Ze západního Mosulu uprchne až 200 000 civilistů, odhaduje OSN. Boje o město se stupňují

ČTK ČTK
18. 5. 2017 11:16
Organizace spojených národů ve středu oznámila, že ze západního Mosulu, kde se stupňují boje mezi iráckými silami a ozbrojenci teroristické organizace Islámský stát (IS), by mohlo utéct až 200 000 civilistů. Informovala o tom agentura Reuters. Koordinátorka humanitární pomoci OSN v Iráku Lise Grandová také uvedla, že od počátku ofenzivy irácké vládní armády, jež byla s podporou Spojených států zahájena v polovině loňského října, z města odešlo přes 700 000 civilistů. Východní část města je v rukou vládních jednotek od letošního ledna. Irácký armádní mluvčí Jahjá Rasúl v úterý oznámil, že bojovníci IS v Mosulu ovládají už jen asi deset procent oblastí na západním břehu řeky Tigris.
Východní Mosul po osvobození iráckou armádou od Islámského státu.
Východní Mosul po osvobození iráckou armádou od Islámského státu. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy