Nobelovku získal ekonom, který učil Čechy kapitalismu. Do analýz zapojil klima

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 8. 10. 2018 13:31
Nobelova cena za ekonomii 2018 má své laureáty. Američtí profesoři Nordhaus a Romer zapojili do ekonomických analýz klima i technologie.
Laureáti Nobelovy ceny za ekonomii William D. Nordhaus (vlevo) a Paul Romer.
Laureáti Nobelovy ceny za ekonomii William D. Nordhaus (vlevo) a Paul Romer. | Foto: Reuters

Stockholm - Letošními nositeli Nobelovy ceny za ekonomii jsou William D. Nordhaus (77) a Paul M. Romer (62). První ze jmenovaných získal ocenění za integraci klimatických změn do dlouhodobých makroekonomických analýz. Romer pak do stejných analýz dokázal zapojit i technologické inovace.

Oba laureáti pochází z USA. Nordhaus vyučuje na univerzitě Yale, Romer působí na NYU Stern School of Business. Nordhaus se podílel na klíčové učebnici ekonomie, používané v Česku po roce 1989. 

Pro letošní rok jsou to poslední ohlášení držitelé ceny. Kvůli skandálům spojeným se sexuálním obtěžováním tento rok akademie nevyhlásí laureáta ceny za literaturu.

Paul Romer se narodil v roce 1955 v Denveru. Ekonomii vystudoval na Chicagské univerzitě, MIT a Queen's University. Od října 2016 do ledna 2018 byl hlavním ekonomem Světové banky (SB). Romerovo působení v této instituci provázely neshody se zaměstnanci, například ohledně způsobu psaní zpráv či metodologie.

Řadu zaměstnanců podle listu Financial Times také popuzoval svou neomaleností, odborníci nicméně jeho odchodu litovali, neboť ho považují za vizionáře.

Mezi odborníky platí za předního obhájce investic do lidského kapitálu a inovací. Je zastáncem endogenní teorie růstu, která tvrdí, že investice do lidského kapitálu, inovací a znalostí výraznou měrou přispívají k ekonomickému růstu.

William D. Nordhaus se narodil v roce 1941 v Albuquerque v Novém Mexiku. Vystudoval univerzitu Yale a Massachusettský technický institut (MIT).

Je to jeden z předních amerických ekonomů, je považován za zřejmě největšího světového experta na ekonomické aspekty klimatických změn. Jeho vědecká práce v oboru ekonomie má široký záběr témat od inflace přes energetické problémy, přírodní zdroje a ochranu životního prostředí až po vývoj zisku a produktivitu. Předmětem jeho zájmu je také hospodářská politika.

"Nordhausovo jméno je dobře známé i české ekonomické veřejnosti. Byl totiž spoluautorem pozdějších vydání zřejmě nejslavnější ekonomické učebnice dějin, té s prostým názvem Ekonomie. První její vydání měl ve 40. letech 20. století na svědomí první americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii, Paul Samuelson. Později jako spoluautora přibral právě Nordhause," vysvětluje hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda.

Podle něj je český překlad učebnice, který vznikl počátkem 90. let, minimálně pro jednu generaci současných českých ekonomů a manažerů poměrně důvěrně známým dílem, které jim odhalovalo základní principy fungování tržní ekonomiky. "S jen mírnou nadsázkou lze říci, že Nordhaus Čechy po revoluci vlastně učil, co je to kapitalismus," dodává Kovanda.

Na vítěze ceny čeká kromě uznání veřejnosti také v přepočtu 22 milionů korun. V případě více vítězů (jako letošní rok), se odměna dělí na polovinu. Loni se stal držitelem ceny americký ekonom Richard H. Thaler.

I když se ocenění obecně označuje za jednu z Nobelových cen, Alfréd Nobel ji ve své závěti nikdy nezmínil. Vyznamenání se uděluje až od roku 1969, její oficiální název je Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy