Země samohonky v šoku. Český skandál probudil Ukrajinu

Alexandra Malachovská
26. 9. 2012 14:30
Otravy v Česku "probudily" zemi, kde nemocem z alkoholu podlehne 40 000 lidí ročně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kyjev/Praha (od naší spolupracovnice) - Tisíce litrů pančovaného alkoholu našli na Ukrajině při kontrolách, které podle ukrajinských médií následovaly v souvislosti s alkoholovým skandálem v Česku.

Státní daňová služba zabavila v minulých dnech více než 40 000 láhví v celkové hodnotě 1,2 milionu hřiven (2,8 milionu korun).

V zemi, kde podle oficiálních statistik umírá na následky alkoholismu až 40 000 lidí ročně, byly ovšem už v minulých měsících - tedy ještě před skandálem v Česku - nalezeny tuny nelegálně vyráběného alkoholu.

Ukrajinská hygienická služba nařídila minulý týden zpřísnění kontroly alkoholové produkce z České republiky. Ukrajinští hygienici by měli při expertízách obzvlášť pečlivě zkoumat český alkohol, který se objevuje na ukrajinském území. Na rozdíl od sousedního Ruska či Slovenska nicméně dovoz oblíbené becherovky nebo absintu nezakázala.

Zpravodajský portál comments.ua napsal, že v reakci na masová úmrtí v Česku Státní daňová služba zahájila rozsáhlou kontrolu velkoobchodní i maloobchodní sítě. Jen za dva dny bylo odhaleno více než 200 míst, která při prodeji alkoholické produkce porušovala zákon.

Českem inspirovaná kontrola

V jednom obchodě v Dněpropetrovské oblasti bylo zabaveno 3000 lahví falešné vodky v hodnotě 170 000 hřiven (téměř 400 000 korun). Celkem bylo v této oblasti na východě země zabaveno přes 6000 láhví pančovaného alkoholu, který se vyznačoval nízkou cenou a byl polepený falešnými kolky.

Foto: Shutterstock

Téměř 5000 láhví s pochybným obsahem bylo zajištěno v Kyjevě a přes 3700 ve Lvově na západě země.

Zpravodajský server bagnet.org informoval koncem letošního srpna o zabavení téměř 14 000 litrů vodky s falešnými kolky v hodnotě 700 000 hřiven (1,6 milionu korun) v ukrajinské metropoli Kyjevě. Ilegální produkce, připravená k prodeji, byla nalezena ve skladu firmy, která oficiálně obchoduje alkoholem.

Mimo obvyklých půllitrových láhví se značná část falešné vodky nacházela v desetilitrovém dárkovém balení. Obsah těchto "suvenýrů" byl podle pracovníků daňové služby životu nebezpečný.

Úřady však nezveřejnily podrobnější informace o tom, jaké látky zabavený alkohol obsahoval. Šéf kyjevské daňové policie Ihor Usyn pouze řekl, že "boj se stínovým trhem nekvalitního alkoholu patří k prioritám činnosti daňové služby".

Podle serveru bagnet.org byl od počátku letošního roku v Kyjevě zabaven alkohol v hodnotě 6,5 milionu hřiven (více než 15 milionů korun).

Lukrativní byznys

Výroba pančovaného alkoholu patří mezi nejlukrativnější činnosti stínové ekonomiky na Ukrajině. Ukrajinští celníci zadrželi letos ve městě Skadovsk v Chersonské oblasti nákladní automobil s více než pěti miliony falešných kolků určených pro alkohol a cigarety. Daňová policie podle tamních médií spolupracuje při vyšetřování s celní službou i kontrarozvědkou.

Agentura Novyj region informovala počátkem srpna o zadržení obyvatele Oděsy, který se pokoušel prodat tři tuny pochybné alkoholové směsi. V jeho automobilu bylo nalezeno dvanáct 250litrových sudů, za které prý požadoval 6000 amerických dolarů (asi 114 000 korun). 

Policie nelegální produkci zabavila. Muži hrozí pokuta od 3000 do 10 000 hřiven (7000 do 23 000 korun).

Lvovská restaurace Starhorod, které šéfuje Čech.
Lvovská restaurace Starhorod, které šéfuje Čech. | Foto: Veronika Skálová

Zakázaná samohonka

Půllitrová láhev vodky na Ukrajině stojí kolem 30 hřiven (asi 70 korun). Pokoutní prodejci zpravidla nabízejí za stejnou cenu litr alkoholu. Zejména na venkově je oblíbena tzv. samohonka, domácí pálenka, jejíž cena je závislá na kvalitě a obsahu alkoholu.

Její výroba je však oficiálně zakázána.

Podle listu Dzerkalo tyžnja je problém stínového alkoholického trhu spojen s korupcí ve státním sektoru, který má kontrolovat lihovarnickou produkci. Daňová policie loni informovala o zabavení desítek milionů lahví alkoholických nápojů v hodnotě téměř miliardy hřiven.

Letošní "rezerva" je však prý až čtyři miliardy.

Příčina vrozených vad

Nejvíce otrav je registrováno v Doněcké oblasti na východě země, kde na následky pití umírá 6000 lidí ročně. Vesničanů je mezi oběťmi trojnásobně více než městských obyvatel.

Alkohol je také příčinou vrozených vad u 25 až 30 procent dětí. Bývalý ministr zdravotnictví Mykola Poliščuk tvrdí, že denně stojí užívání alkoholu přinejmenším 40 lidských životů.

"Národ se upíjí (k smrti). Kam se podíváš, všude nám nalévají. Užívání alkoholu už není jen škodlivý zvyk. Je to celonárodní problém, který vyžaduje adekvátní státní politiku," tvrdí poslankyně Lesja Orobecová.

 

Právě se děje

Další zprávy