Rok od katastrofy v Nepálu: Víc než zemětřesení zabíjí neschopnost vlády se s ním vypořádat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 4. 2016 18:54
Rok od zemětřesení v Nepálu v zemi stále žijí desetitisíce lidí v provizorních přístřešcích. Přírodní neštěstí mají v chudých zemích se slabou vládou vážnější následky než v relativně bohatých státech. Zda se katastrofický scénář bude opakovat i po zemětřesení v Ekvádoru, bude záležet na tom, jak se tamní vláda s jeho následky vypořádá.
Lidé vyjadřují nesouhlas s jednáním nepálské vlády, která rok po neštěstí teprve začíná s opravou zničených památek.
Lidé vyjadřují nesouhlas s jednáním nepálské vlády, která rok po neštěstí teprve začíná s opravou zničených památek. | Foto: Reuters

Káthmándú - Udeřilo přesně před rokem. Ničivé zemětřesení v Nepálu, které za sebou zanechalo zničené památky, města a téměř devět tisíc mrtvých.

O 24 měsíců později se země otřásla zas, tentokrát v Ekvádoru a Japonsku. Co ale doopravdy zabíjí, nejsou ani tak přírodní katastrofy samotné. Spíše neschopnost vlád vypořádat se s jejich následky.

Nepálský premiér Khadga Prasad Sharma Oli při rituálu zahajujícím rekonstrukci poničených památek v centru Káthmándú.
Nepálský premiér Khadga Prasad Sharma Oli při rituálu zahajujícím rekonstrukci poničených památek v centru Káthmándú. | Foto: Reuters

I po roce v nebezpečí

V Nepálu přišlo loni o domov téměř 800 tisíc lidí. Přestože mezinárodní společenství slíbilo jako pomoc přes čtyři miliardy dolarů, desetitisíce lidí stále žijí v provizorních přístřešcích.

Navíc je čeká další monzunové období, které většina z nich bude muset přečkat pod plechovými střechami, nebo dokonce jen pod plachtami.

Nepálské vládě trvalo devět měsíců, než ustanovila Národní úřad na obnovu, který se měl o zotavení se ze zemětřesení postarat. Podle britského listu The Telegraph však instituce využila z mezinárodních půjček jen něco málo přes jednu miliardu dolarů.

Vláda také musí vyhlásit nové předpisy pro výstavbu domů. Nepálské centrum pro investigativní novinařinu několik měsíců po zemětřesení zjistilo, že většina zřícených budov byla špatně postavená. Často měly více pater, než kolik dokázaly unést, a šetřilo se také na materiálu.

Zřícený klášter v hlavním městě Nepálu.
Zřícený klášter v hlavním městě Nepálu. | Foto: Reuters

Během roku se toho stihlo změnit jen málo. Chudá himálajská země je kvůli svým geografickým podmínkám k přírodním katastrofám náchylná.

S vyšší pravděpodobností povodní a zemětřesení se však schopnost vlády ochránit své obyvatele nijak nezvyšuje.

Mnoho lidí se stále bojí nastěhovat zpátky do cihlových budov. Někteří z těch, kteří musí své domovy budovat sami a bez vládní pomoci, se raději uchylují k výstavbě domů ze dřeva a bambusů. Je totiž šance, že by v případě dalšího zemětřesení mohli zřícení takového domu přežít.

Bezpečně se však přesto necítí. Obávají se, že se podobný scénář jako loni může kdykoliv znovu zopakovat.

Chudý Ekvádor...

Protože se Ekvádor v době zemětřesení nacházel v ekonomické krizi, hrozí, že se podobný scénář bude opakovat i tam.

Během neštěstí tam zahynulo více než 650 lidí. Přes 25 tisíc jich přišlo o své domovy.

Země, ležící vysoko v jihoamerických Andách, ani předtím nijak zvlášť neprosperovala. S klesajícími cenami ropy, na jejímž vývozu je prakticky závislá, národní hospodářství skomíralo.

Prezident Rafael Correa škody způsobené zemětřesením oficiálně odhadl na dvě až tři miliardy amerických dolarů. Světová banka již přislíbila poskytnout půjčku ve výši 150 milionů dolarů.

V pobřežní oblasti Pedernales, kde se nacházelo epicentrum, se zřítilo 80 procent všech budov.

Correa se s následky snaží vypořádat po svém. Minulý týden ohlásil, že plánuje zvýšit o dvě procenta daň z příjmů a milionáře v zemi zdanit speciální daní z osobního bohatství.

Podle serveru Vice News se ale na tyto plány obyvatelé dívají s nedůvěrou. Obávají se, že se zvýšením daní jen sníží obchody. A zdraží se stavební materiál, nutný k výstavbě nových domů.

... a bohaté Japonsko

Japonsko je na tom o poznání lépe. Co se týče ekonomiky i politické stability.

Při zemětřesení, které v polovině dubna zasáhlo ostrov Kjúšú, zemřelo přes 40 lidí. Otřesy dosahovaly síly až 7,4 stupně Richterovy škály.

Vláda zařídila evakuaci lidí z postižených oblastí. Se zemětřesením má poměrně čerstvé zkušenosti.

V roce 2011 zasáhlo Japonsko tak silně, že usmrtilo více než 18 tisíc lidí. Poškodilo také jadernou elektrárnu ve Fukušimě, z níž uniklo velké množství radiace.

Tokio uvolnilo přes 15 miliard dolarů, aby omezilo její šíření. Během několika dní se navíc kvůli bezpečnostním kontrolám uzavřelo dalších 48 jaderných reaktorů.

Svět měl v tu chvíli štěstí, že k nejhorší jaderné katastrofě od dob Černobylu došlo v prosperující zemi, která dokázala zabránit dalekosáhlejším následkům.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy