Jakarta//Kuala Lumpur/Bangkok - Rekordně vysoké ceny ropy na světových trzích komplikují život nejen motoristům, ale i politikům. Více než kdekoli jinde na světě se to v posledních dnech projevuje v jihovýchodní Asii.
Tamní obyvatelstvo bylo dlouho zvyklé na laciný benzín a naftu. Tím spíš, že v Jihočínském moři a dalších místech regionu se nacházejí značná ložiska ropy .
S rapidním růstem cen energetických surovin, tlačeným vzhůru především poptávkou ze strany regionálního hegemona Číny, ale jihovýchodoasijské vlády ztrácejí chuť dále dotovat ceny pohonných hmot a ruší státní subvence. To palivo ještě více prodražuje a lidé se bouří.
Čtěte také: Lék Bruneje na drahou ropu: Zdražit benzín cizincům
Indonésie: Pouliční protesty
Indonéská policie musela tento týden nasadit vodní děla, aby rozehnala několikasetčlenný rozvášněný dav demonstrující před budovou parlamentu proti 30procentnímu zdražení pohonných hmot, které už minulý měsíc odsouhlasila vláda.
Nápisy "Pryč s SBY-JK", nastříkané sprejem na zeď, nevěstí nic dobrého především pro dva muže, kteří se za těmito akronymy skrývají: prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona a viceprezidenta Jusufa Kallu.
Za svým rozhodnutím odbourat vládní dotace pohonných hmot, které ročně stát přijdou na několik miliard dolarů, si však jejich vláda stojí.
To platí i pro sousední Malajsii, kde byla vláda premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho kvůli svému nedávnému rozhodnutí zvýšit cenu benzínu o 41 procent a cenu nafty dokonce o 63 procent, nucena v pondělí absolvovat "grilování" v parlamentu.
Malajsie: Parlamentní grilování
Ministr obchodu Shahrir Samad se snažil předejít výpadům ze strany opozice tím, že vládu z úprav ceny paliv vyvinil:
"Vláda růst ceny nedokáže kontrolovat stejně, jako nemá zdroje ani schopnost uchránit naši ekonomiku před účinky globálního fenoménu," hájil ministr svůj kabinet.
Badawiho vládní tým nakonec přečkal bez újmy hrozbu hlasování o nedůvěře, která se nad ním vznášela od minulé středy, kdy jedna ze stran koalice avizovala úmysl tento krok iniciovat.
Čtěte více: Malajsie zažívá dosud nepoznané. Padne vláda?
Její dva poslanci se ale nakonec na schůzi vůbec neobjevili. Podle šéfa strany za to mohlo zastrašování, jemuž byli údajně vystaveni. I tak se ale malajsijská vláda potýká s kritickým poklesem popularity a růst cen v tom pochopitelně figuruje.
Thajsko: Vláda v obležení
Stejně je na tom v sousedním Thajsku i kabinet Samaka Sundaraveje, který je v obležení hned ze dvou stran. Jednak se sídlo vlády ocitlo v obklíčení aktivistů odhodlaných v blokádě pokračovat, dokud premiér nepodá demisi.
Čtěte více: Den D: Sídlo thajské vlády v obležení, dav chce demisi
A stejně intenzivnímu nátlaku čelí Samakův kabinet celý tento týden i v parlamentu, kde probíhá na žádost opozice mimořádná schůze, která by rovněž měla být korunována hlasováním o nedůvěře vládě.
Pravděpodobnost, že by tato procedura mohla vyústit v pád vlády je nicméně stejně malá jako v případě Malajsie. Samakova koalice má ve sněmovně pohodlnou dvoutřetinovou většinu.
Tvrdá slova, která si premiér musel v úterý v parlamentu vyslechnout, mu ale zjevně radost nedělala.
Šéf opoziční Demokratické strany Abhisit Vejjajiva se do něj pustil se vší vervou a vyčetl mu, že není schopen cokoli podniknout vůči rostoucím cenám pohonných hmot, hospodářské stagnaci ani násilí v muslimských provinciích na jihu země.
"Máme za sebou čtyři měsíce (vládní) neschopnosti a nemůžeme dopustit, aby to trvalo celé čtyři roky," spílal ve svém dvouhodinovém projevu vůdce opozice o třicet let staršímu premiérovi, zatímco ten před televizními kamerami v klidu skládal vlaštovky z papíru.
Když přišel na řadu Samak, známý svou prostořekostí, odmítl vznesená obvinění coby výrazy závisti a mocichtivosti: "Byl jsem tu dnes bezdůvodně urážen někým, komu bylo sotva čtyřicet a myslí si, že 73letý muž jako já nic neví," ohradil se.
Čtěte také: Dojednáno: Thaksinova klika míří v Thajsku k moci
Thajská vláda dosud nikdy v hlasování o nedůvěře porážku neutrpěla. V Malajsii k němu dokonce nikdy nedošlo. Zatím.