Zdravotníci převezli Fica z nemocnice v Banské Bystrici do jeho bytu v Bratislavě

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2024 12:13
Zdravotníci ve čtvrtek převezli slovenského premiéra Roberta Fica z nemocnice v Banské Bystrici do jeho bytu v Bratislavě, televizi TA3 to potvrdila ředitelka nemocnice. Podle médií do Bratislavy s premiérem odletěl vrtulník. Televize Joj uvedla, že v okolí Ficova bytu byl během čtvrtka větší počet policistů a příslušníků ochranky.
Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Reuters

Televize Markíza, která původně informovala o převozu Fica do jedné z bratislavských nemocnic, později s odvoláním na nejmenované zdroje rovněž uvedla, že devětapadesátiletý premiér byl přepraven do svého bytu. Ten se nachází v širším centru slovenské metropole a u hlavního nádraží.

Podle dosavadních vyjádření ředitelky nemocnice Miriam Lapuníkové chtěl Fico zůstat v péči lékařů v Banské Bystrici do doby, než se uzdraví natolik, že by mohl jít do domácího ošetřování. Ve čtvrtek řekla, že se jeho zdravotní stav vyvíjí v souladu s očekáváním odborníků, kteří se o něho starají.

V pátek uvedla, že Fico byl "disciplinovaným pacientem". Vyjádřila vděk také týmu zdravotníků v nemocnici. Později Lapuníková novinářům řekla, že Fico "má před sebou ještě mnoho prostoru na rehabilitaci, která nebude lehká a bude skutečně zdlouhavá".

Fico podle dřívějších informací prodělal pětihodinovou operaci a pak další zákrok, při kterém mu lékaři odebrali odumřelou tkáň ze střelných zranění. Ficovi spolupracovníci tento týden uvedli, že premiér utrpěl při útoku pětinásobný průstřel tenkého střeva a měl zraněnou ruku a nohu.

Muže, který na Fica střílel po výjezdním zasedání vlády v Handlové z pistole, bezprostředně po činu zadrželi příslušníci bezpečnostních složek. Soud ho poslal do vazby. Za pokus o úkladnou vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí. Podle soudu zdůvodnil atentát svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády a během výslechu tvrdil, že Fica zabít nechtěl.

Video: Záběry ukazují slovenského premiéra Roberta Fica těsně před střelbou (15. 5. 2024)

Záběry ukazují slovenského premiéra Roberta Fica těsně před střelbou | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy