Tání ledu způsobí obří povodně. Pitné vody nebude dost

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2010 7:48
Nová zpráva OSN znovu varuje před důsledky změn klimatu. Opatrněji než loni
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Cancún - Tání ledovců, uspíšené rostoucími teplotami a znečištěním atmosféry, brzy zásadně změní mapu světa. Vyplývá to z nové zprávy, kterou na klimatické konferenci v mexickém Cancúnu zveřejnila OSN.

Lidstvo bude podle ní bojovat s ještě masivnějšími záplavami, v Andách či střední Asii nebude co pít.

Z některých, hlavně těch níže položených oblastí ledovce kompletně zmizí už do konce tohoto století.

Rychleji než jinde taje led například na jihu Argentiny a Chile, na Aljašce, na severozápadě USA a jihozápadě Kanady. O moc líp na tom není ani nejvyšší pohoří světa, Himálaj.

V konkrétních předpovědích jsou ale experti z OSN zdrženlivější. Nechtějí, aby se opakovala situace z loňska.

Ve zprávě o stavu světového klimatu tehdy tvrdili, že himálajské ledovce roztají už do roku 2035. Jak se však později ukázalo, nebyla to pravda.

Nepopulární téma

Právě loňský "přehmat" klimatologů podle nejnovější zprávy způsobil, že se problematika tání ledovců dostala do pozadí. Neprávem.

Záplavy, které tání ledu umocňuje, jen v Asii každý rok ohrožují až čtvrt milionu lidí.

"Tento text jasně ukazuje, jak moc trpí lidé klimatickými změnami už dnes," cituje německý server Spiegel online Barryho Coatese z organizace Oxfam.

Naopak v některých částech Evropy, třeba v západním Norsku, led kvůli většímu množství srážek přibývá.

Přesto chtějí Norové s táním ledovců aktivně bojovat: na konferenci v Cancúnu ministr životního prostředí Erik Solheim slíbil, že Oslo podpoří region kolem Himálaje částkou devět milionů eur.

Dvě fotografie pořízené bolivijskými glaciology ukazují, kolik ledovce od roku 1996 roztálo.
Dvě fotografie pořízené bolivijskými glaciology ukazují, kolik ledovce od roku 1996 roztálo. | Foto: Tým Edsona Ramireze

Evropa odolává. Zatím

I když může být Evropa zatím v klidu, úbytek ledu se dříve či později projeví i tady.

"Z dlouhodobého hlediska se úbytek ledovců zásadně podepíše na množství vody, které bude ve Švýcarsku k dispozici," tvrdí například curyšský glaciolog Martin Lüthi v odborném magazínu Journal of Geophysical Research.

Mizení švýcarských ledovců se podle něj a jeho spolupracovníků už nedá nijak zastavit. Dokonce ani v případě, že by se ze dne na den změnilo světové klima.

 

Právě se děje

Další zprávy