Zemětřesení v Himálaji srovnalo se zemí 100 000 domů

ČTK ČTK
19. 9. 2011 14:40
Záchranné práce komplikují lijáky a sesuvy půdy. Mrtvých je zatím přes pět desítek
Subhadra Pathiová (70) sbírá v Bhaktapuru cihly, které zbyly z jejího domu po ničivém zemětřesení.
Subhadra Pathiová (70) sbírá v Bhaktapuru cihly, které zbyly z jejího domu po ničivém zemětřesení. | Foto: Reuters

Dillí - Týmy záchranářů uvolňují silnice a horské průsmyky, které zablokovaly sesuvy půdy. Potřebují se co nejrychleji dostat do odlehlých vesnic severovýchodní Indie, Nepálu a čínského Tibetu, zasažených nedělním ničivým zemětřesením.

Otřesy půdy o síle 6,9 stupně Richterovy škály si v této himálajské oblasti podle nejnovější bilance vyžádaly nejméně 55 mrtvých a zničily více než 100 000 domů. Mrtvých bude pravděpodobně přibývat.

V Indii je zasažen hlavně malý stát Sikkim, který leží na hranici s Nepálem, Tibetem a Bhútánem. Sikkimské úřady hlásí nejméně 30 mrtvých, dalších 11 indických obětí je v sousedních indických svazových státech Bihár a Bangla (Západní Bengálsko).

Třiadvacet bezvládných těl vyprostili příslušníci polovojenských jednotek z trosek ve správním středisku Sikkimu, ve městě Gántók, přičemž sedm dalších těl bylo v témže městě lokalizováno pod ruinami budov, ale zatím nebylo vytaženo, uvedl šéf místní policie Džasbír Singh.

Minimálně 50 zraněných je v nemocnici.

Foto: Reuters

Sedm mrtvých a téměř 70 zraněných registruje Nepál. V metropoli Káthmándú zabila dva muže a dítě hroutící se zeď u britského velvyslanectví. Otřesy vylekaly i poslance nepálského parlamentu, kteří při jednání o státním rozpočtu vyběhli ze sněmovní síně na parkoviště, aby se po čtvrt hodině vrátili zpět k debatě.

Agentura Nová Čína oznámila, že sedm lidských životů a 22 raněných si otřesy vyžádaly v Tibetu. Zemětřesení pocítili lidé i v indické metropoli Dillí a v Bangladéši.

Indický premiér Manmóhan Singh svolal mimořádnou schůzi národního úřadu pro řešení katastrof a nařídil leteckou přepravu záchranných týmů do nejhůře poznamenaných částí Sikkimu.

Přístup záchranářů k postiženým ale komplikují další lijáky. Husté mraky znemožňují přelety vrtulníků nad postiženými oblastmi, kde se nacházejí nejvyšší vrcholky světa.

Nepálská policie míjí rozbořené domy v Bhaktapuru.
Nepálská policie míjí rozbořené domy v Bhaktapuru. | Foto: Reuters

Kolem poledne místního času se nicméně záchranářům podařilo uvolnit jeden pruh hlavní dálniční komunikace směřující od nejbližšího letiště do Sikkimu a první konvoj 75 členů polovojenských jednotek se vydal k vesnici Mangan, která byla nejblíže epicentru zemětřesení, informovaly místní úřady.

Televizní záběry z Gántóku, jenž se nachází 68 kilometrů jihovýchodně od epicentra otřesů, ukázaly polorozpadlé budovy, popraskané chodníky a propadlé hlavní ulice. Na silnicích sedí lidé schovaní pod deštníky, přestože teplota se podle agentury Reuters pohybuje kolem osmi stupňů Celsia a v noci může dále klesat.

Jeden z obyvatel Gántóku sdělil agentuře Reuters, že mezi obyvateli stále vládne panika. "Byli jsme celou noc venku," řekl. Do vládních provizorních ubytoven v Gántóku už dorazilo několik tisíc uprchlíků, jejichž domy, podmáčené z nedávných monzunových dešťů, při otřesech půdy spadly.

 

Právě se děje

Další zprávy