stál Vám po boku po celých posledních osm let jako vedoucí Vaší kanceláře," napsal Klaus.