Tři silná zemětřesení během pár dnů. Vědci vysvětlují, jak funguje "ohnivý kruh" Tichomoří

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 4. 2016 14:55
Jen několik hodin poté, co se Japonsko začalo pomalu vzpamatovávat ze dvou po sobě jdoucích zemětřesení, objevily se ještě silnější otřesy půdy na opačné straně Pacifiku v Ekvádoru. Posuny litosférických desek měly o víkendu na svědomí přes 413 lidských životů. Podle statistických údajů však nejde o nic neobvyklého. Nešťastnou náhodou však všechny tři otřesy půdy zasáhly hustě osídlené oblasti.
Zhroucená budova v ekvádorském Guayaquilu.
Zhroucená budova v ekvádorském Guayaquilu. | Foto: Reuters

Tokio/Quito - Pacifik během pár dnů zasáhla hned tři silná zemětřesení. V Japonsku a Ekvádoru přišly o život stovky lidí, tisíce dalších byly zraněny.

Zemětřesení v Tichém oceánu nejsou ničím výjimečná. Jeho pobřeží je známo svou vulkanickou činností a seizmickými aktivitami. Až 90 procent všech zemětřesení se soustředí právě v této oblasti, která je lemována řetězcem sopek, a nazývá se proto "ohnivý kruh".

Otřesy nyní zasáhly jeho dva opačné konce.

Ve čtvrtek a v pátek v noci postihlo ničivé zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy stupnice Japonsko a otřesy o síle 6,1 stupně pocítil i tichomořský ostrovní stát Tonga.

V sobotu - jen několik hodin poté - se další epicentrum objevilo u pobřeží Ekvádoru. Tentokrát zemětřesení dosáhlo síly 7,8 stupně.

V Japonsku se počet obětí zatím ustálil na 41, v Ekvádoru zemřelo minimálně 272 lidí.

Ohnivý kruh
Ohnivý kruh | Foto: usgs.gov

Objevily se proto domněnky, že spolu události souvisejí, byť je dělí 14 500 kilometrů.

Podle německého Geologického výzkumného centra (GFZ) v Postupimi je to ale příliš daleko na to, aby se mezi nimi dalo najít nějaké spojení.

Dvě různé příčiny

Silné otřesy půdy mohou vést - a často také vedou - k doprovodným zemětřesením. Někdy naopak silnému zemětřesení předchází slabší, jak tomu bylo právě v případě Japonska.

V Ekvádoru otřesy země způsobil posun litosférických desek, kdy se jedna posunula pod druhou. Oceánská deska Nazca se posouvá pod lehčí kontinentální desku Jihoamerickou neustále, rychlostí zhruba pět centimetrů za rok. Na jejich rozhraní se tak hromadí tlak, který po uvolnění může působit ničivě.

Tak ostatně vznikla dvě nejsilnější zemětřesení, která kdy zatím byla naměřena - v roce 1964 na Aljašce (9,2 stupně) a o čtyři roky dříve v Chile (9,5 stupně).

Zemětřesení v Japonsku naproti tomu způsobil pohyb euroasijské litosférické desky. Jeho hypocentrum se podle geologického průzkumu nacházelo v malé hloubce.

Zdánlivá souvislost mezi těmito dvěma událostmi je ze statistického hlediska čistě náhodná.

Podle údajů Amerického geologického ústavu (USGS) dochází k zemětřesením dosahujícím síly na škále mezi 7 a 7,9 stupně průměrně 15krát za rok. Ta silnější se pak objeví zhruba jednou ročně.

Jak připomíná list The New York Times, obě víkendová zemětřesení zasáhla hustě osídlené oblasti a díky médiím se o nich rychle dozvěděl takřka celý svět. Kdyby se třeba jedno z nich odehrálo uprostřed Tichého oceánu, kromě vědců by si ho pravděpodobně jen málokdo vůbec všiml.

 

Právě se děje

Další zprávy