Ze Švédské akademie odešel kvůli sexuálním a finančním skandálům už osmý člověk

ČTK ČTK
7. 11. 2018 16:57
Ze Švédské akademie, která uděluje Nobelovu ceny za literaturu, odchází další člen - Jayne Svenungssonová. Ta je tak už osmou osobou, která akademii opouští od loňských skandálů spojených se sexuální a finanční trestnou činností. V centru těchto problémů stojí Jean-Claude Arnault a jeho manželka, bývalá členka akademie Katarina Frostensonová. Svenungssonová, která se stala novou členkou akademie teprve loni v prosinci, podle švédské televize SVT řekla, že odchází po "pečlivém zvážení". Švédská akademie letos kvůli skandálům Nobelovu cenu za literaturu neudělila. Své rozhodnutí, které přijala už v květnu, zdůvodnila tím, že musí nejprve znovu získat důvěru veřejnosti.
Foto: Foter.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy