Rok od katastrofy v Nepálu: Víc než zemětřesení zabíjí neschopnost vlády se s ním vypořádat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
25. 4. 2016 18:54
Rok od zemětřesení v Nepálu v zemi stále žijí desetitisíce lidí v provizorních přístřešcích. Přírodní neštěstí mají v chudých zemích se slabou vládou vážnější následky než v relativně bohatých státech. Zda se katastrofický scénář bude opakovat i po zemětřesení v Ekvádoru, bude záležet na tom, jak se tamní vláda s jeho následky vypořádá.
Lidé vyjadřují nesouhlas s jednáním nepálské vlády, která rok po neštěstí teprve začíná s opravou zničených památek.
Lidé vyjadřují nesouhlas s jednáním nepálské vlády, která rok po neštěstí teprve začíná s opravou zničených památek. | Foto: Reuters

Káthmándú - Udeřilo přesně před rokem. Ničivé zemětřesení v Nepálu, které za sebou zanechalo zničené památky, města a téměř devět tisíc mrtvých.

O 24 měsíců později se země otřásla zas, tentokrát v Ekvádoru a Japonsku. Co ale doopravdy zabíjí, nejsou ani tak přírodní katastrofy samotné. Spíše neschopnost vlád vypořádat se s jejich následky.

Nepálský premiér Khadga Prasad Sharma Oli při rituálu zahajujícím rekonstrukci poničených památek v centru Káthmándú.
Nepálský premiér Khadga Prasad Sharma Oli při rituálu zahajujícím rekonstrukci poničených památek v centru Káthmándú. | Foto: Reuters

I po roce v nebezpečí

V Nepálu přišlo loni o domov téměř 800 tisíc lidí. Přestože mezinárodní společenství slíbilo jako pomoc přes čtyři miliardy dolarů, desetitisíce lidí stále žijí v provizorních přístřešcích.

Navíc je čeká další monzunové období, které většina z nich bude muset přečkat pod plechovými střechami, nebo dokonce jen pod plachtami.

Nepálské vládě trvalo devět měsíců, než ustanovila Národní úřad na obnovu, který se měl o zotavení se ze zemětřesení postarat. Podle britského listu The Telegraph však instituce využila z mezinárodních půjček jen něco málo přes jednu miliardu dolarů.

Vláda také musí vyhlásit nové předpisy pro výstavbu domů. Nepálské centrum pro investigativní novinařinu několik měsíců po zemětřesení zjistilo, že většina zřícených budov byla špatně postavená. Často měly více pater, než kolik dokázaly unést, a šetřilo se také na materiálu.

Zřícený klášter v hlavním městě Nepálu.
Zřícený klášter v hlavním městě Nepálu. | Foto: Reuters

Během roku se toho stihlo změnit jen málo. Chudá himálajská země je kvůli svým geografickým podmínkám k přírodním katastrofám náchylná.

S vyšší pravděpodobností povodní a zemětřesení se však schopnost vlády ochránit své obyvatele nijak nezvyšuje.

Mnoho lidí se stále bojí nastěhovat zpátky do cihlových budov. Někteří z těch, kteří musí své domovy budovat sami a bez vládní pomoci, se raději uchylují k výstavbě domů ze dřeva a bambusů. Je totiž šance, že by v případě dalšího zemětřesení mohli zřícení takového domu přežít.

Bezpečně se však přesto necítí. Obávají se, že se podobný scénář jako loni může kdykoliv znovu zopakovat.

Chudý Ekvádor...

Protože se Ekvádor v době zemětřesení nacházel v ekonomické krizi, hrozí, že se podobný scénář bude opakovat i tam.

Během neštěstí tam zahynulo více než 650 lidí. Přes 25 tisíc jich přišlo o své domovy.

Země, ležící vysoko v jihoamerických Andách, ani předtím nijak zvlášť neprosperovala. S klesajícími cenami ropy, na jejímž vývozu je prakticky závislá, národní hospodářství skomíralo.

Prezident Rafael Correa škody způsobené zemětřesením oficiálně odhadl na dvě až tři miliardy amerických dolarů. Světová banka již přislíbila poskytnout půjčku ve výši 150 milionů dolarů.

V pobřežní oblasti Pedernales, kde se nacházelo epicentrum, se zřítilo 80 procent všech budov.

Correa se s následky snaží vypořádat po svém. Minulý týden ohlásil, že plánuje zvýšit o dvě procenta daň z příjmů a milionáře v zemi zdanit speciální daní z osobního bohatství.

Podle serveru Vice News se ale na tyto plány obyvatelé dívají s nedůvěrou. Obávají se, že se zvýšením daní jen sníží obchody. A zdraží se stavební materiál, nutný k výstavbě nových domů.

... a bohaté Japonsko

Japonsko je na tom o poznání lépe. Co se týče ekonomiky i politické stability.

Při zemětřesení, které v polovině dubna zasáhlo ostrov Kjúšú, zemřelo přes 40 lidí. Otřesy dosahovaly síly až 7,4 stupně Richterovy škály.

Vláda zařídila evakuaci lidí z postižených oblastí. Se zemětřesením má poměrně čerstvé zkušenosti.

V roce 2011 zasáhlo Japonsko tak silně, že usmrtilo více než 18 tisíc lidí. Poškodilo také jadernou elektrárnu ve Fukušimě, z níž uniklo velké množství radiace.

Tokio uvolnilo přes 15 miliard dolarů, aby omezilo její šíření. Během několika dní se navíc kvůli bezpečnostním kontrolám uzavřelo dalších 48 jaderných reaktorů.

Svět měl v tu chvíli štěstí, že k nejhorší jaderné katastrofě od dob Černobylu došlo v prosperující zemi, která dokázala zabránit dalekosáhlejším následkům.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy