Počet obětí zemětřesení v Ekvádoru stoupl na 570, prezident oznámil plány na obnovu země

21. 4. 2016 6:40
Sobotní zemětřesení v jihoamerickém Ekvádoru si vyžádalo už 570 obětí. V Quitu to ve středu oznámil prezident Rafael Correa. Identifikováno bylo zatím 526 z nich, pohřešuje se 163 lidí. Místní nemocnice podle prezidenta ošetřují přes 7000 lidí, kteří byli zraněni. Škody po zemětřesení odhadl již v úterý ekvádorský prezident na tři miliardy dolarů (75 miliard korun), což představuje asi tři procenta hrubého domácího produktu země. Prezident oznámil, že vláda připravuje naléhavé ekonomické kroky, které by měly přispět k financování obnovy země. Parlament by měl schválit zvýšení daně na cigarety, slazené nápoje a alkohol, zvýší se zdanění bohatých. Vláda rovněž bude rozprodávat státní majetek.
Ekvádor po zemětřesení.
Ekvádor po zemětřesení. | Foto: Reuters

Aktualizováno před 4 hodinami

Juventus po obratu v závěru ovládl turínské derby

Fotbalisté mistrovského Juventusu otočili v 10. kole italské ligy derby s FC Turín. Vítězství 2:1 jim zařídil gólem v 89. minutě kapitán Leonardo Bonucci.

FC Turín se ujal vedení v deváté minutě, kdy se po rohovém kopu nejlépe zorientoval ve vápně Nicolas N‘Koulou. Obhájci titulu se dlouho nemohli proti pozorné obraně "Býků" prosadit, ale nakonec udeřili dvakrát ze vzduchu.

Nejprve v 77. minutě poprvé skóroval v italské lize střídající Weston McKennie a o 12 minut později se prosadil takřka totožným způsobem hlavou po centru z pravé strany Bonucci. "Stará dáma" tak ztrácí už jen tři body na vedoucí AC Milán, který má ale nedělní zápas se Sampdorií k dobru.

Druhé místo o bod před Juventusem udržel Inter Milán, který si poradil 3:1 s Boloňou. Dvakrát se v dresu "Nerazzurri" trefil Ašraf Hakimi a jeden gól přidal Romelu Lukaku. Belgický útočník má na kontě osm gólů v devíti zápasech, což je jeho nejlepší začátek sezony v kariéře.

Lazio zdolalo 2:1 nováčka Speziu a venku vyhrálo čtvrtý z pěti zápasů. Gólem k tomu přispěl i nejlepší střelec minulé sezony Serie A Ciro Immobile, který dal v aktuálním ročníku šest tref.

Italská fotbalová liga - 10. kolo:

Spezia - Lazio Řím 1:2 (64. Nzola - 15. Immobile, 33. Milinkovič-Savič), Juventus Turín - FC Turín 2:1 (77. McKennie, 89. Bonucci - 9. N'Koulou), Inter Milán - Boloňa 3:1 (45. a 70. Hakimi, 16. Lukaku - 67. Vignato).

1. AC Milán 9 7 2 0 21:8 23
2. Inter Milán 10 6 3 1 26:14 21
3. Juventus Turín 10 5 5 0 20:8 20
4. Sassuolo 9 5 3 1 20:12 18
5. Neapol 9 6 0 3 20:10 17
6. AS Řím 9 5 2 2 19:15 17
7. Lazio Řím 10 5 2 3 16:17 17
8. Hellas Verona 9 4 3 2 12:7 15