Zemanova slova o Krymu a Majdanu v Praze? Běžní Češi nám rozumí, uklidňuje šéf ukrajinské diplomacie

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 8. 4. 2018 16:04
Nedůvěra mezi námi a Ruskem přetrvá roky, ne-li generace, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Výroky prezidenta Miloše Zemana podle něj česko-ukrajinské vztahy příliš nepoznamenávají a podpora Spojených států Ukrajině po zvolení Donalda Trumpa prezidentem nepoklesla. "Vyjadřování názorů některých politiků by vztahy nemělo ohrozit," říká Klimkin. Ministr rozhovor poskytl v Kyjevě, kde se zúčastnil středoevropského debatního klubu Majdan na pozvání Českého centra. Ukrajina si zároveň příští týden připomene čtvrté výročí vypuknutí války v Donbasu. Tehdy proruští separatisté a jejich ruští spojenci přepadli město Slavjansk.
Nedůvěra k Rusku možná přetrvá po generace, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. | Video: Martin Novák

Aktuálně.cz: Miloš Zeman nedávno řekl, že nepřipustí Majdan v České republice. Nemrzí vás jako ukrajinského ministra zahraničí, že prezident Majdan takto chápe?

Pavlo Klimkin: Majdan není o politicích, není o novinářích, není o akademicích. Majdan je o lidech a jejich vůli. Oni se neptají politiků, zda chtějí, nebo nechtějí Majdan. Jestliže Češi chtějí Majdan, je to jejich rozhodnutí. Čili já toto nemohu komentovat.

Pro nás byl Majdan především dobrou, inspirující zkušeností - bodem, ze kterého není návratu. Ve smyslu konce postsovětské Ukrajiny a začátku evropské, demokratické Ukrajiny.

Jak zatěžující jsou některá Zemanova prohlášení pro česko-ukrajinské vztahy? V Radě Evropy například navrhl, aby Krym zůstal Rusku, které by za něj vyplatilo Ukrajině kompenzace.

Jakýkoliv kompromis ohledně Krymu je vyloučen. Rusko poloostrov zabralo a okupuje ho v rozporu s mezinárodním právem. Jde o to, zda respektujete mezinárodní právo a hlavně jestli jste vázán určitými principy a hodnotami.

Buď jste vázáni principy a hodnotami, nebo nejste. Kompromisy v mezinárodní politice sice mohou existovat, ale ne v principech a hodnotách. Nemůže být žádný kompromis ohledně Krymu. Dostaneme ho zpět na Ukrajinu.

Kdo je Pavlo Klimkin?

Pavlo Klimkin.
  • Narodil se v roce 1967, vystudoval matematiku a fyziku v Moskvě.
  • Ministrem zahraničí Ukrajiny je od června 2014.
  • Za ukrajinskou stranu se podílel na vyjednávání o Asociační dohodě s Evropskou unií. Dohodu na konci roku 2013 tehdejší prezident Viktor Janukovyč na nátlak Ruska nepodepsal a začaly protesty na Majdanu.
  • V letech 2012 až 2014 byl velvyslancem Ukrajiny v Německu.

A vliv Miloše Zemana na česko-ukrajinské vztahy?

Česko-ukrajinské vztahy jsou o lidech - Ukrajincích a Češích. Nejsou o některých politicích. V zásadě si navzájem rozumíme a soucítíme spolu. Mnoho Ukrajinců žije v České republice a postoj k nim je nyní skutečně velmi dobrý. Vyjadřování názorů některých politiků by vztahy nemělo ohrozit.

Trumpova podpora Ukrajiny

Mnoho se hovořilo a psalo o obavách Ukrajiny z amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho blízkosti k Rusku i Vladimiru Putinovi. Jak více než rok po nástupu Donalda Trumpa do funkce hodnotíte vztahy mezi Kyjevem a Washingtonem?

Ve Spojených státech existuje shoda obou velkých politických stran v podpoře Ukrajiny. Současná administrativa nás podporuje, o tom nemůže být sporu. Spolupracujeme v bezpečnosti a obraně, USA podporují naše reformy a dodávají nám obranné zbraně, trénují ukrajinské vojáky. 

Podívejte se například na naše ulice. Nová dopravní policie je viditelnou známkou americké pomoci a podpory. Není důvod k pochybám o tom, zda Spojené státy Ukrajinu podporují.

Existuje ještě možnost, že by došlo k úplnému přerušení diplomatických vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem?

Mezi námi a Ruskem nebude důvěra mnoho let, možná několik generací. V současné době máme s Moskvou nejnižší možný diplomatický kontakt. A to jen proto, že stále více než tři miliony Ukrajinců žijí v Rusku.

Ekonomické kontakty se ale snižují. Ještě před čtyřmi roky připadalo na Rusko 34 procent naší celkové obchodní výměny, nyní je to sedm procent. Z toho vidíte, jakým směrem se vztahy vyvíjí. Pro většinu Ukrajinců jsou nyní vztahy k Rusku založené na důvěře nemožné.

Podívejte se na rozhovor s ukrajinskou novinářkou: Majdan neskončil, nemám normální život

Jaceňuk byl nejlepší premiér, jakého Ukrajina měla, ale v daném okamžiku nebyl dost dobrý, říká ukrajinská novinářka a aktivistka Kateryna Kruk. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 42 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy