Tání ledu způsobí obří povodně. Pitné vody nebude dost

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2010 7:48
Nová zpráva OSN znovu varuje před důsledky změn klimatu. Opatrněji než loni
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Cancún - Tání ledovců, uspíšené rostoucími teplotami a znečištěním atmosféry, brzy zásadně změní mapu světa. Vyplývá to z nové zprávy, kterou na klimatické konferenci v mexickém Cancúnu zveřejnila OSN.

Lidstvo bude podle ní bojovat s ještě masivnějšími záplavami, v Andách či střední Asii nebude co pít.

Z některých, hlavně těch níže položených oblastí ledovce kompletně zmizí už do konce tohoto století.

Rychleji než jinde taje led například na jihu Argentiny a Chile, na Aljašce, na severozápadě USA a jihozápadě Kanady. O moc líp na tom není ani nejvyšší pohoří světa, Himálaj.

V konkrétních předpovědích jsou ale experti z OSN zdrženlivější. Nechtějí, aby se opakovala situace z loňska.

Ve zprávě o stavu světového klimatu tehdy tvrdili, že himálajské ledovce roztají už do roku 2035. Jak se však později ukázalo, nebyla to pravda.

Nepopulární téma

Právě loňský "přehmat" klimatologů podle nejnovější zprávy způsobil, že se problematika tání ledovců dostala do pozadí. Neprávem.

Záplavy, které tání ledu umocňuje, jen v Asii každý rok ohrožují až čtvrt milionu lidí.

"Tento text jasně ukazuje, jak moc trpí lidé klimatickými změnami už dnes," cituje německý server Spiegel online Barryho Coatese z organizace Oxfam.

Naopak v některých částech Evropy, třeba v západním Norsku, led kvůli většímu množství srážek přibývá.

Přesto chtějí Norové s táním ledovců aktivně bojovat: na konferenci v Cancúnu ministr životního prostředí Erik Solheim slíbil, že Oslo podpoří region kolem Himálaje částkou devět milionů eur.

Dvě fotografie pořízené bolivijskými glaciology ukazují, kolik ledovce od roku 1996 roztálo.
Dvě fotografie pořízené bolivijskými glaciology ukazují, kolik ledovce od roku 1996 roztálo. | Foto: Tým Edsona Ramireze

Evropa odolává. Zatím

I když může být Evropa zatím v klidu, úbytek ledu se dříve či později projeví i tady.

"Z dlouhodobého hlediska se úbytek ledovců zásadně podepíše na množství vody, které bude ve Švýcarsku k dispozici," tvrdí například curyšský glaciolog Martin Lüthi v odborném magazínu Journal of Geophysical Research.

Mizení švýcarských ledovců se podle něj a jeho spolupracovníků už nedá nijak zastavit. Dokonce ani v případě, že by se ze dne na den změnilo světové klima.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 45 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy